Praca w modzie. Wielu o niej marzy. Zastanawiałyście się kiedyś, dlaczego świat mody tak bardzo nas pociąga? Dlaczego tak wielu pociąga praca w domach mody? Moim zdaniem to kwestia tajemniczej aury, która się nad nim roztacza. Rąbka tajemnicy uchylają nam jedynie magazyny modowe takie jak „Vogue” czy „Elle” oraz hollywoodzkie filmy („Diabeł ubiera się u Prady”). Wiemy jednak doskonale, że to, co jest pokazywane w mediach, to jedynie wisienka na torcie, produkt finalny świata mody. A wszystko to, co tak naprawdę dzieje się za kulisami, nadal pozostaje dla nas tajemnicą. Wielu z nas chce tę tajemnicę odkryć i na własnej skórze sprawdzić, czy zawody związane z modą są tak bajkowe.
Od czego zacząć by praca w branży mody stała się rzeczywistością?
Jeżeli jesteś jedną z takich osób i zamierzasz związać swoje życie zawodowe właśnie z sektorem modowym, to świetnie trafiłaś. W tym artykule znajdziesz informacje, które ułatwią Ci stawianie pierwszych kroków w świecie mody. Dowiesz się, od czego zacząć, czy jakie studia wybrać. A także, jakie zawody związane z modą cieszą się obecnie największą popularnością.
Wielu specjalistów z branży modowej podkreśla, że przygodę ze światem mody powinno się rozpocząć od wybrania zawodu. W sektorze modowym (jak w każdym innym sektorze gospodarki) jest niezliczona liczba zawodów. Dlatego tak ważne jest, żeby już na początku swojej drogi zawodowej wiedzieć mniej więcej jaka praca w modzie Ciebie interesuje. Powinniśmy zastanowić się, kim chcielibyśmy być i jak zawód możemy wykonywać. Jaka praca w branży mody będzie dla mnie idealna? Odpowiedź na to pytanie ułatwi nam wybór odpowiednich studiów czy kursów przygotowujących do danego zawodu. Jak wiadomo, nie można być dobrym we wszystkim, trzeba wybrać sobie jakąś dziedzinę i w jej zakresie się kształcić.
Praca w modzie - zawody związane z modą
Nie podjąłeś jeszcze decyzji, jaka praca w modzie będzie dla Ciebie idealna? Ciągle się wahasz? Nie wiesz, czy interesuje Cię praca w domach mody, czy może w redakcji czasopisma modowego? Poniżej znajdziesz listę zawodów, które cieszą się obecnie największą popularnością. Być może któryś z nich przypadnie Ci do gustu.
PROJEKTANT MODY / STYLISTA
Jak wiadomo, zarówno projektant mody, jak i stylista zajmują się projektowaniem ubrań. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że stylista wymyśla projekt konkretnego ubrania, a następnie przenosi go na papier. Następnie projektant mody jest odpowiedzialny za stworzenie całej linii ubrań. Oprócz projektowania obaj zajmują się również doborem odpowiednich tkanin. Ich rola w branży modowej jest zatem bardzo istotna.
KONSTRUKTOR ODZIEŻY
Czy ktoś z was słyszał kiedyś o konstruktorze odzieży? Prawdopodobnie nie, gdyż jego rola w procesie tworzenia ubrań jest często marginalizowana (zdaniem wielu, niesłusznie). Konstruktor odzieży to osoba, do której w pierwszej kolejności trafiają wykonane przez projektanta szkice ubrań. Po dokładnym przeanalizowaniu szkiców, konstruktor przy użyciu programów komputerowych nadaje im trójwymiarową formę i tworzy tzw. modele.
BADACZ TRENDÓW (TREND SCOUT)
Badacz trendów to osoba, która ma kluczowe znaczenie w procesie tworzenia nowych kolekcji. Jego głównym zadaniem jest nieustanne obserwowanie mody ulicznej, czyli tego co i jak ludzie noszą. Zdobyte informacje przekazuje projektantom mody, który następnie tworzą ubrania spełniające oczekiwania klientów.
Praca w modzie - jakie studia?
Jeśli wybrałeś już swoją ścieżkę zawodową, możesz przystąpić do szukania odpowiednich studiów lub kursów. Nie ma znaczenia czy będą to studia licencjackie, magisterskie czy kurs zawodowy. Ważne jest natomiast to, żeby wybrane przez Ciebie zajęcia były dobrej jakości i cieszyły się renomą. Warto jednak pamiętać, że edukacja, to nie tylko teoria i książki, ale również praktyka. W trakcje trwania studiów zaleca się podjęcie pracy, w której będziesz mógł wykorzystywać zdobytą na studiach wiedzę. W ten sposób zdobędziesz doświadczenie zawodowe, które często stawia się na równi z wykształceniem.
