tradycje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne zwyczaje bożonarodzeniowe boże narodzenie tradycje tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe
w ,

Zwyczaje Bożonarodzeniowe. Poznaj 12 nieznanych faktów

Skąd pochdzi choinka i dlaczego ją ozdabiamy? Czy Rudolf miał przyjaciela? Dlaczego jemioła uzawana jest za afrodyzjak? Poznaj 12 zaskakująych faktów o Świętach Bożego Narodzenia

Większość z nas uwielbia klimat Świąt i związane z nim zwyczaje bożonarodzeniowe. Z radością ubieramy choinkę, zapalamy światełka i czekamy na pierwszą gwiazdkę wraz z rodziną. Ale czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły tradycje świąteczne takie jak strojenie choinki? Wiedziałeś, że słynne „Jingle Bells” wcale nie jest świąteczną piosenką lub dlaczego słynny renifer Rudolf miał czerwony nos?

Niektórzy mówią, że Święta bez Kevina to jak Boże Narodzenie bez karpia, prezentów i choinki. Zobacz najlepsze filmy świąteczne wszechczasów. TOP 15
Najlepsze filmy świąteczne wszechczasów
Zakład, że nie znasz wszystkich..!?

Poznaj nieoczywiste zwyczaje bożonarodzeniowe i dowiedz się skąd pochodzą tradycje świąteczne

Skąd się wzięły różne zwyczaje bożonarodzeniowe i tradycje świąteczne? Odpowiemy na te pytania i pozwolimy Ci błysnąć przy stole wigilijnym nietuzinkową wiedzą! Prezentujemy 15 nieznanych faktów o Świętach i ich pochodzeniu!

1. Choinki zawdzięczamy dalekim przodkom
Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne starożytna choinka drzewko świąteczne bożonarodzeniowa świąteczna

Już w starożytnym Egipcie i Rzymie używano choinek jako ozdoby. Nie były one wówczas wprost uznawane jako tradycje bożonarodzeniowe, ale były one ważnym elementem przy świętowaniu przesilenia zimowego, a ich stale zielony kolor igieł, niezależnie od pory roku, służył jako przypomnienie, że po zimie zawsze nastąpi wiosna. Tak narodziła się tradycja świąteczna związana z choinką bożonarodzeniową. 

2. Dlaczego Rudolf miał czerwony nos?

Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne rudolf czerwononosy dlaczego renifer rudolf miał czerwony nos

Rudolf miał przyjaciela… który mieszkał właśnie w jego nosie! Mowa tutaj o rzekomym pasożycie lub infekcji, która miała dopaść Rudolfa. Nie martwmy się jednak o Rudolfa, gdyż wyraźnie jemu ów przyjaciel nie przeszkadzał, a wręcz był użyteczny. Możemy więc raczej mówić o symbiozie. Pamiętajmy bowiem, że bez święcącego nosa reniferom i Mikołajowi nie udałoby się odnaleźć drogi na ciemnym, zimowym niebie!

3. Ubieranie choinki zawdzięczamy księciu Albertowi

Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne tradycja dekorowania drzewa wigilijnego bożonarodzeniowego choinki świątecznej

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzieła tradycja świąteczna związana z dekorowanie choinki bożonarodzeniowej? Pochodzący z Niemiec książę Albert przyniósł przystrojoną choinkę swojej żonie, królowej Wiktorii. To wydarzenie zostało utrwalone na ilustracji opublikowanej w 1848 roku w londyńskim magazynie, a mieszkańcy Wielkiej Brytanii byli absolutnie zachwyceni. Nie trzeba było czekać długo na rozprzestrzenienie się tego trendu, który stał się w końcu jednym z najważniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych.

4. Pająk lub pajęczyna na choince to dobry omen

pająk w choince tradycjan bożonarodzeniowa przesądy

Ten punkt należy zaliczyć raczej do kategorii „przesądy świąteczne” niż do kategorii „zwyczaje bożonarodzeniowe”, ale uznaliśmy, że jest na tyle ciekawy, że warto o nim wspomnieć. Tym bardziej, że wielu Polek i Polaków – mimo że się nie przyznaje – bardzo wierzy w różnego rodzaju przesądy. Z przesądu o pająku i choince świątecznej wynika, że gdy znajdziemy pajęczynę wplątaną pomiędzy gałązki naszej choinki lub gdy odnajdziemy w niej lokatora w postaci pająka, los nam sprzyja. Wzięło się to prawdopodobnie z jednej z legend, według której pewien pająk utkał ze swojej sieci kocyk dla Jezusa, który dopiero co się urodził.

5. Szlachetny łańcuch choinkowy

łańcuch choinkowy Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne

Zwyczaje bożonarodzeniowe na całym świecie przewidują ozdobienie choinki łańcuchem. Obecnie taki łańcuch ma raczej charakter symboliczny, gdyż tworzy sie go z papieru lub plastiku. Pierwotny łańcuch do ozdoby choinki był kuty ze srebra. Nie tylko był bardzo drogi, ale i ciężki. W Stanach został zakazany, gdyż znaleziono w nim niebezpieczne stężenie ołowiu.

