Wenecja? Dzika turystyka? Może ten termin nie jest znany, bo w Polsce nie stykamy się jeszcze z takimi turystami, a raczej wandalami. Ćwiczysz triathlon?
w ,

Dzika Turystyka – Poznajcie Wenecki Triathlon

Dzika turystyka to nowa atrakcja dla turystów, o której na razie niewiele osób słyszało w Polsce. Dla jednych to czysty wandalizm dla innych połączenie turystyki z survivalem.

Wenecja + triathlon = dzika turystyka, czy słyszałeś kiedyś o tym? Może ten termin nie brzmi dla Ciebie znajomo, bo w Polsce nie stykamy się jeszcze z tak dużą liczbą „dzikich turystów”. Niektórzy uważają, ze to coś na styku turystki i surwiwalu. Dla większości osoby hołdujące ten wątpliwy sport to po prostu zwykli wandale, a częściej wręcz „idioci”.

Dzika turystyka jest bowiem całkowitym przeciwieństwem turystyki zrównoważonej, mającej na celu minimalizację negatywnego wpływu turystów na odwiedzane środowisko. Dzika turystyka jest bezmyślna. Polega na ignorancji w stosunku do innej kultury, braku szacunku do obcego miejsca i szalonych wyczynach, od których zwykle u siebie „w domu” człowiek stara się powstrzymywać albo chociaż je ograniczać. Na dziką turystykę najłatwiej trafić w najbardziej popularnych i znanych na całym świecie miejscach turystycznych. Tam, gdzie przyjeżdża najwięcej ludzi, siłą rzeczy najłatwiej trafić w końcu na jakiegoś… idiotę.

Dzika turystyka - wandalizm czy sport?

Włochy, jako kraj bardzo nastawiony na turystów, dość często muszą mierzyć się z przypadkami dzikich turystów. Upodobali sobie oni zwłaszcza Wenecję. W końcu ile wspaniale szalonych rzeczy można robić w mieście na wodzie?

Nieszczęśni Włosi zamieszkali w atrakcyjnych turystycznie rejonach mają już naprawdę dość ludzi, którzy przyjeżdżają do nich i kompletnie nie potrafią się zachować. Na szczęście podchodzą do tego irytującego fenomenu z wrodzonym humorem i opowiadają o nim na przykład tak:

Wenecja triathlon dzika turystyka
Wenecja & Triathlon - Pływanie

W tym roku 3 sierpnia po raz enty odbyły się próby do weneckiego triatlonu, dyscypliny, która wymaga wielu różnych umiejętności lekkoatletycznych. Mowa o zawodach, które przyciągają do Wenecji śmiałków z całego świata.

Wenecki triatlon, jak wiadomo znawcom, zasadniczo składa się z trzech konkurencji: pływania w kanałach; jazdy na rowerze (zwykłym lub górskim) przez wąskie, brukowane uliczki, zwane calli, oraz niewielkie place, campielli; biegu, kiedy ścigają cię służby porządkowe. W sezonie turystycznym często można bezpłatnie obejrzeć trening sportowców, którzy przyjeżdżają do Wenecji zewsząd właśnie w tym celu. I tak oto trzeciego sierpnia odbyła się próba na dwóch odcinkach. Ten etap triatlonu obejmował wyścig na czas z Riva dei Sette Martiri na Plac Świętego Marka (od strony Piazzetta dei Leoncini).

Dzika turystyka - historia

Trzech uczestników, naturalnie turystów, niezamieszkałych w Wenecji (podobno przybyłych jachtem zacumowanym na wybrzeżu), zgodnie z kluczowymi wymaganiami, wystartowało z wielkim wigorem. Pomimo złych warunków pogodowych, bez opon deszczowych, kolarze ruszyli z wielką determinacją. Niestety, właśnie z powodu brzydkiej pogody, na miejscu nie było wielu kibiców, którzy mogliby ich dopingować.

