Najlepsze filmy nieanglojęzyczne
Komedie, horrory, filmy fantasy, dramaty … Szeroki wybór gatunków filmowych w dużym stopniu przyczynił się do popularności tego rodzaju rozrywki wśród widzów na całym świecie. Niezależnie od wieku, każdy uwielbia ten moment, gdy może usiąść wygodnie w fotelu i czerpać przyjemność z oglądania wybranych produkcji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowana większość filmów, które można zobaczyć w kinach, została nagrana w oryginale w języku angielskim. Dzieje się tak, ponieważ Stany Zjednoczone są na czele rankingów pod względem wielkości przemysłu filmowego oraz produkcji filmów. Co więcej, angielski jest językiem uniwersalnym. Niemniej jednak istnieje ogromna liczba produkcji w pozostałych językach świata, które warto zobaczyć. One również cieszą się popularnością, zwłaszcza wśród krytyków oraz zdobywają nagrody na prestiżowych festiwalach filmowych. Poniższa lista przedstawia wybrane najlepsze filmy nieanglojęzyczne.
Najlepsze filmy nieanglojęzyczne
1. Parasite (2019)
Jeśli choć trochę interesujecie się kinem lub posiadacie konta na portalach społecznościowych, takich jak np. Twitter, to na pewno słyszeliście o filmie, jakim jest Parasite. To właśnie ta tragikomedia, której reżyserem jest Joon-ho Bong, podbiła serca widzów oraz krytyków zaraz po jej premierze. Krajem produkcji filmu jest Korea Południowa i co za tym idzie, został on nakręcony w języku koreańskim. Nie przeszkodziło to Parasite w zyskaniu popularności i uznania na całym świecie. Film poruszający wątki, m.in. relacji rodzinnych oraz nierówności społecznej zdobył wiele nagród: 4 Oscary, 2 BAFTA, Złotą Palmę i inne. Co więcej, otrzymał kilkanaście nominacji do nagród w różnych krajach. Najlepsze filmy nieanglojęzyczne zazwyczaj odnoszą sukcesy zwłaszcza na prestiżowych festiwalach i nie inaczej było w przypadku Parasite. Wszystko to sprawiło, że widzowie mogli zapoznać się, z, chociażby cząstką kina koreańskiego.
2. Życie jest piękne (1997)
Bardzo często filmy nieanglojęzyczne poruszają trudne tematy, używając elementów komedii w celu przedstawienia poważnych historii. Życie jest piękne, może być przykładem takiego filmu. Został on nakręcony w 1997 roku w języku włoskim. Opowiada o mężczyźnie, który jest w połowie Żydem i razem z rodziną zostaje zamknięty w obozie koncentracyjnym podczas wojny. Wykorzystując swoją wyobraźnię oraz humor próbuje pomóc swojemu synowi w przetrwaniu koszmaru panującego w obozie. Film od lat jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie i mimo że nie nakręcono go w języku angielskim, został doceniony przez wielu. Tak jak Parasite, zdobył liczne nagrody filmowe, m.in. Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny w 1999 roku.
3. Labirynt fauna (2006)
Najlepsze filmy nieanglojęzyczne obejmują nie tylko produkcje z gatunku komedii czy dramatów. Przykładem może być Labirynt fauna, który zalicza się do fantasy i został nakręcony w języku hiszpańskim. Meksykański reżyser Guillermo del Toro stworzył baśń dla starszych widzów, której tytułowa postać Faun, czy też Blady mężczyzna, jest stworzeniem z koszmarów. Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej, a sama produkcja łączy ze sobą realistyczną historię wraz z elementami fantasy. Dzięki temu Labirynt fauna, według wielu krytyków, posiada ukryte znacznie i odzwierciedla, m.in. okrucieństwa wojny w niebanalny sposób. Dzięki tym wszystkim cechom film stał się popularny na całym świecie i otrzymał wiele nagród. Nie tylko fabuła, aktorstwo i przesłanie zostały docenione, ale również kostiumy oraz scenografia. To tylko wskazuje na to, że film Labirynt fauna jest kompletnym dziełem, które każdy powinien zobaczyć.
