Jaki Nowy Rok taki cały rok. Tłuczenie talerzy na drzwiach, uderzanie chlebem o ścianę i dawanie sobie po mordzie. Zwyczaje Sylwestrowe na świecie!
w

Lubię!Lubię! Ha haHa ha

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Poznaj zwyczaje sylwestrowe z całego Świata

Każdy z nas doskonale wie, jak obchodzi się Nowy Rok w Polsce. A co z innymi krajami? Jak się obchodzi sylwester na świecie? Poznaj wyjątkowe tradycje i zwyczaje noworoczne z różnych zakątków świata. Niektóre z nich potrafią zaskoczyć! Tłuczenie talerzy na drzwiach, uderzanie chlebem o ścianę lub dawanie sobie po mordzie.

Stare przysłowie mówi „Jaki Nowy Rok taki cały rok” ale czy oby na pewno? Patrząc na niektóre zwyczaje sylwestrowe jakie panują w różnych zakątkach świata nie jesteśmy pewni czy tak właśnie chcielibyśmy spędzić cały rok. Jak się więc obchodzi sylwester na świecie, jakie są tradycje sylwestrowe w różnych krajach? Nie ulega wątpliwości, że Nowy Rok to świetna okazja na przykład do zmiany swoich nawyków i spojrzenia na świat z nowej, świeżej perspektywy. Oprócz tego, zazwyczaj dodatkowo jest to okres największej motywacji i podejmowania odważnych decyzji. Ale co z wigilią Nowego Roku, czyli z Sylwestrem? Czy w zależności od kraju schyłek roku świętuje się inaczej? Oczywiście! Nowy Rok na świecie świętuje się bowiem na bardzo różne i zaskakujące sposoby. Zatem, jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w innych krajach?

Jaki kraj taki obyczaj. Nowy rok na świecie

W którym kraju ludzie w Sylwestra wdają się w tradycyjne bijatyki, a gdzie się rozmawia z krowami? Poznaj śmieszne, straszne i ciekawe tradycje sylwestrowe z różnych zakątków świata.

Nowy Rok na świecie. Tradycje sylwestrowe

Nowy Rok na świecie obchodzi się na różne sposoby. Na pewno wszędzie jest hucznie, ale są takie tradycje sylwestrowe, na które w życiu byśmy nie wpadli i nawet trudno sobie wyobrazić skąd one się wzięły. Prezentujemy poniżej najciekawsze tradycje i zwyczaje sylwestrowe z przeróżnych zakątków świata!

Nowy Rok na świecie | JAPONIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Japonia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Japonii?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Japonii?

Zaczniemy od Japonii. W Japonii obchody Nowego Roku koncentrują się na przeszłości, a nie na nieprzewidzianej przyszłości. W Sylwestra odbywają się specjalne spotkania Bonenkai, podczas których mieszkańcy starają się zapomnieć o mijającym roku. Pożegnanie przeszłości w dobrym towarzystwie pozwala rozpocząć nowy rok z czystą kartą.

Nowy Rok na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Japonii?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Japonii?

Warto też wspomnieć o kolejnej bardzo ważnej japońskiej tradycji sylwestrowej. Tuż przed wybiciem północy  w Japonii rozpoczyna się, co ciekawe… jedzenie makaronu! Ale, weźmy pod uwagę, że to nie byle jaki makaron, tylko makaron soba, a całe danie ma nawet swoją specjalną nazwę – Toshikoshi soba, co można przetłumaczyć jako ‘makaron całoroczny’. Długość makaronu ma symbolizować długość i trudy roku, a jego konsystencja która ułatwia jego krojenie i jedzenie ma symbolizować, że odcinamy się, tak jak odcinamy makaron, od negatywnych wspomnień i wydarzeń z całego roku. Co prawda, może to brzmieć nieco egzotycznie, ale z pewnością to bardzo smaczny sposób, aby powitać Nowy Rok!

Nowy Rok na świecie | FRANCJA

Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje Francji?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe we Francji?

Przenieśmy się teraz do FrancjiFrancuzi mają w zwyczaju witać Nowy Rok ogromną ucztą złożoną z tradycyjnych, francuskich potraw. Ujrzenie na sylwestrowym stole takich rarytasów jak na przykład foie gras, ostryg, homara oraz ślimaków nie powinno więc absolutnie dziwić. I, oczywiście, tym przysmakom towarzyszy najlepszy szampan. To dopiero się nazywa uczta z klasą!

A co się dzieje w HISZPANII?

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Hiszpania
Nowy Rok na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Hiszpanii?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Hiszpanii?

Następnym miejscem, które odwiedzimy w Nowy Rok, to Hiszpania. Hiszpanie, 12 sekund przed wybiciem północy, rozpoczynają jedzenie winogron – jeden na każdą sekundę. 12 winogron ma symbolizować 12 nadchodzących miesięcy. Jeśli dokończymy jedzenie winogron przed północą, los będzie przyjazny przez nadchodzący rok. Jeśli jednak się nam to nie uda – cóż, musimy spróbować zawalczyć o przychylność losu w następnym roku!

Nowy Rok na świecie | GRECJA

Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje sylwestrowe w Grecji?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje sylwestrowe w Grecji?

Myśleliście, że cebula to warzywo zarezerwowane dla Polski? Co za pomyłka! W Grecji to właśnie cebula jest najwiekszą sylwestrową gwiazdą. Zgodnie z tradycją, w Sylwestra należy powiesić cebulę na drzwiach, aby ta przyniosła szczęście, ponieważ w Grecji cebulę uznaję się za symbol odrodzenia. Co więcej, w Nowy Rok dzieci budzone są poprzez dotykanie ich głowy właśnie cebulą!

A co organizują na FILIPINACH?

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Filipiny
Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe na Filipinach?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe na Filipinach?

Następnym miejscem są Filipiny. Tutaj dla odmiany szczególnie ważne są owoce. Serwuje się ich 12. Ważne, żeby wszystkie były okrągłe; mogą to być więc np.: kiwi, pomarańcze, mandarynki, jabłka, melony jak i arbuzy. Istotą tradycji jest tutaj właśnie okrągły kształt, który ma symbolizować monetę. Oprócz owoców, aby los był jeszcze bardziej łaskawy, można założyć ubranie z motywem groszków, które oczywiście też są okrągłe. Ilość owoców, jak można się domyślić, nie jest przypadkowa – jeden owoc na każdy miesiąc. Smacznego!

Nowy Rok na świecie | KANADA

Nowy Rok na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Kanadzie?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Kanadzie?

W bardziej odległych, dzikich częściach Kanady świętowanie Nowego Roku jest dość osobliwe. Mianowicie wraz z towarzystwem kilku przyjaciół idzie się na zamrożone akweny wodne, aby… wędkować! Czuwa się zazwyczaj całą noc, przy wcześniej wykonanym przeręblu, w międzyczasie spędzając miło czas z bliskimi. Jeśli uda się coś złowić to świetnie i ma to oznaczać dobry omen, ale pamiętajcie, nawet bez złowionej ryby podobno to super zabawa!

Nowy Rok na świecie | IRLANDIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Irlandia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Irlandii?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje sylwestrowe w Irlandii?

Kolejną ciekawą tradycją jest to, że w sylwestra w Irlandii panuje zwyczaj uderzania chlebem o ścianę. Ma to zapewnić nie tylko dobrobyt i obfitość pieczywa oraz innego jedzenia, ale również ma odstraszyć złe moce, przy okazji zapraszając te dobre do domu. Ciekawe, jak chleb znosi tę tradycję i jak wygląda po fakcie!

Pierwszy dzień roku | DANIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Dania
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Danie?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Danii?

Następnie przenieśmy się do Danii. Nowy Rok w Danii wita się rozbijaniem starych szklanek i talerzy na drzwiach bliskich, których chcemy uchronić przed złą energią. Co więcej, Duńczycy tuż przed północą wchodzą na krzesła wraz z osobami z którymi spędzają ten wyjątkowy dzień, i o północy, wszyscy w jednym momencie, skaczą z krzeseł, aby wejść w Nowy Rok i w styczeń z należytym przytupem!

Nowy Rok na świecie | BRAZYLIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Brazylia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Brazyli?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Brazylii?

W Brazylii cyfra 7 jest uznawana za szczęśliwą, z tego właśnie powodu w Sylwestra konieczne jest zjedzenie 7 nasion owocu granatu, ponieważ sam w sobie jest uznawany za szczęśliwy owoc. Według tradycji, zjedzenie tego owocu zapewni nam obfitość i pieniądze. Przeskakiwanie przez 7 fal w oceanie także jest równie często praktykowane i również ma zapewnić nam szczęście. Podobno działa jeszcze lepiej, jeśli przy każdej z nadchodzącej fal pomyślimy życzenie!

Nowy Rok na świecie | FINLANDIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Finlandia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Finlandii?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Finlandii?

W Finlandii tradycja noworoczna obejmuje wykonywanie specjalnych odlewów z cyny. Stopiony metal wrzuca się do wiadra z zimną wodą. W miarę stygnięcia cyna przyjmuje określony kształt, na podstawie którego Finowie mogą przewidzieć, co czeka ich w nadchodzącym roku. I tak na przykład odlew przypominający serce wróży szybkie odnalezienie miłości.  Co więcej, tak naprawdę zwyczaj ten nie narodził się w Finlandii – odlewanie cyny było praktykowane już w starożytnym Rzymie.

Pierwszy dzień roku | ESTONIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Estonia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Estoniiii?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Estonii?

Jesteście w stanie zjeść siedem posiłków w jeden dzień i nie odczuć dyskomfortu? Dla Estończyków to z pewnością żaden problem. Zgodnie ze zwyczajem 31 grudnia spożywają oni aż siedem różnych dań, co ma zapewnić im dobre samopoczucie i dostatek w nadchodzącym roku.

