Myślisz nad adopcją pupila, ale zastanawiasz się, jakie zwierzę do Ciebie pasuje? Przeczytaj nasze wskazówki, jakie zwierzę wybrać!
w

Lubię!Lubię!

Jakie zwierzę do Ciebie pasuje?

Myślisz o adopcji zwierzęcego przyjaciela, ale nie wiesz, jakiego pupila najlepiej wybrać? Zależnie od twojego stylu życia mogą do siebie pasować różne rodzaje zwierząt – wybierz to, z którym będziesz żyć w zgodzie!

Kot, pies a może królik? Jakie zwierzę do Ciebie pasuje?

Pies czy kot? Świnka morska czy chomik? A może kameleon? To pytania, które często zadają sobie osoby chcące stać się opiekunem dla zwierzaka, jednak nie wiedzą jeszcze jakie zwierzę wybrać. Dowiedzmy się, jakie zwierzę do Ciebie pasuje.  

Jakie zwierzę do ciebie pasuje?

Pies

Jakie zwierzę wybrać?

Z pewnością jest Ci dobrze znane przysłowie mówiące, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Już w starożytności człowiek udomowił psa, aby ten ostrzegał go przed różnymi niebezpieczeństwami. Jednak, jak się później okazało, pies przejawiał swoją wierność i oddanie wobec właściciela – rozweselał go, a także towarzyszył w ciężkich chwilach. 

Nie bez powodu dzieci, prosząc rodziców o czworonogiego przyjaciela, tak często wybierają psa. Między psem a dzieckiem tworzy się nierozerwalna więź. Choć oczywiście trzeba brać pod uwagę, że nie tylko każda rasa, ale i każdy pies jest inny. Ma to swoje plusy i każdy może znaleźć rasę dla siebie – od maleńkiej chihuahuy, przez kochanego kundelka, po ogromnego doga niemieckiego. Niezależnie od wyboru nie należy jednak zapominać, że każdy pies potrzebuje miłości oraz opieki.  

W związku z tym na myśl nasuwa się pytanie – jakie zwierzę do mnie pasuje i czy aby na pewno jest to pies? Pies to nie zwierzę dla osób, które większość czasu przebywają poza domem. Czworonożny przyjaciel potrzebuje spacerów kilka razy dziennie, a także po prostu silnie przywiązuje się do swojego opiekuna i bardzo za nim tęskni.  

Jakie zwierzę do ciebie pasuje?

Kot

jakie zwierzę do ciebie pasuje jakie zwierzę wybrać jakie zwierzę do mnie pasuje
Jakie zwierzę wybrać?

Koty cieszą się coraz większą popularnością w związku z tym, że nie wymagają ciągłej opieki i są w stanie dostosować się do różnych środowisk. Nie potrzebują dużych przestrzeni i dlatego nadają się także dla osób, mających mniejsze mieszkanie. 

Przyjęło się mówić, że koty przywiązują się do domu a nie do swojego opiekuna. Tak samo mówi się, że zawsze chodzą własnymi ścieżkami. Wobec tego powstał niejaki mit twierdzący, że kto jest jedynie zwierzęciem dla introwertyków. Nie jest to prawda, ponieważ tak samo jak w przypadku psów – koty są różne. Często wśród nich pojawiają się osobniki, które są towarzyskie i mają sporą potrzebę bliskiego kontaktu z opiekunem. 

Prawdą jest jednak, że koty przywiązują się do swojego środowiska i nie lubią jego częstych zmian. Potrzebują komfortowego i bezpiecznego miejsca. Lecz podróże z kotem nie są wykluczone. Najczęściej bez problemu znoszą one krótsze podróże, np. na wakacje.

Rzeczywiście kot będzie idealnym zwierzęciem dla większości osób. Jednak jeśli często wyjeżdżasz i spędzasz tygodnie poza domem, kota lepiej nie adoptować lub przygarnąć parę, tak żeby nie doskwierała mu samotność. 

Jakie zwierzę do ciebie pasuje?

Gryzoń

jakie zwierzę do ciebie pasuje jakie zwierzę wybrać jakie zwierzę do mnie pasuje
Jakie zwierzę wybrać?

Zastanawiając się, jakie zwierzę do Ciebie pasuje, pewnie pomyślałeś te o gryzoniu. Tylko jakiego wybrać, mając tak duży wybór: chomik, świnka morska czy może królik? 

Chomiki czy szynszyle nie za bardzo potrzebują towarzystwa człowieka, co innego świnka morska i królik. Zwierzęta te wykazują się niemałym przywiązaniem do człowieka. Podobnie jak w przypadku psa – królikom i świnkom morskim jest potrzebny kontakt z człowiekiem. Raczej nie jest to zwierzę dla wszystkich i jeśli brakuje Ci czasu, lepiej nie decyduj się na jego adopcję.  

