Życie w Niemczech nie jest takie złe jak niemieckie stereotypy je pokazują. Aby to udowodnić, przedstawiamy wam ciekawostki o Niemczech, które zaskakują.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow PrzykroPrzykro Ha haHa ha WrrWrr

Życie w Niemczech | Stereotypy i ciekawostki o Niemczech

Życie w Niemczech nie jest takie złe jak stereotypy o Niemcach i Niemczech je ukazują. Co więcej, Niemcy są jeszcze lepsze niż wam się wydaje! Aby to udowodnić, przedstawiamy Wam ciekawostki o Niemczech, które pokazują życie w Niemczech od kuchni, i nie tylko!

Jak naprawdę wygląda życie w Niemczech? Ile prawdy mają w sobie stereotypy o Niemcach? Czy Niemcy rzeczywiście odpowiadają naszym wyobrażeniom? Odpowiedzią na te pytania są ciekawostki o Niemczech przedstawione poniżej.

Stereotypy zasadniczo obejmują rzeczywiste lub wyobrażone cechy, zachowanie i sposób życia danej narodowości. Nasze ciekawostki o Niemczech przedstawią nie tylko prawdziwą naturę stereotypów, ale także pokażą kilka interesujących faktów o tym kraju.

Stereotypy o Niemcach

1. Zasady ponad wszystko, czyli słynne "Ordnung muss sein"

ordnung muss sein
Ciekawostki o Niemczech - Życie w Niemczech, czyli "Ordnung muss sein"

Życie w Niemczech kojarzy się często z regułami i perfekcyjną organizacją. Trzeba przyznać, że Niemcy naprawdę kochają zasady. Warto jednak zauważyć, że stereotypowe podejście Niemców do Ordnungu, czyli porządku, zdaje się już zmieniać. Obecnie Niemcy nie są już tak sztywni i zasadniczy, a niemieckie produkty nie są tak niezniszczalne i idealne jak kiedyś. 

2. Prywatne i publiczne to dwie bardzo różne rzeczy

życie w Niemczech, stereotypy o Niemcach
Ciekawostki o Niemczech - Prywatne | publiczne

Stereotypy o Niemcach ukazują ich jako osoby, które cenią sobie rozróżnienie między tym, co prywatne, a tym, co publiczne. Przykładem mogą być pracownicy miejscy, którzy nie życzą sobie bycia fotografowanym bez ich zgody podczas wykonywania pracy publicznej. Wynika to z ich głębokiego poszanowania prywatności.

3. Niemcy są punktualni - Ciekawostki o Niemczech

ciekawostki o Niemczech
Punktualność to podstawa

Bycie na czas jest w Niemczech uważane za istotne. Niemcy woleliby być za wcześnie niż za późno. Punktualność jest w końcu postrzegana jako oznaka szacunku dla osoby, z którą się umawiają. Nie oznacza to jednak, że każdy Niemiec ceni sobie punktualność ponad wszystko. Mimo to można spodziewać się, że spóźniony Niemiec przeprosi za przyjście po umówionym czasie.

4. Ironia? Nein, Danke. - Ciekawostki o Niemczech

stereotypy o NIemcach
Ciekawostki o Niemczech - Stereotypy o Niemcach i braku poczucia humoru

Stereotypy o Niemcach opierają się często na braku poczucia humoru Niemców. A to jest nieprawda! Niemcy też lubią żarty, tylko różnią się one od dowcipów dominujących np. w krajach anglojęzycznych. Podczas gdy w Anglii podstawą humoru jest sarkazm i podwójne znaczenie, Niemcy nie rozumieją pojęcia ironii. Dlatego obcokrajowcy niekoniecznie będą bawić się tak dobrze na niemieckim kabarecie jak Niemcy.

