Kamil Stoch, Dawid Kubacki a może Piotr Żyła? Adam Małysz był wcześniej punktem odniesienia. Skoki narciarskie mają wielu fanów, czy jesteś jednym z nich?
w

SuperSuper

Skoki narciarskie. Nieznane fakty i ciekawe anegdoty!

Kamil Stoch, Piotr Żyła czy Dawid Kubacki wszystkim coś mówią bo są najlepszymi skoczkami na świecie. O nich się mówi. Ale kto pamięta o tych mniej znanych? Czy wiesz, kto oddał najkrótszy skok lub kto jest najgorszym skoczkiem w historii? Ile zarobił w swojej karierze Adam Małysz? Skoki narciarskie mają do zaoferowania wiele ciekawostek, o których mało kto słyszał. Oto niektóre z nich.

Każdy zna takie nazwiska jak: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła czy Dawid Kubacki. Ale co wiemy o tym sporcie, jakim są skoki narciarskie? Kto kiedykolwiek stał na samej górze skoczni narciarskiej i spojrzał w kierunku, w którym zawodnicy zjeżdżają i wybijają się do skoku, nabierze od razu innego stosunku do tego sportu. Widok ten niejednemu zmiękczy kolana. Dość powiedzieć, że miejsce do lądowania często gęsto jest oddalone o kilkaset metrów w linii prostej oraz znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej poziomu belki, z której wybijają się zawodnicy. Skoczkowie to niby takie chucherka, ale kto normalny zjeżdża z prędkością ponad 100km/h po rynnie lodowej, żeby następnie frunąć w powietrzu przez kilkadziesiąt do kilkuset metrów? Wskutek najmniejszego błędu, możesz być cały połamany. Właśnie dlatego skoki narciarskie to definitywnie nie jest sport dla mięczaków.

Skoki narciarskie i niekorzystny wiatr

Bardzo istotnym elementem w skokach narciarskich jest wiatr. Może on zaważyć na być albo nie być, a niekiedy również mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo skoczków. Na pewno kojarzysz, że podczas skoków trenerzy dają znak flagą, w którym momencie skoczek ma się odbić od belki. Ten moment jest bardzo istotny. Za duży wiatr z tyłu oznacza, że skok zostanie zduszony i będzie bardzo krótki. Za duży wiatr z przodu oznacza, że skoczek będzie niesiony na wietrze i może przeskoczyć punkt konstrukcyjny skoczni, a to może być już niebezpieczne. Może oznaczać zły początek zawodów czy turnieju. Skoki narciarskie to coś więcej niż tylko sport, to zarazem adrenalina, ryzyko, determinacja, jak i kilka sekund maksymalnej koncentracji.

Obejrzyj film z najpoważniejszymi upadkami w skokach narciarskich z ostatnich czterech dekad.

kamil stoch, piotr żyła, dawid kubacki, adam małysz, skoki narciarskie
Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni

Co jest potrzebne, aby dobrze skakać?

To jest pytanie za milion dolarów. Należy pamiętać o tym, że nie wystarczy dobry trening i doświadczenie, szczęście zawsze odgrywa rolę w skokach narciarskich, zresztą jak w każdej dziedzinie życia. Nawet najlepsi eksperci wiedzą, że nie zależy to tylko od skoczka. Adam Małysz zawsze powtarzał, że istnieje ryzyko złego podmuchu wiatru z tyłu (podświadomie wiedział, że jedzenie bananów i bułek to za mało). Kamil Stoch i Piotr Żyła mówią, że ciągle jest adrenalina, która potrafi płatać figle. Jedna dziesiąta sekundy przy zejściu z platformy może zmienić przebieg skoku o kilka metrów. Dawid Kubacki tradycyjnie przed skokiem robi znak krzyża. Możliwe, że poszukuje duchowego wsparcia i wiary w siebie.

Skoki narciarskie są obecnie na takim poziomie zaawansowania, że bardzo duże znaczenie w kontekście wyników mają narty, wiązania oraz kombinezony. Dochodzi tu do sytuacji rodem z F1, że skoczek jest dyskwalifikowany, bo jego sprzęt nie spełnia wymagań technicznych. Zdarza się też, że niektóre zespoły w tajemnicy przed wszystkimi wymyślają nową technologię, która jest zgodna z regulaminem. Dopiero po jakimś czasie pozostałym drużynom udaję sie podejrzeć technologię lub FIS modyfikuje regulamin i ją zakazuje. W międzyczasie jednak drużyna ta lub dany skoczek zdołali w pucharze świata zarobić kilka dodatkowych punktów, dzięki sprzętowi.

Nie podlega dyskusji, że to, co widzisz w telewizji, jest tylko efektem końcowym wielu tygodni, miesięcy, a nierzadko i lat pracy. W ciągu kilku sekund możesz odnieść sukces lub zostać pokonany.

