Fakty o śnie
w

Lubię!Lubię! WowWow

Ciekawostki o śnie

7 zaskakujących rzeczy, których nie wiesz o śnie.

Jak ważna jest odpowiednia długość snu?

Sen jest czynnością, która towarzyszy każdemu z nas. Jednak przez dynamiczne tempo życia, nadmiar pracy czy stres coraz mniej uwagi poświęcamy na nocną regenerację. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na jakość snu. Każdy z nas powinien zapoznać się z zasadami higieny snu, by nasz organizm mógł się rzeczywiście regenerować. Co ciekawe, sen zajmuje około jednej trzeciej naszego całego życia — statystycznie spędzamy 25 lat życia śniąc. Długość snu ma kluczowe znaczenie na co dzień. Sen sam w sobie stanowi podstawę właściwego funkcjonowania organizmu, pozwala mu na zasłużoną regenerację i odpoczynek, dzięki niemu mamy odpowiednio dużo energii w ciągu dnia, a nasz mózg pracuje prawidłowo, umożliwiając koncentrację i zapamiętywanie. Oto ciekawostki o śnie — czy znasz te wszystkie fascynujące fakty o śnie?
fakty o śnie, ciekawostki o śnie
Najlepsze ciekawostki o śnie

1. Czy każdy ma kolorowe sny?

Wiele osób się zastanawia, czy wszyscy śnią w taki sam sposób. Kwestia kolorów, jakie widzimy w czasie snu nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Sny większości osób są kolorowe, innych wręcz przeciwnie — niektórzy ludzie śnią, nie widząc zbyt wielu kolorów, w czerni i bieli. 12% badanych osób ma sny wyłącznie w czarnobiałych barwach. Ponoć jeszcze zanim wprowadzono kolorową telewizję, wielobarwne sny miało zaledwie 15% ankietowanych. Jest to jeden z powodów, dlaczego starsi ludzie śnią obrazy w czarnobiałych barwach znacznie częściej niż młodsi.

2. Rekordowy brak snu

Zastanawiałeś się kiedyś, jak długo można nie spać? Nastolatek z USA postanowił to kiedyś sprawdzić na własnej skórze. Najdłuższy czas bez snu wynosił 11 dni i 25 minut, a rekord ustanowił student Randy Gardner z Kalifornii w 1964 roku. Zdobył on pierwsze miejsce podczas doświadczenia, jednak zapytany, czy powtórzyłby ten niecodzienny eksperyment odpowiadał stanowczo, że nie. To oczywiste, że działania takie jak te są szkodliwe i mogą mieć zarówno krótko, jak i długoterminowe skutki na ludzki organizm. Dlatego należy zadbać o odpowiednią długość snu i nie narażać się na długotrwały brak snu.

3. Ciekawostki o śnie - hypnic jerk

Czy wiesz, czym jest hypnic jerk? To nic innego jak drgawki wybudzające nas w momencie, gdy jesteśmy w połowie fazy zasypiania, kiedy nie nastąpiła jeszcze utrata świadomości. Zapewne każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył takiego uczucia, zastanawiając się, czym ono właściwie jest i dlaczego tak się dzieje. Nie ma ono jednak dokładnie sformułowanej przyczyny. Mogą to powodować takie czynniki jak spożycie kofeiny, lęk czy aktywność fizyczna. Mimo wszystko zjawisko to jest uznawane za całkowicie normalny element zdrowego snu i nie stanowi powodu do niepokoju.

4. Lunatykowanie w czasie snu

Mówi się, że 15% populacji stanowią lunatycy. Jest to wynik badania prowadzonego przez National Sleep Foundation. Lunatycy to osoby, które w czasie snu zachowują się tak, jakby wcale nie spały. Mogą przemieszczać się lub rozmawiać z innymi, a to często wzbudza niepokój u bliskich, gdyż obawiają się, że lunatyk zrobi sobie przez sen krzywdę. Wbrew powszechnej opinii nieprawdą jest, że nie można budzić lunatyków — wybudzenie takiej osoby nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Należy jedynie pamiętać, że obudzenie osoby lunatykującej może prowadzić do jej dezorientacji i splątania, a czasem okazać się może zupełnie nieskuteczne.
 

