Jakie jest najdłuższe polskie słowo? W języku polskim jest dużo długich słów, ale które prowadzi? A jakie jest najdłuższe słowo na świecie?
w

Lubię!Lubię! WowWow

Najdłuższe polskie słowo

W języku polskim mamy dużo długich słów – które z nich mogą rywalizować o miano najdłuższego? I co znaczy to najdłuższe słowo? I jak wypada na tle najdłuższych słów występujących w innych językach? Dowiedz się z tego artykułu!

Jakie jest najdłuższe polskie słowo?

Język polski pozwala nam na tworzenie bardzo długich wyrazów, dlatego najdłuższe polskie słowo lub najdłuższe słowo na świecie mogą być trudne do znalezienia. Jest to nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych językoznawców. Niejednokrotnie spierają się oni o motywację słowotwórczą jakiegoś słowa, dlatego jakikolwiek ranking na najdłuższe słowo po polsku będzie raczej subiektywny i posłuży nam jedynie jako ciekawostka. 

Zapewne chociaż raz w życiu spotkałeś się ze słowem konstantynopolitańczykowianeczka, który nieraz był określany jako najdłuższe polskie słowo. Przez wielu badaczy jest jednak uważany za słowo-bzdurę, które powstało w wyniku gry słownej i najprawdopodobniej miało ono oznaczać małą mieszkankę Konstantynopola. Chociaż jest to jedno z najbardziej popularnych wśród najdłuższych polskich słów, niekoniecznie jest on jednak najdłuższy. Oczywiście, nie mówiąc już o jego poprawności stylistycznej i gramatycznej. Poniżej przedstawiamy nasz ranking na najdłuższe słowo po polsku, w którym kierowaliśmy się naszym gustem i upodobaniami.

RANKING – NAJDŁUŻSZE POLSKIE SŁOWO

  1. Szaroniebieskosrebrzysty – słowo notowane przez PWN posiadające 26 znaków, które oznacza kolor srebrzysty z odcieniem szaroniebieskim. 
  2. Pięćdziesięciogroszówka – słowo powstałe z 25 liter, oznaczające monetę pięćdziesięciogroszową.
  3. Europarlamentarzystka – słowo składające się z 23 znaków, oznaczające przedstawicielkę państwa w Parlamencie Europejskim.
  4. Dźwiękonaśladownictwo – słowo, które składa się z 23 znaków, znane również pod nazwą onomatopeja. Oznacza naśladowanie swym brzmieniem dźwięki naturalne. 
  5. Antropomorfizacja – składające się z 19 znaków słowo, które oznacza nadawanie cech ludzkich przedmiotom, roślinom, zwierzętom itp.

A jak wyglądałby Wasz ranking? Tworzenie go jest naprawdę ogromną zabawą, ponieważ język polski pozwala nam na kombinacje, które na pierwszy rzut oka mogłyby wydawać się śmieszne i niedorzeczne, tak jak np. w przypadku słowa „szaroniebieskosrebrzysty”. Oczywiście możemy bawić się również w złożenia przymiotnikowe, zwłaszcza przy liczebnikach. Dzięki temu nasze wyrazy faktycznie będą jeszcze dłuższe, ale raczej nie ciekawsze. Przykładowo słowo trzydziestosiedmioipółletni, które ma 27 znaków, faktycznie jest dłuższe, ale według nas mało atrakcyjne i mało używane.

jakie jest najdłuższe polskie słowo jakie jest najdłuższe słowo na świecie
Jakie jest najdłuższe polskie słowo? A jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

A jakie jest najdłuższe słowo na świecie?

Podobna sytuacja zachodzi podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jakie jest najdłuższe słowo na świecie. Tysiące dialektów i języków powoduje, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć takie słowo. Zdecydowana większość najdłuższych słów świata pochodzi z zakresu chemii, biologii czy medycyny, chociaż czasem trafiają się rodzynki z innych dziedzin. Sama struktura niektórych języków sprawia, że są oni mistrzami w tworzeniu bardzo długich wyrazów, jak na przykład w przypadku języka niemieckiego oraz fińskiego. Jak zatem będzie wyglądać nasz ranking na najdłuższe słowo na świecie

RANKING – NAJDŁUŻSZE SŁOWO NA ŚWIECIE

  1. Metionylotreonyl… izoleucyna – nazwa chemiczna, znana również jako tytyna. Aby wymówić to składające się z 189 819 liter słowo trzeba poświęcić ponad trzy godziny na jego przeczytanie. Udostępnienie go tutaj w całości byłoby czystym szaleństwem, ale jeśli jesteście ciekawi, to na Internecie bez problemu znajdziecie pełny zapis tego wyrazu. 
  2. Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz – słowo pochodzenia niemieckiego liczące 63 litery. Nie jest ono jednak używane przez Niemców, głównie ze względu na jego długość oraz małą przydatność. Samo słowo ma coś wspólnego z znakowaniem bydła i etykietowaniem wołowiny. 
  3. Lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas – fińskie słowo składające cię z 61 liter. Nie jest to słowo używane na co dzień i oznacza ono studenta mechaniki pomocniczej silników turbinowych. 
  4. Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis – słowo liczące 45 znaków to naukowa nazwa choroby płuc. Podobnie jak w przypadku innych długich słów, jest ono uważane za zbędne i raczej nie jest używane.
  5. Rechtsschutzversicherungsgesellschaften – kolejne słowo pochodzenia niemieckiego, składające się z 39 liter. Tym razem jest to jednak słowo, które jest w użyciu i oznacza towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniające ochronę prawną. Niemcy zdecydowanie mają talent do tworzenia bardzo długich wyrazów, prawda?

Czy próbowaliście przeczytać na głos, któryś z wyrazów z naszego rankingu? Jest to prawdziwe wyzwanie, nawet dla osób posługujących się danym językiem na co dzień. Na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że Polski ranking najdłuższych słów wypada dosyć mizernie na tle rankingu na najdłuższe słowo na świecie. Jednak chyba lepiej nie mieć tak długich i skomplikowanych wyrazów w naszym języku. A może Wy znacie jakieś słowa, które powinny znaleźć się na jednej z powyższych list?

Rozkminiła: Barbara Kulik
Redakcja: Gabriela Sagała
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Gdy robi się gorąco, nie ma to jak grecka kawa na zimno! Jak zrobić kawę frappe - przepis i historia kawy. Przeczytaj i zrób sobie pyszny napój na ochłodę!

Jak zrobić kawę frappe?

Lubisz spokojne wakacje? Wakacyjne pomysły wolisz realizować, zwiedzając świat w samotności? Poznaj pomysły na wakacje dla introwertyków.

Pomysły na wakacje dla tych co cenią spokój i ciszę