Jakie są najwięsze festiwale muzyczne na świecie? Czy są wśród nich polskie festiwale muzyczne? Poznaj naszą listę TOP 21 - Festiwale muzyczne w Europie.
w

SuperSuper WowWow

21 Najpopularniejszych Festiwali Muzycznych w Europie

Festiwal muzyczny to niesamowita przygoda i uczta dla miłośników muzyki. Do wyboru mamy wiele różnych festiwali, na których usłyszymy różne gatunki i wybierzemy coś dla siebie. Jeśli chcecie dowiedzieć się gdzie warto jechać na festiwal muzyczny, jakie są ceny i warunki zakwaterowania to przeczytajcie naszą listę TOP 21 Festiwali muzycznych w Europie!

Festiwale muzyczne to z pewnością wyjątkowe wydarzenia odbywające się każdego roku. Wyczekiwanie, pakowanie, podróż, to wszystko niesie ze sobą magiczną i niesamowicie ekscytującą atmosferę. To jedna z najbardziej ekstremalnych form rozrywki. Spotkanie tysięcy osób współdzielących zainteresowania i gusta muzyczne. Wiele osób przygotowuje się na swój ulubiony festiwal muzyczny z niecierpliwością przez cały rok. Są to ogromne imprezy, skupiające otwartych ludzi i propagujące pozytywne wartości. Największe festiwale muzyczne w Europie mają kluczowy wpływ na tworzenie społeczności kulturowych, rozwijanie subkultur i szerzenie sztuki w wielu jej odsłonach. Wydarzenia te tworzą nadzwyczajną atmosferę, niezapomniane doświadczenia i wieloletnie przyjaźnie.

Czy festiwale muzyczne są dla mnie?

Z uwagi na różnorodność środowisk i miejsc, w których organizowane są największe festiwale muzyczne na świecie, każdy fan muzyki, sztuki bądź innych ciekawych doświadczeń znajdzie dla siebie odpowiedni festiwal i zakwaterowanie. Największe festiwale muzyczne w Europie i na świecie oferują bardzo szeroki wachlarz atrakcji: od energicznych koncertów, konkurencji sportowych przez jam session, aż po warsztaty z medytacji czy malarstwa. Co roku rozrasta się oferta gastronomiczna na wydarzeniach festiwalowych. Jest to świetna okazja, żeby spróbować kuchni z całego świata, oferowanej przez food trucki i stoiska z jedzeniem. Wygoda to pojęcie względne: w zależności od twoich potrzeb wybierasz formę noclegu. Najbardziej popularne jest namiotowanie. Organizatorzy przygotowują dedykowane pola namiotowe z toaletami toi toi i prysznicami. Jeśli jednak cenisz sobie większą prywatność, zawsze dostępne są hotele bądź pokoje w pobliskich miejscowościach. Warto pamiętać, żeby zarezerwować nocleg ze sporym wyprzedzeniem, ponieważ chętnych nie brakuje.

Jakie największe festiwale muzyczne w Europie chciałbyś odwiedzić? Poniżej przedstawiamy nasze zestawienie 21 festiwali różnych gatunków muzycznych tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Podzieliliśmy listę kolejno na: najpopularniejsze festiwale muzyczne w Europie, największe, festiwale muzyki elektronicznej, rockowej i metalowej, z wisienką na torcie w postaci festiwali gotyckich.

polskie festiwale muzyczne, festiwale muzyczne w europie, festiwal muzyczny

Największe festiwale muzyczne w Europie

Na pierwszy ogień idą festiwale muzyki popularnej. Oferują one koncerty wielu różnych gatunków muzycznych. Przyciągają fanów dobrej muzyki pop, indie, elektronicznej, dance, hip hop i wiele innych. Na scenach największych festiwali muzycznych na świecie tego gatunku występują najpopularniejsze gwiazdy XXI wieku. Festiwale muzyki popularnej wyróżniają się tym, że skupiają fanów z różnych środowisk muzycznych, w przeciwieństwie do festiwali o mniej szerokiej gamie oferowanych gatunków muzycznych.

1. Primavera Sound – Barcelona, Hiszpania

Legendarny festiwal, pierwszy raz zorganizowany w 2001 roku w Barcelonie. To festiwal muzyczny odbywający się na początku czerwca, który gości prawie pół miliona festiwalowiczów. Bilety na tydzień wydarzenia w 2022 roku kosztowały 245 euro, za to dwutygodniowe doświadczenie warte było 425 euro. Primavera Sound, to festiwal muzyczny prezentujący wykonawców muzyki pop, rocka alternatywnego, dance, indie, elektronicznej, hip-hopowej i reggaeton. Festiwal corocznie podbijający rankingi gościł gwiazdy takie jak: Arctic Monkeys, Motörhead, My Bloody Valentine, Pixies czy Radiohead. Impreza odbywa się w różnych barcelońskich salach koncertowych i klubach w dzielnicy Parc del Fòrum. Wczesno-wakacyjną atmosferę dekoruje plaża i architektura jednego z najpiękniejszych miast w Europie. Festiwale muzyczne takie jak ten są idealną okazją na zwiedzenie Barcelony, a nawet całego regionu Katalonii.

