"La Casa de Papel" to jeden z hiszpańskich hitów Netflixa. W artykule przygotowaliśmy dla Was trochę ciekawostek na temat tego serialu. Przekonajcie się!
w

„La casa de papel” – hiszpański hit Netflixa

“La Casa De Papel” czyli „Dom z Papieru” jest to hiszpański kryminalny serial telewizyjny stworzony przez Alexa Pina. Serial opowiada o dwóch długo przygotowywanych przez Profesora (Alvaro Morte) napadach, jeden w Królewskiej Mennicy Hiszpanii, a drugi na Narodowy Bank Hiszpanii, opowiedziany z perspektywy jednej z rabusiów, a dokładniej Tokyo (Ursula Corbero). Narracja prowadzona jest w czasie teraźniejszym i opiera się na wspomnieniach, powrotach w czasie, ukrytych motywacjach postaci oraz niewiarygodnym narratorze.

Aby przeprowadzić największy napad w historii, nieznajomy mężczyzna zwany “Profesorem”, rekrutuje grupę ośmiu osób których łączy jedno: nie mają nic do stracenia. Pięciomiesięczny okres odosobnienia, zapamiętywanie każdego kroku, każdego detalu kończy się jedenastodniowym zamknięciem w Narodowej Fabryce Monet i Znaczków w Hiszpanii, otoczonym przez siły policyjne i dziesiątkami zakładników w ich mocy, aby dowiedzieć się, czy ich samobójczy zakład doprowadzi do czegokolwiek. O tym właśnie opowiada serial „La Casa de Papel” – poznajcie bohaterów tego serialu.

Serial początkowo miał zostać wypuszczony w dwóch częściach. Pierwotnie 15 odcinków wypuszczała hiszpańska sieć Antena 3, od 27 maja do 23 listopada 2017 roku. Wtedy też Netflix zdobył globalne prawa do transmisji, co spowodowało podzielenie serialu na 22 krótsze odcinki i wypuszczenie ich na skalę światową. Emisja pierwszej części nastąpiła 20 grudnia 2017 r., a drugiej części 6 kwietnia 2018 r. W tym samym miesiącu Netflix odnowił serial ze znacznie zwiększonym budżetem na 16 nowych odcinków. Część trzecia z ośmioma odcinkami została wydana 19 lipca 2019 roku. Czwarta część, również z ośmioma odcinkami została wypuszczona 3 kwietnia 2020 roku.

Główna postać serialu "La Casa de Papel": Profesor.

Sergio Marquina szerzej znany jako “Profesor”, jest jedną z głównych postaci w serialu Netflix’a pod tytułem “La Casa de Papel”. Gra go aktor Alvaro Morte. Profesor był mózgiem odpowiedzialnym za napad na Królewską Mennicę Hiszpanii, a następnie nadzorował napad na Bank Narodowy Hiszpanii, który początkowo zaplanował Berlin.

Wygląd fizyczny - Casa de Papel

Jest to mężczyzna z wąsem oraz brodą, charakteryzujący się bardzo dobrą kondycją fizyczną. Ma długie czarne włosy, które w części 3 zostały nieco skrócone. Podczas chodzenia nie macha rękoma, przez co może wyglądać na lekko zdezorientowanego. Rzadko możemy zobaczyć Profesora bez formalnego garnituru, płaszcza oraz krawata. Czasem nosił różne przebrania, na przykład strój narkomana, bądź klauna, by nie zostać złapanym przez policję.

casa de papel
la casa de papel

Osobowość:

Cechuje się wysoką inteligencją i skrupulatnością. Sprawia wrażenie bardzo zdeterminowanego, by dokonać planowanych latami największych napadów. Gdy znajduje swój wymarzony zespół, dba, żeby wszyscy ściśle przestrzegali harmonogramu wraz z podstawowymi zasadami do przygotowania i wykonania napadu. Jego profesjonalne nastawienie ujawnia się w ostrożnym rozważaniu wszystkiego, co tylko mogłoby nastąpić podczas napadu. To perspektywiczne podejście pomaga mu dążyć do perfekcji, zachęcając zespół do „trzymania się planu” w każdej sytuacji.

Profesor ma ogromną wiedzę na temat taktycznych negocjacji, policyjnych strategii, broni, egzekwowania prawa, kryzysów związanymi z zakładnikami, fałszerstw oraz kradzieży i rabunków na banki. Co więcej, był w stanie kontrolować cały proces napadu zza kulis, bawiąc się z policją i stale manipulując, aby robili dokładnie to, czego chciałby Profesor. Wykazuje się również ogromną wiedzą w zakresie ludzkiej psychologii. Większa
część jego planów zależy od reakcji policji, rządu oraz opinii publicznej. Pozwala mu to na napiętą grę o przewagę z inspektor Raquel Murillo. Co prawda napotyka na liczne trudności podczas napadu, ale wielokrotnie udaje mu się zmienić status quo na korzyść swojego zespołu.

Pomimo zaplanowania największego napadu w ludzkiej historii, Profesor utrzymuje rygorystyczne zasady moralne. Powstrzymuje się od zabicia matki Raquel, nawet gdy zdaje się, że jest to jedyna możliwość przetrwania napadu. Podtrzymuje, że brak rozlewu krwi jest najważniejszą zasadą napadu. Bez względu na to, czy ta zasada wynika z wyznawanych przez Profesora wartości, czy jednak kluczowa okazuje się tu być opinia publiczna, niezaprzeczalnie wykazuje się dużą empatią oraz miłością dla członków grupy, wbrew zasadzie  “brak osobistych relacji”.

