postanowienia noworoczne 2022, cele na nowy rok 2022, plan działania
w

Lubię!Lubię! WowWow

Postanowienia Noworoczne 2022

Nowy Rok to tradycyjnie dobry moment na zmiany. Poznaj kilka prostych trików, które sprawią, że w 2022 roku wszystkie Twoje postanowienia noworoczne się spełnią.

Masz jakieś postanowienia noworoczne? Rozpoczęcie nowego roku to najlepszy czas, by obrócić swoje życie do góry nogami, co jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego ludzie na całym świecie rozmyślają o postanowieniach na kolejny rok. Nowy rok często traktuje się jako czystą kartę, która czeka na jej zapisanie. Poza tym, nowy rok to też świetny pretekst, by w końcu pożegnać się ze swoimi szkodliwymi nawykami i zastąpić je nowymi zwyczajami, które w teorii mają za zadanie zmienić twoje życie. Każdy jednak wie, że o ile łatwo jest wyznaczyć cele i postanowienia noworoczne, o wiele ciężej jest je zrealizować. W rezultacie niewielka część społeczeństwa dotrzymuje swoich obietnic, a wielu rezygnuje z nich już po nadejściu lutego.

Postanowienia Noworoczne - Czy pandemia ma na to wpływ?

Biorąc pod uwagę trudności jakie spotkały nas w ubiegłych latach i częściowe zakazy wspólnego świętowania, powitanie nowego roku obecnie znacząco różni się od tego do czego przywykliśmy przez ostatnie dekady. Czy to wpłynęło również na postanowienia noworoczne?

Ciężej jest nam myśleć o swojej dalszej przyszłości – pandemia zdążyła już nas oswoić ze swoją nieprzewidywalnością. Wiele naszych dotychczasowych planów zostało wstrzymane na bliżej nieokreślony czas, co skłoniło nas do rozmyślań nad prawdziwym sensem życia i wdzięczności za zdrowie naszych najbliższych.

Nie musimy jednak powstrzymywać się od tradycji wyznaczania noworocznych postanowień.

postanowienia noworoczne 2022
Postanowienia Noworoczne

Dlaczego kultywujemy postanowienia noworoczne?

Niewątpliwie przykrą prawdą jest, że swoje postanowienia noworoczne nie dotrzymuje większość ludzi. Najczęstszymi celami na nowy rok jest dieta, regularne ćwiczenie, oszczędność, rzucenie palenia i spędzanie więcej czasu z rodziną.

Mimo, że często nie udaje nam się dotrzymać naszych postanowień, nie powinniśmy z nich całkowicie  rezygnować. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Psychology, ci, którzy wyznaczają sobie postanowienia noworoczne mają dziesięć razy większe szanse na zrealizowanie swoich postanowień niż ci, którzy o nich zupełnie nie myślą.

Jak dotrzymać postanowienia noworoczne?

Postanowienia Noworoczne
Postanowienia Noworoczne

1. Postanowienia Noworoczne - Wyznacz konkretny cel

Każdego roku dorośli na całym świecie postanawiają ‘odchudzać się’, ‘być bardziej produktywnym’ albo ‘wrócić do formy’. W tym roku, zamiast decydowania się na niedoprecyzowane, mało konkretne cele, wybierz takie postanowienia noworoczne, które są jasne, dobitne i realistyczne do spełnienia.

Więc jeśli zależy ci na szybkiej utracie wagi, twoje postanowienie powinno określać ilość zbędnych kilogramów oraz czas, jaki sobie dajesz na jego realizację (na przykład: do końca roku). Pamiętaj, każdy cel powinien pobudzać cię do działania i wywoływać ekscytację, więc jeśli tak nie jest, warto zastanowić się nad jego zmianą. Tylko taki cel ma szansę na spełnienie, a ty na jego dotrzymanie przez cały rok.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

2. Skróć swoją listę postanowień noworocznych!

Każdy z nas chce być ambitny i w związku z tym tworzy długą listę planów na nadchodzący rok. Richard Wiseman, profesor psychologii na Uniwersytecie Hertfordshire, zachęca jednak, by wybrać jedno postanowienie i skupiać się na jego dokładnej realizacji.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

Trudne postanowienia noworoczne?

3. Skoncentruj się na jednym celu naraz

Osiągnięcie jednego, nawet najmniejszego celu może poprawić twoją samoocenę. Jeśli zależy ci na osiągnięciu większego, bardziej zaawansowanego celu, postaraj się podzielić go na mniejsze części. Takie działanie ma większe szanse na doprowadzenie danego postanowienia do końca, co potwierdza Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA).

