w , , ,

Kto wymyślił ketchup?

Poznajcie kilka ciekawych faktów o keczupie. Czy keczup zawsze zawierał pomidory? Czemu Ed Sheeran uważany jest za największego fana keczupu na świecie? Skąd właściwie pochodzi nazwa ketchupu? I W końcu keczup czy ketchup?

keczup mity ciekawostki fakty historia

Keczup lub jak kto woli ketchup to styl życia. Są osoby, które bez keczupu nie wyobrażają sobie jedzenia. Dodają go dosłownie do wszystkiego. Do Pizzy, makaronu, jajek, a nawet do owoców morza. Większość z nas używa keczupu na co dzień, przy okazji grilla ze znajomymi czy będąc w jednej z popularnych sieci fast foodów, w której to zamawia hamburgera właśnie z wcześniej wspomnianym gęstym, płynnym sosem. 

Mało kto zastanawia się jak interesującym produktem jest ketchup i nie wie ile prozdrowotnych właściwości może zawierać.

Piszemy keczup, rzadziej z angielska ketchup. Wymawiamy tradycyjnie [keczup] lub - naśladując angielską wymowę - [keczap]. Ten drugi wariant wymowy wydaje się niektórym osobom pretensjonalny.

Keczup nie zawsze zawierał pomidory

Aż trudno w to uwierzyć, ale keczup nie zawsze zawierał tak oczywistego składnika jakim są pomidory. Nie zawsze był to słodki czy pikantny sos z pomidorów, cukru i octu z przyprawami. Pomidor, który okazuje się być tak oczywistym składnikiem keczupu został dodany do receptury przez Amerykanów dopiero na początku XIX wieku, a początki istnienia naszego produktu sięgają XVII wieku! Ale wróćmy najpierw do początku historii.

Historia keczupu - skąd się wzięła nazwa?

W XVII wieku Chińczycy mieszali marynowane ryby z przyprawami i nazywali je kôe-chiap lub kê-chiap, co oznacza dosłownie solankę z marynowanych ryb czy skorupiaków.

Z Chin keczup trafił do Malezji i Singapuru, skąd siedemnastowieczni angielscy żeglarze odkryli uroki tej chińskiej przyprawy i zabrali ją ze sobą na zachód, gdzie tamtejsi kucharze starali się odtworzyć sos używając ogórków, grzybów, czy ostryg.

Na początku XIX wieku zadebiutował pierwszy przepis na keczup na bazie pomidorów. James Mease, naukowiec z Filadelfii w swej recepturze użył pulpę pomidorową, przyprawy i brandy, lecz zabrakło octu i cukru.

Dlaczego kucharze tak późno zastosowali pomidory? Tu mamy pewną ciekawostkę!

W latach XVIII pomidory były uważane za trujące, a nawet nazywane „trującym jabłkiem”. Teoria ta została jednak później obalona, gdyż okazało się, że talerze cynowe, na których jedzono pomidory zawierały szkodliwy dla organizmu ołów!

H.J. Heinz Co - pierwszy keczup sprzedawany masowo

historia keczupu kto wymyślił ketchup

Mamy rok 1869. Klasyczna butelka keczupu Heinza z jednym wąskim bokiem ustanowiła normę dla przemysłu, a wąska szyjka uprościła nalewanie keczupu i zminimalizowała kontakt z powietrzem, którego trzeba było unikać, aby sos nie nabierał ciemnej barwy. Dodatkowo przezroczyste szkło pozwalało konsumentowi dokładnie zobaczyć produkt.

Dziś Heinz jest najlepiej sprzedającą się marką keczupu w USA, z ponad 650 milionami butelek sprzedawanych każdego roku.

Skupiając się na Heinzu, czy kiedykolwiek zauważyliście hasło „57 odmian” wydrukowane na każdej butelce?

Podczas wymyślenia tego hasła, firma produkowała ówcześnie ponad 60 smaków keczupu, a mistrz marketingu uznał, że numer 57 jest chwytliwy i pozostał do dnia dzisiejszego.

Heinz sprzedaje obecnie ponad 5700 rodzajów produktów

historia keczupu ketchupu paleta produktów heinz

Ciekawostki i rekordy związane z keczupem

Keczup bez wątpienia stał się elementem współczesnej popkultury. Powstało wokół niego mnóstwo ciekawych historii i rekordów. Poznajcie kilka z nich.

Ed Shereran największy fan keczupu

Brytyjski muzyk Ed Sheeran zdecydowanie może szczycić się mianem największego fana keczupu. Wytatuował on sobie na ramieniu etykietę ketchupu „Heinz 57”. Limitowana butelka Heinza, na której znajduje się niesławny tatuaż sprzedana została za 1500 funtów w Londynie, ustanawiając tym samym rekord świata w opinii firmy.

Największa na świecie butelka keczupu

największa na świecie butelka keczupu

Największa na świecie butelka keczupu stoi obok trasy 159 w Illinous. Ta unikalna 52. Metrowa wieża została zbudowana w 1949 roku.

Rekord w piciu keczupu na czas

Najszybszy czas wypicia butelki keczupu wynosi 17,53 sekundy i został osiągnięty przez Andre Ortofla w Augsburgu, w Niemczech. Aby pobić rekord, musiał wypić co najmniej 396g keczupu!

Międzynarodowy dzień keczupu

W Stanach Zjednoczonych 5ego czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Keczupu.

Właściwości zdrowotne keczupu

Keczup obniża cholesterol

Wolontariusze w badaniu z 2007 roku, którzy dodawali ketchup do swoich trzech codziennych posiłków, zauważyli, że całkowity poziom cholesterolu spadł o sześć procent w ciągu sześciu tygodni.

Keczup poprawia wzrok

Ketchup zawiera witaminę A i C, które są kluczowe dla zdrowego układu odpornościowego i działają na polepszenie wzroku.

Działanie przeciwnowotworowe keczupu

Zawartość likopenu w ketchupie działa przeciwnowotworowo, zmniejszając ryzyko powstania raka prostaty. Chroni także przed zawałem serca i wylewem.

Ketchup jako produkt codziennego użytku nie tylko poprawia smak naszego jedzenia, lecz także jest produktem leczniczym. Czy wiedzieliście o jego pochodzeniu i właściwościach?

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0
Skąd biorą się sny erotyczne sen erotyczny

Skąd biorą się sny erotyczne?

magiczna moc kolorów

Jak dobierać kolory do typu urody?