najdłużej żyjące zwierzę
w

Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie!

Które zwierzęta żyją najdłużej i gdzie występują? Jak długo mogą żyć? A jakiej są wielkości? W jakich żyją środowiskach? I jaki tryb życia prowadzą? Chciałbyś się tego dowiedzieć? Sprawdź zatem nasz artykuł!

Chcesz poznać jakie jest najdłużej żyjące zwierzęta?
Zobacz nasz ranking i poznaj, jakie są najdłużej żyjące zwierzę na świecie! 

Miejsce 10 | Żółw olbrzymi

Żółw olbrzymi żyje na Seszelach położonych na Oceanie Indyjskim oraz na wyspie Zanzibar u wybrzeży Tanzanii. W przeszłości występował także na wyspach Mauritius, Rodrigues i Reunion, został tam jednak wytępiony. Najstarszy znany żółw olbrzymi dożył 150 lat. Żółw olbrzymi osiąga długość ciała 120-150 cm i wagę około 250 kg. Siedliskiem tego gada są namorzynowe lasy i bagna położone na wybrzeżu. Żółw błotny jest jajorodny, swe jaja składa na ziemi i zasypuje nią. Jest wszystkożerny – jego pokarmem są różnego rodzaju rośliny, owoce, bezkręgowce, czasem padlina.

najdłużej żyjące zwierzęta

Miejsce 9 | Żółw słoniowy

Żółw słoniowy występuje na wyspach Galapagos, należących do Ekwadoru, a leżących na Oceanie Spokojnym w pobliżu Równika. Jeśli chodzi o żółwie, są to najdłużej żyjące zwierzęta. Najstarszy okaz tego gatunku, którego wiek potwierdzono, dożył 176 lat. Żółw słoniowy mierzy około 150 cm długości i waży 200-300 kg. Żółwie słoniowe żyją na lądzie w pobliżu zbiorników wodnych. Są jajorodne. Składają swoje jaja na ziemi, przysypują je nią w celu zapewnienia rozwijającym się młodym ciepła. Są aktywne w dzień i są zwierzętami roślinożernymi.

Miejsce 8 | Karmazyn ostrooki

Karmazyn ostrooki występuje wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, od Japonii do Kalifornii. Należy do ryb skorpenokształtnych. Ryba ta może żyć 200 lat. Karmazyn ostrooki mierzy około 97 cm długości i waży do 6,7 kg. Żyje w pobliżu dna morskiego. Żywi się mięczakami, skorupiakami i mniejszymi od siebie rybami.

Miejsce 7 | Jeżowiec strongylocentrotus franciscanus

Jeżowiec strongylocentrotus franciscanus żyje w północno-wschodnim Oceanie Spokojnym, od wybrzeży  Kalifornii do Alaski. Należy do rodziny szkarłupni. Nie są to najdłużej żyjące zwierzęta, jednak mogą dożyć ponad 200 lat. Wyglądem przypomina kolczastą kulę, której kolce mają długość 8 cm. Strongylocentrotus franciscanus żyje na morskim dnie. Żywi się wodorostami, które odrywa od dna morza.

najdłużej żyjące zwierzęta

Miejsce 6 | Wieloryb grenlandzki

Wieloryby grenlandzkie żyją w morzach oblewających Arktykę. Są najdłużej żyjącymi ssakami. Wieloryb grenlandzki jest w stanie dożyć 210 lat. Długość ciała tego ssaka wynosi 16-20 m, a waga do 75 ton. Wieloryb grenlandzki żyje w wodach arktycznych, umie rozbijać pokrywający je lód grubości do 60 cm. Żywi się krylem i innymi drobnymi skorupiakami. W przeszłości był częstym obiektem polowań wielorybników i rdzennych ludów Arktyki.

Miejsce 5 | Rekin polarny

Rekin polarny występuje w północnym Oceanie Atlantyckim, od wybrzeży południowo-wschodniej Kanady do Hiszpanii. Jest to najdłużej żyjąca ryba i kręgowiec. Najstarszy znany osobnik dożył 392 lat. Rekiny polarne osiągają 4,8-7 m długości i ważą 0,4-1,5 tony. Żyją w głębinach, nawet na głębokości poniżej 2000 m. Żywią się głównie mniejszymi rybami, potrafią ściągać do wody z kry lodowej duże ssaki, takie jak młode foki, niedźwiedzie polarne czy renifery.

najdłużej żyjące zwierzę na świecie

Miejsce 4 | Cyprina islandzka

Cyprina islandzka żyje w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Małż ten ma muszlę o długości 5-12 cm. Nie są to najdłużej żyjące zwierzęta, ale wciąż długowieczne; najstarszy znany okaz tego gatunku dożył 507 lat. Cyprina islandzka się nie starzeje, umiera tylko wtedy, gdy zostanie zabita lub zachoruje. Żyje na morskim dnie. Odżywia się planktonem, filtruje pokarm z wody. Jest jadalna.

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 3 | Cinachyra antarctica

Cinachyra antarctica jest gąbką, żyjącą w morzach oblewających Antarktydę. Należy do beztkankowców. Gąbka Cinachyra antarctica może żyć nawet 1550 lat. Jest bardzo mała, mierzy zaledwie 2-3 cm długości. Żyje na morskim dnie, na głębokości nawet większej niż 2000 m. Odżywia się poławianym z wody planktonem.

najdłużej żyjące zwierzę na świecie

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 2 | Scolymastra joubini

Gąbka Scolymastra joubini żyje w morzach u wybrzeży Antarktydy, podobnie jak  Cinachyra antarctica. Żyje znacznie dłużej, może dożywać nawet 15000 lat. Są to niemal najdłużej żyjące zwierzęta! Może osiągać 2 m długości i szerokość 1,7 m . Żyje na dnie morskim. Długość życia antarktycznych gąbek jest spowodowana warunkami, w jakich żyją – bardzo niska temperatura wody i wysokie ciśnienie wymuszają  bardzo wolny metabolizm. Jak wszystkie gąbki, Scolymastra joubini, filtruje z wody swoje pożywienie – plankton.

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 1 | Turritopsis dohrnii

Turritopsis dohrnii jest meduzą, występującą w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Jest to najdłużej żyjące zwierzę na świecie i jedyna znana nieśmiertelna istota żywa. Posiada ona zdolność do cofnięcia się w rozwoju. Dojrzała meduza tego gatunku umie wrócić do stadium polipa (niedojrzałego). Może tak robić nieskończenie wiele razy. W ten sposób nigdy się nie starzeje. Meduza Turritopsis dohrnii jest niewielka, ma średnicę zaledwie kilku cm. Żyje w ciepłych tropikalnych i subtropikalnych wodach. Odżywia się planktonem filtrowanym z wody.

najdłużej żyjące zwierzęta

Zgłoś nadużycie

kiedy zaczynają się wakacje 2022, początek wakacji

Kiedy zaczynają się wakacje 2022?

Piątek trzynastego w wielu kulturach uważany jest za pechowych dzień. Skąd się wziął ten przesąd? Dlaczego uważamy piątek 13 za pechowy. Słusznie?

Piątek trzynastego, dlaczego uważany jest za pechowy dzień?