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

4. Postanowienia Noworoczne - Poświęć więcej czasu na planowanie

Nie czekaj z planowaniem aż do ostatniego momentu. Wyznaczenie przemyślanego celu zajmuje sporo czasu, a jednocześnie stanowi konieczną część jego realizacji. Eksperci sugerują, by rozważyć i odpowiedzieć na wszystkie pytania, które przybliżą nas do wyboru:

  • Dlaczego to właśnie w tym roku chcesz skupić się na konkretnym postanowieniu noworocznym?,
  • Jak dotrzymasz swojego postanowienia?

5.Postanowienia Noworoczne - Sporządź dokładny plan działania

Sporządzenie dokładnego planu pomoże ci osiągnąć twój cel. Dlaczego odpowiednia strategia działania jest taka ważna? Na przykład dlatego, że pozwala to na dokładne prześledzenie wszystkich możliwych sposobów, które pomogą ci wytrwać w swoim postanowieniu. Jak odgonisz natrętne myśli próbujące przekonać cię do odłożenia twoich przyszłych planów?
Jeśli zaczniesz dążyć do swojego celu bez opracowania żadnej strategii, każda napotkana przeszkoda lub trudność będzie pretekstem, by się poddać. Więc jeśli twoim celem jest bieganie trzy razy w tygodniu, co zrobisz, jeśli nagle zachorujesz lub z innego powodu opuścisz cztery dni z rzędu?
Swój plan zacznij więc od zapisania swojego postanowienia noworocznego, listy rzeczy, które pozwolą ci je dotrzymać oraz listy wszelkich trudności, które możesz napotkać. Jeśli już wcześniej będziesz wiedział, co może przysporzyć najwięcej kłopotów w drodze do osiągnięcia danego celu, będziesz przygotowany na każdą ewentualność i w rezultacie nie zrazisz się w trakcie swojego planu.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

Skuteczne postanowienia noworoczne!

6. Postanowienia Noworoczne - Metoda małych kroków

Branie na siebie za dużo zobowiązań jest często przyczyną niepowodzenia w realizacji postanowią noworocznego. Restrykcyjna dieta, przesadne ćwiczenie na siłowni lub radykalna zmiana swojego dotychczasowego zachowania to postanowienia, które nie mają prawa się udać. Zamiast tego, skup się na małych kroczkach, które finalnie doprowadzą cię do upragnionego rezultatu.

7. Małymi krokami do sukcesu

Chcesz wystartować w maratonie? Zacznij od biegania kilka razy w tygodniu. Powoli wypracuj sobie schemat i rutynę, dzięki której będziesz w stanie biegać coraz dłużej i częściej.
Chciałbyś zdrowiej się odżywiać? Pozbądź się szkodliwych produktów i zastąp je zdrowymi odpowiednikami. Po jakimś czasie dodaj do swojej diety więcej warzyw i owoców, ogranicz jedzenie na mieście i zacznij gotować w domu!
Metoda małych kroków może wydawać się leniwym sposobem działania, ale jest to najlepszy sposób, by wprowadzić w życie wszystkie nowe zwyczaje i zwiększyć prawdopodobieństwo długotrwałego sukcesu.

8. Postanowienia Noworoczne - Nie powtarzaj starych błędów

Inny sposób na dotrzymanie noworocznych postanowień jest upewnienie się, że rok w rok ich nie powtarzamy. „Jeśli człowiek myśli, że jest w stanie coś zrobić, prawdopodobnie ma rację; jeśli jednak już próbował i poniósł klęskę, jego wiara w siebie jest niewielka”, tłumaczy Wiseman w wywiadzie z dziennikiem The Guardian.

Jeśli nieustannie obiecujesz sobie coś, czego już wcześniej nie potrafiłeś osiągnąć, spróbuj krytycznie ocenić swoje poprzednie starania. Co się najbardziej sprawdzało, co nie wypaliło i co było przyczyną twojego niepowodzenia?

Być może nadal zależy ci na czymś, czego nie osiągnąłeś rok temu – nie musisz z tego rezygnować. Zastanów się jednak, w jaki sposób mógłbyś nieco zmodyfikować swoje postanownia noworoczne, by w końcu zobaczyć pożądane rezultaty.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

9. Pamiętaj - zmiana wymaga czasu

Pamiętaj, by nie być dla siebie zbyt surowym – przecież twoje niezdrowe i niechciane zwyczaje rozwinęły się prawdopodobnie przez okres wielu lat, więc nie możesz oczekiwać, że uda ci się je zmienić w przeciągu dni, tygodni, a nawet miesięcy. Bądź cierpliwy i stale sobie przypominaj, że osiągnięcie twojego celu zajmie sporo czasu. I najważniejsze – nawet jeśli się potkniesz na swojej drodze, zawsze możesz zacząć od początku.

