Nie wszystkie ptaki latają, a niektóre osiągają naprawdę spore rozmiary. Jesteś ciekaw, jaki jest największy ptak na świecie? Sprawdź naszą listę! największe ptaki drapieżne na ziemi
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Jaki jest największy ptak na świecie?

Wbrew pozorom nie wszystkie ptaki latają, a niektóre osiągają naprawdę spore rozmiary. Jesteś ciekaw, jaki jest największy ptak na świecie? Sprawdź naszą listę!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są największe ptaki na świecie? Czy wszystkie z nich latają? A może są wśród nich ptaki drapieżne? Wbrew pozorom ptaki mogą osiągać przeróżne rozmiary, kolory i żyć w miejscach, o które byś je nie podejrzewał. Odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele więcej znajdziesz w poniższym artykule. Poznaj nasz ranking 10 największych ptaków na świecie! Zaczynamy od ostatniego miejsca. Największy ptak to?

  • najbardziej jadowite zwierzęta świata najbardziej jadowite zwierzęta na świecie

    Najbardziej jadowite zwierzęta świata

    Czytaj więcej

Miejsce 10 | Pelikan kędzierzawy - największy ptak

latający ptak największe ptaki
10. Pelikan kędzierzawy | Największy ptak na świecie

Pelikan kędzierzawy żyje w Azji, na Bliskim Wschodzie i w południowo-wschodniej Europie. Długość ciała dorosłego ptaka wynosi 160-180 cm, rozpiętość skrzydeł 280-300 cm, a waga 8-15 kg. Pelikan kędzierzawy żywi się prawie wyłącznie rybami. Swoje gniazda buduje w pobliżu wody – na rozlewiskach, nad jeziorami i rzekami, na morskich wybrzeżach. Potrafi dobrze pływać i nurkować, ale jest też ptakiem latającym. To największy latający ptak na świecie.

Miejsce 9 | Pingwin królewski - największe ptaki na świecie

drapieżny ptak
9. Pingwin królewski | Największy ptak na świecie

Pingwiny królewskie występują na wybrzeżach Antarktydy, południowych krańcach Ameryki Południowej i wielu wyspach na południowym Oceanie Atlantyckim i Indyjskim. Wysokość dorosłego osobnika wynosi 70-100 cm, a waga 11-16 kg. Pingwiny królewskie są znanymi nielotami, a żywią się głównie rybami i skorupiakami. Sprawnie pływają i nurkują, potrafią też zanurzyć się na głębokość nawet 500 m. Nie budują jednak gniazd, a jaja wysiadują na stopach na stojąco.

Miejsce 8 | Nandu plamiste - największy ptak na świecie

największe ptaki
8. Nandu plamiste | Największy ptak na świecie

Nandu plamiste nazywane jest czasem „południowo-amerykańskim strusiem”, ponieważ ptak ten żyje w południowej części Ameryki Południowej. Dorosły osobnik mierzy 90-100 cm wysokości i waży 15-28 kg. Nandu plamisty żywi się roślinami i owadami. Jego gniazdo to wyścielona roślinami dziura w ziemi, a jaja wysiaduje samiec. Nandu potrafi bardzo szybko biegać, jednak niestety pozostaje nielotem.

Miejsce 7 | Kazuar mniejszy - największe ptaki na świecie

7. Kazuar mniejszy | Największy ptak na świecie

Kazuar mniejszy występuje na Papui-Nowej Gwinei. Wzrost dorosłego ptaka wynosi 100-150 cm, a waga 17-26 kg. Kazuar mniejszy żywi się głównie owocami, ale jada też liście i inne części roślin, owady oraz jaszczurki. Gniazdo wykopuje w ziemi, zaś jaja wysiaduje tylko samiec, samica w ogóle nie zajmuje się też wychowaniem młodych. Samica jest większa i barwniejsza od samca. Kazuar jest nielotem, za to potrafi szybko biegać i pływać.

Miejsce 6 | Nandu szare - największy ptak na świecie

największe ptaki
6. Nandu szare | Największy ptak na świecie

Nandu szare występuje we wschodniej części Ameryki Południowej, od Argentyny po Brazylię. Dorosły ptak tego gatunku osiąga wysokość około 150 cm i waży 20-40 kg. Żywi się głównie roślinami, ale zjada też owady. Gniazdo wykopuje w ziemi i wyściela je częściami roślin. Tylko samiec wysiaduje jaja, a potem opiekuje się pisklętami. Nandu szare nie potrafi latać, ale potrafi biec z prędkością nawet 60km/h.