Tokio w roli narratora serialu "La Casa de Papel".

Silene Oliveira szerzej znana pod pseudonimem – Tokio, to jedna z głównych protagonistek w serialu Netflixa, pod tytułem „La Casa de Papel” i jednocześnie narrator opowieści. Była członkiem załogi napadu na Królewską Mennicę Hiszpanii.

Wizerunek Tokio w: "Casa de Papel"

Tokio ma brązowe włosy oraz ciemne oczy. Nosi prostą grzywkę o długości nieprzesłaniającej oczu. Zazwyczaj jej włosy były średniej długości, ułożone nieco niedbale. Czasami jednak możemy ją zobaczyć w koku.

casa de papel
la casa de papel

Charakter:

Cechami charakteru bohaterki jest lekkomyślność oraz impulsywność. Zwykle najpierw działa, zanim pomyśli, co prowadziło do trudnych sytuacji. Pozwoliła na przykład, aby jej relacja z Rio skomplikowała plan napadu. Szybko traci cierpliwość, ale równie prędko wyciąga z tego wnioski. Nie potrafi skutecznie kontrolować emocji, przez co zdarza się, że okazuje je w bardzo ekspresywny sposób.

Była pierwszą osobą, która zaczęła martwić się, gdy Profesor nie odpowiadał na rozmowę sprawdzającą i niemal natychmiast podjęła ekstremalne środki. Bardzo troszczy się o osoby, które kocha, co widać w sytuacji, kiedy Rio został postrzelony oraz kiedy dowiaduje się o śmierci mamy. Potrafi być opiekuńcza oraz kochająca wobec ludzi, na których jej zależy. Nie brakuje jej pewności siebie i świadomości swojej urody. Zdarzało się, że wykorzystywała wygląd i seksualność do realizacji swoich planów.

Życzliwa i empatyczna postać serialu "La Casa de Papel" Nairobi :

Agata Jimenez lepiej znana z przezwiska Nairobi, była jedną z głównych postaci serialu Netflixa pod tytułem „La Casa de Papel”. Grała ją Alba Flores.

Urodziła się jako Agata Jimenez. Życie w biedzie zmusiło ją, by nauczyć się fałszowania pieniędzy. Miała wtedy zaledwie 13 lat. W wieku nastoletnim zaszła w ciążę ze swoim chłopakiem. Ten jednak zostawił ją w tych okolicznościach, gdy dowiedział się o błogosławionym stanie dziewczyny. Jimenez urodziła synka, któremu nadała imię Axel. Pracownicy opieki społecznej odebrali jej chłopca, gdy ten miał 3 lata, przyczyną było handlowanie przez Jimenez narkotykami. Z serialu dowiadujemy się również, że Nairobi urodziła córkę.

Przed pierwszym napadem, Profesor i rabusie spędzają okres 5 miesięcy w Toledo na przygotowaniach do napadu na Królewską Mennicę Hiszpanii. Każdy zgadza się na anonimowość. Dlatego też wybierają sobie nowe imię będące nazwą jakiejś miejscowości, a Jimenez od tej pory występuje jako Nairobi.

Uroda:

Przechodząc do opisu aparycji bohaterki, Nairobi ma ciemne brwi oraz włosy, które sięgają jej do ramion. Jej karnacja jest nieco ciemniejszej barwy. Na dodatek, znakiem rozpoznawczym Nairobi jest budząca postrach mina.

casa de papel
la casa de papel

Usposobienie:

Jest entuzjastyczna, zmotywowana oraz zawsze aktywna. Zazwyczaj mówi bardzo głośno oraz wyraźnie, co wpływa na bardzo dobrze na produkcję pieniędzy. Bywa, że jest dość impulsywna, jak na przykład w sytuacji, gdy bez zastanowienia przyjmuje misia jej syna, mimo potencjalnego ryzyka, że jest to bomba.

Dodatkowo jest niezwykle spostrzegawcza, zważywszy że dostrzega relację łączącą Berlina oraz Ariadnę Cascales. Ze wszystkich złodziei, Nairobi wydaje się być najbardziej życzliwa oraz empatyczna.

Zawsze wszystkich wspiera. Upewnia się, że pozostali czują się komfortowo oraz dają z siebie wszystko. Możemy to wyraźnie zaobserwować w odcinku “5 Minutes Earlier” gdzie decyduje się na zejście do Matiasa i reszty osób przetapiających złoto, aby ich wesprzeć i zmotywować. Alternatywą było pójście do biblioteki z resztą zakładników w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa. 

Jej postać jest trochę romantyczna, co widać podczas relacji z Helsinki a następnie z Bogotą. Pragnie idealnej rodziny. W TKO ujawnia swoje marzenie o tym, by Profesor został biologicznym ojcem jej dzieci.

Źródła:
www.imdb.com
money-heist.fandom.com

Rozkminiła: Oliwia Garlacz
Redakcja:
Patrycja Makuch i Michalina Kossak
Grafika: Hubert Kalinowski
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Szwedzki premier Olof Palme został zastrzelony niemal 40 lat temu. Kto zabił Olofa Palmego? Czy na pewno był to Stig Engström? Poznaj głównych podejrzanych.

Morderstwo Olofa Palmego. Kto zabił premiera Szwecji?

Lubicie oglądać filmy westernowe, czyli połączenie kowbojów, strzelanin i pościgów konnych po pustynnych bezdrożach Ameryki? Sprawdźcie te western filmy!

Najlepsze western filmy!