Czy wiesz które wulkany świata są najbardziej aktywne? Czy często wybuchają i kiedy miały swoją ostatnią erupcję? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
w ,

Najbardziej aktywne wulkany świata

Zastanawialiście się kiedyś jakie wulkany na świecie są najbardziej aktywne i niebezpieczne? Czy największy czynny wulkan, Mauna Loa, zalicza się również do tych najaktywniejszych? Jeśli Cię to ciekawi to świetnie trafiłeś! Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie TOP 8 najbardziej aktywnych wulkanów świata.

Gdzie znajdują się najbardziej aktywne wulkany świata? Jaką mają wysokość? Jak często wybuchają? Kiedy wybuchły ostatni raz? Czy w ich pobliżu żyją ludzie? Jakie były skutki wybuchów tych wulkanów?

Miejsce 8. - Erebus 

Wulkan Erebus leży na Wyspie Rossa na Antarktydzie, a jego wysokość wynosi 3794 metry nad poziomem morza. Jest to najdalej wysunięty na południe aktywny wulkan świata. W jego kraterze znajduje się jezioro lawowe. Erebus jest właściwie cały czas aktywny, mniejsze lub większe erupcje zdarzają się regularnie. Ostatnia potężna erupcja tego wulkanu miała miejsce w 2020 roku. Wulkan leży w obszarze anekumeny, czyli strefy, której nie zamieszkują żadni ludzie. Wyrzucane przez wulkan pyły i gazy wywołują utrudnienia w transporcie lotniczym i uszkadzają warstwę ozonową (najcieńszą nad Antarktydą).

 Miejsce 7. - Pacaya

Pacaya znajduje się w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Wysokość wulkanu osiąga 2569 metrów nad poziomem morza. Jest właściwie cały czas aktywny, ostatnia większa erupcja wydarzyła się w 2021 roku. W promieniu zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od wulkanu znajdują się dwa duże miasta : Gwatemala (stolica kraju) i Antigua. Wskutek wybuchu wulkanów miasta są zasypywane wulkanicznym pyłem, który zanieczyszcza powietrze, pola uprawne i wodę pitną. 

Miejsce 6.  - Kluczewska Sopka

Kluczewska Sopka leży na półwyspie Kamczatka we wschodniej Rosji, a jej wysokość wynosi 4750 metrów nad poziomem morza. Jest ona największym i najbardziej aktywnym wulkanem Eurazji. Jest to właściwie ciągle czynny wulkan, pierwszy zarejestrowany wybuch miał miejsce w 1697 roku. Ostatnia gigantyczna erupcja wulkanu zdarzyła się w 2013 roku. Teren wokół Kluczewskiej Sopki jest bardzo słabo zaludniony. Wydobywające się z wulkanu pyły powodują zakłócenia w transporcie lotniczym między Azją a Ameryką Północną. Z powodu dużej aktywności wulkan jest bardzo niebezpieczny dla wspinaczy, zdarzały się przypadki ich śmierci w wyniku zalania płynną lawą.

Miejsce 5. - Merapi

Merapi znajduje się w Indonezji, na wyspie Jawa. Wysokość wulkanu sięga 2910 metrów nad poziomem morza. Wulkan jest aktywny przez prawie cały czas, wybuchy o różnej sile zdarzają się właściwie co roku. Ostatnia erupcja o większej sile miała miejsce w 2010 roku. Obszar wokół wulkanu jest bardzo gęsto zaludniony, w związku z tym wulkan jest stale obserwowany i w razie zagrożenia silną erupcją żyjąca wokół niego ludność musi się ewakuować. Z wybuchami wulkanu Merapi związana jest bardzo duża liczba ofiar śmiertelnych i rannych. 

Najbardziej aktywne wulkany świata
Najbardziej aktywne wulkany świata

Miejsce 4. - Stromboli

Wulkan Stromboli znajduje się w archipelagu Wysp Liparyjskich, na Morzu Tyrreńskim, u południowo-zachodnich wybrzeży Włoch. Ma wysokość 926 metrów nad poziomem morza. Jest aktywny właściwie cały czas, więc zagrożenie wulkaniczne na okolicznych terenach obecne jest przez cały rok. Ostatnia silniejsza erupcja miała miejsce w 2019 roku. Okolica wulkanu jest stale zaludniona, jednak liczba ofiar jego erupcji jest bardzo mała. Na pyłach pochodzących z wulkanu tworzą się bardzo żyzne gleby, wykorzystywane do uprawy różnych roślin, na przykład winorośli, oliwek i owoców cytrusowych.

Najaktywniejsze wulkany na świecie
Najbardziej aktywne wulkany świata

Miejsce 3.  - Piton de la Fournaise 

Piton de la Fournaise znajduje się na położonej na Oceanie Indyjskim wyspie Reunion. Wysokość wulkanu wynosi 2632 metrów nad poziomem morza. Wulkan pozostaje prawie cały czas aktywny. Ostatni większy wybuch zdarzył się w 2017 roku. Teren wokół wulkanu jest zaludniony. Wylewająca się z wulkanu lawa wielokrotnie powodowała zniszczenia w znajdujących się woków niego wsiach, tak więc wulkan stanowi realne zagrożenie dla okolicznej ludności. Piton de la Fournaise cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów.

Miejsce 2. - Etna

Wulkan Etna leży we Włoszech, na Sycylii. Jego wysokość dochodzi do 3357 metrów nad poziomem morza. Jest on właściwie stale czynnym wulkanem. Ostatnia erupcja wulkanu o większej sile zdarzyła się w 2009 roku. Okolica wulkanu jest gęsto zaludniona. Wylewająca się z wulkanu lawa wielokrotnie powodowała zniszczenia w okolicznych miejscowościach. Na pyłach wydobywających się z Etny powstały żyzne gleby, wykorzystywane pod uprawę m.in. winorośli, oliwek i fig. 

Najbardziej aktywne wulkany świata
Najbardziej aktywne wulkany świata

Miejsce 1. - Kilauea

Najbardziej aktywny wulkan świata, Kilauea leży na Hawajach, na Hawaiʻi – największej wyspie tego archipelagu. Wulkan Kilauea jest prawie cały czas aktywny, ostatni silniejszy wybuch był w 2018 roku. W pobliżu wulkanu żyją ludzie, którzy w sytuacji zwiększonego zagrożenia erupcją muszą być ewakuowani. Erupcje wulkanu Kilauea powodują zniszczenia w osiedlach ludzkich, emisję szkodliwych gazów i pyłów do powietrza oraz trzęsienia ziemi. W pobliżu wulkanu rozwinęły się żyzne gleby na bazie jego pyłów. Uprawia się na nich wiele roślin, na przykład kawę, banany i trzcinę cukrową.

Redakcja i Optymalizacja SEO: Barbara Zawisza

Grafika: Patrycja Mazur

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Czy wiesz jakie miasta na świecie są najdroższe do życia? Planujesz przeprowadzkę za granicę? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się gdzie są najwyższe ceny!

Najdroższe miasta na świecie – tego się nie spodziewałeś!

Czy wiesz jaka jest geneza powstania popularnych marek samochodów? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć lub sprawdzić swoją wiedzę, to jest artykuł dla Ciebie!

Geneza powstania popularnych marek samochodów