Turniej czterech skoczni Adam Małysz Kamil Stoch Piotr Żyła Dawid Kubacki skoki narciarskie skoczków
Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni

Czy wiesz, ile zarabia się na skokach narciarskich?

Jeśli porównamy dochody piłkarza i skoczka, różnica jest porażająca. Liczby mówią same za siebie:

Kamil Stoch w sezonie 2019/2020, jednym ze swoich najlepszych, zarobił „zaledwie” 738 tys. zł; w tym samym sezonie Dawid Kubacki zarobił 662 tys. zł, a Piotr Żyła 300 tys. zł.

-Robert Lewandowski miał w swoim poprzednim klubie, Bayerze Monachium, roczny kontrakt wart 20 mln euro netto rocznie.

Teraz możemy zrozumieć, dlaczego piłka nożna jest królem sportów!

Adam Małysz startował w mistrzostwach świata w skokach narciarskich w latach 1994-2011 i szacuje się, że jego majątek wynosi 30 milionów złotych. Mniej niż połowa tego, co Lewandowski zarabia w sezonie w Niemczech. Nie mówiąc już o dodatkowych dochodach z praw do wizerunku i kampanii reklamowych.

Skoki narciarskie i statystyki

Kto wykonał najkrótszy skok?

Rekord należy do nowozelandzkiego skoczka Briana McMillana, który w 1937 roku skoczył 18,5 metra (w oficjalnych zawodach).

Kto jest aktualnym rekordzistą w skokach narciarskich?

-Stefan Kraft w 2017r. w oficjalnym konkursie uzyskał imponujące 253,50 m.

Turniej czterech skoczni Adam Małysz Kamil Stoch Piotr Żyła Dawid Kubacki skoki narciarskie skoczków
Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni

Ilu Polaków wygrało Turniej Czterech Skoczni?

Możemy być dumni, ponieważ Kamil Stoch zwyciężał trzykrotnie ( po raz pierwszy 2016/2017, drugi raz 2017/2018 i trzeci raz w 2020/2021).
Dawid Kubacki (2019/2020).
Adam Małysz (2000/2001).

Ile medali olimpijskich ma Polska?

Kamil Stoch ma na koncie trzy złota i jeden brąz.
Adam Małysz ma na swoim koncie trzy srebra i jeden brąz.
-Wojciech Fortuna ma jedno złoto
-Dawid Kubacki ma jeden brąż

-Brąz drużynowy (2018) w składzie Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch.

Ile razy Polacy zdobywali kryształową kulę?
Adam Małysz wygrał 4 razy: 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007.

Kamil Stoch wygrał dwukrotnie: 2013/2014 i 2017/2018.

Kto najwięcej razy wygrał turniej czterech skoczni?
– Bjørn Wirkola i Jens Weißflog są mistrzami tego turnieju, ponieważ obaj wygrali po 10 razy.

Adam Małysz (w 2001 roku), Kamil Stoch (w 2017, 2018 i 2021 roku) oraz Dawid Kubacki (w 2020 roku).

Czy wiesz, kim jest Eddie Edwards?

Czy wyobrażasz sobie skoki narciarskie w Wielkiej Brytanii? My również nie, ale był pewien bardzo znany skoczek, który płynął absolutnie pod prąd. Wszystkie dzieci ganiały za piłką, a on skakał na nartach, w kraju, w którym nie ma za bardzo skoczni, ani śniegu. Nazywany był Eddie the Eagle (Edek Orzeł) i był angielskim wszechstronnym narciarzem, który w 1988 roku jako pierwszy (i chyba ostatni), licząc od 1929 roku, reprezentował Wielką Brytanię w olimpijskich skokach narciarskich. Jego wyniki były słabe, nawet bardzo słabe i nie było to dla nikogo zaskoczeniem, że zajął ostatnie miejsce w konkurencjach 70 i 90 m.

Stał się znany na całym świecie dzięki swojemu uśmiechowi, sportowej postawie i wytrwałości przez całą karierę. Był i jest uosobieniem olimpijskiego kredo, że najważniejsze w Igrzyskach Olimpijskich jest nie zwycięstwo, ale udział.
Można powiedzieć, że nigdy bycie ostatnim nie mogło uczynić kogoś tak szczęśliwym i sławnym. Piotr Żyła jest do niego z pewnością podobny, jeśli chodzi o poczucie humoru, ale oddaje jednak zdecydowanie lepsze skoki od Edzia.

Skoki narciarskie - czego więcej można chcieć?

Polscy kibice są najwyżej notowani na świecie. Towarzyszą oni naszym skoczkom na całym świecie. Kamil Stoch od zawsze uważał, że niezależnie od tego, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz, możesz usłyszeć głośny doping w naszym języku. Jest to również podkreślane przez skoczków z innych krajów. Często również przed telewizorami, gdy w soboty i niedziele odbywają się zawody, pół narodu jest przyklejona do telewizora. Wiele osób uważa, że piłka nożna jest królem sportów, ale w Polsce najlepszy doping występuje podczas skoków narciarskich i meczów siatkówki.

