Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wymienia też wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych. Co zwiedzić w USA? Zobacz, co powie na ten temat lista UNESCO!
w

Lista UNESCO – zabytki w Stanach Zjednoczonych

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Często wtedy pojawia się pytanie, co zwiedzić odwiedzając poszczególne kraje. Dużą popularnością cieszą się zawsze miejsca, które wymienia Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele takich obiektów znajduje się również w Stanach Zjednoczonych. Jeśli więc planujecie wycieczkę do USA i nie wiecie, jakie miejsca odwiedzić… Sprawdźcie, co ma na ten temat do powiedzenia lista UNESCO!

Podróż po USA szlakiem obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO

Jednym z najpopularniejszych hobby XXI wieku stało się podróżowanie. Jednak wiele osób nie wie, jak dobrze zorganizować taką podróż i co tak naprawdę zobaczyć. W końcu pięknych budowli, klimatycznych uliczek i naturalnych skarbów przyrody jest tak wiele! Ostatecznie kończy się na tym, że wielu turystów ląduje w 5-gwiazdkowych hotelach i jedyne co widzi, to basen pełen chloru… Dookoła nas jest tyle pięknych zabytków i naturalnych skarbów przyrody, że zapewne życie jest za krótkie, aby zobaczyć je wszystkie. Lista UNESCO często jest dobrym źródłem inspiracji. Właśnie dlatego chcemy was dziś zabrać w podróż po Stanach Zjednoczonych. W poniższym artykule przedstawiamy niektóre z zapierających dech w piersiach miejsc i cennych dla ludzkości zabytków, które wymienia lista światowego dziedzictwa UNESCO.

Lista UNESCO w USA: Park Narodowy Yellowstone

Zacznijmy od jednego z najpopularniejszych parków narodowych na świecie, czyli Parku Narodowego Yellowstone. Został on utworzony w 1872 roku. Jest to również najstarszy park narodowy na świecie. Na jego terenie znajduje się największe skupisko gejzerów na świecie, które liczy ich aż około 300. Dodatkowo można tu zobaczyć także wodospady, gorące źródła, wulkany błotne i fumarole. Te ostatnie to pewien rodzaj wyziewów, które mają miejsce podczas wybuchu wulkanu. Park Narodowy Yellowstone znany jest również z wielu mieszkających na jego terenie zwierząt, np. niedźwiedzi grizzly, wilków, bizonów i wapiti (jelenie kanadyjskie). Pozycja obowiązkowa dla każdego turysty!

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Lista UNESCO: USA. Park Narodowy Yellowstone należy do najsławniejszych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych.

Historyczny obszar stanowy Cahokia Mounds

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wymienia obszar Cahokia Mounds – skupisko osadnicze znajdujące się niedaleko miasta St. Louis w Missouri w stanie Illinois. Można tam zobaczyć przykłady starożytnej architektury prekolumbijskiej.  Jednym z najważniejszych elementów całego obszaru jest Kopiec Mnichów (ang. Monks Mound), czyli największa w Ameryce Północnej prehistoryczna konstrukcja ziemna.

Independence Hall w Filadelfii

Independence Hall to historyczny budynek, w którym to w roku 1776 podpisana została Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych, a w 1787 roku – Konstytucja Stanów Zjednoczonych. Oba dokumenty zawierają spis najważniejszych zasad obowiązujących w USA, dzięki czemu miejsce to już na zawsze zapisało się na kartach amerykańskiej historii, a lista UNESCO wymienia je jako jedno z ważniejszych.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO w USA: Park Narodowy Yosemite

Ten park narodowy znajduje się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych w samym sercu stanu Kalifornia i na zboczu gór Sierra Nevada. Najpiękniejszymi elementami Parku Narodowego Yosemite są wodospady, przejrzyste potoki, jeziora kotlinowe, granitowe urwiska oraz drzewa mamutowe (sekwoje). Najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów jest Dolina Yosemite. Teren parku obejmują obszary znajdujące się na poziomie od 600 m aż do 4 tys. m n.p.m. Dodatkowo zwiedzający mogą doświadczyć tu takich atrakcji jak jazda konno, biwakowanie oraz wędkowanie. Można się tu zatrzymać na noc w jednym z campingów, na polu namiotowym lub w domku. Po parku można przemieszczać się również za pośrednictwem auta. Park Narodowy Yosemite to raj dla fanów geografii i krajobrazów polodowcowych, a także bogactwo wielu gatunków fauny i flory.