Miejsce 5 | Pingwin cesarski - największe ptaki na świecie

drapieżny ptak
5. Pingwin cesarski | Największy ptak na świecie

Pingwiny cesarskie żyją wyłącznie na wybrzeżach Antarktydy. Dorosły pingwin cesarski mierzy 120-140 cm wysokości i waży 20-45 kg. Ptak ten żywi się głównie rybami i skorupiakami. Nie buduje gniazd. Okres wysiadywania jaj i wylęgania się młodych pingwinów cesarskich przypada na antarktyczną zimę – panują tam wtedy najniższe temperatury na świecie. Tak jak pingwin królewski, pingwin cesarski także nie potrafi latać. Za to sprawnie pływa i nurkuje, potrafi nurkować na głębokość 400 m.

Miejsce 4 | Kazuar jednokoralowy - największy ptak

latający ptak największe ptaki
4. Kazuar jednokoralowy | Największy ptak na świecie

Kazuar jednokoralowy występuje na Papui-Nowej Gwinei i otaczających ją mniejszych wyspach. Wzrost dorosłego osobnika wynosi 120-150 cm, a waga 30-58 kg. Ptak ten żywi się przede wszystkim owocami, ale jada także owady, ślimaki i niewielkie kręgowce. Gniazdo wykopuje w ziemi, a jajami i pisklętami zajmuje się tylko samiec. Samica jest większa i cięższa od samca. Kazuar jednokoralowy jest nielotem.

Miejsce 3 | Emu - największe ptaki na świecie

3. Emu | Największy ptak na świecie

Emu występuje w Australii i nazywany jest „australijskim strusiem”. W przeszłości występowały 4 podgatunki emu, jeden z nich występował (i występuje nadal) w kontynentalnej Australii, pozostałe na znajdujących się u jej południowych wybrzeży wyspach. Podgatunki wyspowe były znacznie mniejsze niż kontynentalny. Wymarły w XIX wieku wskutek intensywnego odławiania przez osadników z Europy. Dorosły osobnik ma 150-200 cm wysokości i waży 18-60 kg. Emu jest drugim najwyższym ptakiem świata. Żywi się owocami, nasionami, roślinami i owadami. Gniazdo zakłada na ziemi, a jaja wysiaduje wyłącznie samiec i po wykluciu się młodych także tylko on je wychowuje. Samica jest większa niż samiec. Emu jest nielotem, za to potrafi biec z prędkością 50 km/h.

Miejsce 2 | Kazuar hełmiasty - największy ptak na świecie

największy ptak, drapieżny ptak, latający ptak
2. Kazuar hełmiasty | Największy ptak na świecie

Kazuary hełmiaste żyją w północno-wschodniej Australii, na Papui-Nowej Gwinei. Dorosły osobnik mierzy 150-180 cm wysokości i waży 17-70 kg. Jest to trzeci najwyższy i drugi najcięższy ptak na świecie. Żywi się głównie owocami i nasionami, ale w jego diecie czasem pojawiają się też owady i drobne kręgowce, np. ryby. Kazuar hełmiasty gniazduje na ziemi. Tylko samiec wysiaduje jaja i opiekuje się młodymi. Samica jest większa od samca. Mimo że kazuar hełmiasty jest płochliwym ptakiem i nie lata, potrafi bardzo szybko biegać.

Miejsce 1 | Struś afrykański - największe ptaki na świecie

największe ptaki
1. Struś afrykański | Największy ptak na świecie

Największe ptaki na świecie to strusie, które występują w różnych częściach Afryki.: na południu, na wschodzie i w pasie od wschodu do zachodu kontynentu, na granicy strefy sawann i pustyń. W przeszłości występowały również na Bliskim Wschodzie i Półwyspie Arabskim, ale tam wyginęły w XX wieku. Są to najwyższe i najcięższe ptaki świata. Samce są większe od samic. Dorosły samiec ma 210-280 cm wysokości i waży 100-150 kg, a dorosła samica ma 170-200 cm wysokości i waży 90-110 kg. Struś afrykański żywi się owadami, małymi kręgowcami, nasionami i roślinami. Struś wykopuje gniazdo w ziemi. Jaja wysiadują na zmianę samiec i samica, a potem na zmianę opiekują się młodymi. Struś jest nielotem, potrafi jednak bardzo szybko biec – nawet z prędkością 70 km/h.

Rozkminiła: Julia Dąbrowska
Redakcja: Klaudia Faryj
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

nietypowa restauracja, ciekawy pomysł na restaurację

Najbardziej nietypowe restauracje na świecie

Spożywając regularne posiłki po jakim czasie efekty? Regularne spożywanie posiłków daje efekty. Regularne posiłki a odchudzanie. Regularne jedzenie posiłków

Regularne posiłki – o co tyle krzyku?