Istnieją różne listy światowego dziedzictwa Unesco. Według regionów, krajów lub kontynentów. Wszystkie z nich są godne polecenia i warto poznać te zabytki.
w

Jakie znasz obiekty z listy światowego dziedzictwa Unesco?

Poznaj 15 najpiękniejszych i najbardziej wartościowych miejsc w Europie na podstawie listy światowego dziedzictwa UNESCO. Ile z nich znasz? Czy jesteś prawdziwym podróżnikiem? Czy przegapisz te cuda?

Świat dookoła nas jest naprawdę fascynujący, jednak często nie potrafimy tego dostrzec. Zatracamy się w monotonii codziennego życia, a gdy zbliżamy się do upragnionego urlopu, wielu z nas ogranicza się do spędzania czasu w luksusowych hotelach, na plaży, w domku nad czy w górach. A gdyby tak… dodać życiu smaku i urozmaicić następny plan podróży? Właśnie tu z pomocą przychodzi niezawodna lista światowego dziedzictwa – prawdziwa skarbnica wiedzy. Listy światowego dziedzictwa Unesco przedstawia wiele cennych i pięknych miejsc oraz zabytków z całego świata.

Jest to pewnego rodzaju Biblia dla wszystkich podróżników, miłośników przyrody, historii, geografii, a przede wszystkim kultury. To tutaj można znaleźć najwartościowsze, a jednocześnie zapierające dech w piersiach miejsca i zabytki, które stale podbijają serca turystów. Jednak pośród nich znajduje się kilka perełek, czyli tzw. must see. Poniżej przedstawiamy wam 15 najpiękniejszych i najbardziej wartościowych naszym zdaniem miejsc z listy światowego dziedzictwa UNESCO, które znajdują się na terenie Europy.

Monastyr Rilski, Bułgaria - listy światowego dziedzictwa UNESCO

Naszą przygodę rozpoczynamy w Bułgarii, a dokładniej we wschodnim klasztorze zwanym „Monastyr Rilski”. Znajduje się on 120 km na południe od Sofii w kotlinie masywu górskiego Rila. Świątynia ta jest ozdobiona wieloma freskami i ikonostasem. Monastyr Rilski to także ważny symbol oporu mieszkańców Bułgarii przed tureckimi najeźdźcami oraz symbol odrodzenia narodowego w XVIII i XIX wieku. Klasztor ten należy również do ogromnego kompleksu monastyr, które świetnie komponują się z otaczającą je naturą.

Listy światowego dziedzictwa

Park Narodowy Pirynu, Bułgaria - Lista Unesco

Kolejnym wartym zobaczenia miejscem w Bułgarii jest Park Narodowy Pirynu. Cechą charakterystyczną tego parku jest niezwykle cenna i bujna flora. Rośnie w nim około 100 gatunków różnych roślin. Najokazalszym z nich jest sosna Bajkuszewa, która ma aż około 1300 lat. Innymi atrakcjami, które można zobaczyć w Parku Narodowym Pirynu są piaskowcowe piramidy o niezwykle regularnych kształtach.

Unesco Listy światowego dziedzictwa Unesco
listy światowego dziedzictwa Unesco

Klasztory w Meteorach, Grecja - Lista Unesco

Z Bułgarii przenosimy się teraz do słonecznej Grecji. W miejscowości Meteory można zobaczyć klasztory, które zostały wybudowane tuż nad głębokimi przepaściami. Miejsce to charakteryzuje się niezwykle imponującymi formacjami skalnymi zapewniającymi rzadko spotykane widoki. Nazwa „Meteory” wywodzi się od greckiego słowa „metéoros”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „zawieszony w powietrzu” lub „wzniesiony w górę”. To miejsce zostało dostrzeżone dopiero w 1981 roku po premierze filmu z Jamesem Bondem Tylko dla twoich oczu. Meteory stały się kluczową lokacją dla tej produkcji. Jeśli chodzi o budynki dostępne dla zwiedzających to spośród 24 klasztorów można odwiedzić 6 z nich.

Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Stanowisko archeologiczne w Delfach, Grecja - Listy światowego dziedzictwa UNESCO

W mieście Delfy, 13 km od Zatoki Korynckiej, znajduje się unikatowe stanowisko archeologiczne obejmujące ruiny antycznej świątyni wzniesionej ku czci greckiego boga Apolla. W czasach funkcjonowania wyroczni delfickiej sanktuarium to było uważane za „omphalos”, czyli „pępek świata”. Szacuje się, że świątynia powstała ok. 600 r. p.n.e. Jednak oprócz samego sanktuarium na terenie stanowiska archeologicznego w Delfach znajduje się również antyczny teatr, Sanktuarium Dionizosa, wiele skarbców, pomników i kolumn z tamtych czasów. Ze względu na klimat panujący w Grecji najlepsze warunki do zwiedzania kompleksu panują w kwietniu, maju i październiku.

