Świat jest pełen stworzeń – od maluchów po prawdziwe olbrzymy. A wiesz może jakie jest największe zwierzę na świecie? Sprawdź największe zwierzęta świata. Największe zwierzę na świecie największe zwierze na świecie największe zwierzęta
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Jakie jest największe zwierzę na świecie? Poznaj największe zwierzęta świata.

Nie od dziś wiadomo, że świat jest pełen najróżniejszych stworzeń – od maluchów po prawdziwe olbrzymy. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę długość, wagę czy wzrost, trzeba jednak przyznać, że niektóre zwierzęta górują nad innymi w swojej kategorii.

Tworząc ranking na największe zwierzę na świecie stanęliśmy przed dylematem czy uwzględnić na nim wszystkie zwierzęta na świecie czy też podzielić listę na największe zwierzęta morskie, lądowe i np. gady. Finalnie stanęło na tym, że szukamy naprawdę największe zwierzę na świecie, więc uwzględniliśmy w tym rankingu wszystkie żyjące zwierzęta. Na końca znajdziesz jeszcze dodatkowe listy z uwzględnieniem gromady. Poniższa lista przedstawia największe zwierzęta świata, z uwzględnieniem różnych gromad. Zaczynamy od końca.

  • Najlepsze jest niemieckie piwo, o czym świadczy stały i duży popyt na nie. Poznaj nasz ranking 10 najpopularniejszych niemieckich marek piwa!

    Niemieckie piwo, najpopularniejsze marki

    Czytaj więcej

Największe zwierze na świecie

9. Struś | Największe zwierzę na świecie

Listę największych zwierząt otwiera największy żyjący ptak. Struś osiąga 2,7 metra wysokości i około 150 kilogramów wagi, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi blisko dwa metry. Również jego oczy o średnicy pięciu centymetrów są największe wśród ptaków. Ponadto strusie biegają najszybciej ze wszystkich dwunożnych zwierząt – potrafią rozwinąć prędkość ponad 70 km/h, pokonując odległość nawet pięciu metrów jednym krokiem.

8. Krokodyl różańcowy | Największe zwierzę na świecie

Ten największy żyjący gad zamieszkuje głównie słone wody w części Indii, Azji i Australii. Długość jego ciała wynosi średnio 5,2 metra, ale może nawet przekroczyć sześć metrów. Waga krokodyli różańcowych jest natomiast bardzo zróżnicowana i waha się między 400 a 1000 kilogramów. Do połowy lat 60. XX wieku gady te prawie całkowicie wyginęły wskutek polowań. Obecnie są gatunkiem mało zagrożonym, jednak nielegalne polowania, utrata siedlisk i niechęć do tych „ludojadów” negatywnie wpływa na populację krokodyli różańcowych.

Krokodyl różańcowy Największe zwierzę na świecie największe zwierze na świecie największe zwierzęta

7. Rekin wielorybi | Największe zwierzę na świecie

Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi. Wbrew swojej nazwie nie jest on spokrewniony z wielorybami. Drugi człon odnosi się jedynie do faktu, że zwierzęta te są tak duże jak wieloryby. Rekiny wielorybie żyją w ciepłych wodach oceanów. Mają 12 metrów długości i mogą ważyć nawet 22 tony. Pomimo tak ogromnych rozmiarów żywią się głównie małym planktonem, a także skorupiakami i niewielkimi rybami, które filtrują z wody (ponad 5000 litrów dziennie!).

6. Niedźwiedź polarny | Największe zwierzę na świecie

Za największego wśród drapieżników uznaje się niedźwiedzia kodiackiego albo polarnego, przy czym częściej pierwszeństwo przyznaje się temu pierwszemu. Niedźwiedzie polarne mają do trzech metrów wysokości i ważą około 800 kilogramów, natomiast samice są dwa razy mniejsze. Pomimo takich rozmiarów potrafią świetnie pływać z prędkością prawie 10 km/h. Ze względu na to, że niedźwiedzie polarne spędzają większość na lodzie morskim Oceanu Arktycznego w poszukiwaniu jedzenia (głównie fok), są jedynym gatunkiem niedźwiedzi określanych jako ssaki morskie.

5. Żyrafa | Największe zwierzę na świecie

Tytuł najwyższego zwierzęcia na świecie bez wątpienia należy się żyrafie. Do niedawna sądzono, że istnieje tylko jeden gatunek żyrafy, a obecnie wyróżnia się ich cztery. Zwierzęta te osiągają 5,8 metra wysokości, z czego sama ich szyja mierzy 1,8 metra, a nogi są dłuższe niż wzrost większość ludzi. Już nowo narodzone żyrafy mają dwa metry! Warto wspomnieć, że oprócz zrywania liści z gałęzi drzew szyja służy również samcom do walki między sobą.

