biedronki azjatyckie, biedronki siedmiokropki
w ,

Lubię!Lubię!

Biedronki azjatyckie vs biedronki siedmiokropki

O co chodzi z tymi biedronkami? Jak odróżnić i pozbyć się azjatyckich biedronek. Czy biedronki siedmiokropki są pożyteczne?

Na pewno w ostatnim czasie wychodząc na świeże powietrze zauważyliście chmary biedronek (oczywiście poza zimą ;). Najczęściej można je zauważyć na dobrze nasłonecznionych powierzchniach takich jak ściany bloków, balkony, okna. Ich populacja drastycznie rośnie w jesień oraz w wiosnę. I można by pomyśleć, że to tylko niegroźne, przyjazne owady, którymi nie należy się przejmować. Niestety, nie jest to prawda.

Dzisiaj dowiecie się niezbędnych informacji na temat azjatyckich biedronek, jak odróżnić je od naszych rodzimych owadów oraz dowiecie się, dlaczego są tak niebezpieczne i jak się ich pozbyć.

Biedronki azjatyckie vs biedronki siedmiokropki

Przede wszystkim, porównując te biedronki należy na wstępie zaznaczyć, że biedronki siedmiokropki są uznawane za owady pożyteczne, zjadają bowiem populacje mszyc, podczas gdy biedronki azjatyckie chińskie są uznawane za szkodniki. Na szczęście jest wiele sposobów na to, jak odróżnić je od siebie. Przede wszystkim, zawsze można rozpoznać biedronkę azjatycką po wyglądzie. Nie zawsze jest to łatwe, bowiem przybiera ona różne umaszczenie i wiele odcieni czerwieni, niemniej jednak rozpoznanie jest możliwe.

biedronki azjatyckie odmiany barwne
Biedronki azjatyckie - odmiany barwne

Typowa biedronka azjatycka posiada wiele lub żadnych kropek zamiast dobrze znanych siedmiu, które posiadają nasze rodzime biedronki. Oprócz tego biedronki azjatyckie są nieco większe od siedmiokropek oraz mają większą głowę. Często ich tułów jest też mniej zaokrąglony niż u tej pożytecznej biedronki. Dobrym sposobem na rozpoznanie biedronki azjatyckiej jest również spojrzenie na jej umaszczenie tuż przy głowie.

biedronka siedmiokropka
Biedronka siedmiokropka

Biedronka siedmiokropka ma dwie, równoległe białe plamki nieco przypominające wypieki, podczas gdy biedronka azjatycka oprócz dwóch równoległych białych plamek (które nierzadko są też większe niż u siedmiokropek), mają białe znamię w kształcie litery ‘M’.

Kolejną ważną różnicą jest ich zachowanie, gdyż biedronki azjatyckie łączą się w duże skupiska, a siedmiokropki nie tworzą grup. Tak więc jeśli widzicie za oknem chmarę biedronek, prawdopodobnie są to biedronki azjatyckie.

Dlaczego biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Podczas gdy nasza rodzima biedronka jest bardzo pożyteczna, azjatycka może wyrządzić bardzo duże szkody. Przede wszystkim w celu i przetrwania niesprzyjających warunków pogodowych, biedronki azjatyckie tworzą skupiska i szukają schronienia. Rodzime biedronki chowają się samotnie w środowisku naturalnym w bezpiecznych miejscach, ale na ogół nie są zainteresowane wchodzeniem do domów i mieszkań. Biedronki azjatyckie zaś wręcz przeciwnie – ich przetrwanie jest możliwe dlatego, że kryją się w zacienionych, ciepłych miejscach takich jak strych, szczeliny w dachach lub ścianach. Możemy je znaleźć nawet we framugach okien! Gdy już zalegną się w domu, pozbycie się ich może być niełatwe i czasochłonne. Jeśli poczują się bezpiecznie, mogą się rozejść po całym domu, a wtedy pozbycie się ich może okazać się jeszcze cięższe.

