Elizabeth Smart została porwana z własnego łóżka z domu rodzinnego w Salt Lake City. Kim byli porywacze i co nimi kierowało. Co się stało z dziewczyną? Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
w

Lubię!Lubię! PrzykroPrzykro WrrWrr

Elizabeth Smart – Nastolatka porwana z własnego łóżka

W serii „ Momenty grozy” przyglądamy się najciekawszym sprawom kryminalnym ze świata – porwaniom, zaginięciom, morderstwom oraz konspiracjom, które odbiły się echem w mediach, pozostawiając trwały ślad w ludzkiej świadomości. Omówimy historie, o których słyszał prawie każdy; nie pomijając przy tym tych mniej znanych, ale równie przyprawiających o gęsią skórkę. Tym razem sprawy kryminalne odnoszą się do sprawy Elizabeth Smart. Nastolatka została porwana z własnego łóżka z domu rodziców.

W tej części zbadamy sprawę Elizabeth Smart – czternastolatki porwanej z własnego domu pod osłoną nocy.

Opowieści kryminalne - sprawa Elizabeth Smart

Każdego dnia na świecie Policja otrzymuje nowe zgłoszenia zaginięcia — porwania nie są tak rzadkie, jak chciałoby się nam wydawać. Mimo zwiększającej się świadomości społecznej dochowywaniu podstawowych środków ostrożności oraz przekazywaniu tej wiedzy nawet najmłodszym dzieciom nie zawsze można zapobiec tragedii. W takiej właśnie sytuacji znaleźli się rodzice Elizabeth Smart, która w wieku czternastu lat została porwana prosto ze swojego własnego łóżka.

Poznajmy sprawę kryminalną Elizabeth Smart

Dziewczynka urodziła się w rodzinie wyznawców Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Salt Lake City, gdzie też mieści się siedziba całego kościoła. Wyznawcy kościoła, znani szerzej jako Mormoni, odrzucają dogmat Trójcy Świętej i znani są ze swojego sposobu głoszenia, który w Polsce często jest mylony z sektą Świadków Jehowy.

Zdjęcie Elizabeth Smart chwilę przed porwaniem z domu rodziców

Elizabeth Smart to wzorowe dzieco

Była miłym, inteligentnym, nieśmiałym i posłusznym dzieckiem. Jej największą pasją była harfa, na której zaczęła grać w wieku pięciu lat i której poświęcała kilka godzin każdego dnia.

Miała pasje jak wiele innych dzieci

Od czasów gimnazjum Smart grywała na lokalnych weselach i pogrzebach. Regularnie brała udział w corocznym jesiennym koncercie w Rotundzie Capitol w swoim rodzinnym mieście. Elizabeth była również utalentowanym jeźdźcem konnym i biegaczką długodystansową. W liceum trenowała nawet, by uczestniczyć w międzynarodowych wyścigach biegowych. Uczęszczała do Bryant Intermediate School, gdzie dała się poznać jako inteligentna i przykładna uczennica.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Zdjęcie pokoju z którego porwano Elilzabeth Smart

Porwanie Elizabeth Smart z własnego łóżka

Czwartego czerwca 2002 roku Elizabeth i jej rodzina brali udział w końcoworocznej ceremonii przyznania nagród w jej szkole. Otrzymała kilka nagród za jej zasługi naukowe i sportowe. Następnego dnia, wczesnym rankiem, około pierwszej w nocy, w sypialni dzielonej z jej młodszą siostrą Mary Katherine, Smart obudziły dźwięki kroków. Oraz dotyk zimnego metalu na policzku.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Brian David Mitchell i Wanda Brezee

Wtedy usłyszała szept mężczyzny, który powiedział jej, że ma przystawiony nóż do jej szyi. Następnie kazał cicho wstać z łóżka oraz zagroził zamordowaniem jej lub jej rodziny, jeśli by za nim nie poszła. Porywacz, mężczyzna o imieniu Brian David Mitchell, wyprowadził Smart z jej domu. Zmusił ją do kilkugodzinnego marszu przez las, prosto do obozu, gdzie czekała już jego żona, Wanda Barzee.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Obozowisko w którym przetrymywano Elizabeth Smart

Mitchell uważał się za proroka i sam siebie, nazywał imieniem Immanuel. Po odprawieniu niecodziennej ceremonii zaślubin – był poligamistą – ogłosił Smart jego żoną i zgwałcił ją. „Próbowałam go z siebie zrzucić”, później wyznała w sądzie, „Ale czternastoletnia dziewczynka nie ma szans z dorosłym mężczyzną”.

