w ,

Jak się skupić?

Nie wiesz jak się skupić? Musisz szybko coś dokończyć, ale kompletnie nie potrafisz się na tym skupić? Poznaj najlepsze techniki, sztuczki i porady.

Jak się skupić jak sie skupic

Praca, prezentacja lub plik, który koniecznie musisz skończyć do pracy bądź szkoły, ale kompletnie nie potrafisz się na tym skupić? Wielu z nas zmaga się z trudnościami w skupianiu się. Rozpraszać potrafi nas absolutnie wszystko, przez co wykonywanie prostych czynności przysparza niezwykłe problemy, a praca dłuży się w nieskończoność. Co więc zrobić, żeby skupić się na danej czynności? Dowiedz się jak się skupić. 

 1. Pozbądź się wszystkiego, co cię rozprasza

Zacznij od prostych rzeczy, takich jak:  przenieś się do cichego i spokojnego miejsca, zamknij drzwi do swojego biura/pokoju. Poproś ludzi wokół, aby cię nie rozpraszali.

Twój telefon ciągle przesyła nowe powiadomienia bądź nieustannie dzwoni? – wyłącz go!

 1. Umiar z kawą

Wiele osób podczas sytuacji stresowych stara się pomóc sobie dużą ilością kawy. To błąd. Kawa w dużych ilościach może zmniejszyć twoją zdolność do koncentracji. Kluczem do wykorzystania właściwości kofeiny jest spożywanie jej z umiarem.

 1. Technika Pomodoro

Ta metoda pomiaru czasu pomaga ćwiczyć mózg, aby przez krótki czas wykonywał zadania. Oto jak to działa:

 • Ustaw minutnik na 25 minut i zabierz się do pracy.
 • Po usłyszeniu sygnału dźwiękowego zrób sobie 5-minutową przerwę.
 • Następnie ustaw ponownie minutnik i wróć do pracy.
 • Po wykonaniu czterech rund możesz zrobić sobie dłuższą przerwę, około 20-30 minutową.
 1. Wyłącz powiadomienia na wszystkie social-media

Jako że social media to świetne miejsce, by tracić czas i przeglądać tablicę znajomych nieświadomie przez godziny, wyłącz wszystkie powiadomienia, nie zwracaj na nie uwagi i nie daj się rozproszyć.

 1. Nie pomijaj posiłków

Aby Twój mózg pozostał skupiony, poziom energii i emocje były na tym samym poziomie, nie odkładaj na później ani tym bardziej nie pomijaj posiłków. Jeśli poczujesz głód między posiłkami, zjedz świeże owoce, warzywa, orzechy lub nasiona i pamiętaj, aby nawadniać się dużą ilością wody.

 1. Wysypiaj się

Podczas gdy kilka nocy minimalnego snu jest w porządku, niewystarczająca ilość snu przez większość nocy w tygodniu może negatywnie wpłynąć zarówno na pamięć krótko-, jak i długotrwałą, a także na zdolność koncentracji. Staraj się kłaść wcześniej i spać przynajmniej przez siedem godzin.

 1. Postaw sobie cel

Co dokładnie musisz wykonać i jak to zrobić, by wszystko dobrze zaplanować? Stwórz listę, dzięki której łatwiej będzie ci trzymać się ustawionego celu i wykonywać wszystko sprawnie krok po kroku.

 1. Ćwicz umysł, aby być bardziej uważnym

Czy Twój umysł ma tendencję do oddalania się do miejsca, w którym nie powinien być? Można temu łatwo zaradzić ćwicząc umysł, aby był bardziej uważny, praktykując techniki oddychania, medytację bądź yoge.

 1. Zaplanuj swój tydzień i czas pracy

Stwórz kalendarz, listę celów i zaplanuj sobie dzień tak, by nie zabrakło ci na nic czasu. Spisywanie wszystkiego to dobry sposób, by móc na spokojnie przeanalizować, co zostało zrobienie, a na co jeszcze musimy poświęcić czas.

Stosując się do tych prostych zasad, można w łatwy sposób wyrobić sobie przyzwyczajenia, które zostaną z nami na całe życie. Dzięki teme nasz umysł będzie potrafił skupiać się przez znacznie dłuższą ilość czasu, a codzienne zadania wykonamy bez najmniejszego problemu. Już znasz odpowiedź na pytanie jak się skupić, a więc wracaj do pracy.

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

norweskie kryminały kryminał norweski książki książka

Norweskie kryminały