największe festiwale muzyczne na świecie

2. Glastonbury – Pilton, Somerset, Anglia

Glastonbury, z uwagi na swój unikalny charakter, jest poza konkurencją, uznawany za największy festiwal muzyczny na świecie tego typu. Nie jest to zwyczajny festiwal muzyczny, ponieważ określany jest jako festiwal sztuk widowiskowych. Organizowany pod koniec czerwca, jeden z największych festiwali w Wielkiej Brytanii, gości około dwustu tysięcy osób. Cena za bilet w 2022 roku wynosiła 280 euro. Oprócz koncertów, prezentuje występy teatralne, cyrkowe, kabaretowe, komediowe i tańca współczesnego. Koncerty są zarezerwowane dla najlepszych artystów na świecie. Festiwal organizowany od 1970 roku, gościł takie ikony jak David Bowie czy Dolly Parton. W kolejnych latach wystąpili tam także Beyonce, Muse, Ed Sheeran i Adele. W 2022 roku na scenie Glastonbury pojawiły się takie gwiazdy światowego formatu jak Paul McCartney, Kendrick Lamar i Billie Eilish.

festiwale muzyczne 2022

Festiwale muzyczne często organizowane są w bajecznych miejscach, Glastonbury nie jest wyjątkiem. Odbywa się w południowo-zachodniej Anglii na terenie gospodarstwa mleczarskiego Worthy Farm. Pod festiwal budowane są sceny i namioty na terenie zielonych pól. Teren festiwalu jest oddalony od miejscowości z możliwością zakwaterowania. W przypadku Glastonbury, najlepiej więc sprawdzi się namiot bądź przyczepa kempingowa. Dzięki dużej liczbie wolontariuszy festiwal co roku przeznacza miliony funtów zebranych podczas festiwalu na organizacje charytatywne. To wyjątkowe wydarzenie jest emitowane przez kanały telewizyjne oraz chętnie komentowane w prasie w Wielkiej Brytanii

3. Sziget - Budapeszt, Węgry

Jeden z największych festiwali muzycznych na świecie organizowany od 1993 roku na wyspie Óbudai-sziget na Dunaju. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na wakacyjne festiwale muzyczne? Wydarzenie odbywa się w środku lata, w pierwszej połowie sierpnia i gości pół miliona fanów. Cena biletu na największy festiwal muzyczny na Węgrzech wynosi około 330 euro. Sziget zaprasza artystów bardzo zróżnicowanych gatunków muzycznych. Od heavy metalu, rocka i punk rocka, przez indie i muzykę elektroniczną; aż po reggae, pop i hip-hop. Na malowniczych scenach wystąpiły takie ikony jak Sex Pistols, Iron Maiden czy Snoop Dogg. Wśród najpopularniejszych gwiazd muzyki występowali tam również: Lana Del Rey, Dua Lipa, Kings of Leon, Stromae czy Alan Walker.

festiwale muzyczne w europie

Co roku odbywa się tam ponad 1000 koncertów oraz imprez kulturalnych i sportowych. Na festiwalu można zobaczyć sztuki teatralne, występy cyrkowe i taneczne oraz pokazy kinowe. Rozmiar festiwalu pozwala także na organizację wydarzeń sportowych. W poprzednich latach rozgrywano zawody piłki nożnej, piłki siatkowej oraz tenisowe, a nawet wspinaczkowe i wioślarstwa halowego. Gdyby tego było mało, organizowany jest specjalny pociąg imprezowy z didżejami, zbierający festiwalowiczów z różnych części Europy. Podobnie jak w przypadku Primavera Sound, lokalizacja tego wydarzenia pozwala na zwiedzenie pięknej architektury miasta.

4. Exit – Nowy Sad, Serbia

Festiwal muzyczny założony przez ruch studencki, walczący o demokrację w kraju. Dziś nadal służy misji społecznej jako jeden z największych festiwali w Europie. Organizowany na początku lipca, Exit gości 200 tysięcy fanów muzyki różnych gatunków. W porównaniu do poprzednich opcji festiwali muzycznych, ten oferuje bardziej ekonomiczne doświadczenie, w cenie 125 euro. Wielokrotnie nagradzany festiwal, prezentuje ponad 1000 występów muzyki rockowej, techno, elektronicznej, metalowej, hiphopowej, punkowej, drum and bass oraz reggae. Mimo atrakcyjnej ceny bezprecedensowo konkuruje z największymi festiwalami w Europie, zapraszając gwiazdy takie jak: Billy Idol, Guns N’Roses, Franz Ferdinand, Morrissey czy Pet Shop Boys. Co więcej – zjawiskowa forteca z widokiem na Dunaj, 40 scen pośród tuneli i fos. To niepowtarzalna atmosfera wewnątrz osiemnastowiecznych murów. Tym, co z pewnością przyciąga wielu fanów, jest scena główna. Dance Arena to jedna z największych scen elektronicznych na świecie.