Polecane rozkminki o filmach i serialach:
- Filmy familijne
- Polskie komedie
- Filmy animowane
- Komedie romantyczne
- Seriale na Disney Plus
- Filmy nieanglojęzyczne
- Western filmy
- Francuskie komedie
- Thrillery
- Komedie
Polecane filmy z Netflix:
4. Miłość (2012)
Miłość, w oryginale Amour, to francuskojęzyczny melodramat, którego reżyserem jest Michael Haneke. Film powstał przy udziale francusko-austriacko-niemieckich wytwórni filmowych. Opowiada on historię Georgesa i Anny, starszego małżeństwa, które przeżyło ze sobą już 50 lat. Niestety, ich spokojne życie zostało zakłócone poważną chorobą kobiety. Film poruszył serca widzów z całego świata, opowiadając o miłości, wyzwaniach związanych z podeszłym wiekiem, żalem oraz nagłymi zmianami w życiu. Miłość nagrodzono licznymi nagrodami takimi jak Złota Palma na festiwalu w Cannes, czy Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny. Jak twierdzą widzowie oraz krytycy, ten film na długo zostaje w pamięci po obejrzeniu, dlatego też zasługuje na poświęcenie mu uwagi.
5. Miasto Boga (2002)
Kolejnym filmem na liście jest brazylijsko-francuski dramat/thriller, pt. Miasto Boga. Językiem, który wykorzystano w tej właśnie produkcji, jest portugalski. Miasto Boga często uznawane jest za jeden z najlepszych filmów, jaki kiedykolwiek stworzono. Produkcja ta odniosła sukces nie tylko pod względem opinii krytyków, ale również, jeśli chodzi o sukces komercyjny. Została nominowana do czterech Nagród Akademii Filmowej, tj. Oscarów. Akcja filmu zaczyna się w latach 60. XX wieku i kończy w późnych latach 80. XX wieku. Miejsce akcji to przedmieścia Rio de Janeiro w Cidade de Deus. Miasto Boga to opowieść o dorastaniu w miejscu otoczonym przestępczością oraz odkrywaniu samego siebie.
6. Rozstanie (2011)
Rozstanie, którego reżyser to Asghar Farhadi, jest pierwszym irańskim filmem, mogący pochwalić się zdobytą statuetką Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Produkcja ta jest uznawana za jedną z najlepszych pod względem sposobu przedstawienia historii o rozwodzie. Film wciąga widzów w codzienność oraz problemy, które stają na drodze rozstającej się pary. Co więcej, pokazuje wpływ tego rodzaju sytuacji życiowej na relacje rodzinne, czy też zawiłości związane z rozprawami sądowymi. Oglądając film, bardzo ciężko jest wybrać jakąkolwiek stronę i dzięki temu, Rozstanie staje się jeszcze bardziej interesującą produkcją.
7. Siedmiu samurajów (1954)
Nieco starszą pozycją na liście, jeśli chodzi o najlepsze filmy nieanglojęzyczne, jest Siedmiu samurajów z 1954 roku. Dzieło Akiry Kurosawy zostało uznane przez wielu za jedną z najbardziej wpływowych produkcji w historii kina. Świadczy o tym, chociażby fakt, że tacy twórcy filmowi jak Quentin Tarantino czy George Lucas inspirowali się wspomnianym filmem we własnych produkcjach. Fabuła Siedmiu samurajów skupia się na losach grupy siedmiu roninów, którzy chronią jedną z wiosek przed najeźdźcami. Mimo swoich lat oraz tego, że film został nakręcony w języku japońskim, nadal jest on uznawany za arcydzieło.
8. Nietykalni (2011)
Chyba każdy choć raz słyszał o lub oglądał ten wzruszający film. Nietykalni z 2011 roku to produkcja francuska, która podbiła serca widzów na całym świecie przedstawioną w nim historią. Film ten odniósł bardzo duży sukces i został nominowany do kilku nagród César, które są odpowiednikiem Oscarów we Francji. Nietykalni to komediodramat, który rozbawi i wyciśnie łzy z każdego. Poruszone w nim tematy niepełnosprawności, klas społecznych, czy przyjaźni sprawiają, że film daje dużo do myślenia i rzuca pogląd na świat z innej perspektywy. Jest to produkcja, którą warto polecić każdemu.
