sokół wędrowny sokół ptak najszybsze zwierzęta świata szybkie zwierzęta
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow WrrWrr

Jakie jest najszybsze zwierzę świata?

Jakie są najszybsze zwierzęta świata? Czy w wyścigu wygrałby ptak: sokół wędrowny lub jerzyk zwyczajny? A może ssak, na przykład gepard? Poznaj te i inne szybkie zwierzęta.

Szybkie zwierzęta: kto jest rekordzistą?

Zastanawialiście się kiedyś, jakie są najszybsze zwierzęta świata? Czy najszybszym przedstawicielem zwierząt jest ssak, na przykład antylopa lub gepard? A może ptak: sokół wędrowny albo orzeł przedni? A może w wyścigu położyłaby ich na głowę ryba? Przeczytajcie poniżej, jakie prędkości rozwijają i gdzie żyją te szybkie zwierzęta i mnóstwo innych ciekawostek. Z tego artykułu dowiesz się jakie jest najszybsze zwierzę świata.

Najszybsze zwierzęta świata, miejsce 10: skocznik antylopi

Skocznik antylopi, czasem nazywany też springbokiem, jest antylopą żyjącą w południowo-zachodniej Afryce. Ssak ten może osiągać zawrotne prędkości – jest w stanie utrzymać prędkość wynoszącą aż 100 km/h. Potrafi nie tylko bardzo szybko biegać, ale także wysoko skakać – nawet na wysokość 4 metrów. Długość ciała skocznika antylopiego wynosi 120-150 centymetrów, wysokość w kłębie – 68-90 centymetrów, a waga – 18-45 kilogramów. Skocznik żyje na suchych sawannach, żywi się różnego rodzaju roślinami. W razie niedoboru wody pitnej do przeżycia wystarcza mu woda znajdująca się w roślinach.

sokół wędrowny sokół ptak najszybsze zwierzęta świata szybkie zwierzęta
Najszybsze zwierzęta świata – które z nich wygra? Ssak: antylopa, ryba: marlin, czy ptak: sokół?

Szybkie zwierzęta, miejsce 9: żaglica pacyficzna

Kolejnym osobnikiem na liście najszybszych zwierząt jest żaglica pacyficzna. Żaglica jest rybą, a swoją nazwę zawdzięcza długiej płetwie grzbietowej przypominającej żagiel. Występuje w prawie wszystkich morzach i oceanach świata. Może pływać z prędkością dochodzącą do nawet 110 km/h. Ryba ta ma 100-150 centymetrów długości i zazwyczaj waży 10-40 kilogramów. Jej płetwa grzbietowa może osiągać nawet metr wysokości. Żaglica żyje najczęściej w cieplejszych wodach, na otwartym morzu. Jest to drapieżna ryba. Poluje na głowonogi, skorupiaki i inne ryby, na przykład tuńczyki i makrele. Swoje ofiary zabija posługując się długą i wąską górną szczęką, przypominającą szpic. Mięso jednej z najszybszych ryb świata jest wykorzystywane do celów spożywczych, może być składnikiem różnych potraw, np. sushi.

Rekordowy ptak: sokół wędrowny?

Jakie zwierzę wygrałoby w wyścigu, jeśli startowałyby w nim wszystkie najszybsze zwierzęta? Jakie środowisko najbardziej sprzyja rozwijaniu rekordowych prędkości? W pierwszej dziesiątce rankingu wymieniającego różne szybkie zwierzęta znajdziemy zarówno żyjące w wodzie ryby: marlin czarny, żaglica pacyficzna, jak i przebywające na lądzie ssaki: gepard, skocznik antylopi. Rekordy bije też niejeden królujący w przestworzach ptak np.: sokół wędrowny, jerzyk zwyczajny i inne… A może niektórych tych gigantów prześcignąłby owad?

sokół wędrowny sokół ptak najszybsze zwierzęta świata szybkie zwierzęta
Ten ptak, sokół wędrowny, należy do najszybszych na świecie. Czy inne szybkie zwierzęa pobiją jego rekord?