9 miesięcy w niewoli

Mitchell i Barzee przetrzymywali ją w niewoli przez następne dziewięć miesięcy. Cały ten czas podróżowali między Kalifornią i Utah.  Mitchell gwałcił Elizabeth każdego dnia, czasami nawet kilka razy dziennie. Często była też przywiązywana do drzewa. Oprócz tego zmuszał ją też do spożywania ogromnych ilości alkoholu i narkotyków, ustawicznie nie dawał jej żadnego jedzenia, co sprowadzało jego ofiarę do stanu wygłodzenia. W trakcie tego wszystkiego Mitchell próbował również zindoktrynować dziewczynę tak, by uwierzyła w jego dziwne, religijne przekonania i jego proroctwo.

Rodzice Elizabeth szybko odkryli zaginięcie ich córki. Kilka godzin po porwaniu, siostra Elizabeth postanowiła obudzić rodziców i opowiedzieć im, czego właśnie była świadkiem. Przyznała, że udawała sen i przerażona została w łóżku jeszcze kilka godzin po ataku. Mimo tego udało jej się zauważyć wygląd mężczyzny i pomóc policji w przygotowaniu jego portretu pamięciowego.

Nagłe olśnienie

Kilka miesięcy po porwaniu Mary Katherine zdała sobie nagle sprawę, że porywacz przypomina jej mężczyznę, który pracował jako złota rączka w ich domu – osobę, która przedstawiła się jako Immanuel. Policja szybko odkryła, że prawdziwa tożsamość Immanuela to Brian David Mitchell i w lutym 2003 roku jego zdjęcie było wyeksmitowane w popularnym, amerykańskim programie o najbardziej poszukiwanych przestępcach.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Brian David Mitchell, porywacz i gwałciciel Elizabeth Smart

Odnalezienie Elizabeth Smart

Dwunastego marca 2003 roku przechodzień rozpoznał Mitchella w towarzystwie Smart, która miała zasłoniętą twarz, nosiła perukę i ciemne okulary przeciwsłoneczne. Władze aresztowały Mitchella i jego żonę. Tego samego wieczoru Elizabeth była już ze swoją rodziną.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Elizabeth Smart odnaleziona cała i zdrowa

Dochodzenie w sprawie kryminalnej Mitchella ciągnęło się latami, głównie z powodu wątpliwości co do jego stanu zdrowia psychicznego i możliwości odpowiadania przed sądem. Ostatecznie, dziesiątego grudnia 2010 roku, prawie dziewięć lat po porwaniu, ława przysięgłych w federalnej sali sądowej w Salt Lake City uznała go za winnego porwania oraz przemytu dziecka między granicami stanów w celu wykorzystywania seksualnego. Mitchell został skazany na dożywocie, Brazee zaś, za udział w przestępstwie, na piętnaście lat pozbawienia wolności.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart
Brian David Mitchell i Wanda Brezee

Sprawa kryminalna - jak poradziła sobie z traumą Elizabeth Smart?

Po powrocie do jej rodziny Elizabeth udało się kontynuować w miarę normalne życie. Już kilka tygodni po jej powrocie, poprowadziła swoją rodzinę do obozu, do którego porwał ją Mitchell dziewięć miesięcy wcześniej. Wyznała potem, że to wtedy, podczas wędrówki z rodziną, poczuła smak zwycięstwa.

Brian David Mitchell Wanda Brezee Elizabeth Smart film netflix porwanie
Tak Elizabeth Smart wygląda dzisiaj

Jak żyje Elizabeth Smart dzisiaj?

Na koniec wspomnimy, że obecnie Elizabeth jest żoną i matką dwójki dzieci. Poza tym angażuje się również w aktywizm. Jest działaczką na rzecz bezpieczeństwa dzieci i komentatorką ABC News. Udziela wywiadów, a także występuje na uczelniach, gdzie opowiada o swoich niespotykanych doświadczeniach. Jest również autorką książek, w których opisuje swoje życie, ale też ujawnia, jak udało się jej wrócić do normalnego życia i zażegnać ból, z którym musiała zmierzyć się w dzieciństwie.

Elizabeth Smart z mężem i dwójką dzieci

Film o historii Elizabeth Smart

Cała historia o Elizabeth Smart doczekała się w 2017 ekranizacji. Elizabeth Smart opowiada w tym filmie historie porwania z tej perspektywy. Poniżej możesz obejrzeć zwiastun filmu o Elizabeth Smart.

Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zrobiliście coś szalonego podczas lockdownu? Nic nie przebije jednak tego, co zrobili płaskoziemcy! Chcieli znaleźć kraniec świata...Zrobiliście coś szalonego podczas lockdownu? Nic nie przebije jednak tego, co zrobili płaskoziemcy! Chcieli znaleźć kraniec świata...

SZOK! Płaskoziemcy, uciekali przed koronawirusem na kraniec świata

Guma do żucia kto wynalazł gumę do żucia historia gumy do żucia

Guma do żucia – 5 zaskakujących faktów o jej zaletach