Włamanie do mieszkania czy włamanie do domu spędza wielu z nas sen z powiek. Poznaj sposoby działania złodziei, a włamywacz przestanie być straszny!
w ,

Włamanie do domu – jak uchronić się przed włamywaczem?

Włamanie do mieszkania spędza sen z powiek wielu z nas. Przeczytaj, jak działa włamywacz oraz co możesz zrobić, żeby zabezpieczyć się przed włamaniem!

Włamanie do domu czy włamanie do mieszkania to coś, przed czym jesteśmy bardzo często ostrzegani. Wizja włamywacza wchodzącego do mieszkania spędza wielu osobom sen z powiek. Niby wiadomo, że należy zawsze porządnie zamknąć drzwi, zabezpieczyć okna, zamontować wizjer w drzwiach… Jednak na pewno zastanawialiście się, w jaki sposób działa włamywacz, a także czy można w jakiś sposób przewidzieć jego działanie. Jeśli tak, jest to idealny artykuł dla was! Sprawdźcie, jak zabezpieczyć siebie i swoje mieszkanie przed włamaniem i przeczytajcie, jak dokładnie działa włamywacz.

Włamanie do domu – gdzie, jak...

Włamanie do mieszkania najczęściej ma miejsce, jeśli lokum znajduje się na parterze lub na pierwszym piętrze, bo tam najłatwiej się dostać. Jednak niejeden włamywacz jest niewybredny i każdy dom, mieszkanie czy willa może paść jego ofiarą. Ci najbardziej wprawieni doskonalą swoje sposoby na włamanie do domu od lat, jednocześnie wciąż wymyślając nowe techniki. Oto metody praktykowane przez złodziei, a także sposoby obrony przed nimi. Jak nie dopuścić, by włamanie doszło do skutku?

włamanie do domu włamanie do mieszkania włamywacz włamanie

Włamywacz ma swoje sposoby

W wielu przypadkach mieszkańcy sami wpuszczają złodzieja udającego na przykład oświetleniowca do domu. Jednak najczęściej włamywacz dostaje się do mieszkania przez główne drzwi lub przez okno. Mocne zamki nie zawsze są w stanie go powstrzymać. Jego zadanie jest ułatwione, jeśli zamki są stare lub bardzo słabe. Dlatego tak ważne jest, żeby drzwi były mocne i wytrzymałe.

Włamanie do domu często ma miejsce poprzez otworzenie zamka wytrychem albo kluczem uderzeniowym. Wytrych to zwykle odpowiednio włożony do zamka spinacz. Jest to dość skomplikowana metoda, jednak wprawny włamywacz jest w stanie otworzyć drzwi bez śladu włamania. Mimo to trik z kluczem uderzeniowym jest dużo bardziej popularny. Każda marka i rodzaj zamka z europejską wkładką ma swój własny klucz uderzeniowy, który po włożeniu we wkładkę może otworzyć każde drzwi danego typu. Potrzeba tylko młotka. Ten sposób na włamanie do mieszkania jest nie tyko pomysłowy, ale też skuteczny i, podobnie jak włamanie za pomocą wytrychów, nie pozostawia żadnych śladów.

włamanie do domu włamanie do mieszkania włamywacz włamanie

Klucze bułgarskie - czym są i jak używa ich włamywacz?

Klucze bułgarskie to narzędzia, które pozwalają na odtworzenie profilu klucza zamka dwupiórkowego bez posiadania oryginału klucza, a nawet bez wyjmowania zamka z drzwi antywłamaniowych. Takie wytrychy nie pozostawiają śladów, gdy ma miejsce włamanie do domu, w większości przypadków łatwo dostosowują się do zamków. Nie są jednak niezawodne. Istnieją nowo zaprojektowane zamki dwupiórkowe, które wyposażono w środki zaradcze czyniące je odpornymi na atak włamywacza.

Jeśli chodzi o zamki, najlepiej zainstalować w domu system bezpieczeństwa ostrzegający nas w razie otwarcia drzwi.

Włamywacz zostawia znaki...

Jest pewna stara technika polegająca na używaniu różnych znaków jako kodów. Niedawno w Rzymie, w rejonie Colle Salario, złodzieje czaili się przy wejściach do bloków, żeby zdecydować, które mieszkania „odwiedzić”. Przyglądali się rozkładom dnia i zwyczajom mieszkańców, a także oznaczali literą M dzwonki do mieszkań, które miały paść ofiarą włamania. Tego typu symbole mogą pojawić się na drzwiach, bramie wjazdowej lub w okolicy naszego domu, dlatego warto zwrócić na nie uwagę i w razie wątpliwości — od razu usunąć. Mogą to być bowiem znaki prognozujące włamanie do mieszkania.

Włamanie do domu - metoda z użyciem kleju lub plastikowych płytek.

Niejeden włamywacz zna sztuczkę z niewidocznymi nitkami kleju: umieszcza się je przed drzwiami wejściowymi, żeby sprawdzić, czy właściciele wracają do domu. Nadchodzące włamanie do mieszkania można przewidzieć po drobnych kroplach kleju pozostałych na drzwiach lub futrynie. Z kolei technika folii nie zostawia śladów. W tym wypadku włamywacz używa elastycznej płyty przeciskanej przez szczelinę między drzwiami a framugą. Za jej pomocą złodziej naciska na korpus zamka. W kilku ruchach jest w stanie podważyć płytę i cofnąć korpus, a jednocześnie otworzyć drzwi. Udaje się to jednak tylko jeśli właściciel zapomniał zamknąć drzwi na klucz.