Minusem posiadania gryzoni jest to, że te zwierzęta nie żyją długo. Średnia długość życia chomika to zaledwie dwa lata. W związku z tym nie będą pasować do osób, które bardzo się przywiązują. Także nie są odpowiednie dla osób wrażliwych na zapachy. Nawet jeśli wymieniasz trociny w klatce każdego dnia to minimalny zapach wciąż jest odczuwalny.

Jakie zwierzę do ciebie pasuje?

Ptak

jakie zwierzę do ciebie pasuje jakie zwierzę wybrać jakie zwierzę do mnie pasuje
Jakie zwierzę wybrać?

Niektóre z nich spodobają Ci się, jeśli u zwierząt cenisz intelekt. U dużych papug jest on rozwinięty na podobnym poziomie, jak u czteroletniego dziecka. Natomiast jeśli cenisz sobie ciszę i porządek to nie będzie to odpowiednie zwierzę dla Ciebie.

Ptaki mają potrzebę ciągłego zainteresowania ze strony swojego opiekuna. Oczywiście ptaki są różne i niektóre z nich nie wymagają aż tak dużej uwagi, jednak są i takie, które są niezadowolone z braku kontaktu i wtedy zaczynają gryźć i niszczyć różne przedmioty. Ponadto potrafią “przylepić” się do człowieka, a także bywają chorobliwie zazdrosne. 

Jakie zwierzę do ciebie pasuje?

Gad

jakie zwierzę do ciebie pasuje jakie zwierzę wybrać jakie zwierzę do mnie pasuje
Jakie zwierzę wybrać?

Może pasuje do Ciebie gad? Są one pięknymi i egzotycznymi zwierzętami. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że przywykły one żyć na wolności. Dlatego też nie wykazują się szczególnym przywiązaniem do swojego właściciela. Raczej są samotnikami. Wynika to z ich natury – kiedy się rodzą, są porzucane przez swoich rodziców. Nie będą przywiązywać znaczenia do swoich opiekunów. Tym bardziej nie można mówić o miłości z ich strony. Ma to swój plus – zwierzę może pozostać bez opieki na dłuższy okres i nie będzie z tego powodu smutne. 

Należy także wziąć pod uwagę, czym żywią się gady. Otóż jedzą one różne robaki a także gryzonie. W przypadku kameleona może on jeść karaluchy, które z łatwością dostaniesz w każdym sklepie zoologicznym. Natomiast przysmakiem węży są między innymi myszy, które najlepiej jest im podawać żywe. 

Na co trzeba zwrócić uwagę przed adopcją

Pamiętaj, że każde zwierzę potrzebuje uwagi i jest to spory obowiązek. Zwróć uwagę, że bierzesz odpowiedzialność za żyjące stworzenie. Zastanów się więc, czy na pewno jesteś na to gotowy. Musisz także liczyć się z dodatkowymi kosztami – karmą, zabawkami, a w przypadku chorób kosztem leczenia weterynaryjnego. Bycie opiekunem dla zwierzęcia powinno przynosić Ci radość, więc upewnij się, że jesteś gotowy też na dodatkowe zobowiązania. Mamy jednak nadzieję, że uda Ci się znaleźć idealnego zwierzaka i odpowiedź na pytanie “jakie zwierzę wybrać” sama przyjdzie Ci na myśl. 

Pytania, nad którymi warto się zastanowić: 

 1. Jesteś aktywną osobą?
 2. Czy często wyjeżdżasz? 
 3. Często się przeprowadzasz?
 4. Sądzisz, że jesteś wrażliwy na zapachy? 
 5. Przeszkadzałaby Ci długa rozłąka z pupilem?
 6. Czego najbardziej oczekujesz od swojego zwierzęcia?
 7. Zależy Ci na bliskiej więzi z pupilem? 
 8. Co najbardziej cenisz u zwierząt? 
 9. Bardzo przywiązujesz się do zwierząt? 
 10. Przeszkadza Ci hałas?
 11. Jak bardzo jesteś wrażliwy?
 12. Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu?

Źródła 

https://www.fitmin.pl/n/pies-najlepszym-przyjacielem-czlowieka-dowiedziona-prawda-czy-zwykle-powiedzonko  

https://www.thevoicemag.ru/lifestyle/stil-zhizni/sobaka-ili-koshka-kakoe-zhivotnoe-podoydet-imenno-tebe/

Rozkminiła: Klaudia Szpytma

Redakcja: Gabriela Sagała

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jak radzić sobie ze stresem? Przytłacza Cię zmęczenie i nie wiesz, jak się odstresować? Oto nasze skuteczne sposoby na radzenie sobie ze stresem

Jak się odstresować?

Freddie Mercury, Brian May i Queen zapisali się na kartach historii muzyki. Świadczy tym ich muzyka. Poznaj nieznane ciekawostki o Freddiem Mercury

Freddie Mercury, Brian May & Queen