Najgłębsze miejsca na Ziemi to wielka tajemnica. Nie każdy zakątek oceanu jest jeszcze znany. Teraz pokażemy Ci 6 najgłębszych z nich.
w ,

Lubię!Lubię! WowWow SuperSuper

Najgłębsze miejsca na Ziemi, czy je znasz?

Gdzie znajdują się najgłębsze miejsca na Ziemi? Jak powstały? Jaka jest ich głębokość? Czy żyją w nich jakieś organizmy? Czy człowiek kiedykolwiek schodził na ich dno? Kim są mieszkańcy rowu mariańskiego i czy wiesz gdzie się Rów Mariański znajduje?

Najgłębsze miejsca na Ziemi? Zapewne o nich słyszałeś. Czy kiedykolwiek przepłynąłeś w ich pobliżu? Czy odważyłbyś się zanurkować, wiedząc, że tysiące metrów pod Tobą znajduje się najgłębszy punkt oceanu? Osoby żądne przygód zawsze pragną mocnych wrażeń i adrenaliny, ale nieiwelu z nich udałoby się zejść na prawdziwą głębokość rowu. Po przeczytaniu tego artykułu być może będziesz chciał kiedyś osobiście poznać niejeden z 6 wymienionych przykładów najgłębszych miejsc.

Ranking 6 najgłębszych znanych miejsc na Ziemi:

Miejsce 6. - Rów Kermadec

W różnych częściach świata występują rowy, mieszczące się w ocenach i wyznaczające najgłębsze miejsca na Ziemi.
 
Rów Kermadec znajduje się w Oceanie Spokojnym, niedaleko wulkanicznych wysp Kermadec, należących do Nowej Zelandii. Rów leży na styku dwóch płyt tektonicznych – australijskiej i pacyficznej. Ma długość 1270 kilometrów, natomiast maksymalna głębokość Rowu Kermadec 10047 m głębokości. W Rowie Kermadec żyją zwierzęta, np. skorupiaki z rodzaju obunogów, ryby z rodziny dennikowatych i ryby perłowe. Z powodu ogromnej głębokości rowu, człowiek nigdy nie schodził w głąb Rowu Kermadec, ale za to wypuszczał tam bezzałogowe pojazdy, w celu badań naukowych. Jeden z tych pojazdów zanurzył się na głębokość 9990 metrów.

5. - Najgłębsze miejsca na Ziemi - Rów Bonin (Izu-Ogasawara)

Rów Izu-Ogasawara położony jest w Oceanie Spokojnym, na południe od Japonii. Powstał na styku płyty pacyficznej i filipińskiej. Ma długość 800 kilometrów, a jego głębokość wynosi 10340 metrów. W Rowie Izu-Ogasawara występuje życie, np. niewielkie organizmy zwane otwornicami, natomiast człowiek nigdy nie schodził blisko dna rowu.

4. - Najgłębsze miejsca na Ziemi - Rów Filipiński

Najgłębsze miejsca na Ziemi? Kolejnym z przykładów najgłębszych miejsc jest Rów Filipiński, który leży w Oceanie Spokojnym, w pobliżu Wysp Filipińskich, w miejscu stykania się płyty filipińskiej i pacyficznej. Jego długość wynosi 1330 kilometrów, a dno najgłębszego punktu wynosi 10497 metrów. Na jego południu leży Rów Mindanao. Znana głębokość rowu wynosi do 11524 metrów, co czyniłoby go najgłębszym miejscem na ziemi, jednakże jego głębokość nie została potwierdzona naukowo. W Rowie Filipińskim żyją różne zwierzęta, m.in. ukwiały, strzykwy, pierścienice, mięczaki i skorupiaki. Rów ten był wielokrotnie eksplorowany przez człowieka, w 2021 roku udało się zejść na samo jego dno.

Miejsce 3. - Rów Kurylsko-Kamczacki

Najgłębsze miejsca na Ziemi
Najgłębsze miejsca na Ziemi?

Rów Kurylsko-Kamczacki leży w północno-zachodnim Oceanie Spokojnym, wzdłuż japońskiej wyspy Hokkaido, rosyjskich wysp Kuryli i półwyspu Kamczatka. Położony jest na styku płyty pacyficznej i ochockiej. Rozciąga się na długość 2200 kilometrów. Najgłębszym punktem rowu jest punkt na poziomie 10542 metrów. W rowie tym żyją zwierzęta, np. mięczaki i drobne skorupiaki zwane małżoraczkami. Człowiek nigdy nie schodził na dno rowu, ponieważ jego wszystkie badania odbywały się z powierzchni wody.

Miejsce 2. - Rów Tonga

Najgłębsze miejsce na Ziemi to jeszczenie nie jest Tonga, która plasuje się jako drugi najgłębszy rów oceaniczny. Położony jest w Oceanie Spokojnym, łączy się z Rowem Kermadec w miejscu stykania się płyty pacyficznej i australijskiej. Ten rów z kolei ma długość 1400 kilometrów i osiąga głębokość 10882 m poniżej poziomu morza, która jednak nie jest tak ogromna jak głębokość Rowu Mariańskiego. W Rowie Tonga żyje wiele różnych zwierząt, m.in. ryby z rodziny dennikowatych i żmijowców, mięczaki i skorupiaki. Ten oceaniczny rów głębinowy był wielokrotnie badany przez ludzi, a pierwsze zejście na jego dno miało miejsce w 2019 roku. 