5. Niemcy są mistrzami w recyklingu śmieci

recykling
Ciekawostki o Niemczech - Recykling jako priorytet

Trzeba mieć również świadomość tego, że życie w Niemczech wiąże się ściśle z dbaniem o środowisko. W niektórych częściach kraju przed domami mieszkalnymi można spotkać kontenery na śmieci dla pięciu lub nawet więcej rodzajów odpadów. Niemcy traktują sortowanie śmieci i recykling naprawdę poważnie. Nawet w przestrzeni publicznej czy na dworcach kolejowych można spotkać kosze z kilkoma pojemnikami, każdy dla innego odpadu.

6. Berlińczycy to "latynosi" Niemiec

życie w niemczech
Berlińczycy jako "latynosi" Niemiec

Wydaje się, że berlińczycy nie dostali listy z typowymi stereotypami o Niemcach, których mają przestrzegać jako mieszkańcy stolicy Niemiec. Reszta kraju śmieje się z berlińczyków za ich swobodne podejście do odmierzania czasu i załatwiania spraw. Berlin wydaje się w takim razie idealnym miejscem dla tych, którzy obawiają się niemieckiego porządku i punktualności.

Ciekawostki o Niemczech

7. Kultowe skrzaty ogrodowe

Aby w pełni poznać życie w Niemczech i zaaklimatyzować się w tym kraju, warto zaopatrzyć się w Gartenzwerga (skrzata ogrodowego). W niemieckich sklepach można znaleźć wiele różnorodnych skrzatów, które na pewno nadadzą ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. W Niemczech są one wręcz kultowe, a w całym kraju mieszka około 25 milionów figurek ogrodowych.

8. Napoje gazowane "nektarem" Niemców

ciekawostki o Niemczech
Ciekawostki o Niemczech - Kultowe skrzaty ogrodowe
ciekawostki o Niemczech
Napoje gazowane ulubiane przez Niemców

Może się wydawać, że odpowiedzialni Niemcy podchodzą naprawdę poważnie do utrzymania swojego zdrowia w idealnej formie. Prawdą jest, że większość z nich regularnie ćwiczy i odżywia się zdrowo, ale mają jedną słabość – napoje gazowane. Mogą o tym świadczyć chociażby duże hale z napojami gazowanymi, zwane Trinkhalle, znajdujące się często przy kompleksach handlowych. Lokalizacja hal nie jest przypadkowa, ponieważ duża ilość miejsc parkingowych przy kompleksach sprzyja przenoszeniu wielu skrzynek napojów do bagażnika auta. W ten sposób Niemcy nie muszą często jeździć do sklepów, żeby mieć swoje ulubione napoje pod ręką. Ciekawostką jest fakt, że napoje są zwykle sprzedawane w szklanych butelkach.

9. Chleb to sposób na życie

stereotypy o Niemcach
Ciekawostki o Niemczech - Chleb nieodłączną częścią Niemców

Większość obcokrajowców zgodziłaby się, że niemiecki chleb jest całkiem niezły. Jest on nieco cięższy niż puszysty biały chleb amerykański czy włoski za sprawą Dinkla, czyli mąki orkiszowej, która jest dodawana do niemieckiego chleba. Niemcy są dumni ze swojego pieczywa oraz nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez niego. Dlatego nawet najmniejsza wioska ma co najmniej jedną piekarnię. W dodatku piekarnie są otwarte w niedzielę rano, ponieważ Niemcy uważają chleb za niezbędny do życia.

10. Świeże powietrze leczy wszystkie choroby

ciekawostki o Niemczech
Świeże powietrze ważne dla Niemców

Niemcy uwielbiają świeże powietrze, szczególnie w pomieszczeniach,
w których śpią. Dlatego często wietrzą pokoje, siedzą w ogrodzie oraz wychodzą na długie spacery, aby być jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Takie podejście bierze się głównie z przekonania Niemców, że zastój powietrza nie jest dobry dla ich Gesundheita, czyli zdrowia.

Źródła:

Redakcja: Natalia Trznadlewska
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

marzenia marzyciel daydreaming

Marzenia – czy warto je mieć? Myśl jak marzyciel!

co oznaczają sny jak interpretować sny czy sny mają znaczenie

Co oznaczają sny? Naucz się je interpretować!