Najszybsze zwierzęta świata, miejsce 8: rolnica gwoździówka

Co zaskakujące, na liście najszybszych zwierząt znalazła się również rolnica gwoździówka, która jest ćmą. Występuje w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej, w Australii, Nowej Zelandii i w północnej części Afryki. Jest jednym z najszybszych owadów – jej prędkość maksymalna to nawet 110 km/h. Długość jej ciała wynosi około 2 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł – aż do 5,5 centymetra. Rolnica najczęściej żyje w ogrodach, na polach uprawnych, łąkach i obrzeżach lasów. Gąsienice rolnicy żywią się korzeniami roślin – są szkodnikami upraw zbóż i warzyw, np. buraka, marchwi i ziemniaków. Dorosła rolnica żywi się nektarem i zapyla kwiaty między innymi śliwy, jabłoni, lilaku i lipy.

Najszybsze zwierzę lądowe, miejsce 7: gepard

Bezapelacyjnie najszybszym zwierzęciem lądowym świata jest gepard. Należy on do rodziny kotowatych, występuje w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Ssak jest w stanie utrzymać zawrotną maksymalną prędkość biegu 120 km/h – jest zarówno najszybszym ssakiem jak i najszybszym zwierzęciem lądowym. Zwierzę rzadko jednak osiąga taką prędkość, a gdy już mu się to uda, nie może biec tak szybko zbyt długo. Jego maksymalna prędkość biegu wynosi około 50 km/h, zwykle jednak biega z dużo mniejszą prędkością. Potrafi w ciągu 3 sekund osiągnąć prędkość dochodzącą do 100 km/h. Długość ciała geparda wynosi 110-150 centymetrów, wysokość w kłębie – 66-94 centymetry, waga – 21-76 kilogramów. Gepard żyje na otwartych przestrzeniach, przede wszystkim na sawannach i półpustyniach. Jest drapieżnikiem: poluje na różnej wielkości ssaki, na przykład guźce, antylopy czy gazele.

Orzeł przedni, jerzyk zwyczajny, sokół wędrowny: ptak rekordzista?

Jaki jest kolejny najszybszy ptak świata? Sokół, orzeł, a może niepozorny jerzyk? Każdy z tych ptaków rozwija w przestworzach rekordowe prędkości lotu, a jeden z nich bije na głowę wszystkie pozostałe zwierzęta świata, osiągając największe prędkości. Dowiedz się, który! W świecie zwierząt wszystko jest możliwe.

Najszybsza ryba świata, miejsce 6: marlin czarny

Następny na liście jest marlin czarny. Marlin jest rybą z rodziny żaglicowatych, która żyje w tropikalnych częściach Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego. Jest to najszybsza ryba na świecie – potrafi pływać z prędkością maksymalną 130 km/h. Długość ciała marlina czarnego wynosi 4,5 metra, a waga – 750 kilogramów. Ryba ta przebywa zwykle na pełnym morzu. Marliny są drapieżnikami: polują na inne ryby oraz mięczaki i co ciekawe, są też w stanie upolować nawet młodego delfina.

Gepard to najszybsze zwierzę lądowe. Jakie są inne najszybsze zwierzęta świata?

Szybkie zwierzęta, miejsce 5: jusznica deszczowa

Kolejna w kategorii najszybszych zwierząt jest jusznica deszczowa, zwana potocznie muchą końską lub gzem. Występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. To właśnie ona jest najszybszym owadem świata – jej prędkość maksymalna wynosi nawet 140 km/h. Długość ciała jusznicy wynosi około jednego centymetra. Owad ten składa jaja na roślinach rosnących w suchych miejscach, a larwy rozwijają się w glebie. Jusznica deszczowa żywi się krwią zwierząt, może też jednak ukąsić człowieka. Ukąszenie jest niezwykle bolesne, skóra wokół długo swędzi, boli, dodatkowo jest zaczerwieniona i opuchnięta.

Najszybsze zwierzęta świata, miejsce 4: jerzyk zwyczajny

Pośród najszybszych zwierząt świata znajdują się też ptaki. Jerzyk zwyczajny jest ptakiem występującym w niemalże całej Europie, w środkowej i zachodniej Azji, a także na północnym zachodzie Afryki. Wyglądem przypomina jaskółkę, jednak nie jest z nią spokrewniony. Jest to zwierzę osiągające prędkość dochodzącą do 170 km/h. Jeśli chodzi o długość ciała jerzyka, to wynosi 16-18 centymetrów, rozpiętość skrzydeł – 40-44 centymetrów, natomiast waga – 30-52 gramy. Jerzyki budują gniazda na skałach, za to w miastach często osiedlają się na budynkach. Zazwyczaj żywią się łapanymi w locie owadami.