A oto jak przebiegał rajd – pierwszy kolarz od razu wystrzelił swoim rowerem w stronę najbliższej rampy dla niepełnosprawnych na Ponte de la Veneta Marina. Zmusił tym pozostałych do obrania tej samej wąskiej drogi. Jak zwykle wjazd pod górę był męczący, lecz podczas niego lider mógł popisać się swoimi zdolnościami sportowymi. Natomiast zjazd przy pełnej szybkości zademonstrował zdolność kolarzy do kontroli nad pojazdem.

Wenecja triathlon dzika turystyka
Wenecja & Triathlon - Rower

Wyścig rozwijał się dalej z wielką zażartością. Jego członkowie niemal potrącili dziecko na hulajnodze, kiedy rozwinęli pełną prędkość po zjazdach z dwóch kolejnych ramp dla niepełnosprawnych. Tuż przed Hotelem Danieli drugi kolarz zdecydowanie wysunął się na prowadzenie.

Dwójka zawodników jechała łeb w łeb przez kilka metrów, wprawiając widzów w ekscytację, gdy drugi ryzykownym manewrem zdołał wyprzedzić grupę i objąć prowadzenie. Właśnie w takich chwilach docenia się całe piękno tego sportu.

Wreszcie finałowy sprint przypieczętował zwycięstwo dwóch pierwszych kolarzy, którzy zakończyli wyścig z podniesionymi rękami przed bazyliką świętego Marka. Trzeci dotarł ze znacznym opóźnieniem w stosunku do prowadzącej pary.

Wenecja + triathlon = Nagrody

Aby pogratulować im emocjonującego wyścigu, na mecie czekali na nich już lokalni policjanci, którzy mogli potwierdzić dokładny czas każdego zawodnika. Wyścig uznano, a dzięki zapłaceniu mandatu nowy rekord zostanie oficjalnie ratyfikowany.

Tak zakończył się wielki dzień sportu. Kolarze wrócili na miejsce startu, gdzie czekali na nich fani i rodziny. Z boku pewien człowiek dziwnie przypominający wyglądem znanego włoskiego cyklistę, niejaki Gino (Gino Bartali – jeden z najbardziej znany włoskich kolarzy, trzykrotny zwycięzca Giro d’Italia, red.), powtarzał: „Wszystko nie tak, trzeba wszystko powtórzyć!”

Wenecja triathlon dzika turystyka
Wenecja & Triathlon - Bieg

Wenecki triatlon, nowa atrakcja dla turystów odwiedzających miasto

Powyższą opowieść należy oczywiście potraktować z przymrużeniem oka, bowiem w trakcie brawurowej jazdy trójki dzikich turystów mogło ucierpieć wiele postronnych osób. Nie mamy nic przeciwko sportom ekstremalnym czy też survivalowi – wręcz przeciwnie. Ale podążając za pasjami powinno się to czynić w taki sposób, aby nie zagrażało to ich bezpieczeństwu. Opisany w tym artykule w humorystyczny sposób dziki turyzm oceniamy jednoznacznie negatywnie. Mamy nadzieję, że ta przygoda czegoś nauczyła również naszych dzielnych cyklistów, którzy niejednokrotnie nie bacząc na nic zachowują się na chodnikach niczym dzicy turyści. Liczymy też na to, że Wy potraficie się zachować jako turyści i o takich „weneckich triatlonach” to tylko czytacie sobie rozkminki w Internecie 😊 Pamiętajcie – nie próbujcie tego w domu (a tym bardziej za granicą)!

Rozkminiła: Gabriela Sagała

Tłumaczenie z języka włoskiego: Gabriela Sagała
Źródło: .https://www.lavocedivenezia.it/

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

chiński dzień singla Aliexpress

Dzień singla 2021. Czym jest święto singla?

Zwierzęta są często mądrzejsze od niejednego człowieka, ale czy są inteligentne? Poznaj najinteligentniejsze i najmądrzejsze zwierzęta na świecie. najmądrzejsze zwierzę na świecie najinteligentniejsze zwierzęta inteligentne

Najmądrzejsze zwierzęta na świecie