Najgłębsze miejsca na Ziemi
Najgłębsze miejsca na Ziemi?

1. Najgłębsze miejsce na Ziemi to Rów Mariański- co znajduje się na dnie rowu i jaki jest jego najgłębszy punkt?

Najgłębszym miejscem na ziemi jest Rów Mariański, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego, niedaleko Marianów – archipelagu wysp wulkanicznych położonych w Mikronezji. Współrzędne Rowu Mariańskiego to 11”21′ szerokości geograficznej północnej i 142”12′ długości geograficznej wschodniej. To oczywiście najpopularniejszy ze wszystkich przykładów najgłębszych miejsc. Długość Rowu Mariańskiego ma około 2500 kilometrów a dno najgłębszego punktu wynosi 11022 metrów poniżej poziomu morza. Na dnie Rowu Mariańskiego panuje wysokie ciśnienie, które jest 1000 razy większe niż na powierzchni Ziemi. Na tak dużej głębokości ciśnienie wynosi 1086 barów. Mieszkańcy rowu mariańskiego to min. wiele gatunków zwierząt, np. ryb, skorupiaków i mięczaków. Człowiek kilkukrotnie schodził na dno najgłębszego rowu na świecie – odkrycie Rowu Mariańskiego miało miejsce w 1960 roku. Wtedy też zmierzono głębokość rowu. Głębiny Rowu Mariańskiego zostały osiągnięte przez oficera Dona Walsha i oceanografa Jacquesa Piccarda.

Ocean Spokojny- najgłębszy ocean świata

Ile wiesz o oceanach świata? Obecnie możemy wyróżnić aż pięć oceanów- Ocean Spokojny, Atlantycki, Indyjski, Arktyczny, Południowy. Jak wygląda najgłębsze miejsce Oceanu Spokojnego? Jest to właśnie głębokość wspomnianego Rowu Mariańskiego! W tej części artykułu przedstawiamy głębokość światowych oceanów:

-Ocean Spokojny- w 2022 roku głębokość wynosiła  11 022m,

-Ocean Atlantycki- 8486 m,

-Ocean Indyjski- 7258 m,

-Ocean Arktyczny- 5450 m

-Ocean Południowy- 7236 m

Średnia głębokość oceanów wynosi 3800 m. Jak podają eksperci, na dnie Rowu Mariańskiego zostały znalezione plastikowe opakowania. Natomiast dno Oceanu Indyjskiego zamieszkuje kilkanaście nowych gatunków krabów, krewetek i homarów.

Victor Vescovo stał się pierwszym człowiekiem na świecie, który dotarł do najgłębszego miejsca oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego, Arktycznego i Południowego. Z tego wynika, że odwiedził najgłębsze miejsca światowych oceanów!

Free photo ocean, background. blue ocean with foam and wave, natural background.

Tajemnica Rowu Mariańskiego - jak wygląda Rów Mariański?

Według badań Rów Mariański zamieszkuje wiele gatunków roślin i zwierząt- na dnie rowu znajdują się m.in. jednokomorkowe organizmy, możemy też znaleźć aktywne wulkany błotne. Najgłębszym punktem Rowu Mariańskiego nazywa się głębię Challengera. Na dnie rowu temperatura waha się od 4 do 1 stopni Celsjusza. Kształt Rowu Mariańskiego wyglądem przypomina półksiężyc. Chociaż najgłębszy rów jest popularnym przedmiotem badań ekspertów, to Rów Mariański wciąż skrywa swoje tajemnice.

Podsumowując, parę słów na koniec. Jak widać, technologia idzie naprzód, a wraz z nią odkrycia. Myślę, że ocean jest równie interesujący lub bardziej interesujący niż przestrzeń kosmiczna. Czy nadejdzie czas, kiedy poznamy wszystkie tajemnice Ziemi? Czy znasz jakieś inne ciekawe tajemnice? Podziel się koniecznie z nami swoimi odkryciami na naszych portalach społecznościowych, ponieważ komentowanie różnych interesujących wydarzeń pomaga nam się rozwijać.

Rozkminiła: Julia Dąbrowska
Redakcja: I.Fernández
Grafika: Hubert Kalinowski 
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak, Dominika Kabiesz

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rozkminka może Cię dopaść w każdym momencie. Masz jakieś nurtujące pytanie? Chcesz zabłysnąć przed znajomymi ciekawą wiedzą? Sprawdź co to jest rozkminka!

Rozkminka – jak znaleźć odpowiedzi na najdziwniejsze pytania?

Szukasz ciekawego filmu o mafii włoskiej? Interesujesz się tematyką mafijnych porachunków? Sprawdź, jakie są najlepsze włoskie filmy o mafii!

Najlepsze filmy o włoskiej mafii