Czy chciałbyś wiedzieć jak aktywnie słuchać? Chcesz, żeby mówiono o tobie dobry słuchacz? Przeczytaj artykuł i poznaj techniki aktywnego słuchania!
w

Techniki aktywnego słuchania

Czy chciałbyś polepszyć swoje relacje z innymi? Często znajomi zarzucają Ci, że niedostarczenie dokładnie ich słuchasz? To artykuł dla Ciebie! Przeczytaj czym jest aktywne słuchanie i wprowadź w życie niżej wymienione techniki aktywnego słuchania.

Zastanawiasz się czym jest aktywne słuchanie i jak aktywnie słuchać? Należy uważnie słuchać naszego rozmówcy, odpowiadać, przemyślać to, co przed chwilą zostało powiedziane oraz próbować zapamiętać większość przekazanych informacji. Dzięki temu, zarówno mówca jak i słuchacz są aktywnie zaangażowani w konwersacje. Dobry słuchacz zawsze wprowadza do rozmowy techniki aktywnego słuchania. Na przykład analizuje mowę ciała i zachowanie, aby lepiej zrozumieć komunikat.

Dlaczego techniki aktywnego słuchania są tak ważne!

Pomagają one zbudować zaufanie między uczestnikami rozmowy. Konwersacja wówczas opiera się na empatii i sprzyja bezpieczeństwu psychicznemu. Gdy wiemy, jak aktywnie słuchać stajemy się dobrymi rozmówcami dla bliskich, ale również dla współpracowników. Szczególnie ta umiejętność przydaje się na stanowiskach kierowniczych czy dyrektorskich z uwagi na fakt, że dobry słuchacz potrafi, np. udzielić rzetelnej informacji zwrotnej, co jest cenione w sferze zawodowej. Gdy staniesz się szefem znającym techniki aktywnego słuchania, Twoi pracownicy będą Cię bardziej szanować. A Ty w rezultacie prawdopodobnie zauważysz poprawę w swoich relacjach z nimi.

techniki aktywnego słuchania jak aktywnie słuchać

Trzy elementy składające się na to, jak aktywnie słuchać

1. Słuchanie w celu pełnego rozumienia komunikatu

Podczas rozmowy należy odkryć dwa znaczenia wiadomości, którą przekazuje nam rozmówca. Po pierwsze musimy zrozumieć treść komunikatu. Dodatkowo powinniśmy rozpoznać też uczucia, które towarzyszą naszemu rozmówcy. Dobry słuchacz nie tylko dokładnie wsłuchuje się w informacje mu przekazywane, ale również bierze pod uwagę niewerbalne wskazówki.

2. Reagowanie na emocje

Nasz rozmówca poczuje się rozumiany, gdy zareagujemy na uczucia, które wywołuje w mówcy opowiadana sytuacja. Wykazujemy wtedy, że jesteśmy empatyczni i budujemy zaufanie.

3. Zauważ wszystkie wskazówki

Dobry słuchacz zwraca uwagę na niewerbalne sygnały. Przykładem może być ton głosu, mowa ciała lub wyraz twarzy. Mogą one pomóc nam odczytać głębszy sens wypowiedzi. Dlatego też czasem sama treść tego, co zostało wypowiedziane, nie wystarcza.

jak aktywnie słuchać

Techniki aktywnego słuchania

1. Parafrazuj

Ta zasada polega na powtarzaniu tego, co zostało powiedziane, aby pokazać nasze zrozumienie. Początkowo może to się wydawać dziwne, ale jednak parafraza naprawdę udowadnia, że wiemy, jak aktywnie słuchać. Ponadto umożliwia naszemu rozmówcy poprawienie nas, jeżeli błędnie coś zrozumieliśmy.

Obejrzyj film przedstawiający, jak aktywnie słuchać!