Praca w branży modowej bez wcześniejszego doświadczenia?
Zapytacie, jak znaleźć pracę w modzie, do której przyjmą nas bez doświadczenia zawodowego? Oto kilka stanowisk, które nie wymagają od nas dużego doświadczenia i które świetnie wprowadzą nas w świat mody i otworzą nam drzwi do dalszej kariery:
OSOBISTY ASYSTENT
Bycie osobistym asystentem prezesa firmy modowej prawdopodobnie nie jest spełnieniem twoich zawodowych marzeń. Jednak pozwoli ci zebrać doświadczenie zawodowe i pokaże ci jak od podszewki wygląda świat mody. Asystent jest w ciągłym kontakcie z prezesem i zajmuje się porządkowaniem jego lub jej codziennych spraw i obowiązków. Można powiedzieć, że jest prawą ręką prezesa. To stanowisko wiąże się jednak z pewnymi wyrzeczeniami: możesz pożegnać się na jakiś czas ze swoim życiem prywatnym. Pamiętaj jednak, że ciężka praca z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
ASYSTENT REDAKTORA
Jeżeli pisanie w języku ojczystym nie sprawia ci większych trudności, to możesz śmiało złożyć podanie na stanowisko asystenta/asystentki redaktora. Twoim zadaniem będzie zbieranie materiałów, analizowanie ich i tworzenie tekstów, które następnie będą publikowane w mediach społecznościowych firmy, takich jak Facebook. Praca na tym stanowisku daje ogromne możliwości rozwoju. Jeżeli twój talent i ciężka praca zostaną docenione być może otrzymasz awans. Wówczas będziesz odpowiedzialny również za teksty umieszczane na oficjalnej stronie internetowej firmy lub w prasie.
MANAGER SKLEPU
Manager sklepu to osoba, która zajmuje się zarządzaniem sklepem odzieżowym lub butikiem. Praca na tym stanowisku pozwoli ci zrozumieć, jak dynamiczna jest branża modowa. Nauczysz się, jak wprowadza się nowe kolekcje sezonowe oraz jak się nimi zarządza. Niewątpliwą zaletą tego stanowiska jest również wysokość wynagrodzenia. Rozpoczynając swoją karierę zawodową jako manager sklepu, zarobisz znacznie więcej niż osobisty asystent czy asystent redaktora.
SPECJALISTA OD WIZUALNEJ PREZENTACJI PRODUKTÓW (VISUAL MERCHANDISER)
Ubrania, jak każdy inny towar, muszą zostać odpowiednio zaprezentowane, aby przyciągać uwagę klientów. W branży modowej osobą, która się tym zajmuje jest właśnie specjalista od wizualnej prezentacji produktu. Na początku będziesz zapewne wykonywał polecenia osoby odpowiedzialnej za aranżowanie okien wystawowych. Jednak jeżeli twoje zdolności i zaangażowanie zostaną docenione, być może otrzymasz zadanie, w którym będziesz mógł wykazać się kreatywnością. Pozytywnym aspektem tego stanowiska jest możliwość pracy dla znanych i liczących się marek. Wśród negatywów wymienia się natomiast niestandardowe godziny pracy, gdyż jak wiadomo, dekoracje witryn sklepowych zmienia się już po zamknięciu sklepu.
Jaka praca w modzie mnie interesuje?
Podsumowując, jeżeli kręci Cię praca w modzie i chcesz związać swoje życie zawodowe z branżą modową, w pierwszej kolejności powinieneś odpowiedzieć sobie na te pytania. „Kim chciałbym być?”, „Jaki zawód chciałbym wykonywać?” „Jaka praca w modzie by mnie interesowała?” „Czy praca w domach mody jest dla mnie?”. Po podjęciu tej kluczowej decyzji możesz przystąpić do szukania odpowiednich studiów, kursów, które przygotują Cię do pracy w wymarzonym zawodzie. Pamiętaj jednak, że wybrane przez Ciebie zajęcia powinny być bardzo dobrej jakości. To, co liczy się w branży modowej najbardziej, jest właśnie świetne wykształcenie. Podczas studiów powinieneś również podjąć pracę, w której będziesz mógł wykorzystywać zdobytą na studiach wiedzę. W ten sposób zdobędziesz doświadczenie zawodowe, które często stawia się na równi z wykształceniem.
GIPHY App Key not set. Please check settings