Świat jest pełen stworzeń – od maluchów po prawdziwe olbrzymy. A wiesz może jakie jest największe zwierzę na świecie? Sprawdź największe zwierzęta świata. Największe zwierzę na świecie największe zwierze na świecie największe zwierzęta
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Jakie jest największe zwierzę na świecie? Poznaj największe zwierzęta świata.

Nie od dziś wiadomo, że świat jest pełen najróżniejszych stworzeń – od maluchów po prawdziwe olbrzymy. Niezależnie od tego, czy weźmiemy pod uwagę długość, wagę czy wzrost, trzeba jednak przyznać, że niektóre zwierzęta górują nad innymi w swojej kategorii.

Tworząc ranking na największe stworzenia świata stanęliśmy przed dylematem, czy uwzględnić w nim wszystkie zwierzęta na świecie, czy też podzielić listę na największe zwierzęta morskie, lądowe i np. gady. Stanęło na tym, że wypisaliśmy wszystkie największe zwierzęta świata. Uwzględniliśmy w tym rankingu wszystkie żyjące zwierzęta. Poniższa lista przedstawia największe zwierzęta.

Największe zwierzęta na świecie

9. Struś - największy ptak

Listę największych zwierząt otwiera największy ptak. Największe osobniki osiągają 2,7 metra wysokości i około 150 kilogramów wagi, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi blisko 2 metry. Jego oczy o średnicy 5 m są największe wśród ptaków. Ponadto strusie biegają najszybciej ze wszystkich dwunożnych zwierząt – potrafią rozwinąć prędkość do ponad 70 km/h,
pokonując odległość nawet 5 metrów jednym krokiem. Największym gatunkiem jest struś afrykański.

8. Krokodyl różańcowy - największy gad

Ten największy żyjący gad zamieszkuje głównie słone wody w części Indii, Azji i Australii. Długość jego ciała wynosi średnio 5,2 metra, ale może nawet przekroczyć sześć metrów. Waga krokodyli różańcowych jest natomiast bardzo zróżnicowana i waha się między 400 a 1000 kilogramów. Do połowy lat 60. XX wieku gady te prawie całkowicie wyginęły wskutek polowań. Obecnie są gatunkiem mało zagrożonym, jednak nielegalne polowania, utrata siedlisk i niechęć do tych „ludojadów” negatywnie wpływa na populację krokodyli różańcowych.

Krokodyl różańcowy Największe zwierzę na świecie. największe zwierzęta świata, największe zwierzęta na świecie

7. Rekin wielorybi - największa ryba

Największą rybą na świecie i największym rekinem jest rekin wielorybi. Wbrew swojej nazwie największa ryba świata nie jest on spokrewniona z wielorybami. Rekiny wielorybie żyją w ciepłych wodach oceanów. Mogą osiągać długość przekraczającą 12 metrów długości i ważyć nawet 22 tony. Pomimo tak ogromnych rozmiarów żywią się głównie małym planktonem, a także skorupiakami i niewielkimi rybami.

 

6. Niedźwiedź polarny

Miano największego drapieżników otrzymuje niedźwieź polarnny. Mają one do trzech metrów wysokości i ważą około 800 kilogramów, natomiast samice są dwa razy mniejsze. Pomimo takich rozmiarów potrafią świetnie pływać. Ze względu na to, że niedźwiedzie polarne spędzają większość na lodzie morskim Oceanu Arktycznego w poszukiwaniu jedzenia (głównie fok), są jedynym gatunkiem niedźwiedzi określanych jako ssaki morskie.

5. Żyrafa

W rankingu największych zwierząt swoje miejsce ma także najwyższe zwierzę lądowe czyli żyrafa. Do niedawna sądzono, że istnieje tylko jeden gatunek żyrafy, a obecnie wyróżnia się ich cztery. Zwierzęta te osiągają 5,8 metra wysokości, z czego sama ich szyja ma aż 180 cm długości, a nogi są dłuższe niż wzrost większości ludzi. Już nowo narodzone żyrafy mają dwa metry! Warto wspomnieć, że oprócz zrywania liści z gałęzi drzew szyja służy samcom do walki.