Delfach w Grecji Listy światowego dziedzictwa Unesco

Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja - Lista Unesco

Dodamy do tej listy światowego dziedzictwa Unesco jeden z najczęściej odwiedzanym miejsc w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. Co roku odwiedza go około półtora miliona turystów. Nic w tym dziwnego, ponieważ park należy do jednych z bardziej bajecznych miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jeziora „Plitvice” oraz kaskady przyciągają przejrzyście krystaliczną wodą o niezwykłej turkusowej barwie. Na obszarze całego parku znajduje się 16 jezior krasowych, które powstały w wyniku rozpuszczania się skał. Stan wody w poszczególnych jeziorach różni się od siebie, w efekcie czego woda przelewa się z nich tworząc unikatowe kaskady. Innym charakterystycznym elementem parku są wodospady oraz bujna roślinność. Do największych tutejszych zbiorników wodnych należy jezioro Kozjak, a do najmniejszych – jezioro Buk. Obszar Parku Narodowego Jezior Plitwickich wynosi prawie 300 kilometrów kwadratowych.

Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Zabytkowe centrum Pragi, Austria - Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Wąskie uliczki, zachwycające zakątki i wyjątkowa architektura, czyli jednym słowem – Praga. Miasto trafiło na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki wpływowi edukacyjnemu i religijnemu oraz swojemu rozwojowi architektonicznemu. Do zabytkowego centrum Pragi należą m.in.: Ratusz Nowomiejski, Złota Uliczka, Ściana Johna Lennona, Most Karola, Stare Miasto, Hradczany z zamkiem oraz gotycką katedrą św. Wita, św. Wacława i św. Wojciecha (św. Adalberta), Clementinum, czyli dawne kolegium jezuickie, Dom Franza Kafki oraz uniwersytet Carolinum. Do tej listy światowego dziedzictwa Unesco można by dopisać jeszcze wiele pozycji, dlatego aby dobrze poznać Pragę należy przyjechać tu na przynajmniej kilka dni. To niezwykle malownicze miasteczko o bogatej historii, którego nie można pominąć!

Listy światowego dziedzictwa UNESCO Zabytkowe centrum Pragi
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Zespół pałacowo-ogrodowy w Wersalu, Francja - listy światowego dziedzictwa UNESCO

Jednym z najważniejszych i najpopularniejszych zabytków z listy światowego dziedzictwa UNESCO, które znajdują się we Francji, jest zespół pałacowo-ogrodowy w Wersalu. Miejscowość ta znajduje się na południowy zachód od Paryża. Wersal to najznamienitszy zabytek z czasów francuskiego baroku, który co roku jest odwiedzany przez około 7 milionów osób. W 1682 roku pałac w Wersalu stał się oficjalną rezydencją króla Francji – Ludwika XIV – oraz na pewien czas osiągnął status stolicy kraju. Jeśli chodzi o sam pałac to znajduje się w nim 2300 pomieszczeń, przy czym dla zwiedzających udostępnionych jest 1000 z nich.

Zwiedzanie Wersaluzarezerwuj swoje billety

Sam park wersalski zajmuje zaś powierzchnię około 800 ha i wykonany jest w tradycyjnym francuskim stylu pełnym dekoracji i elegancji. Na terenie ogrodów znajduje się również kilka pałacyków oraz ogród warzywny. Z racji dużego obszaru park można zwiedzać nie tylko na pieszo, lecz także jadąc meleksami. Wersal to jeden ze znaków rozpoznawczych Francji, dlatego też nie można go pominąć będąc w tym kraju.    

Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO
listy światowego dziedzictwa UNESCO

Kopalnie Złota Las Médulas, Hiszpania - Lista Unesco

W małej hiszpańskiej wiosce Las Médulas znajduje się dawna rzymska kopalnia złota. Jednak miejsce to jest przede wszystkim ważnym historycznym i kulturowym świadectwem obecności starożytnej cywilizacji. Dzięki wynalezionej tu przez Rzymian innowacyjnej metody wydobywania złota stworzono później system monetarny oparty na monetach ze złota i srebra. Mimo że obecnie w kopalniach na tym terenie nie wydobywa się już tego cennego kruszcu, miejsce to w dalszym ciągu pozostaje jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Hiszpanii. Ze względu na swój pejzaż kulturowy Las Médulas zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  

las medulas - Listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Grobla Olbrzyma i bazaltowe wybrzeże północnej Irlandii i Wielka Brytania - Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Grobla Olbrzyma to formacja skalna składająca się z 37 tysięcy kolumn bazaltowych. Znajduje się ona na północnym wybrzeżu Irlandii Północnej. Według legendy Groblę wybudował olbrzym Finn MacCumhaill, przywódca pewnej bandy, ponieważ próbował przejść do Szkocji bez wchodzenia do wody. Miał się tam pojedynkować z przeciwnikiem, który okazał się być dużo większy niż zakładał Finn, więc ten stchórzył, wrócił do Irlandii i przebrał się za dziecko, aby Szkot go nie rozpoznał. Ten jednak gdy ujrzał jak wielkie jest dziecko przeraził się i uciekając z powrotem do Szkocji zniszczył Groblę tworząc wiele mniejszych kawałków skalnych. Różne źródła podają jednak, że przyczyną powstania tego obiektu była tak naprawdę lawa, która zastygła po erupcji wulkanu.

Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Stonehenge, Avebury i pobliskie miejsca kultowe, Anglia - Lista UNESCO

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Anglii jest megalityczna budowla zwana Stonehenge. Pochodzi ona z epoki neolitu i brązu oraz położona jest niedaleko miasta Amesburyw na południu kraju. Istnieje wiele teorii na temat celu wybudowania takiej konstrukcji. Niektórzy twierdzą, że Stonehenge służyło za prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, inni zaś – że jego budowa była symbolem połączenia ludzi wschodu i zachodu po długim konflikcie. Obiektem podobnym do Stonehenge, które również zapisało się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jest krąg neolitycznych głazów w mieście Avebury. Miejsce to różni się jednak od Stonehenge tym, że głazy, które się tu znajdują, są dużo starsze, jest ich o wiele więcej oraz otoczone są przez rów. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to wstęp do Stonehenge jest płatny, a wejść może tylko mała grupa turystów, podczas gdy kamienne kręgi w Avebury można oglądać za darmo i beż żadnym ograniczeń.

Stonehenge, Avebury - Listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Twierdza Tower w Londynie, Anglia - Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Pałac i Twierdza Jej Królewskiej Mości, czyli Twierdza Tower, jest jedną z najważniejszych budowli angielskich. Twierdza Tower sprawowała niegdyś wiele funkcji – była fortecą, więzieniem i pałacem. Dziś miejsce to cieszy się ogromną popularnością jako muzeum, w którym można zobaczyć królewskie klejnoty, korony, oryginalne portrety i zbroje rycerskie. Jednak pomimo swej obecnej popularności historia Twierdzy Tower jest pełna mroku. Stanowi ona symbol niechlubnego braku łaski monarchów. Za murami Twierdzy Tower działo się bowiem wiele mrocznych wydarzeń takich jak niezliczone tortury i egzekucje. Jej więźniami byli, np. biskup John Fisher, Thomas More, król Henryk IV, Thomas Cromwell i nawet królowa Elżbieta I. Obecnie dla zwiedzających udostępnione są komnaty królewskie oraz Zielona Wieża wraz z pomnikiem upamiętniającym stracone tam osoby.

Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Lake District, Anglia - Lista UNESCO

W roku 2017 na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano obszar Lake District, który znajduje się w północnej Anglii na terenie Parku Narodowego Lake District. To jedno z najpopularniejszych oraz najbardziej fotogenicznych miejsc wypoczynkowych w całym kraju. Prezentuje nam niezwykle malowniczy krajobraz pełen zarówno jezior, jak i lasów oraz gór. Dzięki swojemu pięknu i panującemu tu spokojowi miejsce to jest szczególnie lubiane przez producentów filmowych, malarzy i pisarzy, a także przez turystów i urlopowiczów. Na terenie Lake District można również zobaczyć największe angielskie jezioro – Windermere. Park zwiedza się głównie na pieszo choć istnieje także możliwość wynajęcia łodzi na niektórych zbiornikach wodnych.

Lake District, Anglia - listy światowego dziedzictwa UNESCO
Listy światowego dziedzictwa UNESCO

Fiordy zachodniej Norwegii – Geirangerfjord i Nærøyfjord - Listy światowego dziedzictwa UNESCO

W południowo-zachodniej Norwegii zlokalizowane są dwa malownicze fiordy – Geirangerfjord i Nærøyfjord. Pierwszy z nich ciągnie się na ok. 15 km i otoczony jest stromymi, skalistymi zboczami, po których spływa wiele wodospadów. Drugi zaś ma długość ok. 18 km, a jego głębokość wynosi od 10 do 500 m. Nærøyfjord jest uważany za najbardziej zachwycający fiord, jaki można zobaczyć w Norwegii. Tutejsze głębokie zatoki z charakterystycznymi stromymi brzegami i wieloma rozgałęzieniami to miejsca, które pozwalają nacieszyć oko każdemu spragnionemu naturalnego piękna turyście. Z tego względu  nazywane są również „norweskimi cudami natury”.

listy światowego dziedzictwa UNESCO
Lista Unesco listy światowego dziedzictwa UNESCO

Która z tych atrakcji wydała Ci się najciekawsza? Czy odwiedziłeś któryś z nich? Jeśli nie wiedziałeś, gdzie pojechać na wakacje, teraz już wiesz! Większość z tych miejsc ma swój szczególny urok i przyciąga wszystkich, którzy odważą się je odwiedzić.

Rozkminiła: Weronika Szpak
Redakcja: I. Fernandez
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Korea Południowa to rozwój technologiczny oraz długoletnia tradycja, ogrom zabytków, niesamowita kuchnia oraz wiele więcej! Poznaj zaskakujące ciekawostki. Ciekawostki o korei korea ciekawostki korea południowa korei południowej

Ciekawostki o Korei Południowej

Ten przepis na kanelbullar, czyli szwedzkie bułeczki cynamonowe (znane też jako cinnamon rolls) przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom słodkości.

Kanelbullar – przepis na szwedzkie bułeczki cynamonowe