Rozważasz pójście na studia politologiczne? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się co mają ci do zaoferowania nauki polityczne!
w

Jak wyglądają studia politologiczne?

Zastanawiasz się czy studia politologiczne są dla Ciebie? Ile trwa studiowanie politologii? Na czym polega ten kierunek studiów, jaką karierę możesz podjąć po ukończeniu politologii? Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się czy warto studiować nauki polityczne.

Czym są zatem studia politologiczne?

Studia politologiczne cieszą się zainteresowaniem od wielu lat. Politologia jest interdyscyplinarną nauką łączącą w sobie zagadnienia z dziedzin nauk społecznych. Czerpie z osiągnięć socjologii, psychologii, prawa, zarządzania, administracji, marketingu oraz stosunków międzynarodowych. Politologowie zajmują się badaniami naukowymi procesów i działalności politycznej. Kierunek ten uczy kolejne pokolenia refleksyjnego i samodzielnego myślenia w zakresie dziedziny nauk politycznych. Badania z różnych subdyscyplin politologii i jej przemian prowadzili już starożytni myśliciele. Wśród nich można wskazać Sokratesa, Cycerona czy też Arystotelesa.

To tylko dowód na to, że polityka społeczna cieszy się dużym zainteresowaniem, a jej długa tradycja jest wpisana w życie każdego społeczeństwa. Dzięki studiowaniu politologii każdy człowiek może lepiej zrozumieć otaczający go świat. Każde państwo rządzi swoimi własnymi zasadami, a zanurzenie się w przepływie informacji naukowej z pewnością rozwinie horyzonty i korzystnie wpłynie na karierę zawodową każdego chętnego do przyswajania wiedzy politologicznej.

rozważasz studia politologiczne?

Kto może aplikować na ten kierunek?

Podstawowym wymaganiem jest zdana matura. W procesie rekrutacyjnym pod uwagę bierze się wyniki kandydata z egzaminów. Kluczowe mogą być w tym przypadku testy z języka polskiego, języków obcych, historii, wiedzy o społeczeństwie, a niekiedy również z matematyki. Na pewno nie zaszkodzi też sięgnięcie do czasopism naukowych, aby dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę.

Gdzie można studiować politologię?

Studiować politologię w Polsce można w większości dużych miast. Można ją studiować w polskich bazach naukowych takich jak: na Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, w Instytucie Nauk Politycznych UWM w Olsztynie, Instytucie Nauk Politycznych w Katowicach, ale także w innych większych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Łodzi. Jednak dostępność szkół wyższych z możliwością studiowania politologii w mniejszych, powiatowych miastach zwiększa się nieustannie. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne filie polskiej politologii dużych uniwersytetów. Ponadto w dobie XXI wieku okazuje się, że aby studiować oraz mieć dostęp do pracowników instytutów nauk wcale nie potrzeba nawet wychodzić z domu. W Polsce na politologię online w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi można uczęszczać już od pierwszego roku studiów. Daje ona możliwość uczenia się asynchronicznie, a wszelkie wątpliwości są rozwiewane przed pracowników instytutu podczas weekendowych zjazdów, które mają miejsce średnio 3 razy w ciągu semestru. 

urna do głosowania, oddawanie głosów, demokracja

Nauka za granicą

Niewątpliwie dla osób chcących dodatkowo udoskonalać swoje zdolności językowe bardzo ciekawą i interesującą opcją jest wyjazd i studia za granicą. Politologia jest nauką niezwykle rozpowszechnioną na całym świecie. Nauką jej można się zajmować w wielu ośrodkach badań naukowych na całym świecie. Takie możliwości oferują między innymi uniwersytety w Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w Chinach. Naprawdę jest w czym wybierać między poszczególnymi ośrodkami politologicznymi. Niemniej za najlepszą uczelnię oferującą politologię uważa się Uniwersytet Harvarda w USA.