największe festiwale muzyczne na świecie, festiwale muzyczne w europie

Największe festiwale muzyczne na świecie

Jeśli pół miliona osób na festiwalu nie robi na tobie wrażenia, to znaczy, że musiałeś odwiedzić jeden z tych festiwalów. Największe festiwale muzyczne na świecie są wyjątkowymi wydarzeniami, które kolonizują miejsca, w których są organizowane, na kilka dni zamieniając je w centrum najludniejszych miast na świecie. Skupiają ludzi ze wszystkich zakątków świata, tworzą niepowtarzalną okazję do poznania niespotykanych osób. Setki tysięcy osób zjeżdża się corocznie, nie tylko ze względu na koncerty i atrakcje, ale i tradycję spotkania w tak przyjaznej atmosferze. Weterani takich festiwali często zakładają tam obozy i namioty imprezowe, organizując w nich nieustanną zabawę. Inni tworzą obozy przyjaciół i traktują tradycję odwiedzenia festiwalu jako obowiązkową okazję na spotkanie. Jeszcze inni przyjeżdżają sami w poszukiwaniu przygód, bo każdy z otwartymi rękami chętnie przyjmie ich do swojego obozu.

Oczywistym jest więc, że te największe festiwale muzyczne na świecie tworzą przede wszystkim ludzie. Osoby wyznające takie społeczne wartości jak przyjaźń, pomoc i dobra zabawa. Te festiwale muzyczne mają jeszcze jedną zaletę – są one całkowicie darmowe! Z tego tytułu pieniądze oszczędzone na bilecie można przeznaczyć na sprzęt kempingowy, stoiska gastronomiczne lub odzieżowe i gadżetowe. Warto jednak pamiętać, że gigantyczny festiwal muzyczny niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Należy więc przestrzegać zasad festiwalowych, uważać i dbać o siebie i o innych. Definitywnie jednak, są one wartym doświadczeniem do przeżycia.

5. The Donauinselfest – Wiedeń, Austria

„Festiwal na rzece Dunaj”, to największy festiwal muzyczny na świecie na wolnym powietrzu. W ciągu 3 dni, na 4,5 kilometrowej powierzchni festiwalowej, gości około 3 miliony osób. Organizowany jest na wyspie ze wspaniałym widokiem na rzekę Dunaj, na którą można dojechać w łatwy sposób pociągiem z Wiednia. Co roku na 12 scenach na powietrzu i w 16 namiotach występuje tam 300 artystów i grup artystycznych. Oprócz koncertów, na tematycznych scenach festiwalu muzycznego zobaczymy też występy teatralne i kabaretowe. Na Donauinselfest możemy się spodziewać się muzyki gatunku: hip hop, pop, rock, electronic, indie, a nawet country i starych przebojów. Wystąpiły na nich takie gwiazdy, jak: Sean Paul, Shaggy and the Vienna Symphony Orchestra, Robin Schulz, Bloodhound Gang, Anastacia, Taio Cruz, Amy Macdonald czy Michael Bolton. Dodatkowo, co roku organizowany jest konkurs „Rock the Island”. To konkurs, w którym nawet do 500 zespołów walczy o miejsce na scenie największego festiwalu muzycznego.

 

Pomimo obecności tłumów, The Donauinselfest jest jednym z najbezpieczniejszych festiwali w Europie. Stacjonuje tam półtora tysiąca funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, osób udzielających pierwszej pomocy i sprzedawców. W organizacji festiwalu pomaga również drugie tyle wolontariuszy. Przepiękna zielona wyspa otoczona drugą najdłuższą rzeką w Europie oraz wygodne połączenie ze stolicą Austrii, to kolejny powód do odwiedzenia tej pozycji.

festiwale muzyczne 2022, festiwal muzyczny

6. Pol’and’Rock (wcześniej Przystanek Woodstock) - Polska

W rankingu znajdują się oczywiście też polskie festiwale muzyczne. Obowiązkowa pozycja na liście, bo każdy w Polsce zna kogoś kto był na „Woodzie”. Przystanek Woodstock, to legendarny festiwal w naszym kraju. Od 1995 roku, Polski Woodstock podbija serca ludzi z całego świata, będąc jednym z najpopularniejszych wydarzeń w Polsce. Niekończąca się determinacja organizatorów największego festiwalu w kraju i dobroczynny cel wydarzenia stawia go na równi z największymi festiwalami muzycznymi na świecie. Tradycyjnie organizowany w Kostrzynie nad Odrą, od kilku lat zmienia lokalizację. Ten festiwal muzyczny organizowany jest przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która co roku zbiera pieniądze na sprzęt medyczny i leczenie dzieci. Pol’and’Rock organizowany na początku sierpnia przyciąga ok.750 tysięcy osób. Festiwal oferuje: walki w błocie, skok na bungee, warsztaty oraz wiele atrakcji artystycznych i sportowych.