6. Jemioła jest uznawana za afrodyzjak

Od wielu pokoleń druidzi uznawali jemiołę za afrodyzjak. Ma to jednak swoje podstawy w starożytnej symbolice, bowiem tam jemioła uznawana jest za symbol płodności i jurności. Następnym razem wykażmy się więc przezornością w żartach z kim chcielibyśmy znaleźć się pod ów jemiołą bo następne Święta możemy spędzisz już w większym gronie 😉

7. Adres świętego Mikołaja jest w Kanadzie?

Święty Mikołaj mieszka w… Kanadzie? Oczywiście nie, ale… w Kanadzie stworzono specjalny kod pocztowy, pod którym znajduje się wirtualny adres świętego Mikołaja, na który dzieci mogą wysyłać swoje listy do Mikołaja. Co więcej, dostaną na nie odpowiedź! To specjalny program kanadyjskiej poczty, która nie mogła sie pogodzić z tym, że dzieci wysyłały tradycyjne bożonarodzeniowe listy do Mikołaja, które nigdzie nie docierały i stworzyła w tym celu specjalny adres świętego Mikołaja, z jakże uroczym kodem pocztowym H0H 0H0.
Koniec więc z „zagubionymi” lub „zniszczonymi” listami jako wymówkę dlaczego Mikołaj nigdy nie odpowiadał! Takie współczesne tradycje świąteczne bardzo szanujemy i zachęcamy wszystkie dzieci do wysyłania listu do Mikołaja na ten specjalny adres świętego Mikołaja. 

8. Pierwsza sztuczna choinka nie była drzewkiem

Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne sztuczna choinka

Zwyczaje bożonarodzeniowe nakazują by w każdym domu w okresie świątecznym znalazła się udekorowana choinka świąteczna. Co jednak gdy nie idzie to w parze z ekologią i trzeba temu jakoś zaradzić? W 19 wieku w Niemczech w związku z postępującym wylesianiem, niezbędnym okazało się znalezienie przyjaźniejszej lasom alternatywy dla tradycyjnej bożonarodzeniowej choinki. Stworzono więc pierwszą sztuczną choinkę. Nie była ona jednak ani drzewkiem, ani nie powstawała z plastiku tak, jak jest wykonywana dzisiaj. Do jej stworzenia użyto za to gęsich piór pomalowanych na zielono.

9. „Jingle Bells” nie jest świąteczną piosenką

Świetnie znany wszystkim hit, z najbardziej popularną wersją wykonywaną przez Franka Sinatrę nie miał być świąteczną piosenką! James Lord Pierpont, który napisał tę piosenkę, stworzył ją specjalnie na swój występ w kościele z okazji Święta Dziękczynienia. W 1857 roku wydano ją ponownie, ze zmienionym tytułem, i to właśnie druga wersja jest tą, którą słyszymy co roku w świąteczny czas.

10. Jezus nie urodził się w Święta

Największa i najważniejsza  tradycja świąteczna od której wynikają wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe jest związana z datą narodzenia Jezusa Chrystysa. która przypada na noc z 24 na 25 grudnia. Bowiem tego dnia obchodzimy Święta Bożego Narodzenia. To w pewnym sensie uproszczenie, na które zdecydował się kościół. Nie celebrowano bowiem tego święta przez setki lat, gdyż nikt tak na prawdę nie wie kiedy tak naprawdę miały miejsce narodziny Jezusa. Kościół postanowił więc zastąpić pogańską tradycję świętowania przesilenia zimowego właśnie świętowaniem Bożego Narodzenia.  

11. Wieniec bożonarodzeniowy

wieniec bożonarodzeniowy Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne

Wieniec bożonarodzeniowy ma swoją tradycyjną symbolikę. A mianowicie ma on przypominać koronę cierniową którą nosił Jezus. Czerwone owoce znajdujące się na gałązkach mają zaś przypominać krew. Warto więc nieco inaczej spojrzeć na tę tradycję świąteczną i zachować co najmniej podstawową zielono czerwoną kolorystykę wieńca świątecznego.

12. Laski cukrowe mają interesującą historię

laska cukrowa Zwyczaje bożonarodzeniowe tradycje świąteczne

Ich historia zaczyna się w Niemczech, gdzie chórmistrz rozdał smakołyki dzieciom, by te były spokojne podczas długich uroczystości kościelnych. Jednak swoją międzynarodową sławę zdobyły dopiero w 1847 roku, gdy pewien imigrant z korzeniami niemiecko-szwedzkimi zamieszkujący w Stanach udekorował ów laskami cukrowymi swoją choinkę.

Święta mają więc zawiłą historię, różne zwyczaje bożonarodzeniowe i tradycje świąteczne, a dekoracje lub zwyczaje które świetnie znamy wcale nie mają jednoznacznych i oczywistych czy wręcz nudnych korzeni. Dzięki tym faktom z powodzeniem można zaskoczyć rodzinę przy stole w te święta.

Wesołych Świąt!

Żródła:

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jedna kartka papieru niesie za sobą nieskończoną ilość możliwości składania. Dowiedź się jak zrobić samolot z papieru. Papierowy samolot dla każdego!

Jak zrobić samolot z papieru?

włoskie filmy komedie komedia najlepsza

Najlepsze włoskie komedie, które musisz obejrzeć!