Zwierzęta są często mądrzejsze od niejednego człowieka, ale czy są inteligentne? Poznaj najinteligentniejsze i najmądrzejsze zwierzęta na świecie. najmądrzejsze zwierzę na świecie najinteligentniejsze zwierzęta inteligentne
w

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow Ha haHa ha WrrWrr PrzykroPrzykro

Najmądrzejsze zwierzęta na świecie

Zwierzęta są często mądrzejsze od niejednego człowieka, ale czy są inteligentne? Poznaj najinteligentniejsze i najmądrzejsze zwierzęta na świecie.

Czy znasz najmądrzejsze zwierzęta na świecie? Wszyscy wiemy, że zwierzęta są inteligentne. Są nawet tacy, którzy twierdzą że te najinteligentniejsze zwierzęta na świecie swoją mądrością przebijają niejednego człowieka. W większości rankingów na najmądrzejsze zwierzęta świata zestawiane są ze sobą zwierzęta domowe, bo to właśnie one towarzyszą nam w codziennym życiu i to u nich zauważamy różne ciekawe przyzwyczajenia, procesy myślowe czy też więź z człowiekiem lub innymi zwierzętami.

Inteligentne zwierzęta to dla nas przeważnie te, które przejawiają jak największa liczbę cech, które normalnie byśmy przypisali przede wszystkim człowiekowi. W rankingu znajdą się również takie zwierzęta, które na pierwszy rzut oka raczej nie kojarzą się z inteligentnymi.

Jakie są najinteligentniejsze zwierzęta na świecie?

Jakie są więc najinteligentniejsze zwierzęta na świecie? Przygotowaliśmy listę 14 najmądrzejszych zwierząt! Domyślasz się, które zwierzę jest uznawane za najmądrzejsze na świecie? Zaczynamy od końca. 

14. Szop

W naszym rankingu ostatnie, bo czternaste miejsce na najmądrzejsze zwierzęcia na świecie, zajmuje zwierzę często kompletnie pomijane we wszelkich rozważaniach o najinteligentniejszych zwierzętach świata. Szopy w rzeczywistości mogą pochwalić się wysokim IQ. Potrafią otwierać kłódki i zapamiętują zastosowane rozwiązania problemu na wiele lat. Przed laty przeprowadzano badanie, podczas którego do dyspozycji dano szopom wodę i kamienie, a na wodzie znajdowały się pianki jako przysmak. Połowa testowanych szopów domyśliła się, że podnosząc poziom wody dzięki kamykom, będą mogły dostać się do pianek. Ze zrozumieniem tej zależności miałby problem niejeden człowiek, szczególnie dziecko. Szopy to bez wątpienia bardzo inteligentne zwierzęta.

13. Papuga szara (Żako)

Kolejne miejsce w rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie zajmują papugi, które są znane ze swojego sprawnego rozwiązywania zagadek oraz powtarzania słów człowieka. Co ciekawe, badania naukowe pokazują, że papugi naprawdę rozumieją słowa, które powtarzają. Warto tu przytoczyć przykład afrykańskiej papugi szarej o imieniu Alex, która nauczyła się ponad 100 słów po angielsku, a także potrafi rozpoznawać kolory i kształty. Nie bez znaczenia może być tu fakt, że właścicielem tej niesamowitej papugi jest wykładowca psychologii z Harvardu.

12. Kot — Najinteligentniejsze zwierzęta na świecie

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć kotów. Zupełnie jak psy, koty są w stanie nauczyć się wielu sztuczek, ale w porównaniu do psów, są jednak trudniejsze do zbadania oraz ciężej je wytresować. Nie są one bowiem zainteresowane udziałem w takich testach, tresurach i badaniach, co może wskazywać na to, że są to bardzo inteligentne zwierzęta! Badacze twierdzą, że nie tylko to przemawia za ich wysoką inteligencją, ale też bycie niezależnymi, ciekawskimi i niezwykle ostrożnymi.