inwazja biedronek azjatyckich
Inwazja biedronek azjatyckich

Warto wspomnieć również, że owszem, nietrudno je zabić, ale problemem są wydzieliny, które po sobie pozostawiają. Biedronki, czując zagrożenie (lub będąc po prostu zgniecionymi), wypuszczają z siebie drażniąca wydzielinę. Zachowanie to nazywamy krwotokiem automatycznym i służy to odstraszeniu drapieżnika. Ów wydzielina jest, niestety, szkodliwa dla ludzi, gdyż może wywoływać reakcję alergiczną. Wydzielina ta ma także nieprzyjemny zapach i jest zabarwiona na pomarańczowo, co może okazać się problemem przy zmywaniu jej z np. ścian lub ubrań, gdyż zostają ślady. Biedronki azjatyckie mogą także ugryźć gdy czują się zagrożone. Zdarza się to co prawda rzadko, a samo ugryzienie nie jest bardzo bolesne, ale może wywołać duszności, infekcje oczu, drgawki, kaszel oraz gorączkę.

Biedronki azjatyckie niebywale szybko rozprzestrzeniły się na całym świecie, stanowiąc duże zagrożenie dla rodzimych biedronek. Są one bardzo terytorialne i przyczyniają się do zmniejszenia populacji biedronek siedmiokropek, ponieważ są to gatunki konkurujące ze sobą.

Larwa biedronki azjatyckiej

Jak pozbyć się biedronek azjatyckich?

Teraz, gdy już wiecie jak odróżnić je od biedronek siedmiokropek i jak niebezpieczne mogą być, pewnie zastanawiacie się jak pozbyć się tych niechcianych owadów. Sposobów jest kilka.

Najpierw należy dokładnie zrozumieć do czego lgną biedronki. A są to, oczywiście, ciepłe i nasłonecznione miejsca. Co jednak nie jest powszechną wiedzą, biedronki lgną też do konkretnych kolorów. Biedronki azjatyckie ciągnie szczególnie do jasnych kolorów takich jak biały, żółty bądź szary. Dlatego najlepiej szukać biedronek w miejscach spełniających te warunki. Świetnym sposobem jest samo zapobieganie zagnieżdżeniu się biedronek azjatyckich poprzez np. załatanie wszelakich dziur, wypełnienie pustych przestrzeni które byłyby dla nich przyjazne.

Najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się ich tuż po tym, jak uda nam się je zlokalizować to użycie miotły  lub odkurzacza. Należy pamiętać jednak o szybkim opróżnieniu worka od odkurzacza ponieważ biedronki mogą się wydostać. Kolejnym sposobem jest przygotowanie spreju z wody i mydła. Wystarczy wypełnić pojemnik wodą i dodać kilka kropli mydła w płynie, po czym spryskać biedronkę gdy tylko ją zauważymy. To skutecznie odstraszy niechcianego gościa. Jeśli jednak boimy się, że te metody zawiodą i sprawimy jedynie, że biedronki staną się agresywne, jest jeszcze jeden sposób. Należy owinąć palce taśmą klejącą, stroną z klejem na zewnątrz, po czym przykleić do taśmy niechciane owady. W ten sposób biedronki staną się bezbronne a my będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy ugryzieni.

Jak więc widać, nie wszystkie gatunki biedronek są nam przyjazne. Wystarczy jednak nauczyć się je rozpoznawać i usuwać te, które są szkodliwe aby pomóc tym bardzo przydatnym przetrwać i uporać się z natarciem nieprzyjaznych konkurentów.

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Historia Moulin Rouge zaczyna się w roku 1889. Od tamtego dnia wiele się wydarzyło. Ale to miejsce się nie zmieniło. Tylko aktorzy i współpracownicy.

Moulin Rouge, co to jest?

Dlaczego jedyne papryki są słodkie, a inne piekielnie ostre? Jaka jest najostrzejsza papryczka na świecie? Ranking na najostrzejsze papryczki na świecie.

Jaka jest najostrzejsza papryczka na świecie?