Lista UNESCO w USA: Statua Wolności

Statua Wolności to jeden z najbardziej znanych symboli USA. Znajduje się ona na Liberty Island w Nowym Jorku. Jednak Statua Wolności, a dokładniej Wolność Opromieniająca Świat (ang. Liberty Enlightening the World), to coś więcej niż popularny posąg. To symbol wolności, który USA otrzymało od Francji dla upamiętnienia przymierza zawartego w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Statua Wolności przedstawia postać kobiety trzymającą w prawej dłoni pochodnię, a w lewej – tablicę z datą uzyskania niepodległości przez USA. Na stopach kobiety znajduje się również przerwany łańcuch, który jest symbolem wolności. Co ciekawe, statua miała także witać przybywających do USA emigrantów. Mało kto wie, że posąg został wzniesiony we Francji, a następnie rozebrany na części i przetransportowany statkiem do Stanów Zjednoczonych.

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO wymienia też słynną Statuę Wolności.

Historyczny Park Narodowy Kultury Chaco

Park ten znajduje się w stanie Nowy Meksyk w południowo-zachodniej części USA. Na terenie Parku Narodowego Kultury Chaco znajdują się starożytne ruiny. Dzięki temu miejsce to jest niezwykle istotne dla badań kultur prekolumbijskich. Do najważniejszych budynków i kompleksów należą Pueblo Bonito, Casa Rinconada oraz Kin Kletso. Na obszarze całego parku znajduje się również ok. 4 tys. stanowisk archeologicznych.

Lista UNESCO w USA: Park Narodowy Redwood

Park Narodowy Redwood znajduje się w północnej części Kalifornii i rozciąga się na pasie wybrzeża o łącznej długości 80 km. Miejsce to słynie z sekwoi wieczniezielonych, które osiągają nawet 100 m wysokości, dzięki czemu są najwyższymi drzewami na świecie. Rodzynkiem wśród nich jest Hyperion mierzący aż 115 m! To oznacza, że jest on wyższy nawet od samej Statuy Wolności wraz z cokołem. Park przyciąga swą ciszą i spokojem przenosząc nas do prawdziwie magicznego świata. Ciekawostką jest, że nagrywano tu sceny do filmu Gwiezdne Wojny: Część VI – Powrót Jedi. Zdecydowanie miejsce nie do przegapienia podczas zwiedzania USA!

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Park Narodowy Redwood – Lista UNESCO w Stanach Zjednoczonych.

Misje franciszkańskie nad rzeką San Antonio

Nazwa ta opisuje pięć misji franciszkańskich (ośrodków misjonarskich) położonych wzdłuż brzegów rzeki San Antonio w południowym Teksasie. Można tu zobaczyć budowle oraz pozostałości archeologiczne z XVIII wieku. Są one świadectwem kolonizacji Ameryki Północnej i istnienia Nowej Hiszpanii. Cały ten obszar przedstawia również miejscową kulturę coahuiltecán i kulturę Hiszpanii, które zostały przywiezione przez kolonizatorów.

Park Narodowy Jaskiń Carlsbad

Jest to park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Nowy Meksyk na ternie gór Guadalupe. W jego skład wchodzą łącznie 83 jaskinie, w tym siódma najdłuższa jaskinia na świecie – Lechuguilla Cave. Stanowi ona idealne laboratorium do badań nad procesami geologicznymi i biologicznymi zachodzącymi w środowisku naturalnym. Główną atrakcją Parku Narodowego Jaskiń Carlsbad jest jaskinia Carlsbad, w której żyją setki tysięcy nietoperzy, co jest rzadko spotykanym zjawiskiem na świecie. Jednak wszystkie znajdujące się w tym parku jaskinie są na swój sposób unikalne. Wynika to ze zróżnicowania pod względem wymiarów, obfitości oraz przede wszystkim – z uwagi na bogactwo formacji mineralnych.

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Park Narodowy Jaskiń Carlsbad – Lista UNESCO w USA.

Dzieła architektury XX wieku Franka Lloyda Wrighta

Frank Lloyd Wright to jeden z najważniejszych amerykańskich architektów. Stał się on prekursorem architektury organicznej w XX w. Zaprojektował osiem budynków, które obejmuje Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO. Niezwykle modernistyczne budowle, które świetnie współgrają z otaczającą je naturą, charakteryzują się także otwartym planem, bezprecedensowym wykorzystaniem stali i betonu oraz świetnym połączeniem tego, co na zewnątrz z tym, co wewnątrz. Do wspomnianych ośmiu budowli należą:

