Jakie są najdroższe kamienie szlachetne świata? Czy najdroższy równa się najrzadszy? Jakie są cechy kamieni szlachetnych?
w

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jaki jest najdroższy kameń szlachetny na świecie, zostań z nami. Czeka cię cała lista najcenniejszych kamieni szlachetnych, wyjaśnienie co decyduje o ich wartości oraz odpowiedź na pytanie, czy najdroższe równa się najrzadsze.

Na miano kamieni szlachetnych zasługują rzadkie i jednolite odmiany skał i minerałów. Jedną z cech charakterystycznych kamieni szlachetnych jest też duża twardość. Po oszlifowaniu kamienie szlachetne mienią się wieloma barwami i nabierają blasku, co zwiększa ich wartość. Jak nazywają się najdroższe kamienie szlachetne świata? Jak wyglądają? Jakie osiągają ceny? Gdzie są wydobywane? Skąd pochodzą nazwy kamieni? Czy zgadniesz, jaki jest najdroższy kamień szlachetny na świecie i do jakiego rodzaju kamieni szlachetnych należy?

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Miejsce 7. Szmaragd. 7 tys. dolarów

Szmaragdy były stosowane w jubilerstwie już w czasach starożytnych – według legendy biżuterię z nich lubiła nosić Kleopatra. Ten zielony kamień szlachetny charakteryzuje się swoją silną barwą, którą zawdzięcza związkom żelaza i chromu. Jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kolorów kamieni. Przeciętna cena szmaragdu wynosi około 7 tysięcy dolarów za karat. Szmaragdy wydobywane są w Kolumbii, Egipcie, Australii, Rosji, Norwegii, Brazylii i krajach południowej i wschodniej Afryki. 

Szmaragdy - najdroższe kamienie świata

Miejsce 6.  Szafir kaszmirski. 10-11 tys. dolarów

Podobnie jak szmaragd, szafir był używany do produkcji biżuterii już w starożytności. Najbardziej kojarzy nam się jako niebieski kamień szlachetny, ale szafiry występują w wielu odmianach barwnych: są również fioletowe, różowe, czerwone, różowe, białe i przezroczyste. Wydobywane są m.in. w południowej Azji, w Australii, Kolumbii, Rosji, we wschodniej i południowej Afryce. Najdroższą odmianą tego szlachetnego kamienia jest szafir kaszmirski. Odznacza się on intensywnym odcieniem niebieskiego, przypominającym chabry. Szafir kaszmirski osiąga zwykle cenę 10-11 tysięcy dolarów za karat wysokiej jakości.

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Miejsce 5. Painit. Niezwykle rzadki kamień jubilerski. 60 tys. dolarów

Kolejnym z najdroższych kamieni szlachetnych świata jest painit, jeden z najrzadziej występujących na świecie drogocennych kamieni. Może on mieć pomarańczowo-złotą, brązową, fioletową lub czerwoną barwę. Ten niezwykły kamień wydobywany jest tylko w jednym miejscu na świecie – w kopalni w okolicy miasta Mogok w Birmie. Cena painitu wynosi 60 tysięcy dolarów za karat.

Miejsce 4. Niebieski granat. 1,6 miliona dolarów

Granat występuje w wielu odmianach barwnych – może on mieć kolor pomarańczowoczerwony, bordowy lub fioletowy. Granaty wydobywane są m.in. w RPA, USA, Czechach, Brazylii, Norwegii i Indiach. Niebieska odmiana tego drogiego kamienia została odkryta w 1990 roku na Madagaskarze. Niebieski granat wydobywany jest obecnie nie tylko tam, ale też w USA, Rosji i Turcji. Jego cena dochodzi do 1,6 miliona dolarów za karat wysokiej jakości.

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Miejsce 3. Serendibit. Jeden z rzadszych kamieni świata. 2 miliony dolarów

Serendibit, szczególnie cenny kamień, występuje w trzech odmianach barwnych – może mieć kolor czarny, brązowy lub zielononiebieski. Ten minerał został znaleziony po raz pierwszy w 1902 roku na Sri Lance i to właśnie tej wyspie zawdzięcza swoją nazwę. Obecnie jedynym miejscem oprócz Sri Lanki, gdzie te naprawdę rzadkie kamienie szlachetne są wydobywane, jest Birma. Cena za karat wysokiej jakości serendibitu wynosi około 2 milionów dolarów. 

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Miejsce 2. Czerwony diament. 2,5 miliona dolarów

Jeśli mówimy o najdroższych kamieniach szlachetnych świata od razu myślimy o diamentach. Diament jest najtwardszy nie tylko ze wszystkich występujących kamieni szlachetnych, ale też ze wszystkich substancji naturalnych znanych naukowcom. Jego nazwa pochodzi od starogreckiego słowa adamas, znaczącego właśnie niezniszczalny. Diamenty, jedne z najpopularniejszych kamieni szlachetnych występują w bardzo wielu barwach i odcieniach – mogą być bezbarwne, lekko żółte, brązowawe, czerwone. Wydobywane są głównie w Rosji, Indiach, Australii i wielu krajach Afryki (najczystszy i największy diament świata znaleziono w Afryce, w RPA). Najcenniejszą odmianą tego jednego z najdroższych kamieni świata jest czerwony diament. Diamenty czerwone są najbardziej poszukiwanymi kamieniami szlachetnymi, ale póki co wydobywa się je tylko w jednej kopalni w zachodniej Australii. Cena za karat wysokiej jakości czerwonego diamentu to około 2,5 miliona dolarów.

Miejsce 1. Jadeit cesarski. Najdroższy kamień szlachetny świata. 3 miliony dolarów

Nadszedł czas na najcenniejszy kamień świata! Jadeity mogą mieć różne barwy – zdarzają się bezbarwne, białe, żółte, zielone, fioletowe. Są wydobywane m.in. w Birmie, Chinach, Gwatemali, USA, Nowej Zelandii i we Włoszech. Najdroższą odmianą tego legendarnego kamienia szlachetnego jest jadeit cesarski. Ten cenny zielony kamień został znaleziony w Birmie i jest głównie wydobywany właśnie tam. Cena za karat wysokiej jakości najdroższego kamienia szlachetnego świata wynosi 3 miliony dolarów.

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Ciekawostki. Czy najdroższe kamienie szlachetne świata są tymi najrzadszymi? Jak ustala się ceny kamieni szlachetnych?

Na Ziemi występują tysiące kamieni szlachetnych, ale które są najrzadsze? Już rozwiewamy twoje wątpliwości! Najrzadziej występujący kamień to zdecydowanie niebieski lub fioletowy Tanzanit, wydobywany jedynie (jak wskazuje nazwa) w północnej Tanzanii. Inne niezwykle rzadkie minerały i kamienie to między innymi: trudny do oszlifowania taaffeit, czarny opal, benitoit, aleksandryt i wspomniany już painit.

Wartość kamienia szlachetnego zależy między innymi od rzadkości występowania, ale na cenę wpływają też inne czynniki, takie jak wielkość, masa, kolor kamienia, forma i czystość.

Najdroższe kamienie szlachetne świata

Korekta i optymalizacja SEO – Natalia Biegaleska

Grafika: Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Rozważasz pójście na studia politologiczne? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się co mają ci do zaoferowania nauki polityczne!

Jak wyglądają studia politologiczne?

TOP 10 Najwyższych budynków na swiecie