Jak wypisać się z kościoła? Apostazja krok po kroku. Dowiedż się jak wystąpić z kościoła katolickiego. Pobierz darmowy druk. Dokładna instrukcja. Pobierz darmowy druk. Jak dokonać apostazji apostazja krok po kroku jak wystąpić z kościoła jak wystąpić z kościoła katolickiego jak dokonać aktu apostazji
w

Lubię!Lubię!

Jak wypisać się z kościoła? Apostazja w kilku krokach.

Jak wystąpić z kościoła katolickiego. Jak wypisać się z kościoła. Apostazja krok po kroku

Jak wypisać się z kościoła, czyli jak dokonać aktu apostazji?

Apostazja, instrukcja krok po kroku + druk do pobrania

Jeżeli się zastanawiasz jak wypisać się z kościoła, czli jak dokonać apostazji i de facto jak wystąpić z kościoła katolickiego to ten artykuł jest dokładnie dla Ciebie. Dowiesz się jak wygląda apostazja krok po kroku. Poznasz również konsekwencje dokonania aktu apostazji. Zacznijmy najpierw od podstaw. Czym jest apostazjajak wypisać się z kościoła katolickiego?

Apostazją nazywamy świadome, całkowite porzucenie wiary. Obecnie słowo „apostazja” oznacza też proces porzucenia wiary od strony administracyjnej i formalnej. Jeżeli zaś mowa o prawie kanonicznym, „apostazja” to odrzucenie wiary katolickiej. Przyczyny apostazji są różne, ale każda osoba musi przejść przez ten sam proces.

Jak więc wypisać się z kościoła katolickiego i dokonać apostazji?

Na początek dobra wiadomość. W 2016 roku procedura dokonania apostazji została złagodzona. Jeżeli chcemy dokonać aktu apostazji, musimy uprzednio zaopatrzyć się w odpowiednie dokumenty. Te dokumenty to:

  • trzy kopie deklaracji wystąpienia (jedna dla osoby występującej, jedna dla proboszcza, jedna dla kurii),
  • świadectwo chrztu oraz jego kopia
  • dowód osobisty.

Aby móc dokonać apostazji, należy również być osobą pełnoletnią, z pełną zdolnością do czynności prawnych.

Jak dokonać apostazji apostazja krok po kroku jak wystąpić z kościoła jak wystąpić z kościoła katolickiego jak dokonać aktu apostazji
Logo kampaniij apostazji w Hiszpanii, wzywającej do ucieczki od Kościoła katolickiego
Jak dokonać apostazji? Apostazja krok po kroku! Jak wystąpić z kościoła? Jak wystąpić z kościoła katolickiego? Jak dokonać aktu apostazji? jak wypisać się z kościoła katolickiego?

Jak wypisać się z kościoła katolickiego? Apostazja krok po kroku

Jeśli spełniamy podane warunki, możemy zacząć akt dokonania apostazji. Przede wszystkim trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, poprawnie je wypełnić i uzbroić się w cierpliwość. Proces dokonania apostazji przebiega zgodnie z poniższymi punktami:

1. Uzyskanie świadectwa chrztu

Jeżeli z jakiś powodów nie pośiadasz tego dokumentu w domowy archimum, należy udać się do parafii, w której dokonano chrztu i poprosić o świadectwo chrztu. Jeśli jesteśmy daleko od miejsca w którym odbył się chrzest, można skontaktować się z parafią telefonicznie i za dodatkową opłatą poprosić o pocztowe wysłanie ów świadectwa na wskazany adres.

2. Óświadczenie o wystąpieniu z kościoła

Zanim przyjdzie świadectwo chrztu można już zająć się wypełnieniem oświadczenia o wystąpieniu z kościoła (wzór do pobrania). Wzór można odpowiednio dopasować do swoich potrzeb. Ważne jest to, by taka deklaracja zawierała wszystkie niezbędne informacje, tj. dane osoby która występuje z kościoła, wyraźne wyrażenie woli o odstąpieniu z kościoła, motyw takiej decyzji, dokładne zaznaczenie tego, że mamy świadomość konsekwencji tego czynu oraz dane parafii w której miał miejsce chrzest i jego data.