polskie festiwale muzyczne, festiwal muzyczny

Polskie festiwale muzyczne takie jak Woodstock zapraszają gwiazdy światowego formatu, koncentrując się na muzyce mniej popowej. Na scenach możemy spodziewać się następujących gatunków: rock, punk, reggae, metal, elektronika, blues, folk i hip-hop. Występowały tu takie zagraniczne gwiazdy jak: The Prodigy, Damian Marley, Anthrax, Sabaton, Machine Head, Gentleman, Within Temptation, Judas Priest, Gojira czy Heloween. Na przestrzeni lat sceny Woodstock gościły największe ikony polskiej sceny muzycznej. Zagrali na nim m.in.: Dżem, IRA, Sexbomba. Maanam, Pidżama Porno, T.Love, Lao Che, Leszek Możdżer, Grubson, Łąki Łan, Nocny Kochanek, Mesajah, LemON, Big Cyc i O.N.A. Festiwal gościł także noblistów: Olgę Tokarczuk i Lecha Wałęsę, oraz artystów Andrzeja Wajdę i Marka Kondrata. Motto tej pozycji na naszej liście festiwali muzycznych – „Miłość, Przyjaźń i Muzyka”, najlepiej opisuje atmosferę panującą na tym wydarzeniu.

Największe festiwale muzyki elektronicznej / EDM

Muzyka elektroniczna, a tym bardziej coraz to nowsze jej odmiany, jest relatywnie świeżym gatunkiem muzycznym. Mimo to, organizowane są już dziesiątki festiwalów muzyki EDM na całym świecie. Dla przedstawicieli tej kultury muzycznej ważne jest wyrażanie siebie. Jednym sposobem na to jest moda, dlatego kreacje festiwalowe fanów EDM są niesamowicie inspirujące. To, co często wyróżnia takie festiwale, to przywiązanie wagi do spektaklu wizualnego oraz oświetlenia. Dzięki kreatywności tego gatunku, festiwale muzyczne 2022 prezentowały się niczym dzieła sztuki z krainy czarów.

7. Tomorrowland – Boom, Belgia

Opisywany jako doświadczenie z innego wymiaru, największy festiwal muzyczny w Belgii oraz w swoim gatunku. Wydarzenie nawołujące do kształtowania jutra już dziś. Organizowane od 2005 roku, obecnie gości 600 tysięcy osób. Bilety wyprzedają się w kilkadziesiąt minut, a kosztują między 260 a 315 euro. Dwa ostatnie weekendy lipca przenoszą festiwalowiczów do innego świata. Możliwe jest to dzięki rozbudowanej konstrukcji i projektu scen oraz aranżacji wizualnej. Tomorrowland przedstawia gatunki muzyki elektronicznej, popowej, hiphopowej, dance oraz EDM. Na scenach Tomorrowland wystąpiły największe gwiazdy gatunku, takie jak: David Guetta, Swedish House Mafia, Martin Garrix, Hardwell czy Chainsmokers. Ponad 1000 Dj-ów, pokazy sztuki i festiwalowe sklepiki dostarczają zajęcia na cały czas gigantycznej imprezy.

festiwale muzyczne w europie

8. ADE (Amsterdam Dance Event) – Amsterdam, Holandia

Festiwal muzyki elektronicznej w jednym z najbardziej imprezowych miast na świecie. ADE to pięciodniowe wydarzenie odbywające się w październiku w stolicy Holandii. Setki klubów w mieście organizują wówczas ponad 450 imprez z łączną liczbą 2500 artystów z całego świata. Festiwal przyciąga ponad 400 tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Na scenach ADE usłyszymy gatunki: house, dance, trance, elektro i wiele pochodnych. Cena biletów waha się między 350 a 430 euro. Największy występ podczas festiwalu muzycznego odbywa się w sobotę na Arenie Johan Cruyff. Od środy do poniedziałku organizowane są konferencje z artystami, producentami i innymi ludźmi związanymi z muzyką. Na spotkaniach i warsztatach można dowiedzieć się o nowościach w świecie programów muzycznych czy marketingu związanego z branżą. Jest to więc świetny cel podróży dla początkujących artystów tego gatunku. Jednocześnie osoby niezaangażowane w produkcję muzyki elektronicznej znaleźć mogą wydarzenia filmowe, artystyczne, fotograficzne i muzyczne.

największe festiwale muzyczne na świecie

9. ULTRA Europa – Split, Chorwacja

ULTRA Europa to nasza europejska edycja, organizowanego w 20 krajach, największego festiwalu muzycznego w świecie muzyki elektronicznej. Wydarzenie w Europie odbywa się w lipcu i gości około 150 tysięcy osób. Festiwal zaprasza największych artystów gatunku, bilety na 3 dni festiwalu kosztują 170 euro. Co więcej, fest zlokalizowany jest na Stadionie Poljud w Splicie, w nadmorskim mieście na wybrzeżu Dalmacji. Ultra Europa gościł światowej klasy artystów jak Swedish House Mafia, Above and Beyond czy Armin Van Buuren. Jak na festiwale muzyczne muzyki elektronicznej przystało, należy spodziewać się wizualnego show. Ogromne sceny z setkami metrów kwadratowych ekranów LED i pokazy najlepszych pirotechników na świecie. Plażowa wakacyjna atmosfera, ludzie szukający dobrej zabawy i energiczna muzyka na czterech scenach. Na miejscu można wynająć domek plażowy lub kupić namiot. Przygotowanie na fest nie wymaga więc wiele, a oferuje niekończącą się imprezę od rana do rana.

