najdłużej żyjące zwierzę
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie!

Które zwierzęta żyją najdłużej i gdzie występują? Jak długo mogą żyć? A jakiej są wielkości? W jakich żyją środowiskach? I jaki tryb życia prowadzą? Chciałbyś się tego dowiedzieć? Sprawdź zatem nasz artykuł!

Chcesz poznać jakie jest najdłużej żyjące zwierzęta? Zobacz nasz ranking i poznaj, odpowiedź na to pytanie! Przed wami dziesiątka najdłużej żyjących zwierząt świata.

Miejsce 10. - żółw olbrzymi

Dziesiąty na naszej liście znalazł się żółw. Żółw olbrzymi żyje na Seszelach położonych na Oceanie Indyjskim oraz na wyspie Zanzibar u wybrzeży Tanzanii. W przeszłości występował także na wyspach Mauritius, Rodrigues i Reunion, został tam jednak wytępiony. Nie można ne wspomnieć o imponującym fakcie, że najstarszy znany żółw olbrzymi dożył aż 150 lat. Żółw olbrzymi osiąga przeciętnie długość ciała 120-150 cm i wagę około 250 kg. Głównym siedliskiem tego gada są namorzynowe lasy i bagna położone na wybrzeżu. Żółw błotny jest jajorodny, dlatego swe jaja składa na ziemi i zasypuje nią. Jest wszystkożerny – to znaczy, że jego pokarmem są różnego rodzaju rośliny, owoce, bezkręgowce, a czasem także padlina.

najdłużej żyjące zwierzęta

Miejsce 9. - żółw słoniowy 

Kolejny na liście… jest również żółw. Żółw słoniowy występuje przede wszystkim na wyspach Galapagos, należących do Ekwadoru, a leżących na Oceanie Spokojnym w pobliżu Równika. Jeśli chodzi o żółwie tego gatunku, są to najdłużej żyjące zwierzęta lądowe. Świadczy o tym niewątpliwie fakt, że najstarszy okaz tego gatunku, którego wiek potwierdzono, dożył aż 176 lat. Żółw słoniowy mierzy około 150 cm długości i waży 200-300 kg. Żółwie słoniowe żyją na lądzie, a konkretniej w pobliżu zbiorników wodnych. Są jajorodne, dlatego składają swoje jaja na ziemi, a następnie przysypują je nią w celu zapewnienia rozwijającym się młodym ciepła. Są aktywne w dzień i są zwierzętami roślinożernymi.

Miejsce 8. - karmazyn ostrooki

Następne zwierzę to karmazyn ostrooki – występuje on wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, od Japonii do Kalifornii. Należy do ryb skorpenokształtnych. Długość życia zwierząt tego gatunku może żyć nawet 200 lat!. Karmazyn ostrooki mierzy około 97 cm długości i waży do 6,7 kg. Żyje w pobliżu dna morskiego. Żywi się mięczakami, skorupiakami i mniejszymi od siebie rybami.

Miejsce 7. - jeżowiec Strongylocentrotus franciscanus

Kolejny jest jeżowiec strongylocentrotus franciscanus. Żyje w północno-wschodnim Oceanie Spokojnym, od wybrzeży  Kalifornii do Alaski. Należy do rodziny szkarłupni. Nie są to najdłużej żyjące zwierzęta, jednak średnia długość życia tych jeżowców ponad 200 lat. Wyglądem przypomina kolczastą kulę, której kolce mają długość 8 cm. Strongylocentrotus franciscanus żyje na morskim dnie i żywi się wodorostami, które najpierw odrywa od dna morza.

najdłużej żyjące zwierzęta

Miejsce 6. - Wieloryb grenlandzki

Wieloryby grenlandzkie żyją w morzach oblewających Arktykę. Są to najdłużej żyjące zwierzęta z gromady ssaków. Wieloryb grenlandzki jest w stanie dożyć 210 lat. Długość ciała tego ssaka wynosi 16-20 m, a waga do 75 ton. Wieloryb grenlandzki żyje w wodach arktycznych, umie rozbijać pokrywający je lód grubości do 60 cm. Żywi się krylem i innymi drobnymi skorupiakami. W przeszłości był częstym obiektem polowań wielorybników i rdzennych ludów Arktyki.

