Hiszpania ciekawostki hiszpanie paella sangria walka byków
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Zaskakujące ciekawostki o Hiszpanii i Hiszpanach

Hiszpania to nie tylko Paella, Sangria i Walka Byków. Poznaj zaskakujące ciekawostki o Hiszpanii i Hiszpanach

Fiesta, corrida, flamenco, Pedro Almodóvar, El Quijote i Cervantes, Picasso – często są to pierwsze skojarzenia przychodzące nam na myśl, gdy pomyślimy o Hiszpanii. Jednak ten bogaty kulturowo kraj, ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż myślimy! W tym artykule poznasz zaskakujące ciekawostki o Hiszpanii i inne ciekawostki o Hiszpanach.

ciekawostki o hiszpanii, ciekawostki o hiszpanach
Ciekawostki o Hiszpanii

1. Wiedziałeś, że...

Hiszpania jest trzecim krajem na świecie (zaraz po Włochach i Chinach) z największą ilością obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (aż 47). Najczęściej odwiedzanymi miejscami, które warto chociaż raz w życiu zobaczyć na żywo jest Sagrada Familia w Barcelonie oraz Alhambra w Granadzie.

2. El vino, ¡por favor!

Hiszpania jest drugim krajem z największą liczbą winnic na świecie, dlatego wybierając się tam na wakacje, nie musisz się martwić. W Hiszpanii wina nigdy nie brakuje! Hiszpanie mają picie piwa lub wina w barze we krwi, a sama Hiszpania uchodzi za kraj o największej liczbie barów na mieszkańca (tuż za Cyprem).

3. Języki w Hiszpanii

Język hiszpański nie jest jedynym językiem, którym posługuje się w Hiszpanii. W różnych regionach obecne są także inne języki urzędowe, takie jak: kataloński, walencki, galicyjski, arański i baskijski (euskera), a także inne dialekty. Ten ostatni jest najbardziej interesujący, ponieważ nie ma jednej teorii co do jego powstania, choć wydaje się on być jednym z najstarszych języków na kontynencie.

4. Walt Disney i Hiszpania?

Wiele osób twierdzi, że Walt Disney urodził się w Mojacar! Jest to ładna, mała miejscowość znajdująca się w prowincji Almería. Faktem jest, że prawdopodobnie jest to kolejna z miejskich legend, ale… kto wie? 🙂

5. Las tapas...

Czyli hiszpańskie przekąski – są prawdziwą dumą narodową Hiszpanii. Wokół nich istnieje wiele teorii, ale jedna z najbardziej prawdopodobnych mówi, że na początku składały się one z kromki chleba lub kromki kiełbasy, które były podawane do przykrycia napojów, aby nie przedostały się przez nie muchy i robaki. Teraz przyjmują one najróżniejsze formy, przyrządzane są na ciepło i na zimno. Do najsłynniejszych należą mariscos (owoce morza), banderilla (pikle nadziewane na wykałaczkę), czy też tortilla española, czyli omlet z jajek i smażonych kartofli.

6. ¿Olé?

To typowe wyrażenie, które używane jest do dopingowania i zachęcania do działania. Jego pochodzenie nie jest do końca pewne, jednak wielu etymologów wskazuje na arabskie słowo „Allah”. Co ciekawe, w samym języku hiszpańskim istnieje niezliczona ilość słów pochodzenia arabskiego, są one pozostałościami z języka arabskiego, które wynikają z silnego wpływu inwazji Maurów w 711 roku.

7. Turystyka

Turystyka jest jednym z największych źródeł dochodu w kraju, a w ubiegłym roku (2019) Hiszpania była drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie po Francji. Piaszczyste plaże, ogrom zabytków oraz wspaniała pogoda przyciągają tam wielu wczasowiczów.

8. Ciekawostki o Hiszpanach - Powód do dumy

Jednym z rekordów, którym mogą szczycić się Hiszpanie, jest fakt, że jest to kraj o najwyższym odsetku dawców narządów na świecie i są liderami w tym sektorze od ponad 20 lat!

9. Najstarsza restauracja

W samym sercu Hiszpanii – Madrycie – znajduje się najstarsza restauracja na świecie. Jak można przeczytać w Księdze Rekordów Guinnessa, nazywa się ona Restaurante Botín i została otworzona w 1725 roku.

10. Sylwester w Hiszpanii? Kup winogrona!

Noworocznym zwyczajem Hiszpanów jest jedzenie 12 winogron tuż przed północą, które mają zapewnić szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Tradycja ta sięga 1909 roku, kiedy to postanowiono zjeść winogrono, aby „przywołać szczęście” na każdy miesiąc roku. A dlaczego winogrona? Ponieważ z powodu wyjątkowo udanych zbiorów, producenci winogron zaczęli szukać sposobu na sprzedaż nadwyżek… i je znaleźli.

ciekawostki o hiszpanii, ciekawostki o hiszpanach
ciekawostki o hiszpanach

Udało Ci się dowiedzieć czegoś nowego? Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi odkryłeś nieznane ci do tej pory ciekawostki o Hiszpanii i jej mieszkańcach.

Jeśli potrzebujesz przetłumaczyć jakikolwiek dokument na język hiszpański, kliknij TUTAJ.

Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika:Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

tłumaczenie dokumentów samochodowych

Sprowadzenie auta do Polski. Jakie Formalności należy załatwić?

Wśród dręczących nas lęków, jak lęk przed pająkami czy lęk przed ludźmi oraz wysokościami znajdą się też dziwne fobie. Jakie są fobie najdziwniejsze fobia?

Jakie są najgorsze, najpopularniejsze i najdziwniejsze fobie?