Chcesz poznać najlepsze języki do nauki? Ale właściwie jakich języków warto się uczyć? Dzięki naszemu artykułowi poznasz ich aż 9!
w , ,

Jakich języków warto się uczyć? Języki do nauki – top 9!

Chcesz zacząć naukę kolejnego języka? Nie wiesz, na jaki język się zdecydować? W tym artykule znajdziesz wskazówki, na co zwrócić uwagę, decydując się na naukę danego języka, listę języków, których warto się uczyć i argumentów, dlaczego opłaca się ich nauka.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na naukę danego języka?

  • Języki do nauki: liczba osób posługujących się danym językiem
Jakich języków warto się uczyć? Tych, którymi posługuje się najwięcej osób. Chociaż dobrze też zwrócić uwagę na to, ile osób posługuje się danym językiem jako drugim. 
 
  • Języki do nauki: możliwości, które otwiera przed tobą dany język

Zastanów się, jakie są twoje plany zawodowe i gdzie chcesz pracować. Jeśli na przykład wiążesz swoją przyszłość ze Stanami Zjednoczonymi, nauka języka angielskiego oraz hiszpańskiego będzie bardzo przydatna.

  • Języki do nauki: jak często będziesz mógł używać danego języka

Zastanów się, jak często będziesz w stanie używać danego języka? Czy będziesz używać go zarówno w kraju jak i za granicą? Jest to ważne, ponieważ nauka języka wymaga czasu i wysiłku.

jakich języków warto się uczyć?

Jakich języków warto się uczyć? Top 9!

9. Języki warte nauki — hiszpański

Hiszpański prawie zawsze znajduje się wysoko na liście języków, których warto się uczyć. Jest to drugi najczęściej używany język po mandaryńskim. Ponadto w Stanach Zjednoczonych około 37,6 milionów osób posługuje się hiszpańskim jako pierwszym językiem. Dlatego, jeśli chcesz mieszkać, pracować lub podróżować po Stanach Zjednoczonych, nauka hiszpańskiego zdecydowanie jest dobrym pomysłem!

Dużą zaletą języka hiszpańskiego jest też, że jest stosunkowo łatwy w nauce dla osób, które już znają angielski. Dodatkowo w internecie można znaleźć wiele materiałów do nauki hiszpańskiego i na Netflixie jest wiele hiszpańskojęzycznych filmów.

8. Języki warte nauki — niemiecki

 

Języki do nauki? Na pewno niemiecki! Niemcy są czwartą co do wielkości gospodarką na świecie pod względem PKB. Są też trzecim co do wielkości eksporterem. Dlatego zdecydowanie warto uczyć się niemieckiego, jeśli robisz interesy lub masz zamiar robić interesy w Europie.

Niemiecki jest też najczęściej używanym pierwszym językiem w całej Unii Europejskiej. Zdecydowanie ci się więc przyda podczas podróży po całym kontynencie. Jest także językiem nauki, sztuki, filozofii i literatury.

7. Języki warte nauki — chiński

Jakich języków warto się uczyć, jeśli chodzi o języki inne niż indoeuropejskie czy germańskie?

Chiński jest najczęściej używanym językiem na świecie. Posługuje się nim 1,2 miliarda osób. Chociaż chiński składa się z wielu dialektów, mają one ten sam system pisma. Dzięki temu nauczenie się jednego z nich ułatwi ci komunikowanie się z użytkownikami innych dialektów za pomocą słowa pisanego.

Chiński jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków do nauki. Jednak jego znajomość jest uważana za coraz istotniejszą w świecie biznesu. Zdecydowanie warto podjąć się więc tego wyzwania, jakim jest nauka chińskiego.

6. Języki warte nauki — francuski

Zadając sobie pytanie: jakich języków warto się uczyć, jednym z pierwszych pomysłów może być francuski. 

Francuski jest drugim po angielskim językiem, którego uczy się największa liczba osób. Francuski jest najczęściej używanym językiem w globalnym przemyśle turystycznym, modzie, sztukach plastycznych i teatrze. Dlatego znajomość francuskiego może ci się bardzo przydać, jeśli chcesz pracować w którymś z tych sektorów. 