2. Nie przeszkadzaj

Gdy stosujemy techniki aktywnego słuchania, musimy pamiętać, że nie możemy przerywać naszemu rozmówcy. Wtedy narasta w nim uczucie frustracji. Ponadto stawiamy siebie wówczas na nadrzędnym miejscu, sprawiamy wrażenie, że jesteśmy ważniejsi, oraz że nie mamy wystarczająco czasu, aby dokładnie się wsłuchać w rozmowę. Jeżeli z natury jesteś szybki, i zanim coś powiesz, długo się nie zastanawiasz, musisz zmusić się do wolniejszych reakcji, bardziej przemyślanych. Wówczas dasz szanse drugiej osobie, aby wyraziła siebie. Dobry słuchacz musi pamiętać, że pauza, lub kilka chwil ciszy nie znaczą, że musisz je przerwać.

jak aktywnie słuchać

3. Słuchaj bez oceniania

Zbyt emocjonalne reagowanie na to, co zostało Ci powiedziane, może przeszkodzić w dalszym toku rozmowy. Próbuj skupić się na słuchaniu. Dodatkowo pamiętaj również, że nie powinieneś zakładać, że wiesz, co dalej powie Twój rozmówca. Techniki aktywnego słuchania wymagają otwartego umysłu. Bądź otwarty na nowe pomysły, inne perspektywy. Dobry słuchacz wstrzymuje się od oceny, krytyki i unika kłótni.

Obejrzyj filmik i dowiedź się, jak przestać oceniać innych!

4. Nie narzucaj Twojej opinii lub rozwiązania

Nie zawsze jest to proste, ale czasem bardziej wartościowe będzie wysłuchanie drugiej osoby, niż mówienie, co ktoś ma dalej zrobić. Gdy ktoś ma problem często chce zwierzyć się ze swoich uczuć, chce wyrzucić z siebie, co im ciąży na sercu. Nasz rozmówca nie zawsze oczekuje tony rad, które lubimy dawać. Dlatego to, jak aktywnie słuchać, jest takie trudne.

techniki aktywnego słuchania dobry słuchacz

5. Zadawaj pytania

Dobry słuchacz zadaje pytania, aby pokazać, że słucha i stara się zrozumieć treść komunikatu. Jeżeli nie jesteś pewien, czy wszystko zrozumiałeś dokładnie, poczekaj, aż Twój rozmówca zrobi pauzę i powiedź: „ Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałam kwestię X”. Nie krępuj się pytać o sprawę, która jest dla Ciebie dwuznaczna. Tylko wtedy, gdy dobrze rozumiesz rozmówce możesz w pełni stosować techniki aktywnego słuchania!

techniki aktywnego słuchania dobry słuchacz

6. Pokaż, że słuchasz

Dalej zastanawiasz się jak aktywnie słuchać? Reaguj krótkim „tak”, Kiwaj głową, uśmiechaj się! To sprawia, że nasz rozmówca widzi, że słuchamy i czuje się zachęcony do kontynuowania wypowiedzi. Ponadto pamiętaj, że nie należy patrzeć na zegarek, telefon, lub bawić się rękami. Wtedy dajemy sygnał drugiej osobie, że nie jesteśmy zainteresowani rozmową z nim. 

dobry słuchacz jak aktywnie słuchać

Teraz już wiesz jak zachowuje się dobry słuchacz. Staraj się wprowadzić w życie przedstawione w tym artykule techniki aktywnego słuchania. Zobaczysz wtedy, że powiększy się grono twoich bliskich znajomych!

Rozkminiła: Patrycja Semeniuk

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lubicie oglądać filmy westernowe, czyli połączenie kowbojów, strzelanin i pościgów konnych po pustynnych bezdrożach Ameryki? Sprawdźcie te western filmy!

Najlepsze western filmy!

Chcesz dowiedzieć się jakie są najwyższe drzewa świata? W naszym artykule przeczytasz gdzie rośnie i jakie jest najwyższe drzewo na świecie.

Najwyższe drzewa świata