Kiedy kupujemy nowy telefon, bardzo często stajemy przed bardzo trudnym wyborem - Android czy iOS? Czytaj dalej aby poznać zalety i wady każdego z nich!
w

Co jest lepsze – Android czy iOS? Porównanie

Kiedy kupujemy nowy telefon, bardzo często stajemy przed bardzo trudnym wyborem – Android czy iOS? Odpowiedź brzmi – to zależy.

Oba te systemy posiadają wady i zalety, a ich dobór zależy tylko i wyłącznie od preferencji osobistych użytkownika. Postaram się przedstawić najważniejsze cechy obu środowisk. Jeżeli więc czytasz ten artykuł i zastawiasz się co wybrać – iOS czy Android, trafiłeś w dobre miejsce!

1. Ceny - główne wady iPhone'a i systemu iOS

Produkty Apple – czyli te, na których pokładzie znajdziemy wyłącznie system operacyjny iOS, cechują się z reguły wysoką ceną podczas gdy smartfony z systemem od Google – Androidem, można znaleźć bardzo często o nawet kilka tysięcy taniej. Jeżeli zdecydujesz się na zakup sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 3000 – 4000 PLN. To oczywiście nie jest regułą, gdyż używane telefony są znacznie tańsze. A jeśli myślisz nad tym, który iPhone wybrać z pierwszej ręki, aby było jak najtaniej, to sam producent wypuścił niedawno na rynek tańszą alternatywę – Apple iPhone SE (2020) z ceną już nawet poniżej 2000 PLN.

android czy ios? za;ety i wady cena

Trzeba tu pamiętać również o stosunku jakości do ceny, który w przypadku telefonów z Androidem, które produkowane są przez wielu producentów, nie zawsze zachwyca, jednak niektóre budżetowe modele pozwolą użytkownikowi cieszyć się z funkcji podobnych do tych znanych z topowych modeli za cenę nieporównywalnie niższą. Tu bardzo ważne jest odpowiednie prześwietlenie rynku i znalezienie właściwego sprzętu.  Jeśli jesteś w stanie poświęcić na to trochę czasu, to okaże się, że te wszystkie wydatki to główne wady iPhone’a i systemu iOS. Dlatego w kategorii cenowej jest dominacja androida.

Zwycięzca: Android

2. Obsługa systemu Android vs iOS

System operacyjny Android czy iOS? Smartfony z Androidem produkowane są przez różnych producentów, co w praktyce oznacza – bardzo odmienne doświadczenia z użytkowania różnych modeli telefonów, przez co nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie “co wybrać – ios czy android?”. Niektóre marki przekombinowują z układem interfejsu w ich urządzeniach, inne natomiast upraszczają go i tworzą intuicyjne nakładki przyjazne dla użytkownika.

Względem Androida iOS, od lat niezmieniony a jedynie sukcesywnie ulepszany, cechuje się znacznie bardziej łatwym i intuicyjnym menu. W rezultacie żaden, nawet nowy użytkownik, nie będzie miał problemów z odnalezieniem się w interfejsie iPhone’a.

Zwycięzca: iPhone

adnroid czy ios; zalety i wady interfejs

3. Aplikacje iPhone kontra Android - te rzeczy iOS robi dobrze

Oba systemy operacyjne posiadają sklepy z aplikacjami, w których znaleźć można programy wzbogacające możliwości naszego urządzenia. Google Play obecny na telefonach z systemem Android (niedostępny jednak na smartfonach marki Huawei) oferuje znacznie bogatszą bazę aplikacji niż iPhone’owy App Store.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że na urządzeniach Apple iPhone nie ma czego instalować. Wszystkie najpopularniejsze na Google Play programy (jak np. TikTok czy Whatsapp) oraz gry (m.in. Among Us, Roblox, Subway Surfers) mają też swoje aplikacje na iOS. Co jednak najważniejsze, aplikacje Apple’a będą znacznie bardziej dopracowane oraz zoptymalizowane niż na Googlowym systemie – właśnie te rzeczy iOS robi dobrze. Dzieje się tak z powodu łatwości projektowania programów na interfejs iOS. Istnieje bowiem jedynie wąska grupa modeli, które mają system operacyjny iOS.