festiwale muzyczne 2022, festiwale muzyczne w europie

10. Creamfields – Daresbury, Anglia

Najstarszy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyczny gatunku EDM. Fest, goszczący 280 tysięcy fanów, organizowany na obrzeżach wsi Daresbury w sierpniu. Koszt biletów na 2022 rok wynosił 320 euro, a wynikał on z ograniczonych miejsc oraz znakomitego składu artystów. Na sześciu scenach usłyszymy gatunki EDM oraz jego nowsze odmiany, old school trance czy hardstyle. Festiwal pierwszy raz odbył się w 1998 roku, od tego czasu goszczony był w krajach na całym świecie. Dzięki temu stał się najbardziej rozpowszechnionym festiwalem EDM. Teren wydarzenia oferuje 70 tysięcy opcji kempingowych. Creamfields wciąż organizuje swoje międzynarodowe edycje na całym świecie, również w Polsce.

festiwal muzyczny

Największe festiwale muzyki rockowej

Niewątpliwie festiwale muzyczne 2022 są nieodłączną częścią subkultur cięższych gatunków muzycznych. Spowodowane jest to dużym znaczeniem koncertów w subkulturach rockowych, punkowych czy metalowych. Muzyka rockowa daje upust emocjom. Największe gwiazdy rockowe w historii są ikonami muzyki na całym świecie. Poza globalnym rozpowszechnieniem tego gatunku, większość fanów od nastoletnich lat odwiedza lokalne koncerty. To właśnie lokalna scena rockowa i gatunków pochodnych, jest najbardziej spotykana nie tylko w Europie. Wynika to z energii, ekspresji i satysfakcjonującego poziomu umiejętności muzycznych jakie te gatunki oferują. Fani rocka mają koncertowanie we krwi. Wiele mało znanych artystów, cięższych gatunków muzycznych, ma społeczności wiernych fanów. Dlatego festiwale rockowe są tak popularne i rozpowszechnione.

11. Download – Donington, Anglia

Na pierwszy ogień idzie największy festiwal rockowy w Wielkiej Brytanii. Goszczący do 110 tysięcy fanów, zaprasza najsławniejsze zespoły na świecie. Bilet na czterodniowy festiwal kosztuje do 270 funtów. To wydarzenie na liście festiwali muzycznych zaprasza artystów muzyki hardrock, heavy metal j i punk. Na scenach Download grały zespoły takie jak: Slipknot, KISS, Iron Maiden, System of a Down, Black Sabbath, Metallica, Linkin Park, Korn, Motörhead, Judas Priest, Rammstein, Mötley Crüe, Muse a nawet Guns N’ Roses. Każdego sierpnia możemy więc spodziewać się na nim legend gatunku. Festiwal regularnie współpracuje z brytyjskimi markami WWE i NXT UK, które zapraszają na wydarzenie gwiazdy sportu. W przerwach między koncertami fani mają do dyspozycji sławną nadmuchiwaną Kaplicę Ślubną, Cyrk Horroru oraz komedię muzyczną. Jeśli twardym imprezowiczom zostaje sił, bary i kino otwarte są również po koncertach.

festiwale muzyczne w europie, festiwal muzyczny

12. Mad Cool – Madryt, Hiszpania

W 2022 roku obchodził swoją piątą rocznicę jako jeden z najpopularniejszych festiwali muzycznych w Europie. Bilety na wydarzenie wahają się między 180 i 240 euro. Hiszpański festiwal muzyki głównie rockowej, ale też popowej, indie oraz elektronicznej gości ok.150 tysięcy osób. Na początku lipca poprzednich lat zagrały tam takie gwiazdy jak: Muse, Metallica, Kings Of Leon, Twenty One Pilots, Imagine Dragons, Pixies, a nawet Arctic Monkeys, The Cure czy Pearl Jam. Festiwal muzyczny zdobył popularność w zastraszającym tempie dzięki legendarnemu składowi oraz lokalizacji w słonecznej stolicy Hiszpanii. Za sukces festiwalu odpowiada też dobrze dobrana kombinacja gatunków muzycznych. Jest to kolejna propozycja na liście festiwali muzycznych, atrakcyjna dla miłośników zwiedzania.

największe festiwale muzyczne na świecie

13. Rock am Ring & Rock im Park - Mendig i Norymberga, Niemcy

W zestawieniu największych festiwali muzycznych na świecie nie mogło zabraknąć tej pozycji. Od 1985 roku Rock am Ring gościł największe gwiazdy muzyki metalowej i rockowej. 8 lat później zaczęto równolegle organizować Rock im Park. Oba festiwale, postrzegane jako jedno wydarzenie, mają taki sam skład muzyków. Łącznie w czerwcu odwiedza je 150 tysięcy osób. Zagrały tam takie legendy jak David Bowie, Metallica, Radiohead, U2, Pearl Jam czy Iron Maiden. A także wiele współczesnych gwiazd światowego formatu takich jak: Green Day, Muse, Korn, Guns N’ Roses, Depeche Mode, The Offspring i wiele innych. Legendarny skład przyjętych zespołów świadczy o historycznej wartości festiwalu Rock am Ring w kulturze muzycznej.