5. Języki warte nauki — arabski

Jakich języków warto się uczyć? Język arabski jest piątym najczęściej używanym językiem na świecie. Jest też językiem urzędowym w kilkudziesięciu różnych krajach. Warto się też uczyć arabskiego, ponieważ PKB krajów arabskich wynosi ponad 600 miliardów dolarów. Ponadto wartość gospodarki Bliskiego Wschodu wzrosła o ponad 120% w ciągu ostatnich pięciu lat. Opłaca się więc uczyć arabskiego mimo tego, że należy do języków, których najtrudniej się nauczyć osobom posługującym się angielskim. 

4. Języki warte nauki — włoski

Opłaca się uczyć włoskiego, ponieważ Włochy to popularny cel podróży. Jego znajomość pomoże ci podczas wakacyjnego wyjazdu. Ponadto znajomość włoskiego ułatwi ci naukę innych języków romańskich takich jak: francuski, portugalski, hiszpański.

3. Języki warte nauki — japoński

Nauka japońskiego jest świetnym wstępem do nauki innych azjatyckich języków, między innymi chińskiego i koreańskiego. Przykładowo w japońskim można znaleźć chińskie znaki. Natomiast japońska gramatyka jest podobna do koreańskiej gramatyki. Jednak warto wiedzieć, że spośród języków azjatyckich, jest to najtrudniejszy język. Trzeba opanować między innymi aż 3 alfabety.

Dużym plusem jest jednak fakt, że japońskie mangi i anime są szerokodostępne, więc nauka może być bardzo przyjemna.

2. Języki warte nauki — portugalski

Jeśli interesujesz się sztuką, zdecydowanie nauka portugalskiego to coś w sam raz dla ciebie! Wiele gatunków muzycznych takich jak samba, funk carioca i bossa nova wywodzi się z Brazylii.

W wielu różnych obszarach takich jak: finanse, technologia, edukacja, turystyka, dział obsługi technicznej poszukiwane są osoby ze znajomością portugalskiego. Ponadto Brazylia otwiera przed globalnymi firmami nowe możliwości w wielu dziedzinach takich, jak: energetyka, farmacja i turystyka.

1. Języki warte nauki — koreański

Na naszej liście pod tytułem jakich języków warto się uczyć, znajduje się jeszcze jeden język azjatycki — koreański.

Koreański to bardzo interesujący język. Ma tylko 24 znaki. Każda z nich jest jednak specjalnie zapisywana tak, aby odzwierciedlać, jak się je wymawia. Dzięki temu koreański jest jednym z języków, w którym najprościej można nauczyć się pisać. Ponadto niektóre z największych na świecie firm mają swoją siedzibę w Korei Południowej.

Dodatkowo zainteresowanie Koreą Południową jest teraz ogromne. Nie tylko ze względów kulturowych i turystycznych, ale przede wszystkim ze względu na niesamowity wpływ na popkulturę w postaci kpopu (koreańskiego popu), dram telewizyjnych oraz mody i makijażu.

Jakich języków warto się uczyć? Podsumowanie

Podsumowując, nie ma jednej odpowiedzi, którego języka najlepiej się uczyć. To, którego języka najlepiej się uczyć zależy od tego, czym się interesujesz, gdzie chcesz pracować i z jaką branżą wiążesz swoją przyszłość. 

Jeśli jednak nie wiesz, na który język się zdecydować, zapraszamy do naszego artykułu: Najłatwiejsze języki świata – nasze top 3!

Języki do nauki

Źródła: 

https://biglanguage.com/blog/the-7-best-languages-to-learn/
https://www.uopeople.edu/blog/most-important-languages-to-learn/
https://www.gooverseas.com/blog/best-languages-learn 

Autor: Monika Dąbrowska|
Korekta: Magdalena Urbańska

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Marzysz o tym, żeby poprawnie wymawiać trudne słowa po angielsku? Ten artykuł jest dla ciebie! Naucz się wymawiać trudne dźwięki i bądź pewnym swojej wiedzy najtrudniejsze słowa po angielsku trudne angielskie słowa

Trudne słowa po angielsku, których nigdy nie wymówisz

Czy warto kupić telefon na Aliexpress? Przychodzimy z pomocą. Przygotowaliśmy 6 najlepszych telefonów na Aliexpress. Aliexpress - telefony poniżej 1000 zł!

Dobry telefon z Aliexpress za mniej niż 850 złotych?