Być może proces ten zajmie więcej czasu, niż byś chciał. Pamiętaj jednak, że nigdzie się nie spieszysz. Kiedy podejmiesz nowe wyzwanie, być może będziesz pracować nad nim przez resztę swojego życia.

10. Postanowienia Noworoczne - Poszukaj wsparcia

Zapewne ta rada nie jest dla ciebie czymś nowym. Być może uważasz to za oznakę słabości, ale badania mówią same za siebie – wsparcie ze strony innych ludzi pomaga utrzymać motywację i osiągnąć sukces. Najlepszym rozwiązaniem jest więc znalezienie ludzi, którzy myślą podobnie jak ty i którzy również dążą do konkretnego celu.

Wtajemniczenie swojej rodziny i bliskich przyjaciół w swoje plany może okazać się niewiarygodną pomocą. Korzystne okazać się też może dołączenie do tematycznych grup dyskusyjnych, na przykład na Facebooku.

11. Postanowienia Noworoczne - Pobudź się do działania

W pierwszych dniach Nowego Roku łatwo będzie utrzymać wysoki poziom motywacji i pewności siebie. Osiągnięcie celu i szybka zmiana może wydawać się przysłowiową bułką z masłem, a wszelkie trudności i pokusy niepotrzebnym rozmyślaniem.

Jednak po kolejnym budzeniu się i wyjściu na siłownię o szóstej z rana albo bólach głowy związanych z rzuceniem palenia, twoja motywacja znacząco się osłabi.

Kiedy napotkasz te przeszkody, przypomnij sobie, jaki jest cel twoich starań. Pomyśl o wszystkim, co chcesz osiągnąć i znajdź inspirację, która pomoże ci wytrwać w ciężkich chwilach.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

Ostatnie postanowienia noworoczne!

12. Nie poddawaj się!

Zapewne w marcu większość osób straci zapał, który odczuwali w styczniu. Co zrobić, by temu zapobiec? Nawet jeśli zaczniesz odczuwać niechęć i zmęczenie, szukaj inspiracji w swoim codziennym życiu. Jeśli twoja dotychczasowa taktyka nie działa tak, jak powinna, czas ją zmodyfikować lub kompletnie zmienić. Nie bój się elastyczności – kombinuj tak, by zbliżać się do swego celu i dotrzeć do mety.

13. Załóż dziennik

Nie możesz zwierzyć się komuś bliskiemu lub po prostu szukasz alternatywnego sposobu sprawdzania swojego postępu? – Załóż specjalny dziennik, w którym będziesz mógł zapisywać wszystkie swoje obawy, lęki, ale też małe sukcesy. Poświęć kilka stron na wyjaśnienie, co chcesz osiągnąć i dlaczego się na to zdecydowałeś – pomoże ci to wtedy, kiedy zaczniesz wątpić w sens swojego postanowienia.
Poprzez stałą pracę nad swoim celem staniesz się kimś, kto z czystym sumieniem może przyznać, że odniósł sukces, a pozostałe po tym zwycięstwie notatki potwierdzą ci, jak bardzo można coś zmienić, jeśli się nad tym wytrwale pracuje.

postanowienia noworoczne
Postanowienia Noworoczne

14. Wyciągaj wnioski

Podczas swojej drogi do celu na pewno zmierzysz się z wieloma problemami. Pamiętaj jednak, że błąd nie przekreśla wcale tego, co udało ci się zmienić, a jest okazją do refleksji i poprawy.

W swoim dzienniku zapisz więc wszystkie swoje błędy, ich możliwe źródła i rozwiązania. Kiedy zrozumiesz, co wywołało potknięcie, będziesz wiedzieć, jak sobie z nim radzić w przyszłości.

Postanowienia noworoczne nie muszą kończyć się fiaskiem. Cierpliwość, motywacja i konkretne działania to podstawa w walce o zmianę. Już dziś zacznij tworzyć swój plan, by za rok z uśmiechem na ustach stwierdzić, że odniosłeś zasłużony sukces. Żródła:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

najlepsze komedie najlepsze komedia najśmieszniejsze komedie najlepsze komedie netflix dobre komedie fajna komedia najlepsze komedie netflixa

Najlepsze komedie wszechczasów?

kuchnia hiszpańska tradycyjne dania hiszpańskie tradycyjna potrawa hiszpańska kuchnia hiszpańska

Kuchnia Hiszpańska. Tradycyjne dania hiszpańskie