festiwale muzyczne 2022, festiwal muzyczny

14. Reading & Leeds – Reading i Leeds, Anglia

Jeden z dwóch najstarszych na świecie, wciąż aktywny wśród festiwali muzycznych . Angielski fest muzyki gatunków rock, punk, metal, indie i elektronika. Od 55 lat organizowany symultanicznie w miejscowościach Reading i Leeds w Anglii. Festiwal muzyczny gości ponad 100 tysięcy osób. Bilety na wydarzenie, zazwyczaj nie przekraczają ceny 100 funtów. Przez 5 dekad gościł takie gwiazdy jak: Disclosure, Catfish, The Bottlemen, Stormzy, Post Malone, Biffy Clyro czy Liam Gallagher. Na przestrzeni lat, Reading & Leeds eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi. Jest on jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego gatunku.

festiwale muzyczne w europie

Największe festiwale muzyki metalowej

Fani metalu zazwyczaj zaczynają od zespołów rockowych, więc pod względem kulturowym aż tak się nie różnią. Gatunki metalowe jednak reprezentują najmocniejszą odsłonę muzyki ciężkiej. Fani emigrują w ciemne i ekstremalne brzmienia, szukając wrażeń i maksymalnej ekspresji artystycznej. Gatunki metalowe pod względem umiejętności instrumentalnych, porównywane są do muzyki klasycznej. Poziom umiejętności artystów tych gatunków robi ogromne wrażenie. Mimo dużej różnorodności podgatunków muzyki metalowej, ludzie dzielący do nich pasję tworzą silnie związaną społeczność. Festiwale muzyczne tego gatunku, w modzie prezentują najciemniejsze kreacje ze wszystkich subkultur. Charakteryzują ją ćwieki, skóry, pieszczochy, glany i naszywki z ulubionymi zespołami. Teksty piosenek oraz show odgrywane przez artystów, przypominają sceny wyrwane z piekła. Mimo złowieszczej scenografii, metale i metalówy są z reguły bardzo zabawnymi osobami oraz słyną z uprzejmości. Dla tych z pozoru zagorzałych twardzieli, mocna i tragiczna muzyka pozwala dać upust wrażliwości. Festiwale metalowe tworzą niesamowitą atmosferę wprost z horroru, to niespotykane doświadczenie warte przeżycia.

15. Hellfest – Clison, Francja

Największy festiwal muzyczny we Francji, oraz największy festiwal muzyki ciężkiej w Europie. Organizowany w połowie czerwca, gości 420 tysięcy osób. Bilety na wydarzenie kosztują do 270 euro. Składa się z 6 scen – 2 głównych dla najpopularniejszych zespołów oraz 4 tematycznych scen. Mniejsze sceny dedykowane są gatunkom: black metal, death metal, doom metal oraz stoner metal. Hellfest gościł takie legendy jak Slayer, Motörhead, Iron Maiden czy KISS. Wystąpiły na nim też: Megadeth, Scorpions, Metallica, Judas Priest oraz Guns N’ Roses. W poprzednich latach, fanów metalu przyciągnęły zespoły Cannibal Corpse, Sepultura oraz Anthrax. Ciekawostką jest, że festiwale muzyczne takie jak ten często nie mają ograniczeń wiekowych. Wśród upiornego tłumu można zobaczyć rodziny z dziećmi w słuchawkach ochronnych.

festiwale muzyczne 2022, festiwal muzyczny

16. Tuska – Helsinki, Finlandia

Finlandia to kraj, który jak żaden inny zasługuje na porządny festiwal metalowy. Jest to bowiem kraj z największą ilością zespołów metalowych na świecie. Istnieją tam nawet takie zespoły metalowe, których pełny skład tworzą wyłącznie dzieci. Tuska to festiwal organizowany na przełomie czerwca i lipca, goszczący 50 tysięcy osób. Bilety na największy festiwal muzyczny w stolicy Finlandii kosztują ok.160 euro. Organizowany od roku 1998 festiwal metalowy gościł wiele legend metalowej sceny muzycznej. Zagrały na nim m.in. Alice Cooper, Venom, Behemoth, Lamb of God, Opeth czy Anthrax oraz fińskie zespoły takie jak: Nightwish, Apocalyptica czy Children of Bodom. Festiwal oddalony jest od centrum Helsinek zaledwie o 3 kilometry. Atrakcyjna lokalizacja pozwala również na połączenie ekstremalnych doświadczeń ze zwiedzaniem pięknych fińskich krajobrazów.