5. Temat snu w związkach

W jednym na cztery małżeństwa pary śpią w osobnych łóżkach. Dr Sarah Brewer w swoim artykule przedstawiła przyczyny, które do tego doprowadzają. Twierdzi, że większość takich ludzi śpi kiepsko, są zestresowani i budzą się w ciągu nocy, jeśli dzielą z kimś łóżko. Zdrowy sen nie powinien być przerywany, a każda niedogodność związana z miejscem, w którym śpimy sprawia, że jakość snu się obniża. W takim wypadku z pewnością warto wspólnie poszukać rozwiązania lub zasięgnąć osobistej porady lekarskiej, ponieważ spokojny, zdrowy sen to fundament prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

6. Zapominanie swoich marzeń sennych

Niektórzy czasem twierdzą, że nic im się nie śniło. W rzeczywistości każdy z nas ma w ciągu nocy nawet kilka różnych snów. Niestety w ciągu 5 minut po przebudzeniu jesteśmy w stanie zapomnieć o połowie naszych snów. Naukowcy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, że nasz mózg stara się pozbyć nic nieznaczących dla nas rzeczy jak najszybciej. Istnieje jednak możliwość wyćwiczenia umiejętności zapamiętywania snów, między innymi poprzez zapisywanie ich w zeszycie tuż po obudzeniu. Czy sny mają jakiś związek z rzeczywistością? Treść marzeń sennych u większości osób raczej nie ma większego znaczenia, mimo że wielu zdarza się mieć sny prorocze, niektórzy ludzie śnią obrazy, które nie mają sensu, a inni mają sny o koszmarnych sytuacjach.
 

7. Ile czasu zajmuje zasypianie?

Idealne zasypianie zajmuje nam średnio od 10 do 15 minut. Jeśli zasypiamy w mniej niż 5 minut, może to oznaczać, że nasz organizm jest kompletnie wyczerpany, a to może być spowodowane nieodpowiednią długością snu lub całkowitym jego brakiem poprzedniej nocy. Wiele osób ma problemy z szybkim zaśnięciem. Niekiedy zdarza się też tak, że czas zasypiania z różnych powodów wydłuża się nawet do kilku godzin. Z tego względu zawsze trzeba pamiętać o odpowiedniej higienie naszego snu. Warto ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących niebieskie światło, wywietrzyć sypialnię, nawodnić się w ciągu dnia. Równie ważne jest, aby nie kłaść się spać ani przejedzonym, ani głodnym. A co jeśli zachowywanie właściwych nawyków nie pomaga? W takim przypadku może być to objaw zaburzeń snu, które najczęściej wymagają konsultacji i porady lekarskiej.
 
fakty o śnie, ciekawostki o śnie
Ciekawostki o śnie - jak zachować zdrowy sen?

Dobry sen to zdrowy sen

Snu potrzebuje każdy człowiek. Odpowiednia ilość snu umożliwia niezbędną regenerację organizmu, zapewnia odpowiednie warunki do realizacji codziennych celów oraz ułatwia utrzymać dobre samopoczucie. Higiena snu, czyli nasze wszystkie zwyczaje i nawyki dotyczące spania mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jakie skutki ma brak snu? Objawy niedoboru snu mogą obejmować intensywne bóle głowy, trudności z koncentracją, problemy z pamięcią, obniżenie odporności organizmu, może pojawić się lęk, niepokój, a w skrajnych przypadkach wystąpić mogą nawet halucynacje. Należy pamiętać, że ludzki organizm potrzebuje zwykle około 8 godzin snu, by być w pełni wypoczętym i gotowym na nowe wyzwania następnego dnia. Zdrowy sen to dobry dzień!
 
 

Rozkminiła : Aleksandra Obłój
Redakcja: Rafał Bojarski
Optymalizacja SEO: Olga Zielińska
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Jakie są najdroższe obrazy świata? Jakie prace pobiły rekord na najdroższe dzieła sztuki? Namalował je Pollock, a może Picasso? Przeczytaj i się przekonaj!

Najdroższe obrazy świata

U wielu obraz mafii ukształtował się na podstawie filmów, ale czy jest on prawdziwy? Co to jest mafia i czy jest się czego bać podczas wakacji na Sycylii?

Co to jest mafia?