3. Osobista wizyta w kościele

Teraz przyszedł czas na osobistą wizytę w parafii. Będziemy musieli mieć przy sobie wypełnione trzy egzemplarze deklaracji o wystąpieniu z kościoła oraz przygotowane świadectwo chrztu wraz z jego kopią. Ważną informacją jest to, że udajemy się do parafii zamieszkania, a nie tej, w której miał miejsce chrzest. Jeżeli te parafie się pokrywają to świetna informacja, gdyż to przyśpiesza cały proces. Jednak istotne jest to, że musimy udać się do parafii do której podlegamy będąc zameldowanymi w danym miejscu. Istnieje możliwość, że nawet nigdy nie byliśmy w danym kościele po chociażby zmianie miejsca zamieszkania, ale nie jest to istotne i to właśnie do tej parafii należy się udać aby dokonać apostazji. Oprócz wymienionych wcześniej dokumentów, nie można zapomnieć o dowodzie osobistym. Proboszcz który będzie przyjmował nasze oświadczenie o chęci dokonania apostazji musi sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają.

4. Rozmowa z księdzem

Po przyjęciu wszystkich dokumentów, proboszcz musi odbyć z Tobą rozmowę która ma za zadanie odwiedzenie od tej decyzji. Po tej rozmowie, w obecności proboszcza, należy złożyć podpis na wszystkich trzech kopiach oświadczenia.

5. Wysłanie wniosku do kurii

Proboszcz wysyła wniosek o apostazję do kurii, gdzie wniosek jest rozpatrywany przez biskupa. Jeśli biskup nie ma żadnych zastrzeżeń i przychyla się do wniosku, informuje o tym proboszcza parafii, w której miał miejsce chrzest.

6. Adnotacja w księdze osób ochrzczonych

Proboszcz dodaje adnotację o dokonaniu apostazji w księdze osób ochrzczonych. Warto po pewnym czasie od złożenia wniosku o dokonanie apostazji skontaktować się z proboszczem, aby upewnić się, że procedura przebiegła pomyślnie, bowiem parafia nie musi przekazywać żadnych dodatkowych dokumentów i informacji związanych z dokonaniem apostazji. Ta informacja potwierdzająca, najczęściej podawana w rozmowie telefonicznej, to jedyne potwierdzenie tego, że cały proces dokonania apostazji się udał.

Apostazja gotowa,. Teraz już wiesz jak wypisać się z kościoła katolickiego.

Jeśli zastanawiasz się, jak wypisać się z kościoła katolickiego, czyli jak dokonać apostazji, to tak właśnie wygląda ten proces. Należy jednak pamiętać, że dokonanie apostazji ma swoje konsekwencje. Po dokonaniu apostazji nie możemy mieć katolickiego pogrzebu, nie mamy prawa do przyjmowania sakramentów, nie możemy wziąć ślubu kościelnego (z wyłączeniem ślubu jednostronnego), nie możemy uczestniczyć w wydarzeniach kościelnych, nie możemy być członkiem kościelnych organizacji oraz jesteśmy wyłączeni z przetwarzania naszych danych przez kościół katolicki. Zastanów się dwa razy czy na pewno chcesz się wypisać z kościoła katolickiego i rozważ wszystkie za i przeciw.

jak wypisać się z kościoła katolickiego jak wystąpić z kościoła jak się wypisać z kościoła
Jak wypisać się z kościoła katolickiego? Jak wystąpić z kościoła? Jak się wypisać z kościoła?

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

pozew o rozwód pozew rozwodowy wnioski o rozwód

Pozew o rozwód – boom rozwodowy

markowe maseczki modne maseczki

Jakie są markowe i modne maseczki?