w

Guma do żucia – 5 zaskakujących faktów o jej zaletach

Guma do żucia, czyli jeden z najpopularniejszych słodyczy na świecie i jej właściwości. Poznaj historię gumy do żucia oraz 5 niesamowitych faktów o zaletach żucia gumy. Wiesz kto wynalazł gumę do żucia? Przeczytaj wszystko o tej popularnej i wbrew pozorom zdowej słodyczy.

Guma do żucia kto wynalazł gumę do żucia historia gumy do żucia

Wiele osób żując popularną gumę nie zdaje sobie sprawy ile właściwości posiada i nieświadomie korzysta z jej ’benefitów’. Służy ona przede wszystkim odświeżeniu oddechu, lecz sprzyja również odstresowaniu się, czy zapobiega próchnicy.

Historia gumy do żucia

Pierwsza komercyjna guma do żucia została wyprodukowana i sprzedana w 1848 r. przez Johna Bacona Curtisa. Eksperymentował on z żywicą świerkową i stworzył lepki, gumowy materiał, który był zdatny do żucia. Następnie dodał aromat i parafiny, aby uzyskać miękkie i gumowe ’uczucie’.

27 lipca 1869 roku Amos Tyler otrzymał pierwszy w Stanach Zjednoczonych patent na gumę do żucia. Tyler nigdy nie sprzedawał swojej gumy komercyjnie.

Dentysta z Ohio, William Finley Semple, został uhonorowany za tę pracę przy użyciu pierwszego patentu na produkcję gumy do żucia z grudnia 1869 roku. Głównymi składnikami receptury gumy Semple’a były węgiel drzewny i kreda.

Na początku XIX wieku, z wszystkimi aspektami produkcji, pakowania i marketingu, nowoczesna guma do żucia była na dobrej drodze do swojej obecnej popularności.

Obecnie istnieją setki smaków gumy, od klasycznej wanilii po smak popularnej ’Coca-Coli’. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów; od tych stosowanych w medycynie, po gumy, które barwią nasze zęby.
Nowoczesne gumy do żucia składają się z bazy gumowej, substancji słodzących, zmiękczaczy/plastyfikatorów, aromatów, kolorów i zazwyczaj twardej lub sproszkowanej powłoki z alkoholu wielowodorotlenowego.

Zalety żucia gumy

1. Guma do żucia wyszczupla talię

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Liverpoolu, guma do żucia może nieznacznie ograniczyć pragnienie, co może pomóc w dokonywaniu lepszych wyborów żywieniowych. Średnio osoby żujące gumę w badaniu zjadły 36 mniej kalorii niż te, które nie żuły gumy. Nie brzmi to aż tak imponująco, ale jeśli wyciąć 36 kalorii z diety każdego dnia, to daje efekt!

2. Guma do żucia dba o zdrowie zębów

Dopóki jest bezcukrowa, żucie gumy przez 20 minut po jedzeniu może pomóc chronić zęby, usuwając resztki jedzenia i zwiększając przepływ śliny. Twoja ślina wzmacnia szkliwo zębów, ponieważ zawiera fosforan i wapń. Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (American Dental Association) zaleca żucie gumy w celu zapobiegania powstawania ubytków.

3. Guma do żucia poprawia pamięć

Kiedy żujesz gumę, zwiększa ona przepływ krwi do mózgu. Ma to wiele pozytywnych efektów, w tym poprawia pamięć. W swoich badaniach profesor Andrew Sholey odkrył, że pamięć krótkoterminową można poprawić poprzez żucie gumy nawet w 35 procentach!

4. Guma do żucia zwalcza uczucie senności

Jeśli masz problemy z zachowaniem czujności w pracy, guma do żucia może być prostym rozwiązaniem, którego szukasz. Jedno z badań wykazało, że guma do żucia może zwalczać senność. Wszystko, co ma smak mięty, jest najskuteczniejsze w walce z ’ziewaniem’ w południe.

5. Guma do żucia zapobiega mdłościom

Wszelkiego rodzaju bezcukrowe miętowe gumy do żucia lub gumy imbirowe mogą łagodzić ból brzucha, niezależnie od tego, czy są to mdłości w ciąży, złe samopoczucie o poranku czy też choroba lokomocyjna. Mięta i imbir to naturalne remedium na mdłości. Jeśli szukasz prostych i skutecznych sposobów na zapobieganie mdłościom, spróbuj raczej żuć listek gumy, niż sięgać po deser.

Jakie wyciągnąć wnioski? Guma do żucia na pierwszy rzut oka może wydawać się jedynie kolejnym niezdrowym słodyczem, lecz jak wywnioskować możemy po wymienionych wyżej faktach i właściwościach – niekoniecznie 🙂

Rozkminił: Tomasz Muszyński
Tłumaczenie z angielskiego na polski: Tomasz Muszyński

źródła:
http://www.chewinggumfacts.com/
https://selecthealth.org/

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
Co warto zobaczyć w Helsinkach

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

ciekawostki o koloseum rzymskie koloseum ciekawostki

Rzymskie koloseum ciekawostki – Poznaj 10 nieznanych faktów