4. Słoń afrykański - największe zwierzę lądowe

Czwarte miejsce w rankingu największych zwierząt zajmuje słoń afrykański. To jeden z największych gatunków zwierząt lądowych, największy ssak lądowy; jest także największym zwierzęciem lądowym świata. Samiec słonia afrykańskiego może osiągać długość przekraczającą 10 m długości, trzech metrów wysokości i mogą ważyć nawet sześć ton, tym samym są to najcięższe zwierzęta lądowe, Samice słonia afrykańskiego osiągają długość ok. 7 m. Ich młode natomiast zaraz po urodzeniu mierzą około metra i ważą blisko 100 kg. Na uwagę zasługuje również fakt, że mózgi słoni afrykańskich mieszczą aż 257 miliardów neuronów (ponad trzy razy więcej niż mózg człowieka), co czyni je wyjątkowo inteligentnymi zwierzętami.

3. Kałamarnica olbrzymia

Trzecie miejsce w rankingu największych zwierząt zajmuje kałamarnica olbrzmia. Ten ogromny bezkręgowiec to jeden z dwóch największych mięczaków na świecie. Samice mierzą około 13 metrów, a samce około 10 metrów. Zwierzęta żyją jednak na głębokościach ok. 300-600 metrów, dlatego wiadomo o nich stosunkowo niewiele. Warto wspomnieć, że kałamarnice olbrzymie posiadają ogromne oczy, które umożliwiają im widzenie w ciemnościach oceanu. Co ciekawe, kałamarnica olbrzymia uważana jest za źródło legend o Krakenie.

2. Kałamarnica kolosalna

Jest to największe na świecie stworzenie bezkręgowe i drugie największe zwierzę morskie. Zwierzę żyje na głębokościach ok. 1000 metrów, dlatego ciężko jest obserwować je w naturalnym środowisku. W odróżnieniu od poprzedniczki kałamarnica kolosalna posiada ramiona i macki zakończone haczykami, jest również cięższa i grubsza. Co ciekawe, drugie największe zwierzę ma krótsze macki niż kałamarnica olbrzymia, ale dłuższy płaszcz, dlatego całkowita długość jej ciała wynosi nawet 14 metrów. Kałamarnica kolosalna posiada również ogromne oczy; niektóre źródła podają, że ich średnica wynosi nawet 27 centymetrów (najwięcej w świecie zwierząt).

1. Płetwal błękitny - największy ssak i największe zwierzę

Pierwsze miejsce w dziesiątce największych zwierząt zajmuje płetwal błękitny, jednocześnie jest też największym ssakiem morskim. Największe osobniki mierzą 32 metry długości i ważą około 180 ton, co oznacza, że są jednym z najcięższych gatunków zwierząt. Samo serce płetwala błękitnego waży 200 kilogramów, a wielkością zbliżone jest do samochodu typu smart. Również nowo narodzone płetwale należą do prawdziwych olbrzymów – mierzą 7 metrów, a ich masa ciała wynosi 2,5 tony. Warto dodać, że płetwale błękitne to także najgłośniejsze zwierzęta na świecie. Wydają się z siebie niskie dźwięki o natężeniu 188 decybeli słyszalne z setek kilometrów. Dla porównania – silnik odrzutowca emituje hałas o natężeniu „zaledwie” 144 decybeli. Są to także długowieczne zwierzęta.

Kolejność zestawienia największych zwierząt może się oczywiście różnić w zależności od przyjętego kryterium, jednak powyższy ranking pokazuje, jak mały bywa człowiek na tle przyrody, choć jest najmądrzejszy ze wszystkich stworzeń. Na szczęście większość z wymienionych gatunków nie stanowi dla człowieka szczególnego zagrożenia, więc nie należy się bać ich wielkości, a docenić różnorodność naszej planety. Warto również pamiętać, że liderzy wśród zwierzęcych olbrzymów zamieszkują głębokie wody, więc szanse na zetknięcie się z nimi w codziennym życiu są praktycznie zerowe.

Największe zwierzęta świata

Wieloryby

Pierwsze miejsce pod względem wielkości zajmuje płetwal błękitny. Jest to nie tylko największe zwierzę świata żyjące obecnie, ale również największe zwierzę wszech czasów. Występuje on we wszystkich oceanach na świecie. Długość jego ciała wynosi około 30 metrów, a masa  może przekraczać 180 ton. Samice płetwali błękitnych są większe niż samce.