Nie można zapomnieć również o tym, że studiowanie za granicą stwarza wiele możliwości do poznania osób z całego świata, które będą podzielały nasze zainteresowania lub przyczynią się do powstawania naszych wyników badań naukowych. W przyszłości szeroko rozbudowane kontakty w wielu zakątkach globu z pewnością okażą się wartościowe i przydatne. A może będziemy mogli pochwalić się po takim wyjeździe publikacją w czasopiśmie naukowym wydawanym za granicą?

Jakie są przedmioty wykładane na politologii?

Na każdego kto wybiera się na ten kierunek czeka szereg ciekawych zajęć! Przedmiotem studiów politologicznych jest państwo, władza i organizacja, dlatego też podczas edukacji zdecydowanie poszerza się wiedzę w dziedzinie prawa, funkcjonowania państwa, administracji publicznej oraz marketingu politycznego. Znajdzie się też coś dla osób zainteresowanych historią najnowszą oraz historią XX wieku. Politologia obejmuje także zagadnienia z zakresu problemów migracyjnych. Na zajęciach student na pewno spotka się z analizą danych statystycznych i nauczy się jak dokonywać jej samodzielnie, aby móc zaimplementować ją w swoich własnych publikacjach naukowych.

Oczywiście, polityka istnieje również na stopniu lokalnym, stąd pojawią się przedmioty związane z zarządzaniem i funkcjonowaniem samorządu terytorialnego. Inną grupę przedmiotów stanowią te związane z dyplomacją, prowadzeniem polityki na szczeblu międzynarodowym. Bez względu na to, o jakiej karierze w przyszłości myśli potencjalny kandydat na politologa, bez wątpienia znajdzie on w programie to, co ułatwi mu późniejszą pracę zawodową czy nawet samo gromadzenie artykułów naukowych. Dzięki temu, że politologia jest bardzo szeroką dziedziną, studenci mają możliwość czerpania wiedzy w wielu dziedzinach.  

Ile trwa kierunek politoligiczny?

Studia można podjąć na każdym stopniu. Pierwszym jest licencjat, który trwa 6 semestrów (3 lata) i kończy się obroną pracy licencjackiej. Następnie można kontynuować naukę na studiach magisterskich przez 4 semestry (2 lata). Oczywiście istnieje też szansa zrobienia kariery naukowej, czyli pójście na doktorat i publikowanie prac w bazach czasopism naukowych. W przypadku pozytywnego zakończenia uzyskujemy stopień naukowy doktora. W związku z tym, w toku dalszych badań nad politologią do osiągnięcia pozostają kolejne, wyższe stopnie naukowe zgodnie z ogólnie przyjętą hierarchią.

Powody, dla których warto zainteresować się politologią

Główną zaletą podjęcia tych studiów jest rozwinięcie swoich horyzontów. Student na pewno stanie się bardziej świadomym obywatelem. Będzie mieszkańcem zdającym sobie sprawę z tego, jaka jest jakość polityki prowadzonej w jego państwie. Oprócz tego, politolog ma wiedzę, jakich sztuczek używają politycy w swoich kampaniach lub wystąpieniach. Stąd wynika jego większa odporność na manipulacje i próby wywierania wpływu na społeczeństwo. 

Studiowanie politologii pomaga zrozumieć wszelkie zawiłości systemu politycznego. Politolog potrafi analizować i porównywać przeszłość z teraźniejszością, dzięki czemu może też przewidzieć przyszłe ruchy, jakie wydarzą się na arenie politycznej. 

Nie można pominąć ogromnej korzyści płynącej ze studiowania politologii – otwieramy sobie okno na świat. W obliczu wszechobecnej globalizacji oddzielanie spraw między narodami staje się coraz trudniejsze. Istnienie globalnej wioski zbudowało nam olbrzymią sieć powiązań i zależności, zatem należy orientować się, jak polityka jednego kraju wpływa na drugi. Politolodzy są niewątpliwie ekspertami w tej dziedzinie. 