4. Słoń afrykański | Największe zwierzę na świecie

Jeden z trzech żyjących obecnie gatunków słoni (obok indyjskiego i leśnego) to największe zwierzę lądowe. Słonie afrykańskie mają około dziesięciu metrów długości (licząc od trąby do ogona), trzech metrów wysokości i mogą ważyć nawet sześć ton. Ich młode natomiast zaraz po urodzeniu mierzą około metra i ważą blisko 100 kilogramów. Na uwagę zasługuje również fakt, że mózgi słoni afrykańskich mieszczą aż 257 miliardów neuronów (ponad trzy razy więcej niż mózg człowieka), co czyni je wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami.

3. Kałamarnica olbrzymia | Największe zwierzę na świecie

Ten ogromny bezkręgowiec z gatunku Architeuthis należy do dwóch największych mięczaków na świecie. Samice mierzą około 13 metrów, a samce około 10 metrów. Kałamarnice olbrzymie występują we wszystkich oceanach z wyjątkiem tych szerokości geograficznych, w których panuje klimat tropikalny i polarny. Żyją jednak na głębokościach ok. 300-600 metrów, dlatego wiadomo o nich stosunkowo niewiele. Po raz pierwszy odkryto je 30 września 2004 roku w Japonii, a sfilmowano dopiero w 2012 roku. Często naukowcy podążają więc za ich naturalnym wrogiem, kaszalotem spermacetowym (Physeter macrocephalus), licząc, że znajdą kałamarnicę. Warto wspomnieć, że kałamarnice olbrzymie posiadają ogromne oczy (ok. 25 centymetrów średnicy), które umożliwiają im widzenie w ciemnościach oceanu. Ponadto ich ciało składa się z dzioba, płaszcza o długości nieprzekraczającej 2,25 metra, a także ośmiu ramion i dwóch dłuższych macek zakończonych setkami ostrych przyssawek. Macki te stanowią mniej więcej połowę długości bezkręgowca. Co ciekawe, kałamarnica olbrzymia uważana jest za źródło legend o Krakenie.

2. Kałamarnica kolosalna | Największe zwierzę na świecie

Jest to największy na świecie bezkręgowiec, odkryty w 1925 roku, i jedyna kałamarnica należąca do rodzaju Mesonychoteuthis. Żyje na głębokościach ok. 1000 metrów, dlatego ciężko jest obserwować go w naturalnym środowisku. W odróżnieniu od poprzedniczki kałamarnica kolosalna posiada ramiona i macki zakończone ostrymi obrotowymi haczykami, jest również cięższa i grubsza. Co ciekawe, ma krótsze macki niż kałamarnica olbrzymia, ale dłuższy płaszcz, dlatego całkowita długość jej ciała wynosi nawet 14 metrów. Kałamarnica kolosalna również posiada ogromne oczy; niektóre źródła podają, że ich średnica wynosi nawet 27 centymetrów (najwięcej w świecie zwierząt).

1. Płetwal błękitny | Największe zwierzę na świecie

Numer jeden na liście największych zwierząt na świecie bezsprzecznie zajmuje płetwal błękitny (Balaenoptera musculus). Ten ssak osiąga nawet 32 metry długości i waży około 180 ton, co odpowiada mniej więcej masie 33 słoni. Samo serce płetwala błękitnego waży 200 kilogramów, a wielkością zbliżone jest do samochodu typu smart. Mimo tak ogromnych rozmiarów ssaki te żywią się drobnym planktonem (głównie krylem) i pochłaniają go nawet do czterech ton dziennie. Również nowo narodzone płetwale należą do prawdziwych olbrzymów – mierzą siedem metrów i ważą blisko 2,5 tony. Warto dodać, że płetwale błękitne to także najgłośniejsze zwierzęta na świecie. Wydają się z siebie niskie dźwięki o natężeniu 188 decybeli słyszalne z setek kilometrów. Dla porównania – silnik odrzutowca emituje hałas o natężeniu „zaledwie” 144 decybeli.

Kolejność poszczególnych zwierząt może się oczywiście różnić w zależności od przyjętego kryterium, jednak powyższy ranking pokazuje, jak mały bywa człowiek na tle przyrody, choć jest najmądrzejszy ze wszystkich stworzeń. Na szczęście większość z wymienionych gatunków nie stanowi dla człowieka szczególnego zagrożenia, więc nie należy się bać ich wielkości, a docenić różnorodność naszej planety. Warto również pamiętać, że liderzy wśród zwierzęcych olbrzymów zamieszkują głębokie wody, więc szanse na zetknięcie się z nimi w codziennym życiu są praktycznie zerowe.

Największe zwierzęta w dziejach ludzkości

Wieloryby

Pierwsze miejsce pod względem wielkości zajmuje płetwal błękitny. Jest to nie tylko największe zwierzę na świecie żyjące obecnie, ale również największe zwierzę wszech czasów. Występuje on we wszystkich oceanach na świecie. Długość jego ciała wynosi około 30 metrów, a masa  może przekraczać 180 ton. Samice płetwali błękitnych są większe niż samce.