Drugie największe zwierzę wodne także jest wielorybem – jest to kaszalot. Jest on największym na świecie drapieżnym zwierzęciem. Podobnie jak płetwal błękitny, żyje on we wszystkich oceanach na świecie. Długość ciała dorosłego samca wynosi około 20 metrów, a waga około 50 ton. Samice są znacznie mniejsze – ich długość ciała wynosi „tylko” około 12 metrów, a waga około 15 ton.

Największe zwierzęta lądowe

Słonie

Pośród zwierząt lądowych, największe zwierzę świata to słoń afrykański. Występuje on wyspowo w całej Afryce na południe od Sahary. Długość ciała dorosłego samca wynosi 6-7 metrów, wysokość około 3 metry, a waga około 6 ton.

Drugim największym zwierzęciem lądowym jest słoń indyjski. Jest on mniejszy od słonia afrykańskiego.  Żyje on w południowej Azji – od Indii i Sri Lanki po Indonezję. Jego wysokość wynosi 2,5 metra, długość jego ciała to około 5,5 metra, a waga 5 ton. U obu gatunków słoni samice są dużo mniejsze niż samce.

Nosorożce

Największymi zwierzętami lądowymi po słoniach są nosorożce  (białe i czarne ) i hipopotamy. Nosorożec biały jest największym (po słoniu afrykańskim i indyjskim) roślinożernym zwierzęciem świata. Występuje on w południowej Afryce (Namibii, RPA, Mozambiku, Zimbabwe i Botswanie).  Jego długość ciała wynosi około 4 metrów, wysokość może dochodzić do 2 metrów. Zwykle nosorożce białe ważą około 3 ton, ale zdarzały się okazy ważące znacznie więcej (nawet do 8 ton).

Nosorożce czarne są mniejsze od białych.  Ich zasięg występowania jest dużo szerszy, niż nosorożców białych – występują one w południowej i we wschodniej Afryce, aż do Kenii. Długość ich ciała wynosi 3,5 metra, wysokość 1,5 metra. Zwykle nosorożce czarne ważą 1,5 -2 tony.

Hipopotamy

Hipopotamy swą wielkością są podobne do nosorożca białego. Żyją one w pobliżu dużych rzek w Afryce na południe od Sahary. Ich długość ciała wynosi około 4 metrów, wysokość około 1,5 metra, a masa ciała 3 tony. Sama skóra hipopotama może ważyć nawet 500 kg. Zarówno u hipopotamów, jak i u nosorożców samce są większe niż samice.

Największy morski ssak

Słonie morskie

Największym ssakiem morskim po waleniach jest słoń morski. Występuje ona na południowym Oceanie Atlantyckim, Indyjskim i Spokojnym, na wybrzeżach Antarktydy i wschodnim Oceanie Spokojnym. Jest to największa foka i największe zwierzę świata z rodziny płetwonogich. Dorasta do 6 metrów długości i 4 ton wagi. Samica jest znacznie mniejsza i lżejsza niż samiec. Drugim co do wielkości zwierzęciem z rodziny płetwonogich jest mors. Dorosły osobnik ma 3 metry długości i waży około 2 ton. Ich skóra ma grubość 10 cm, a warstwa tłuszczu 15 cm – umożliwia to im przetrwanie w surowym klimacie Arktyki.

Największe gady

Krokodyle

Największym żyjącym w obecnych czasach gadem jest krokodyl różańcowy.  Żyje on w południowo-wschodniej Azji, na Papui-Nowej Gwinei i w północnej Australii. Jego wielkość jest porównywalna do rozmiarów niedużego dinozaura – długość jego ciała może wynosić nawet 7 metrów, a masa ciała od 0,5 do 1,5 tony. Jest to największy krokodyl na świecie. Krokodyle różańcowe są bardzo agresywnymi drapieżnikami i zdarzają się ich ataki na ludzi.

Rozkminiły: Julia Dąbrowska & Dorota Bogacz
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski

 Źródła: Top 10 biggest animals in the world

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Nie wiesz jak się skupić? Musisz coś dokończyć, ale nie potrafisz się skupić? Poznaj ćwiczenia na koncentracje i techniki, którymi poprawisz skupienie.

Jak się skupić? Poznaj ćwiczenia na koncentrację.

Język portugalski używany w Chinach? Produkcja korków dębowych? Najstarsza księgarnia na świecie? Oto ciekawostki o Portugalii, o których nie wiesz.

Ciekawostki o Portugalii