Fakty o śnie
w

Fakty o śnie

7 zaskakujących rzeczy, których nie wiesz o śnie.

Sen jest czynnością, która towarzyszy każdemu z nas. Jednak przez tempo życia coraz mniej uwagi poświęcamy na nocną regeneracje. Sen zajmuję około jednej trzeciej naszego całego życia. Statystycznie poświęcamy na niego 25lat. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala mu na regeneracje i odpoczynek. Oto ciekawostki o śnie, czy znasz wszystkie fakty o śnie?

fakty o śnie, ciekawostki o śnie
ciekawostki o śnie

1. Sen na czarno-biało

12% ludzi śni wyłącznie na czarno biało. Jeszcze zanim kolorowa telewizja została wprowadzona w życie, kolorowe sny miało zaledwie 15% ludzi. Badania pokazują, że starsi ludzie śnią w czarnobiałych barwach znacznie częściej niż młodsi.

2. Rekord bez snu

Rekordowy najdłuższy czas bez snu wynosił 11 dni i 25 minut. Rekord został ustanowiony przez studenta Randy Gardner z Kalifornii w 1964 roku. Zdobył on pierwsze miejsce podczas doświadczenia, jednak zapytany, czy powtórzyłby ten eksperyment odpowiadał stanowczo nie. Dlatego nie jest to polecane doświadczenie.

3. Hypnic jerk

Hypnic jerk, Co to takiego? To nic innego jak drgawki wybudząjące nas, podczas gdy jesteśmy w połowie fazy zasypiania. Każdy z nas przy najmniej raz w życiu doświadczył takiego uczucia, nie ma ono jednak dokładnie sformułowanej przyczyny. Mogą je powodować takie czynniki jak kofeina, lęk czy fizyczna aktywność. Mimo wszystko są uznawane za całkowicie zdrowe.

4. Lunatycy

Mówi się, że 15% populacji stanowią lunatycy. Jest to wynik badania prowadzonego przez National Sleep Foundation. Mitem jest fakt, że nie można budzić lunatyków.

5. Spanie w małżeństwie

W jednym na cztery małżeństwa pary śpią w osobnych łóżkach. Dr Sarah Brewer w swoim artykule przedstawiła przyczyny, które do tego doprowadzają. Jednymi z nich są, że większość ludzi śpi kiepsko, są zestresowani i budzą się wciągu nocy kiedy dzielą z kimś łóżko.

6. Zapominanie snów

W ciągu 5 minut po przebudzeniu jesteśmy w stanie zapomnieć o 50% naszych snów. Naukowcy twiedzą, że dzieje się tak, dlatego że nasz mózg stara się pozbyć nieznaczących dla nas rzeczy jak najszybciej.

7. Ile zajmuje zasypianie?

Idealne zasypianie zajmuje nam średnio od 10-15 minut. Jeśli zasypiamy w mniej niż 5 minut znaczy, że jesteśmy kompletnie wyczerpani. Może to być też spowodowane brakiem snu poprzedniej nocy.

fakty o śnie, ciekawostki o śnie
fakty o śnie

Sen jest dla nas szczególnie ważny. Pomaga nam w realizacji celów oraz utrzymuje dobre samopoczucie. Jak widać jego ilość czy czas zasypiania mają ogromne znaczenie. Dobry sen to dobry dzień.

Rozkminiła : Aleksandra Obłój
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

nie lubię poniedziałku

6 powodów dlaczego nie lubię poniedziałków

tłumaczenie dokumentów samochodowych

Sprowadzenie auta do Polski. Jakie Formalności należy załatwić?