Chcesz poznać jakie jest najdłużej żyjące zwierzęta?
Zobacz nasz ranking i poznaj, jakie są najdłużej żyjące zwierzę na świecie!
Miejsce 10 | Żółw olbrzymi
Żółw olbrzymi żyje na Seszelach położonych na Oceanie Indyjskim oraz na wyspie Zanzibar u wybrzeży Tanzanii. W przeszłości występował także na wyspach Mauritius, Rodrigues i Reunion, został tam jednak wytępiony. Najstarszy znany żółw olbrzymi dożył 150 lat. Żółw olbrzymi osiąga długość ciała 120-150 cm i wagę około 250 kg. Siedliskiem tego gada są namorzynowe lasy i bagna położone na wybrzeżu. Żółw błotny jest jajorodny, swe jaja składa na ziemi i zasypuje nią. Jest wszystkożerny – jego pokarmem są różnego rodzaju rośliny, owoce, bezkręgowce, czasem padlina.

Miejsce 9 | Żółw słoniowy
Żółw słoniowy występuje na wyspach Galapagos, należących do Ekwadoru, a leżących na Oceanie Spokojnym w pobliżu Równika. Jeśli chodzi o żółwie, są to najdłużej żyjące zwierzęta. Najstarszy okaz tego gatunku, którego wiek potwierdzono, dożył 176 lat. Żółw słoniowy mierzy około 150 cm długości i waży 200-300 kg. Żółwie słoniowe żyją na lądzie w pobliżu zbiorników wodnych. Są jajorodne. Składają swoje jaja na ziemi, przysypują je nią w celu zapewnienia rozwijającym się młodym ciepła. Są aktywne w dzień i są zwierzętami roślinożernymi.

Miejsce 8 | Karmazyn ostrooki
Karmazyn ostrooki występuje wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, od Japonii do Kalifornii. Należy do ryb skorpenokształtnych. Ryba ta może żyć 200 lat. Karmazyn ostrooki mierzy około 97 cm długości i waży do 6,7 kg. Żyje w pobliżu dna morskiego. Żywi się mięczakami, skorupiakami i mniejszymi od siebie rybami.

Miejsce 7 | Jeżowiec strongylocentrotus franciscanus
Jeżowiec strongylocentrotus franciscanus żyje w północno-wschodnim Oceanie Spokojnym, od wybrzeży Kalifornii do Alaski. Należy do rodziny szkarłupni. Nie są to najdłużej żyjące zwierzęta, jednak mogą dożyć ponad 200 lat. Wyglądem przypomina kolczastą kulę, której kolce mają długość 8 cm. Strongylocentrotus franciscanus żyje na morskim dnie. Żywi się wodorostami, które odrywa od dna morza.

Miejsce 6 | Wieloryb grenlandzki
Wieloryby grenlandzkie żyją w morzach oblewających Arktykę. Są najdłużej żyjącymi ssakami. Wieloryb grenlandzki jest w stanie dożyć 210 lat. Długość ciała tego ssaka wynosi 16-20 m, a waga do 75 ton. Wieloryb grenlandzki żyje w wodach arktycznych, umie rozbijać pokrywający je lód grubości do 60 cm. Żywi się krylem i innymi drobnymi skorupiakami. W przeszłości był częstym obiektem polowań wielorybników i rdzennych ludów Arktyki.

Miejsce 5 | Rekin polarny
Rekin polarny występuje w północnym Oceanie Atlantyckim, od wybrzeży południowo-wschodniej Kanady do Hiszpanii. Jest to najdłużej żyjąca ryba i kręgowiec. Najstarszy znany osobnik dożył 392 lat. Rekiny polarne osiągają 4,8-7 m długości i ważą 0,4-1,5 tony. Żyją w głębinach, nawet na głębokości poniżej 2000 m. Żywią się głównie mniejszymi rybami, potrafią ściągać do wody z kry lodowej duże ssaki, takie jak młode foki, niedźwiedzie polarne czy renifery.

Miejsce 4 | Cyprina islandzka
Cyprina islandzka żyje w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Małż ten ma muszlę o długości 5-12 cm. Nie są to najdłużej żyjące zwierzęta, ale wciąż długowieczne; najstarszy znany okaz tego gatunku dożył 507 lat. Cyprina islandzka się nie starzeje, umiera tylko wtedy, gdy zostanie zabita lub zachoruje. Żyje na morskim dnie. Odżywia się planktonem, filtruje pokarm z wody. Jest jadalna.

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 3 | Cinachyra antarctica
Cinachyra antarctica jest gąbką, żyjącą w morzach oblewających Antarktydę. Należy do beztkankowców. Gąbka Cinachyra antarctica może żyć nawet 1550 lat. Jest bardzo mała, mierzy zaledwie 2-3 cm długości. Żyje na morskim dnie, na głębokości nawet większej niż 2000 m. Odżywia się poławianym z wody planktonem.

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 2 | Scolymastra joubini
Gąbka Scolymastra joubini żyje w morzach u wybrzeży Antarktydy, podobnie jak Cinachyra antarctica. Żyje znacznie dłużej, może dożywać nawet 15000 lat. Są to niemal najdłużej żyjące zwierzęta! Może osiągać 2 m długości i szerokość 1,7 m . Żyje na dnie morskim. Długość życia antarktycznych gąbek jest spowodowana warunkami, w jakich żyją – bardzo niska temperatura wody i wysokie ciśnienie wymuszają bardzo wolny metabolizm. Jak wszystkie gąbki, Scolymastra joubini, filtruje z wody swoje pożywienie – plankton.

Najdłużej żyjące zwierzęta, miejsce 1 | Turritopsis dohrnii
Turritopsis dohrnii jest meduzą, występującą w Oceanie Atlantyckim i Spokojnym. Jest to najdłużej żyjące zwierzę na świecie i jedyna znana nieśmiertelna istota żywa. Posiada ona zdolność do cofnięcia się w rozwoju. Dojrzała meduza tego gatunku umie wrócić do stadium polipa (niedojrzałego). Może tak robić nieskończenie wiele razy. W ten sposób nigdy się nie starzeje. Meduza Turritopsis dohrnii jest niewielka, ma średnicę zaledwie kilku cm. Żyje w ciepłych tropikalnych i subtropikalnych wodach. Odżywia się planktonem filtrowanym z wody.

Rozkminiła: Julia Dąbrowska
Redakcja: Klaudia Faryj
Grafika: Hubert Kalinowski
Źródła: