W tym artykule dowiesz się jak obliczyć obwód kwadratu. Dowiesz się czym jest kwadrat i poznasz 3 proste sposoby na obliczenie jego obwodu.
w ,

Lubię!Lubię!

Jak obliczyć obwód kwadratu?

Czasami nawet najprostsze informacje potrafią wypaść nam z głowy w momencie, gdy akurat ich potrzebujemy. Każdy powinien znać chociaż jeden sposób na obliczenie obwodu kwadratu, aby rozwiązywać problemy napotkane w szkole, jak i poza nią. W tym artykule dowiesz się jak obliczyć obwód kwadratu na 3 różne sposoby. Czy znasz już wszystkie z nich?

Co to jest kwadrat?

Kwadrat jest jednym z pierwszych kształtów, jakie poznajemy podczas lekcji geometrii. Ma on cztery boki o równej długości oraz cztery charakterystyczne kąty proste o rozwartości 90°. Możemy go znaleźć w wielu miejscach, a jego rozpoznanie jest bardzo proste. Kształt kwadratu zauważymy w takich rzeczach jak ścianka kostki Rubika, góra pudełka od pizzy, czy rozłożona serwetka. Jest to bardzo prosta figura, lecz czy znasz te 3 proste sposoby na to, jak obliczyć obwód kwadratu?

 

Czym jest obwód?

Obwód to suma długości boków figury geometrycznej. Możemy go otrzymać w bardzo łatwy sposób: dodając po kolei długość każdego boku. Im mniej boków różnej długości ma figura, tym łatwiej jest obliczyć jej obwód. W przypadku kwadratu sprawa jest banalnie prosta, bo każdy jego bok ma tę samą długość.

Jak obliczyć obwód kwadratu?

Jeżeli znamy długość boku kwadratu, obwód otrzymamy sumując długości wszystkich jego boków. Wiemy też, że kwadrat ma 4 boki równej długości, więc możemy po prostu pomnożyć długość jego boku przez 4. Jeżeli bok naszego kwadratu ma 2 metry, to wystarczy wykonać działanie 2+2+2+2, lub 2 × 4. Nie ma wielu wzorów łatwiejszych do zapamiętania, niż wzór na pole kwadratu!

Jak obliczyć obwód kwadratu - pole lub przekątna

Sprawa staje się nieco trudniejsza, jeżeli znana nam jest jedynie powierzchnia kwadratu. Musimy wtedy sami obliczyć długość jego boku.

Wzór na pole kwadratu jest bardzo prosty: wystarczy pomnożyć długość jego boku przez samą siebie. Działanie w drugą stronę może być nieco trudniejsze, więc warto mieć przy sobie kalkulator z funkcją pierwiastka kwadratowego, oznaczonego symbolem √. Dzięki temu uzyskamy długość boku, który pomnożony przez cztery da nam długość obwodu kwadratu. 

Polecane rozkminki pomagające używać kalkulatora:

Oto przykład wykonania obliczeń:

przekatna kwadratu

Jeżeli znasz tylko długość przekątnej kwadratu, też możesz obliczyć jego obwód w kilku prostych krokach.

  • Pomnóż długość przekątnej przez samą siebie.
  • Podziel otrzymaną liczbę przez 2.
  • Wyciągnij pierwiastek kwadratowy z otrzymanej liczby, a otrzymasz długość boku kwadratu.
  • Pomnóż długość boku przez 4, aby otrzymać obwód kwadratu.

Jeśli dalej jesteś spragniony wiedzy i chcesz poznać inne sposoby jak obliczyć obwód kwadratu, przeczytaj również ten artykuł o okręgu opisanym i wpisanym w kwadrat.

Poniżej materiał wideo pokazujący obliczenia krok po kroku

Dlaczego warto znać wzór na obwód kwadratu?

ramka obraz

Te metody na obliczenie obwodu kwadratu nie tylko przydadzą się na lekcjach geometrii, ale również przy projektowaniu wystroju twojego pokoju. Jeżeli poznasz te 3 sposoby, z łatwością skonstruujesz ramę na ulubiony obraz, a także dodasz listwy dekoracyjne.

Rozkminił: Daniel Leśniewski
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Dopadła Cię depresja sezonowa? Poznaj Mushin no shin, Fudoshin i Zanshin. Koncepty japońskie poprawiające stan psychiczny.

Mój stan psychiczny – 3 japońskie koncepty, które mogą Ci pomóc

Chcesz zacząć włosing? Już dziś dowiedz się czym jest równowaga PEH, humektanty, emolienty, proteiny i zacznij właściwą pielęgnację swoich włosów!

Włosing – Co to jest?