Studia politologiczne – dobra opcja dla każdego

Warto zdecydować się na studia politologiczne, jeżeli interesujesz się polityką krajową, a także globalną. Nie są obce ci problemy z jakimi mierzy się świat i masz pomysły, jak można je rozwiązać. W kręgu twoich zainteresowań leżą prawa obywatelskie, zwalczanie terroryzmu i ochrona środowiska. Obserwujesz politykę i zauważasz błędy, jakich politycy mogliby uniknąć, również te wizerunkowe. Nauka o świecie i rządzących nim prawach sprawia ci przyjemność. Rozumiesz, jak wiele może zmienić jeden głos i szerzysz postawę obywatelską wśród swojego otoczenia. Poza tym wiesz, że nieznajomość prawa szkodzi. Jeśli zgadzasz się z choć jednym z powyższych sformułowań, zdecydowanie powinieneś rozważyć te studia. Rozwiniesz swoje pasje i zainteresowania, a w przyszłości będziesz mógł działać na rzecz większej społeczności.

Jakie możliwości kariery są po tych studiach?

 Zdobycie wykształcenia w zakresie politologii daje bardzo szerokie pole do rozwoju. Możliwa jest zarówno kariera naukowa, jak i zawodowa. Naukowo można rozwijać się poprzez pracę na uniwersytetach oraz prowadzenie badań. Analizować można teorie polityczne, budowę i funkcjonowanie systemów politycznych lub historię, a także myśl polityczną. Cała kariera politologa zależy od jego własnych preferencji i upodobań. W przypadku pracy poza szkołami wyższymi, roztacza się przed nami bardzo szerokie spektrum możliwości. Część politologów spełnia się jako politycy różnego szczebla, doradcy polityczni lub urzędnicy. Można pracować w kancelariach organów państwowych albo ministerstwach.

Absolwenci politologii znajdują zatrudnienie także w sektorze administracyjnym. Codziennie w mediach masowego przekazu można usłyszeć lub przeczytać wypowiedź politologa przedstawiającego analizę aktualnej sytuacji politycznej lub komentującego jakieś zdarzenie. Pewna grupa zajmuje się z kolei marketingiem. Politolodzy są potrzebni w działach sprzedaży, pomagają przy wymianach handlowych. W tym sektorze atutem politologa okazuje się znajomość innych kultur, geografii, języków obcych oraz świetnie rozwinięte umiejętności komunikacyjne. A czy wy rozważacie studia politologiczne?

polityka międzynarodowa, studia politologiczne, stosunki międzynarodowe

Znane osoby, które ukończyły kierunek politologiczny

Na pewno nie każdy o tym wie, jakie wykształcenie mają znani dziennikarze czy reporterzy. Jako przykład można podać Agnieszkę Burzyńską, związaną z radiem RMF FM. Ukończyła ona studia politologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Z kolei politologami, którzy zrobili karierę polityczną, są była minister edukacji narodowej – Joanna Kluzik-Rostkowska i poseł Włodzimierz Czarzasty. Również Joachim Brudziński i Jacek Czaputowicz to politycy, którzy ukończyli politologię i realizowali się jako ministrowie. Lista znanych absolwentów politologii pozostaje otwarta i czeka, aż dołączą do niej nowe nazwiska przyszłych dyplomantów, którzy podejmą edukację o profilu politologicznym.

Rozkminiła: Oliwia Strzelecka

Grafika: Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Chcesz wiedzieć jakie są najwyższe szczyty górskie świata, co to jest Korona Świata i jakie są największe góry na poszczególnych kontynentach?

Najwyższe szczyty górskie świata

Jakie są najdroższe kamienie szlachetne świata? Czy najdroższy równa się najrzadszy? Jakie są cechy kamieni szlachetnych?

Najdroższe kamienie szlachetne świata