Metoda małych otworów

Często włamanie do mieszkania ma miejsce w nocy, kiedy domownicy śpią. Włamywacz robi wtedy na wysokości klamki małą dziurę w ramie drzwi wejściowych lub okna. Następnie wkłada narzędzie, za pomocą którego może przesunąć zamek, obracając go. W ten sposób aktywuje się mechanizm otwierający z pomocą łatwo dostępnych narzędzi stolarskich. Ta metoda umożliwia włamanie bez konieczności wyważania okna czy drzwi, a także bez hałasowania. Domownicy zauważą włamanie dopiero następnego ranka po przebudzeniu. Dobrym sposobem na zapobiegnięcie włamania tą metodą jest zamontowanie okratowanych okien, a także zewnętrznych i wewnętrznych systemów alarmowych wyposażonych w czujniki wykrywające ruch.

Włamanie do domu - jak go uniknąć?

  • Pamiętajcie, żeby zamknąć drzwi wejściowe.
  • Nie otwierajcie drzwi ani bramy, jeśli nie wiecie, kto dzwonił — mógł to być włamywacz!
  • Zainstalujcie system alarmowy, połączcie go z numerami alarmowymi. Nie zdradzajcie nikomu, jaki macie typ sprzętu.
  • Trzymajcie osobiste dokumenty w sejfie albo innym bezpiecznym miejscu i nie zdradzajcie nikomu ich lokalizacji.
  • Zamontujcie drzwi antywłamaniowe z wizjerem i bezpiecznym zamkiem.
  • Zadbajcie o dodatkowe środki ostrożności — np. wideodomofon czy kamera CCTV.
  • Upewnijcie się, że klucza do drzwi nie da się łatwo podrobić.
  • Jeśli potrzebujecie dorobić klucz, zróbcie to osobiście lub poproście o to zaufaną osobę.
  • Nie doczepiajcie do breloczka do kluczy plakietek z nazwiskiem i adresem.
  • Na domofonie i skrzynce pocztowej umieszczajcie tylko nazwisko, nie podawajcie faktycznej liczby domowników.
  • Jeśli mieszkacie na parterze lub jednym z niższych pięter, zamontujcie kraty w oknach albo okna ze szkłem antywłamaniowym.
  • Zadbajcie o dobre oświetlenie wejścia. Jeśli na zewnątrz znajduje się włącznik światła, zabezpieczcie go, aby ewentualny włamywacz nie wyłączył zasilania.
  • Zapoznajcie się z sąsiadami, wymieńcie numery telefonów.
  • Nie informujcie wszystkich znajomych o swoich wyjazdach, szczególnie jeśli wyjeżdżacie na dłużej. W wypadku dłuższej nieobecności dajcie znać tylko zaufanym osobom i poproście, żeby ktoś od czasu do czasu zaglądał do waszego domu.
  • Nie mówcie osobom postronnym, że mieszkacie sami.
  • Nigdy nie zostawiajcie klucza pod wycieraczką lub w innych miejscach, w których byłby łatwo dostępny.
  • Pamiętajcie, że jeśli będzie miało miejsce włamanie do mieszkania, włamywacz w pierwszej kolejności sprawdzi szafy, szuflady, wnętrza wazonów, obrazy, łóżka i dywany.
  • Jeśli macie w domu jakieś kosztowności, zróbcie im zdjęcie i spiszcie wszystkie dane, które mogą być przydatne w przypadku kradzieży.
  • Przechowujcie kopie dokumentów tożsamości, a także oryginały innych ważnych dokumentów (aktów, umów, rachunków podatkowych).
  • Jeśli zauważycie, że zamek został naruszony lub drzwi są uchylone, nie wchodźcie do domu i natychmiast zadzwońcie pod numer 112. Jeśli dopiero po wejściu zauważycie ślady włamywacza, niczego nie dotykajcie, aby zachować ewentualne dowody i natychmiast wezwijcie pomoc.

Włamywacz nam niestraszny!

Oczywiście należy zachować ostrożność, nie chcemy jednak popadać w paranoję. Warto jednak wiedzieć, jak działa włamywacz czy też jak można przewidzieć ewentualne włamane do mieszkania i mu zapobiec. Ja po zapoznaniu się z tymi informacjami już czuję się bezpieczniej i na pewno spędzę pracowity weekend, zabezpieczając swój dom.

Rozkminiła: Gabriela Sagała
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski

Źródła: today.it

Zgłoś nadużycie

Jak zachowuje się mózg podczas nauki? Jak wpływa na nasz mózg nauka języków? Sprawdź, w jaki sposób znajomość języka pomaga nam rozwijać mózg!

Jak wpływa na nasz mózg nauka języków?

Najlepsze jest niemieckie piwo, o czym świadczy stały i duży popyt na nie. Poznaj nasz ranking 10 najpopularniejszych niemieckich marek piwa!

Niemieckie piwo, najpopularniejsze marki