W jaki sposób powita się rok w SZKOCJI

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Szkocja
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Szkocji?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Szkocji?

W Szkocji mamy do czynienia z tradycyjnymi obchodami o nazwie Hogmanay. Zwyczaj nakazuje, aby pierwszy gość przekraczający próg domu w Nowy Rok przyniósł ze sobą jakiś prezent, żeby zagwarantować szczęście gospodarzowi.

Nowy Rok na świecie | RUMUNIA

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Rumunii?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Rumunii?

W Rumunii panuje przekonanie, że w przeddzień Nowego Roku zwierzęta potrafią przez pewien czas rozmawiać. Dlatego ludzie często udają się w odwiedziny do… krów. Jednak jeśli komuś uda się dogadać ze zwierzęciem, nadchodzący rok przyniesie mu pecha.

Nowy Rok na świecie | KOLUMBIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie w Kolumbii
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Kolumbii?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Kolumbii?

W Kolumbii główne skrzypce w Nowy Rok gra warzywo – ziemniak. Rano w Sylwestra należy umieścić trzy kawałki ziemniaków pod swoim łóżkiem. Jeden kawałek ma być nieobrany, drugi obrany tylko w połowie, a ostatni zupełnie nieobrany. O północy należy, bez podglądania, wyciągnąć któryś z kawałków. Jeśli wyjmiemy ziemniaka obranego oznacza to, że w nowym roku czekają nas problemy finansowe. Jeśli zaś naszym typem okaże się ziemniak nieobrany, oznacza to dla nas rok pełen obfitości. Natomiast jeśli wyciągniemy ziemniaka obranego w połowie oznacza to, że nie czeka na nas ani fortuna, ani problemy finansowe.

Nowy Rok na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Kolumbii?

Przedstawiamy Wam kolejny bardzo śmieszny zwyczaj noworoczny rodem z Kolumbii. Mieszkańcy Kolumbii mogą pochwalić się niezwykle interesującym zwyczajem noworocznym. Polega on na zabraniu pustych walizek i bieganiu z nimi po okolicy. Im szybciej człowiek biegnie, tym więcej podróży czeka go w nadchodzącym roku. To idealna opcja dla wszystkich pasjonatów turystyki!

Nowy Rok na świecie | BOLIWIA

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Boliwia
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Boliwii?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Boliwii?

W Boliwii ważną rolę odgrywa jedna z najstarszych tradycji. Integralną częścią obchodów Nowego Roku są tutaj wypieki, do których wkłada się monety. Ten, kto znajdzie w swojej porcji pieniążek, ma zapewnione szczęście w nadchodzącym roku. Należy jednak uważać, żeby nie połknąć monety w trakcie jedzenia.

Nowy Rok na świecie | CHILE

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Chile
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Chile?

Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Chile?

Wraz z nadejściem nocy z 31 grudnia na 1 stycznia mieszkańcy Chile udają się na… cmentarz. Zgodnie z tradycją spędzają ten ważny czas z bliskimi, którzy odeszli. Co ciekawe, do domu wracają dopiero o świcie. 

Nowy Rok na świecie | PERU

jaki nowy rok taki cały rok Zwyczaje Sylwestrowe Tradycje Sylwestrowe sylwester na świecie Nowy rok na świecie Chile
Nowy Rok na świecie. Sylwester na świecie. Jakie są tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Peru?

Sylwester na świecie. Jakie są zwyczaje i tradycje sylwestrowe w Chile?

Bez wątpienia jeden z dziwniejszych sposobów świętowania Nowego Roku możemy zaobserwować w Peru. Mieszkańcy chętnie udają się na festiwale Takanakyu, gdzie tańczą, śpiewają, bawią się i… walczą ze sobą. Pojedynki te zwykle odbywają się w przyjaznej atmosferze, jednak niekiedy dochodzi do drobnych konfliktów. Obchody symbolizują zerwanie z przeszłością oraz rozpoczęcie Nowego Roku z czystą kartą.

Jak widać, co kraj to obyczaj! Bez trudu można wprowadzić niektóre z tradycji przy tegorocznym świętowanie nadejścia Nowego Roku lub zaskoczyć znajomych ciekawostkami o tym dniu w różnych częściach świata. Szczęśliwego Nowego  Roku!

Które zwyczaje sylwestrowe uważasz za najciekawsze? A może znasz jakieś inne ciekawe tradycje sylwestrowe? Podziel się swoją opinią w komentarzach.

Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Źródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

W któym kraju w Wigilię przychodzi koza? Gdzie jeżdzi się do kościoła na rolkach lub chodzi do KDC? Poznaj zaskakujące tradycje bożonarodzeniowe na Świecie.

Tradycje Bożonarodzeniowe na Świecie

Przypomnij sobie smak niemieckiej kiełbaski z curry, spróbuj jej po raz pierwszy lub po prostu dowiedz się jak zrobić Currywurst dzięki naszemu przepisowi!

Jak zrobić Currywurst?