Najszybsze zwierzęta świata: ścisła czołówka. Sokół wędrowny, sokół norweski, orzeł przedni...

Dochodzimy do ścisłej czołówki. Znajdujący się w niej rekordziści zostawiają daleko w tyle inne szybkie zwierzęta. Co ciekawe, każde z trzech miejsc na podium zajmuje ptak. Sokół wędrowny, sokół norweski, czy orzeł przedni – który z nich jest absolutnym mistrzem prędkości wśród najszybszych latających zwierząt?

najszybsze zwierzę na świecie
Najszybsze zwierzęta na świecie - ptaki

Szybkie zwierzęta, miejsce 3: białozór

Nie można nie wspomnieć w naszym rankingu o białozorze, zwanym też sokołem norweskim, występującym w Kanadzie, Skandynawii, a także Arktyce. Godny uwagi jest fakt, że potrafi osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 209 km/h. Jest największym sokołem, ma 50-60 centymetrów długości, rozpiętość jego skrzydeł to 110-135 centymetrów, a jego waga to 1-2 kilogramy. Białozory budują gniazda na skałach jak i na drzewach. Jak wszystkie sokoły, są mięsożerne i żywią się różnej wielkości ptakami i ssakami, np. myszami.

sokół wędrowny sokół ptak najszybsze zwierzęta świata szybkie zwierzęta
Jaki jest najszybszy ptak: sokół czy może orzeł? Czy prześcignie inne szybkie zwierzęta?

Najszybsze zwierzęta świata, miejsce 2: orzeł przedni

Drugim najszybszym zwierzęciem na świecie jest orzeł przedni, który występuje w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Ptak ten osiąga prędkość lotu do 320 km/h. Długość ciała orła przedniego wynosi 80-93 centymetry, rozpiętość skrzydeł – 190-225 centymetrów, a waga – 2,8-6,7 kilograma. Orły przednie budują gniazda na drzewach i skałach. Polują na różnego rodzaju zwierzęta – ptaki, gady i ssaki.

Miejsce 1: najszybszy ptak, sokół wędrowny

Oto najszybsze zwierzę świata, a zarazem najszybszy ptak: sokół wędrowny! Występuje w prawie wszystkich częściach świata oprócz Antarktydy. A teraz kilka informacji. Maksymalna prędkość sokoła wędrownego to 389 km/h. Po drugie, długość ciała sokoła wędrownego wynosi 41-49 centymetrów, rozpiętość skrzydeł – 74-120 centymetrów, a waga – 0,4-1,5 kilograma. Trzeci fakt: ptak ten wybiera na swoje siedlisko głównie znajdujące się nad brzegami wód lasy, ale obecnie staje się też coraz częstszym mieszkańcem miast. W zabudowanych terenach buduje gniazda na budynkach, a poza miastami – na drzewach i skałach. Niewątpliwie jest on drapieżnikiem i prawie zawsze poluje na mniejsze ptaki.

Sokół wędrowny najszybszym zwierzęciem świata

Wartości prędkości najszybszych zwierząt naprawdę robią wrażenie. Teraz już wiecie, że sokół wędrowny dzięki prędkości lotu, jaką osiąga bije wszystkie inne szybkie zwierzęta na głowę będąc najszybszym przedstawicielem królestwa zwierząt pośród wszystkich gatunków. Co więcej, dowiedzieliście się też, w jakich środowiskach żyją najszybsze zwierzęta świata. Rekordzistów w jakich innych kategoriach chcielibyście poznać?

Rozkminiła: Julia Dąbrowska
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski
Optymalizacja SEO: Olga Zielińska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Przedstawiana najczęściej jako muza i uczennica mistrza Rodina. Jaka tak naprawdę była rzeźbiarka Camille Claudel?

Camille Claudel – Tragiczna historia genialnej artystki

Mózg jest superprocesorem każdego człowieka. Zebraliśmy różne fakty o tym niewielkim, ale ważnym narządzie. Niektóre ciekawostki o mózgu mogą Cię zaskoczyć.

Ciekawostki o mózgu. 10 zaskakujących faktów