największe festiwale muzyczne na świecie

17. Wacken – Wacken, Niemcy

Pierwszy raz zorganizowany w 1990 roku, obecnie jeden z najlepszych festiwali muzycznych na świecie. Niemiecki Wacken wpisuje się na listę największych festiwali muzyki metalowej na świecie. Mimo skoncentrowania na gatunkach: hard rock i metal, co roku gości 80 tysięcy osób. Za bilety na festiwal organizowany na przełomie lipca i sierpnia, zapłacimy ok. 300 euro. Wysoka cena wynika ze składu zespołów zapraszanych przez Wacken, który nie oszczędza na legendach światowej sceny metalowej. W 2022 roku wystąpili na nim m.in. Slipknot, Behemoth i Judas Priest, oraz While She Sleeps, Therapy?, Tiamat i Powerwolf. W poprzednich latach gościł tam Iron Maiden, Children of Bodom, Opeth oraz wiele klasyków gatunku. Na powierzchni prawie 3 kilometrów kwadratowych i 8 scenach występuje ponad 150 zespołów. Jest to najpopularniejszy festiwal wśród fanów muzyki metalowej. Bilety na wydarzenie potrafią wyprzedać się w kilka godzin.

festiwale muzyczne w europie

18. Brutal Assault – Jaromer, Czechy

Motto organizowanego od 1996 roku festiwalu brzmi „Przeciw przemocy i nietolerancji”. Bilety na festiwal kosztują między 150 a 170 euro. Obecnie organizowany w wymarzonej lokalizacji, mieści do 40 tysięcy fanów z całego świata (popularny wśród polaków). Na pięciu czeskich scenach zobaczymy wiele gatunków muzyki ciężkiej. Od black i death metalu przez grindcore, hard rock, stoner, aż po industrial electronic metal. Mimo kameralnej wielkości gości największe gwiazdy gatunku. Zagrały tam legendy takie jak Slayer, Mayhem, Vader, Children of Bodom, Taake, Gojira, Gorgoroth czy Cannibal Corpse. A także Behemoth, Meshuggah, Napalm Death, Rotting Christ, Dimmu Borgir, Venom, Electric Wizard czy Mgła. Mroczny klimat imprezy organizowanej w XIII-sto wiecznej twierdzy wojskowej robi duże wrażenie. Wielka strefa gastronomiczna, kino grozy, podziemne katakumby, galerie sztuki i tematyczne stragany. Niezliczona ilość atrakcji, piękne miasteczko, tanie lokalne jedzenie i wyroby. To właśnie ma do zaoferowania Brutal, prześmiewczo nazywany największym „polskim” festiwalem w Czechach.

festiwale muzyczne 2022, polskie festiwale muzyczne

19. Graspop Metal Meeting – Dessel, Belgia

Ostatnia pozycja na liście festiwali muzycznych gatunku metalowego to organizowany od 1996 roku, znany wszystkim fanom belgijski Graspop. Na powierzchni zaledwie czterech kilometrów kwadratowych mieści do 220 tysięcy fanów. Cena biletów na wydarzenie waha się między 190 a 240 euro. Festiwal prezentuje wiele gatunków ciężkiej muzyki, m.in. większość podgatunków metalu, punka i rocka. Na belgijskich scenach zagrało Iron Maiden, Judas Priest, Megadeth, Aerosmith, Sevenfold, Avenged czy Deep Purple. Skład zespołów na dany dzień festiwalu układany jest tak, aby pasował gatunkowo do reszty. Ten festiwal muzyczny, to ekonomiczna i wygodna opcja dla fanów, którzy chcą cieszyć się jedynie ze znakomitych koncertów. Bilet na jeden dzień festiwalu kosztuje ok.120 euro. Graspop oferuje wiele opcji kempingowych. Jest to jeden z największych na świecie festiwali muzycznych tego gatunku.

festiwale muzyczne w europie, festiwal muzyczny

Największe festiwale gotyckie

Na koniec dwie propozycje festiwali muzycznych gatunku muzyki gotyckiej. Są to bowiem najbardziej różnorodne podgatunki muzyczne, mieszczące się na jednym wydarzeniu. Mało kto wie, że muzyka gotycka to mieszanka gatunków pop, rock, metal, rozbudowanej elektroniki i klasyków. Najprościej opisać muzykę gotycką jako delikatnie mroczą odmianę popularnych gatunków z domieszką elektroniki. Pewne jest zatem, że jej różnorodność pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Niektórym gatunkom towarzyszą charakterystyczne ruchy taneczne, którymi łatwo się zarazić. Zjawiskowym fenomenem jest to, że miejsca w których organizowane są festiwale gotyckie, zamieniają się w dynamiczny pokaz mody. Moda to ważna część tej subkultury. Charakteryzują ją średniowieczne suknie, lateksowe elementy, steampunkowe dodatki i oczywiście wszechobecna czerń, skóra i koronka. Kapelusze, staranne makijaże, kolorowe i tapirowane fryzury – wszystko rodem z sabatu czarownic. Weterani podobnych wydarzeń często przygotowują kreacje na festiwale muzyczne przez wiele miesięcy. Niespotykana w innych okolicznościach atmosfera, z pewnością zadowoli miłośników nowych doświadczeń.