11. Gołąb

Kto by pomyślał, że w rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie znajdzie się gołąb. To kolejne zwierzę, które może kojarzyć się nie najlepiej i być uznane za szkodnika, podczas gdy tak naprawdę jest inteligentne. Ich duża ilość w środowisku sprawiła, że poddane zostały wielu testom na inteligencję, podczas których radziły sobie zaskakująco dobrze. Udowodniono m.in., że gołębie widzą związki między przedmiotami a zdjęciami, odróżniają ludzkie twarze oraz są samoświadome. To jasne przesłanki ku temu, aby można było nazwać gołębia zwierzęciem inteligentnym.

10. Wiewiórka

Wiewiórki kojarzą nam się z przebiegłością, wytrwałością, co owszem może nam wskazywać na pewne pokłady inteligencji u tych zwierząt, ale niekoniecznie daje nam podstawy do tego, by wiewiórkę zaliczyć do grona najmądrzejszych zwierząt na świecie. Wiewiórka jest w tym zestawieniu nie bez powodu! Przede wszystkim, o jej wysokim IQ świadczy fakt, że bez problemu żyje obok ludzi. Ale nie tylko obok ludzi, gdyż w pierwszej kolejności wiewiórki nauczyły się podkradać jedzenie głównie ptakom i zawsze znajdą sposób, aby się do niego dostać.

W Kalifornii zaobserwowano, że wiewiórki maskują swój naturalny zapach przez zapach grzechotnika, co ma odstraszać wrogów. Gdy wiewiórki chowają swoje zapasy jedzenia na zimę, także wykazują się niebywałą przebiegłością i inteligencją. Mianowicie udają, że chowają swoje zapasy tam, gdzie tak naprawdę nic nie ma. Wszystko po to, aby oszukać potencjalnych złodziei. Wszystkie te cechy pozwalają wiewiórce otwierać pierwszą dziesiątkę rankingu na najinteligentniejsze zwierzęta. 

9. Szczur — Najinteligentniejsze zwierzęta na świecie

Szczury, niestety, mają złą opinię, a tak naprawdę są bardzo ciekawymi i inteligentnymi zwierzętami. Badania wielokrotnie pokazały, że szczury szybko się uczą, świetnie radząc sobie z nauką i rozumieniem konceptów. Mimo że dużo mniejsze, mają podobną zdolność rozwiązywania problemów co psy. Choć szczury mają bardzo słaby wzrok, świetnie radzą sobie z przechodzeniem labiryntów i jeśli choć raz znajdą odpowiednią trasę, nigdy jej nie zapominają. Podobnie do innych zwierząt z wysokim IQ, szczury są bardzo empatyczne. Jedno z badań wykazało nawet, że szczur chętnie pomoże drugiemu zwierzęciu, które znalazło się w sytuacji niebezpiecznej, mimo że w tym samym czasie może sięgnąć po łatwo dostępny przysmak. Mimo że szczurów raczej nie lubimy, nie można im tego odmówić, że są to inteligentne zwierzęta.

8. Ośmiornica

Tego zwierzęcia na pewno się nie spodziewałeś w rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie. Wszyscy wymienieni dotychczas bohaterowie naszego rankingu to kręgowce, ale jak udowadnia ośmiornica, wcale nie trzeba mieć kręgosłupa, aby być piekielnie inteligentnym! Ośmiornice nie tylko posiadają największy mózg ze wszystkich bezkręgowców, ale też posiadają mózg o podobnej budowie co człowiek. Różnią się jednak tym, że aż 60% neuronów posiadają na swoich mackach! Ośmiornicom nie jest obce posługiwanie się różnymi narzędziami, aby się chronić. Odkręcenie słoika i rozwiązanie labiryntu to również żaden problem dla ośmiornic.