Drugie największe zwierzę świata także jest wielorybem – jest to kaszalot. Jest on największym na świecie drapieżnym zwierzęciem. Podobnie jak płetwal błękitny, żyje on we wszystkich oceanach na świecie. Długość ciała dorosłego samca wynosi około 20 metrów, a waga około 50 ton. Samice są znacznie mniejsze – ich długość ciała wynosi „tylko” około 12 metrów, a waga około 15 ton.

Największe zwierzęta lądowe

Słonie

Pośród zwierząt lądowych największym zwierzęciem świata jest słoń afrykański. Występuje on wyspowo w całej Afryce na południe od Sahary. Długość ciała dorosłego samca wynosi 6-7 metrów, wysokość około 3 metry, a waga około 6 ton.

Drugim największym zwierzęciem lądowym jest słoń indyjski. Jest on mniejszy od słonia afrykańskiego.  Żyje on w południowej Azji – od Indii i Sri Lanki po Indonezję. Jego wysokość wynosi 2,5 metra, długość jego ciała to około 5,5 metra, a waga 5 ton. U obu gatunków słoni samice są dużo mniejsze niż samce.

Nosorożce

Największymi zwierzętami lądowymi po słoniach są nosorożce  (białe i czarne ) i hipopotamy. Nosorożec biały jest największym (po słoniu afrykańskim i indyjskim) roślinożernym zwierzęciem świata. Występuje on w południowej Afryce (Namibii, RPA, Mozambiku, Zimbabwe i Botswanie).  Jego długość ciała wynosi około 4 metrów, wysokość może dochodzić do 2 metrów. Zwykle nosorożce białe ważą około 3 ton, ale zdarzały się okazy ważące znacznie więcej (nawet do 8 ton).

Nosorożce czarne są mniejsze od białych.  Ich zasięg występowania jest dużo szerszy, niż nosorożców białych – występują one w południowej i we wschodniej Afryce, aż do Kenii. Długość ich ciała wynosi 3,5 metra, wysokość 1,5 metra. Zwykle nosorożce czarne ważą 1,5 -2 tony.

Hipopotamy

Hipopotamy swą wielkością są podobne do nosorożca białego. Żyją one w pobliżu dużych rzek w Afryce na południe od Sahary. Ich długość ciała wynosi około 4 metrów, wysokość około 1,5 metra, a masa ciała 3 tony. Sama skóra hipopotama może ważyć nawet 500 kg. Zarówno u hipopotamów, jak i u nosorożców samce są większe niż samice.

Największy morski ssak

Słonie morskie

Największym ssakiem morskim po waleniach jest słoń morski. Występuje ona na południowym Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym, na wybrzeżach Antarktydy i wschodnim Oceanie Spokojnym. Jest to największa foka i największe zwierzę świata z rodziny płetwonogich. Dorasta do 6 metrów długości i 4 ton wagi. Samica jest znacznie mniejsza i lżejsza niż samiec. Drugim co do wielkości zwierzęciem z rodziny płetwonogich jest mors. Dorosły osobnik ma 3 metry długości i waży około 2 ton. Ich skóra ma grubość 10 cm, a warstwa tłuszczu 15 cm – umożliwia to im przetrwanie w surowym klimacie Arktyki.

Największy gad

Krokodyle

Największym żyjącym w obecnych czasach gadem jest krokodyl różańcowy.  Żyje on w południowo-wschodniej Azji, na Papui-Nowej Gwinei i  w  północnej Australii. Jego wielkość jest porównywalna do rozmiarów niedużego dinozaura – długość jego ciała może wynosić nawet 7 metrów, a masa ciała od 0,5 do 1,5 tony. Jest to największy krokodyl na świecie. Krokodyle różańcowe są   bardzo agresywnymi drapieżnikami  i zdarzają się ich ataki na ludzi.

Rozkminiły: Julia Dąbrowska & Dorota Bogacz
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski

 

Zgłoś nadużycie

Nie wiesz, jak znaleźć najpiękniejsze wiersze o miłości? Zebraliśmy dla Ciebie kilka dobrych pozycji. Z pewnością znajdziesz coś, aby wyrazić swoją miłość. wiersze o miłości wiersz o miłości wiersze miłosne piękne wiersze o miłości najpiękniejsze wiersze o miłości. wierszyki na walentynki

Wiersze o miłości, czyli wierszyki na walentynki i nie tylko!

Jak zrobić ciasto na pizzę? Włoska pizza zawiera składnik, który jest w Polsce łatwo dostępny i sprawi, że pizza będzie smakowała jak z ulubionej pizzerii. Ciasto na pizzę włoską. Autentyczny przepis na ciasto do pizzy prosto z Włoch

Ciasto na pizzę włoską. Autentyczny przepis na ciasto do pizzy prosto z Włoch