9. Zimna wojna (2018)
Na liście zawierającej najlepsze filmy nieanglojęzyczne nie mogło zabraknąć filmu, jakim jest Zimna wojna. Produkcja w reżyserii Pawła Pawlikowskiego otrzymała trzy nominacje do nagrody Oscar, a sam twórca zdobył Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Historia pary polskich muzyków próbujących uciec z powojennego komunizmu poruszyła widzów i krytyków na świecie. Pomimo czarno-białych kadrów i języka, w którym nakręcono film, został on doceniony przez wielu. Warto wspomnieć, że Zimna wojna to melodramat produkcji polsko-francusko-brytyjskiej. Film ten na pewno przyczynił się do zwiększenia sławy polskich aktorów, a także pokazał światu potencjał polskiego kina.
10. Fanny i Aleksander (1982)
Ostatnim filmem na liście jest Fanny i Aleksander, czyli dramat obyczajowy, którego reżyser to Ingmar Bergman pochodzący ze Szwecji. Fabuła tego dzieła zawiera w połowie wątki autobiograficzne z życia twórcy, co sprawia, że film jest bardziej intymny. Przedstawiona historia skupia się na losach dzieci, których życie zmienia się o 180 stopni po śmierci ich ojca. Po tym wydarzeniu ich mama wychodzi ponownie za mąż, za okrutnego człowieka. Reżyserowi udało się stworzyć produkcję, która pokazała uczucia i marzenia dzieci znajdujących się w tak trudnej sytuacji. Jest to na pewno film, który warto zobaczyć.
Filmy nieanglojęzyczne, które zdobyły najwięcej Oscarów
Jak wiadomo, najlepsze filmy nieanglojęzyczne zyskały swoją sławę dzięki wspaniałym historiom, świetnemu aktorstwu, czy niesamowitym kostiumom. Wszystkie te aspekty sprawiły, że wiele z tych produkcji może pochwalić się pokaźną liczbą nagród, zwłaszcza tych zdobytych na gali Oscarów. Do filmów nieanglojęzycznych, które otrzymały największą liczbę Oscarów, w różnych kategoriach, można zaliczyć:
- Parasite (2019) – 4
- Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000) – 4
- Fanny i Aleksander (1982) – 4
- Roma (2019) – 3
- Życie jest piękne (1997) – 3.
- Labirynt fauna (2006) – 3
- Niczego nie żałuję — Edith Piaf (2007) — 2.
Najpopularniejsze języki w filmach nieanglojęzycznych
Przemysł filmowy jest ogromny, a co za tym idzie liczba języków, w których obecnie tworzone są filmy, jest także bardzo duża. Języki europejskie, azjatyckie, afrykańskie … – każdy z nich można usłyszeć we współczesnych produkcjach. Jednakże najpopularniejszymi z nich nadal są:
- Mandaryński (Chiński uproszczony)
- Francuski
- Japoński
- Hiszpański
- Włoski
Podsumowanie – Najlepsze filmy nieanglojęzyczne
Jak widać powyżej, nie tylko filmy stworzone w języku angielskim mają możliwość zyskania ogromnej popularności. Zdarza się, że to właśnie produkcje nakręcone w mniej powszechnych językach cechują się dbałością o najmniejsze szczegóły pod względem gry aktorskiej, kostiumów czy fabuły. Nie można pominąć również tego, że bardzo często nagradzane są one prestiżowymi nagrodami i doceniane przez nawet najsurowszych krytyków. Filmy wymienione w tym artykule to tylko jedne z wielu produkcji nieanglojęzycznych. Niemniej jednak warto je znać, ze względu na ich wpływ na kino oraz kulturę.
Rozkminiła: Agnieszka Lew
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Hubert Kalinowski