7. Pies

Dla niektórych to pewnie spore zaskoczenie, że ukochany czworonóg jest dopiero w połowie tego zestawienia. Psy cechują się dużą inteligencją i umiejętnościami, które pozwalają im na lepsze dostosowanie się i zrozumienie człowieka. Psy bowiem rozumieją język symboliczny, emocje i są empatyczne. W niektórych obszarach psy mają bardziej ludzkie zachowania niż zwierzęta naczelne. Psy są też w stanie zrozumieć i zareagować na gesty człowieka, takie jak ruch oczami lub wskazywanie w konkretne miejsce, nawet bez wcześniejszej tresury. Typowy pies rozumie też około 165 słów, choć jest w stanie nauczyć się ich o wiele więcej. Pewien border collie imieniem Chaser był w stanie przypomnieć sobie ponad 1000 różnych słów i zrozumieć proste zdania!

6. Świnia

Świnia to prawdopodobnie najbardziej inteligentne udomowione zwierzę. Świnie są w stanie rozwiązywać labirynty, okazywać i rozumieć emocje i uzyskać samoświadomość szybciej niż człowiek. Te zwierzęta umieją także zrozumieć zupełnie abstrakcyjne koncepty i dzięki temu, potrafią nawet grać w gry komputerowe. W testach z użyciem właśnie ekranów, świnie niczym nie odbiegały szympansom. O inteligencji świń świadczy także umiejętność szybkiego dostosowania się do różnych warunków oraz zdominowania innych gatunków zwierząt. Wystarczy świni spojrzeć w oczy, by stwierdzić, że to inteligentne zwierzęta.

5. Wrona — Najinteligentniejsze zwierzęta na świecie

Wrony są częścią bardzo inteligentnej rodziny ptaków, krukowatych, do których oprócz wron zaliczamy także sroki, kruki oraz sójki i nie mogło ich zabraknąć w rankingu na najinteligentniejsze zwierzęta świata. Są to jedyne zwierzęta nienależące do zwierząt z rzędu naczelnych, które tworzą narzędzia. Tworzą sondy i haki z patyków, aby ułatwić sobie dostęp do pożywienia. Młode wrony są w stanie tworzyć takie narzędzia, ale to dzięki przyglądaniu się starszym osobnikom poszerzają swoje umiejętności, co tylko udowadnia to, że ich IQ jest wysokie. Rozumieją one także ciąg przyczynowo-skutkowy, który u człowieka zaczyna działać dopiero około 6 roku życia. Są w stanie doskonale dopasować się do otoczenia. W środowisku miejskim samochody są dla nich bardzo użyteczne, bo wrony upuszczają orzechy w twardej skorupce na drogę, gdzie dalej samochody dzięki swojej sile roztrzaskują skorupę, a wrony mogą wtedy cieszyć się pożywieniem.

4. Słoń

Jednym ze sposobów na zmierzenie inteligencji jest porównanie wielkości mózgu do wielkości reszty ciała. Słonie mają największy mózg ze wszystkich zwierząt lądowych, z ilością neuronów taką samą jak u człowieka. Słonie znane są z tego, że mają świetną pamięć oraz są niezwykle empatyczne. Potrafią rozpoznać się w lustrze, co świadczy o tym, że są samoświadome. Słonie są także w stanie pracować w grupie, na przykład aby rozwiązywać zagadki lub mechanicznie, dzięki współpracy, dostać się do jedzenia. Nie mogło ich więc zabraknąć w rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie.

3. Delfin - Najinteligentniejsze zwierzęta

Otwieramy pierwszą trójkę rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie. Uważa się, że delfiny (a także wieloryby) posiadają podobną inteligencję co inne ssaki czy ptaki. Ich mózg jest bardzo duży w porównaniu do wielkości ich ciała. Co więcej, mózg delfinów jest bardziej pofałdowany niż mózg człowieka, co może sugerować że delfiny są inteligentniejsze nawet od ludzi! Ponad to, delfiny i wieloryby to jedyne zwierzęta morskie które przechodzą test na samoświadomość. Delfiny są również niebywale społecznymi zwierzętami, które posiadają swoją tożsamość społeczną. I tak jak inne zwierzęta z wysokim ilorazem inteligencji, delfiny umieją posługiwać się narzędziami; delfiny używają gąbki aby chronić swoje pyszczki przy eksplorowaniu dna morskiego.  Wielu badaczy uważa też, że odgłosy wydawane przez delfiny to tak naprawdę skomplikowany język, którego częścią są imiona delfinów. Zupełnie jak inne bardzo inteligentne zwierzęta, młode delfiny długo pozostają przy matce, aby przy jej boku uczyć się życia.