  • Unity Temple w Oak Park w stanie Illinois
  • Willa Fredericka C. Robiego w Chicago
  • Taliesin North w Spring Green w stanie Wisconsin
  • Hollyhock House w Los Angeles
  • Willa Falingwater w Mill Run w stanie Pensylwania
  • Dom Herberta i Katherine Jacons w Madison w stanie Wisconsin
  • Taliesin West w Scottsdale w stanie Arizona
  • Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Park Narodowy Wielkiego Kanionu znajduje się w północnej części stanu Arizona i jest jednym z najstarszych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Wielki Kanion, który znajduje się na jego terenie, jest uważany za największy kanion na całym świecie. Został on wyżłobiony w sposób naturalny przez rzekę Kolorado za pomocą transportowanego przez wodę żwiru, piachu i kamieni. Miejsce to zapiera dech w piersiach wszystkim turystom, a podziwianie go pozwala doświadczyć niezwykłych doznań. Dodatkowo na terenie parku występują również ślady osadnictwa z czasów prehistorii.

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Park Narodowy Wielkiego Kanionu to jedno z najsłynniejszych miejsc w USA, które wymienia lista UNESCO.

Monumentalne budowle ziemne Poverty Point

Poverty Point to kompleks monumentalnych konstrukcji ziemnych z okresu prehistorycznego. Budowle te znajdują się w dolnym biegu rzeki Missisipi w stanie Luizjana. Cały kompleks składa się z sześciu kopców oraz placu ceremonialnego, który jest otoczony sześcioma nasypami ziemnymi. Szacuje się, że miejsce to powstało ok. 1700-1100 r. p.n.e. Nie bez powodu mówi o nim lista UNESCO. Jest ono źródłem cennej wiedzy archeologicznej oraz historycznej, która pozwala nam poznać życie, jakie prowadzono w kulturze zbieracko-łowieckiej.

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO w USA: Taos Pueblo

Taos Pueblo to zespół budowli i ośrodków ceremonialnych zbudowanych z glinianych, suszonych cegieł. Znajduje się on w północnej części stanu Nowy Meksyk w dolinie dopływu rzeki Rio Grande. To miejsce jest źródłem kultury Pueblo, czyli rdzennych Amerykanów zamieszkujących tereny Arizony i Nowego Meksyku. Szacuje się, że kompleks został wybudowany pomiędzy 1000 a 1450 r. Z danych z roku 2010 wynika, że tereny te zamieszkiwało wtedy 150 osób.

lista unesco unesco lista światowego dziedzictwa unesco
Takie widoki czekają na Was w Parku Narodowym Olympic. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Olympic

Park Narodowy Olympic znajduje się w północno-zachodniej części stanu Waszyngton. Lista UNESCO docenia wagę tego obszaru z wielu powodów. Miejsce to słynie przede wszystkim z różnorodnych ekosystemów. Obszar parku można podzielić na trzy rejony: wybrzeże Oceanu Spokojnego, góry Olympic oraz umiarkowane lasy deszczowe. Właśnie to stanowi o niesamowitym charakterze parku – można tu zobaczyć różnorodne krajobrazy, zaczynając od dzikich plaż tuż przy skalnych klifach, następnie przemierzając alpejskie łąki i kończąc na wilgotnej kniei z drzewami rodem z filmu science fiction. Piękne i malownicze krajobrazy, których nie można przegapić.

Lista UNESCO w USA: Park Narodowy Great Smoky Mountains

Ostatnią propozycją miejsc, które wymienia Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO jest Park Narodowy Great Smoky Mountains. Leży on na granicy stanów Karolina Północna i Tennessee w paśmie górskim Appalachów. Park Narodowy Great Smoky Mountains jest również najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Stanach Zjednoczonych. To nadzwyczaj malownicze miejsce prawie wcale nienaruszone przez człowieka, dzięki czemu można tu zobaczyć bujną i dziewiczą florę. Brak przemysłu i ludzkiej aktywności na tych obszarach pozwolił na rozwój niezwykle zróżnicowanej biosfery, pośród której można spotkać wiele gatunków roślin objętych ochroną. Ciekawostką jest, że tereny parku były dawniej zamieszkiwane przez Czirokezów, czyli rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Rozkminiła: Weronika Szpak
Redakcja: Marta Helis
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Concierge, inaczej konsjerż, to zawód z długą historią i tradycją. Jednak czym taka osoba się właściwie zajmuje? Przeczytaj o konsjerżach kiedyś i dziś.

Concierge, inaczej konsjerż. Na czym polegają jego usługi?

Masz niechęć do dzwonienia? Dlaczego rozmowa przez telefon jmoże być krępująca? Jak przestać się bać rozmów przez telefon? Czy nagrać wiadomości głosowe?

Musimy rozmawiać przez telefon, dlaczego się boimy?