Turniej czterech skoczni Adam Małysz Kamil Stoch Piotr Żyła Dawid Kubacki skoki narciarskie skoczków
Skoki narciarskie - Turniej Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni 2022

Turniej czterech skoczni 2022/2023 – Kamil Stoch, Piotr Żyła czy Dawid KubackiPo dobrym początku sezonu nasi skoczkowie są bardzo zmotywowani, aby nadal osiągać dobre wyniki. Kamil Stoch jest na 19. miejscu w rankingu ogólnym 2022/2023, Piotr Żyła jest na 6. miejscu, a Dawid Kubacki na 1. miejscu po wygraniu dwóch konkursów Inaugurujących w Wiśle.

Jak wszyscy wiemy, w sezonie 2020/2021 nasi skoczkowie byli praktycznie nie do pokonania. Kolejny sezon był jednak gorszy. Mimo że wiemy, jak trudne są skoki narciarskie, jesteśmy przyzwyczajeni do najwyższej dyspozycji i zawsze chcemy widzieć naszą drużynę na podium.

Piotr Żyła, nigdy się nie zmieniaj!

To chyba najbardziej wyjątkowy skoczek w całej historii skoków narciarskich. Jednych drażni, innych rozbawia do łez. Zawsze ma czas na uśmiech lub żart. Skoki narciarskie bez Żyły nie byłyby takie same. Jest dobrą duszą polskiej kadry skoczków narciarskich. Nikogo nie pozostawia obojętnym, dla niektórych może wydawać się zbyt dziecinny, ale prawda jest taka, że to facet o wielkim sercu, który żyje radością i optymizmem. Można powiedzieć, że zimno towarzyszące skokom wydobywa z Żyły z wnętrza gorący temperament i przenosi dobrego ducha na resztę drużyny. 

  • Piotr Żyła ma 34 lata, dwójkę dzieci (Jakuba i Karolinę) i w wieku 17 lat zadebiutował w mistrzostwach w skokach narciarskich.
  • Ulubionym sportem Piotra jest piłka nożna. Gra w piłkę, kiedy tylko może, choćby w ramach rozgrzewki przed skokami.
  • Piotr Żyła niejednokrotnie deklarował, że jest związany duchowo z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim.

Skoki narciarskie w Hiszpanii?

Wierzcie lub nie, ale kraj tak popularny ze względu na słońce i ciepło jak Hiszpania, miał kilka skoczków w latach 80-tych. Brali nawet udział w Igrzyskach Olimpijskich, choć nie przeszli do finału. Niestety Hiszpańska Federacja Narciarska postanowiła zlikwidować dyscyplinę skoków w 1996 roku. Skoki narciarskie pozostały bez hiszpańskiej drużyny.

IgrzyskaSkoczniaNazwiskoPozycja
Sarajevo 84    NHBernat Sola    56
Sarajevo 84    LHBernat Sola    50
Sarajevo 84    NHJosé Ignacio Rivera    54
Sarajevo 84    LHJosé Ignacio Rivera    48
Sarajevo 84    NHÁngel Joaniquet    58
Calgary 88    NHBernat Sola    57
Calgary 88    LHBernat Sola    51

Skoki narciarskie w Polsce.

Skoki narciarskie od wielu lat mają w Polsce miliony fanów. Kamil Stoch jest zdecydowanie  najlepszym skoczkiem w Polsce i prawdopodobnie znajduje się w gronie 8-10 najlepszych skoczków w historii tego sportu. Dzięki swoim dobrym wynikom oczekuje się od niego podium w każdych zawodach. To jest dobre, ale nie zawsze pomaga podczas skoku. Miejmy nadzieje, że koncentracja i dobra forma niebawem wrócą i nasi skoczkowie w składzie Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch i inni niebawem wrócą do formy i znowu wszyscy będziemy się radować ich sukcesami. Turniej Czterech Skoczni to tylko przystanek na mapie całego sezonu.

 

Wielu ekspertów twierdzi, że sezon 2022/2023 będzie dla naszych skoczków dobrym sezonem, zwłaszcza dla Dawida Kubackiego. Przekonamy się na końcu. My trzymamy mocno kciuki bo skoki narciarskie to niemalże religia w Polsce. 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy wiesz jakie są najpopularniejsze rasy psów? A może szukasz rankinku, w którym spisane będą najpopularniejsze psy? Zajrzyj na rozkminki!

Najpopularniejsze rasy psów – rozkminkowy ranking

Wiedza o tym jak obliczyć procent na kalkulatorze okazuje się często niezbędna. Poznaj proste triki na obliczenie %, które przydadzą Ci się w przyszłości

Jak obliczyć procent na kalkulatorze?