2. Orangutan

To kolejny na liście i jedno z najbardziej inteligentnych po człowieku zwierzy. Orangutany mają niezwykły intelekt. Podobnie do szympansów, są zdolne do tworzenia własnych kultur, a spotkanie orangutana posługującego się skomplikowanymi narzędziami to nic niezwykłego. Tak jak goryle, orangutany co noc budują legowiska z gałęzi i liści, które cechują się dokładną i misterną konstrukcją. Orangutany prowadzą życie raczej w pojedynkę, tworząc szeroko rozproszoną społeczność. Budują silne, aczkolwiek zdystansowane więzi. Zgodnie z badaniami, orangutany to jedyne stworzenia oprócz człowieka które stosują tak zwaną regułę wzajemności. Orangutany potrafią więc oszacować plusy podarowania czegoś, oczekują takiego samego gestu w zamian i zapamiętują taką wymianę. Orangutany to bez wątpienia bardzo inteligentne zwierzęcia, ale nie najmądrzejsze zwierzęta na świecie.

1. Szympans - Najinteligentniejsze zwierzęta

Pierwsze miejsce w rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie oczywiście nie powinno być zaskoczeniem, wszakże 98% genów szympansa pokrywa się z genami ludzkimi. Szympansy bez cienia wątpliwości to bardzo inteligentne zwierzęcia, a ich umiejętności również są zgodne z umiejętnościami i myśleniem ludzkim. Szympansy umieją wytwarzać i używać narzędzi oraz polować w grupie. Szympansom nie jest również obce pokazywanie altruizmu czy empatii, a także są samoświadome. Grupy szympansów mogą także tworzyć własną kulturę. Mają one swoje własne, odrębne zachowania i przyzwyczajenia, które są wyjątkowe dla tej konkretnej grupy szympansów i ich zachowania niczym nie przypominają tych z innego stada.

Szympansy mają także zaawansowany i wyszukany sposób komunikowania się, gdyż używają one 60 odrębnych znaków do komunikacji z innymi szympansami. Bardzo ciekawym jest również fakt, że nie żyjąc na wolności i przebywając z ludźmi, szympansy są w stanie nauczyć się ludzkiego języka migowego. Kompletnym zaskoczeniem jest fakt, że podczas testów na pamięć szympansy poradziły sobie lepiej niż człowiek! Bez wątpienia więc szympansy zasługują na pierwsze miejsce w tym zestawieniu.

Świat zwierząt jest pełny tajemnic, ale warto poznać jak najwięcej z nich. Dzięki temu rankingowi można lepiej zrozumieć zachowania nie tylko udomowionych pupili, ale też bardziej egzotycznych i dzikich zwierząt. Oczywiście kolejność w rankingu może się róznić w zależności od kryteriów jakie bierze sie pod uwagę przy ustalania rankingu na najmądrzejsze zwierzęta na świecie. Z pewnością może zaskakiwać też fakt, że w tym rankingu nie ma króla zwierząt, za którego uważa się lwa, a że zwierzęta które na co dzień uznawane są za szkodniki, tak naprawdę cechują się wysoką inteligencją. Warto o tym pomyśleć gdy następnym razem spotkamy je na swojej drodze.

Rozkminiła: Klaudia Kazanowska
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak 

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

    • To logiczne, ze w takim zestawieniu porównujemy zwierzęta inne niż ludzie… Pani/Panu zdecydowanie 1wsze miejsce w tym rankingu się nie nalezy z taka siła dedukcji.

Wenecja? Dzika turystyka? Może ten termin nie jest znany, bo w Polsce nie stykamy się jeszcze z takimi turystami, a raczej wandalami. Ćwiczysz triathlon?

Dzika Turystyka – Poznajcie Wenecki Triathlon

automaty z wierszami poezjomat automaty do dystrybucji wierszy i opowiadań

Poezjomat – wiersze i opowiadania z automatu