Zwycięzca: iPhone

4. Personalizacja Android vs iOS - dominacja Androida

Systemy Apple od zawsze cechowały się ograniczoną możliwością ingerowania w system i modyfikacji plików, nie tylko w celach personalizacji ale również wykonywania bardziej zaawansowanych czynności.

Na Androidzie to nie problem, system jest otwarty i z łatwością zmienić można jego wygląd. Natomiast bardziej zaawansowani użytkownicy wycisną z niego także dodatkową funkcjonalność. To wszystko jednak ma swoją cenę – nieco mniejsze bezpieczeństwo naszych danych oraz zabezpieczenie przed wirusami. Mimo, że brzmi to strasznie, system Google’a wciąż rozwija swoje zabezpieczenia i będąc użytkownikiem telefonu z tym systemem nie powinniśmy się bać. Wobec Androida iOS w tej kategorii nie powala.

Zwycięzca: Android

5. Wsparcie systemowe iPhone kontra Android - iOS robi to dobrze

Nikt nie dba o swój sprzęt po sprzedaży lepiej niż Apple. Kupując ich telefon będziemy mieć pewność, że najnowsze aktualizacje otrzyma jeszcze przez kilka dobrych lat, a i jego wydajność nie ulegnie drastycznemu obniżeniu w trakcie dłuższej eksploatacji.

Tymczasem możemy być pewni, że po jakimś czasie pojawią się problemy z smartfonami z Androidem. Na tym polu wygrany jest tylko jeden – to iOS robi to dobrze.

Zwycięzca: iPhone

6. Integracja z usługami i innymi urządzeniami - Apple iPhone ma iCloud, Android jest inny

Co ma lepszą integrację – system operacyjny Android czy iOS? Tutaj odpowiedź jednak jest niejednoznaczna. Apple wyprodukowało niesamowicie intuicyjny, wygodny ekosystem urządzeń, które współpracują ze sobą na każdym polu. Dla przykładu notatka napisana na iPhonie natychmiast będzie także na komputerze z systemem Mac, a zdjęcia zrobione smartfonem obejrzeć można na zegarku Apple Watch. Interfejs iOS ma takich smaczków tysiące – są to szczególne zalety iPhone’a i systemu iOS. Jednak jako że jest to zamknięty ekosystem, wiążą się one z koniecznością posiadania dodatkowych, równie drogich urządzeń.

Android jest inny: integracja różnych sprzętów nie jest już taka łatwa i intuicyjna, niemniej jednak wciąż jak najbardziej możliwa. Google może jednak pochwalić się fantastyczną integracją swoich bardzo popularnych usług jak np. Gmail bądź Mapy Google w obrębie swojego systemu. 

Zwycięzca: Nie ma

Co wybrać – iOS czy Android? - Podsumowanie

A więc co jest lepsze – Android czy iOS? Nie da się wskazać zwycięzcy, którego można by nazwać mianem “lepszego” – każdy ma swoje zalety iwady. Można jednak powiedzieć, że oba systemy znajdą zainteresowanie pośród różnych grup ludzi. Jeśli interesuje Cię jak największy zakres możliwości urządzenia, wybierz smartfony z Androidem. Z kolei wygoda, szybkość wykonywania czynności na telefonie oraz prostota to podstawowe zalety iPhone’a i systemu iOS. Jeśli na nich zależy tobie najbardziej, dobrym ruchem będzie jeśli wymienisz Androida na iPhone.

 

Jeśli poszukujesz smartfonu na budżecie, koniecznie sprawdź nasz zestawienie telefonów z Aliexpress za mniej niż 850 złotych.

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy wiesz kiedy i jak powstał Łuk Triumfalny w Paryżu? Ile kosztuje wstęp? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Łuk Triumfalny w Paryżu

Klasyczne bajki, kultowe produkcje, ponadczasowe klasyki, kino superbohaterskie - co wybrać z bogatej oferty Disney Plus?

Najlepsze filmy na Disney Plus – zestawienie