20. M’era Luna – Hildesheim, Niemcy

Festiwal muzyczny organizowany od 2000 roku, przyciąga ludzi z całego świata. Jest to bowiem najpopularniejszy festiwal gotycki na świecie. Organizowany w sierpniu, M’era Luna gości do 25 tysięcy osób. Bilety na sierpniowe wydarzenie kosztują w okolicach 140 euro. Na 2 scenach głównych usłyszymy gatunki takie jak synthpop, future pop, aggrotech, gothic rock, dark wave, metal i ebm. W Hildesheim występowały takie legendy gatunku, jak Marilyn Manson, Gary Newman, Nightwish, The Prodigy, The Sisters of Mercy, Lacrimosa, Covenant, Suicide Commando czy Clan of Xymox. Jest to istna śmietanka zespołów gatunku muzyki gotyckiej. Festiwalowi nadaje post punkowy klimat lokalizacja, organizowany jest bowiem na terenie dawnej brytyjskiej bazy lotniczej. Główna scena potrafi mieć wysokość wielopiętrowego budynku, kolejna zaś zaaranżowana jest w hangarze. Na tym obiekcie z naszej listy festiwali muzycznych organizatorzy starannie wydzielają miejsca kempingowe i namiotowe.

największe festiwale muzyczne na świecie, festiwale muzyczne 2022

21. Castle Party – Bolków, Polska

Polski festiwal gotycki, którego początki sięgają 1994 roku. Organizowany w uroczym miasteczku festiwal, którego centrum wraz z główną sceną położone są na terenie zamku. W lipcu przyciąga on tysiące gotów z całej Europy. Obecnie bilety na festiwal nie przekraczają 400 złotych. Castle Party prezentuje gatunki rocka gotyckiego, metalu, industrialu, ebm, future popu i wszystkie pochodne. Gościł takie gwiazdy jak: Lacrimosa, Paradise Lost, Behemoth, Clan of Xymox, Wardruna, Hocico, Combichrist, Percival czy Suicide Commando. Poza sceną główną na pięknie podświetlonym zamku impreza trwa do późnych godzin w klubach. Na dziedzińcu zamku jest strefa gastronomiczna oraz stragany z płytami i ciuchami gotyckimi. Wydarzenie przypominające istny karnawał gotycki organizuje konkursy na najlepszy strój tematyczny. Przyjeżdżający mają do dyspozycji pole namiotowe przy basenie. Wiele osób jednak decyduje się na wynajęcie pokoju bądź mieszkania na czas festiwalu. Oprócz gości, wyrwanych z zamku Drakuli, przyjeżdża tam wiele fotografów i turystów, aby podziwiać kreatywne kreacje uczestników.

Podsumowanie

największe festiwale muzyczne na świecie, polskie festiwale muzyczne, festiwale muzyczne w europie

Tym mrocznym akcentem, zakończyliśmy podróż po festiwalach muzycznych. Na koniec szybkie podsumowanie o czym warto pamiętać wybierając się na festiwal muzyczny:

 

  1. Pilnuj, kiedy wypuszczane są bilety na nasz upatrzony festiwal. Potrafią się szybko wyprzedać!

 

  1. Wybierz z wyprzedzeniem formę zakwaterowania. Zarezerwuj hotel, apartament, domek letniskowy czy miejsce na polu namiotowym bądź przyczepę. Lepiej wcześniej niż wcale!

 

  1. Wybierz transport. Jeśli jedziesz samochodem, zaplanuj, gdzie zaparkujesz auto. Jeśli nie, kup bilety na samolot, pociąg, autobus, blablacar, a może pojedziesz na stopa?

 

  1. Zabierz gadżety kempingowe, leki, krem przeciwsłoneczny… – sporządź listę potrzebnych przedmiotów na wyjazd.

 

  1. Nagłośnienie scen na powietrzu bywa potężne, warto więc zaopatrzyć się (z wyprzedzeniem albo już na miejscu) w zatyczki do uszu, bądź słuchawki ochronne.
polskie festiwale muzyczne, festiwale muzyczne w europie, festiwal muzyczny

Podsumowując, obecnie organizowanych jest tyle festiwalów, ile gustów muzycznych wykreuje społeczeństwo. Dzisiaj odbyliśmy tylko krótką wycieczkę po największych festiwalach muzycznych w Europie. Jednak we wszystkich krajach, gdzie rozwój kultury jest relatywnie możliwy, organizowane są setki podobnych wydarzeń, na mniejszą skalę. Mniejsze, lokalne festiwale muzyczne często koncentrują się na dużo bardziej specyficznych podgatunkach muzycznych. Jeśli więc jesteś fanem nietypowej muzyki, możesz wywęszyć wymarzony festiwal, na przykład pytając innych fanów tego gatunku na koncertach. Pamiętajmy też, że oprócz festiwali muzycznych jest mnóstwo festiwali rozpowszechniających inne dyscypliny, takie jak sport, sztuka, technologia czy nauka. Wszystkie festiwale mają za zadanie jednoczyć ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz zainspirować te społeczności do wspólnej zabawy i rozwoju.

Rozkminiła: Adrianna Angielska 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Święta w Norwegii mają swoje własne i niepowtarzalne tradycje. Są podobieństwa do Polski? Sprawdź jak obchodzi się Boże Narodzenie w Norwegii.

Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Tłuczenie talerzy na drzwiach, uderzanie chlebem o ścianę i dawanie sobie po mordzie. Zwyczaje Sylwestrowe na świecie!

Jaki Nowy Rok taki cały rok. Poznaj zwyczaje sylwestrowe z całego Świata