Czy wiesz jaka jest geneza powstania popularnych marek samochodów? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć lub sprawdzić swoją wiedzę, to jest artykuł dla Ciebie!
w

Geneza powstania popularnych marek samochodów 

Jesteś fanem motoryzacji i chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę z zakresu jej historii? A może jesteś zupełnym laikiem w tym temacie i chcesz się dowiedzieć czgeoś nowego? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, to koniecznie zostań z nami. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmi artykuł o tym jak powstały popularne marki samochodów.

Wszyscy chcielibyśmy mieć jeden ze światowej sławy samochodów, ale niewielu z nas wie co oznaczają ich nazwy i skróty. Wiedza o pochodzeniu marek samochodów jest dość fascynująca i pomaga nam zrozumieć skąd wywodzi się dana nazwa.

1.Aston Martin

Nazwa Aston Martin pochodzi częściowo od nazwiska jego założyciela Lionela Martina i miejscowości Aston Hill gdzie mieszkał. Lionel miał obsesję na punkcie luksusu, piękna i wydajności. Marka stała się szybko popularnym wyborem hollywoodzkich gwiazd filmów i jednym z liderów sprzedaży samochodów klasy premium.

Popularne marki samochodów

2. Audi

Niemiecki inżynier August Horch założył w 1904 roku firmę August Horch & Cie. W wyniku nieporozumień pomiędzy wspólnikami, Horch opuścił firmę i w 1909 roku założył własną o nazwie August Horch GmbH (Sp. z o. o.).
Sąd niemiecki uznał, że Horch naruszył prawo do znaku towarowego i tym samym został on zmuszony do zmiany nazwy. Jego syn w szkole uczył się w tym czasie łaciny i zaproponował łacińskie słowo „Audi”, które oznacza „Nasłuchiwać” i było podobne do „Horch(en)” w języku niemieckim.

Geneza powstania popularnych marek samochodowych

3. BMW

BMW rozpoczęło swoją działalność w 1912 roku, powstała ona w wyniku połączenia 3 niemieckich firm. Nazwa firmy pochodzi od Bayerische Motoren Werke AG, co w języku niemieckim oznacza Bawarskie Zakłady Samochodowe. Po złagodzeniu restrykcji I wojny światowej stała się pełnoprawną firmą motoryzacyjną, produkując swój pierwszy samochód „Dixi” na licencji Austin Motor Company.

Historia powstania popularnych marek samochodowych

4. Cadillac

Cadillac został nazwany na cześć wielkiego francuskiego odkrywcy Antoine’a Laumet de La Mothe, Sieur de Cadillac, który „założył” Detroit w Michigan w 1701 roku. Jest to jedna z najstarszych marek samochodów w USA, założona w 1902 roku i jest znana z produkcji luksusowych modeli samochodów. Firma została przejęta przez General Motors w 1909 roku.

Najpopularniejsze marki samochodowe

5. Chevrolet

Chevrolet, zwany również „Chevy” – powstał w 1911 roku dzięki Louisowi Chevroletowi i Williamowi C Durantowi w Detroit jako Chevrolet Motor Company. Louis Chevrolet był szwajcarskim kierowcą samochodu wyścigowego i inżynierem samochodowym. Chevrolet „wyprzedził” samochody Forda, ponieważ ludzie faworyzowali jego hasło reklamowe „samochód do każdej torebki i celu”.

Popularne marki samochodowe

6. Ferrari 

Każdy chciałby mieć Ferrara – stylowy i aerodynamicznie zaprojektowany, elegancki samochód sportowy. Nazwa Ferrari pochodzi od nazwiska jego włoskiego założyciela Enzo Ferrari, który był oficjalnym kierowcą wyścigowym w Alto w 1924 roku. W 1939 roku zrezygnował on z wyścigów, aby zbudować własną firmę. W ciągu jednego roku zbudował model 815 Spider, który zdobył pierwsze Grand Prix 1947. Dziś Ferrari jest synonimem designu, jakości, stylu i luksusu zarówno dla samochodów komercyjnych, jak i Formuły 1.

Geneza powstania popularnych marek samochodowych

7. Nissan

Toshisuke Aikawa założył Nihon Sangyo w 1928 roku w Japonii. Nazwa Nissan jest skrótem od „Tokyo Stock Exchange” (Giełda papierów wartośćiowych w Tokio) znanej jako Ni-San. Początkowo firma zajmowała się odlewaniem i produkcją części samochodowych, a w 1933 roku Nissan rozpoczął produkcję samych samochodów.

Najpopularniejsze marki samochodowe

8. Volkswagen

Volkswagen to po niemiecku „Samochód dla ludu”. Założony w 1937 roku jest obecnie największym na świecie producentem samochodów. Volkswagen jest spółką macierzystą, posiadającą wiele popularnych marek samochodów jako spółki córki w tym Audi, Bentley, Bugatti, Skoda itp.

Historia powstania popularnych marek samochodowych

9. Mercedes-Benz

Mercedes-Benz to pierwszy samochód napędzany benzyną, wynaleziony już w 1886 roku. Jego nazwa powstała dzięki Karlowi Benzowi – założycielowi niemieckiej firmy. Emil Jellinek, austriacki inżynier samochodowy, który stworzył znak firmowy dla Daimler Motor Group, wprowadził na rynek swój pierwszy produkt Mercedes 35 KM którego to nazwa pochodziła od imienia jego córki Mercedes Jellinek. Firma w kolejnych latach zaczęła produkować luksusowe samochody osobowe, autobusy i ciężarówki, stając się jednym z głównych prodecuntów najpopularniejszych samochodów premium.

Popularne marki samochodów

10.  Porsche

Porsche to nazwa luksusowych samochodów sportowych i SUV-ów na całym świecie. Firma została założona przez Ferdinanda Porsche’a w 1931 roku w Stuttgarcie w Niemczech. Porsche jest większościowym udziałowcem rodziny Volkswagenów.

Historia popularnych marek samochodów

 

Rozkminił: Tomasz Muszyński

Grafika: Patrycja Mazur

 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy wiesz które wulkany świata są najbardziej aktywne? Czy często wybuchają i kiedy miały swoją ostatnią erupcję? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!

Najbardziej aktywne wulkany świata

Czy wiesz kiedy i jak powstał Łuk Triumfalny w Paryżu? Ile kosztuje wstęp? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Łuk Triumfalny w Paryżu