Miejsce 5. - rekin polarny

Rekin polarny występuje w północnym Oceanie Atlantyckim, od wybrzeży południowo-wschodniej Kanady do Hiszpanii. Jest to najdłużej żyjąca ryba i kręgowiec. Rekin polarny żyje ponad  lat – najstarszy znany osobnik dożył ich aż 392. Rekiny polarne osiągają 4,8-7 m długości i ważą 0,4-1,5 tony. Żyją w głębinach, nawet na głębokości poniżej 2000 m. Ich pozywieniem są z reguły inne zwierzęta morskie. Jednakże oprócz tego, potrafią ściągać do wody z kry lodowej duże ssaki, takie jak młode foki, niedźwiedzie polarne czy chociażby renifery.

najdłużej żyjące zwierzę na świecie

Miejsce 4. - małż cyprina islandzka

Małże długowieczne z gatunku cyprina islandzka żyją w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Mają one muszlę o długości 5-12 cm. Długość życia małży tego gatunku wynoi co najmniej kilkaset lat – najstarszy znany okaz tego gatunku dożył 507 lat. Cyprina islandzka się nie starzeje, a umiera tylko wtedy, gdy zostanie zabita lub zachoruje. Żyje na morskim dnie. Odżywia się planktonem, filtruje pokarm z wody. Jest jadalna.

Miejsce 3. - Cinachyra antarctica

Gąbka cinachyra antarctica żyje w morzach oblewających Antarktydę. Należy do beztkankowców. Ten gatunek gąbki może żyć nawet 1550 lat. Jest bardzo mała, mierzy zaledwie 2-3 cm długości. Żyje na morskim dnie, na głębokości nawet większej niż 2000 m, natomiast odżywia się poławianym z wody planktonem.

najdłużej żyjące zwierzę na świecie

Miejsce 2. - Scolymastra joubini

Przedostatnia pozycja należy do gąbki. Gąbki z gatunku Scolymastra joubini żyją w morzach u wybrzeży Antarktydy, podobnie jak Cinachyra antarctica. Ten gatunek żyje znacznie dłużej, gdyż może dożyć nawet 15000 lat. Są to niemalże najdłużej żyjące zwierzęta! Osiąga 2 m długości i szerokość 1,7 m, a żyje na dnie morskim. Długość życia antarktycznych gąbek jest spowodowana warunkami, w jakich żyją, ponieważ bardzo niska temperatura wody i wysokie ciśnienie wymuszają bardzo wolny metabolizm. Jak wszystkie gąbki, gąbka Scolymastra joubini filtruje z wody swoje pożywienie – plankton.

Miejsce 1. - Turritopsis dohrnii

Na zakończenie — nasz numer jeden. Turritopsis dohrnii jest meduzą, występującą w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Jest to najbardziej długowieczne zwierzę na świecie i jedyna znana nieśmiertelna istota żywa. Posiada ona zdolność do cofnięcia się w rozwoju, dlatego dojrzała meduza tego gatunku umie wrócić do stadium polipa (niedojrzałego). Co więcej, może tak robić nieskończenie wiele razy. W ten sposób nigdy się nie starzeje, co w praktyce oznacza, że osobniki tego gatunku to zwierzęta potencjalnie nieśmiertelne. Nieśmiertelna meduza Turritopsis dohrnii jest niewielka, ma średnicę zaledwie kilku centymetrów. Żyje w ciepłych tropikalnych i subtropikalnych wodach, zaś odżywia się planktonem filtrowanym z wody.

najdłużej żyjące zwierzęta

Wszystkie te zwierzęta, żyjące setki lat, są bez wątpienia cudem natury. Mamy nadzieję, że spodobała się wam nasza lista przedstawiająca najdłużej żyjące zwierzęta świata. Dzięki za przeczytanie!

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

kiedy zaczynają się wakacje 2022, początek wakacji

Kiedy zaczynają się wakacje 2022?

Piątek trzynastego w wielu kulturach uważany jest za pechowych dzień. Skąd się wziął ten przesąd? Dlaczego uważamy piątek 13 za pechowy. Słusznie?

Piątek trzynastego, dlaczego uważany jest za pechowy dzień?