Zastanawiasz się, czy Madera zimą to dobry pomysł? W tym artykuje dowiesz się jakie atrakcje czekają tam na Ciebie właśnie o tej porze roku.
w

SuperSuper

Czy Madera zimą to dobry pomysł?

Czy zastanawiasz się, czy warto jechać na Maderę zimą? Jeśli tak, to w tym artykule dowiesz się, dlaczego jest to dobry pomysł!

Czy zastanawiasz się, czy warto jechać na Maderę zimą?

Jeśli tak, to w tym artykule dowiesz się, dlaczego jest to dobry pomysł!

Madera to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Oczywiście jest to tylko subiektywna opinia, ale żeby się przekonać trzeba samemu się tam wybrać i przeżyć to wszystko na własnej skórze. Myślę, że zdjęcie powyżej chociaż trochę zachęciło Cię do podróży. Jeżeli nie to zostań tutaj jeszcze chwilę i kontynuuj lekturę.

Planowanie podróży - Madera zimą

Madera wcale nie musi być droga, tym bardziej poza sezonem letnim, dlatego zima to dobra pora na wyjazd przyjazny dla kieszeni. Wtedy właśnie ceny biletu lotniczego są najniższe. Zimą często spadają też ceny zakwaterowania. Nie musisz koncentrować się na ofertach biur podróży, są one niejodnokrotnie bardzo wysokie ze względu na zakwaterowanie.  Najczęściej będzie się mieściło w cztero- czy pięciogwiazdkowym hotelu, więc cena wycieczki automatycznie idzie w górę. W tego typu hotelach również wyżywienie jest bardzo drogie, a ceny śniadań wynoszą ok. 12 euro od osoby. Za tę kwotę „w mieście” pożywne śniadanie zjedzą dwie osoby. Biorąc pod uwagę te czynniki, dlaczego by nie rozważyć wyjazdu na własną rękę? Aktualnie Wizzair oferuje bezpośrednie loty z Warszawy i Katowic. Prywatne mieszkanie w dużo niższej cenie, wynajęty samochód i można w pełni chłonąć Maderę. Ma ona wiele do zaoferowania, nawet zimą. Możesz mieć pewność, że znajdziesz coś dla siebie.

szlak ponta do sao laurenco

Madera zimą - pogoda

Przez położenie geograficzne wyspa Madera klimat ma bardzo łagodny – nie bez powodu nazywana jest wyspą wiecznej wiosny. Średnia temperatura powietrza wynosi od 17°C  zimą do 26°C  latem. Należy jednnak pamiętać, że temperatury mogą różnić się w zależności od miejsca wyspy, a wynika to z górzystego ukształtowania terenu. Północne części wyspy Madera są z reguły chłodniejsze i występuje tam większe zachmurzenie. Woda w oceanie ma temperaturę ok. 18°C, co zapewnia ciepły prąd zatokowy. Średnia liczba dni słonecznych na wyspie Maderze wynosi 27 w miesiącu, a liczba dni deszczowych to zaledwie 91 rocznie. Na Maderze pada głównie jesienią i zimą. Jeżeli chodzi o temperatury to wahają się one mniej więcej między 17°C zimą a 27°C latem. Co ciekawe w miesiącach zimowych na Maderze pada czasem śnieg. Zdarza się to tylko w najwyższych partach gór. Zwykle jest to tylko cieniutka warstewka białego puchu, która bardzo szybko topnieje. Mimo to, wywołuje to ekscytację wśród lokalnej społeczności, dla której śnieg jest niemal anomalią pogodową.

Co robić na Maderze zimą ?

Aktywny wypoczynek

Co prawda Madera zimą nie jest idealną destynacją dla miłośników wygrzewania się w słońcu i kąpieli w oceanie. Niemniej jednak nie jest to niemożliwe, nawet w grudniu czy styczniu zdarzają się dni, kiedy sami „lokalsi” wybierają się na plaże. Madera zimą jest wymarzonym miejscem do uprawiania turystyki pieszej. Nie jest zbyt gorąco i nie ma wielu turystów, co sprawia, że maszerowanie jest bardzo przyjemne. Wyspa oferuje bogatą gamę szlaków nazywanych Lewadami. Do najpopularnejszych należą Vereda do Areeiro, prowadząca malowniczą trasą do najwyższego szczytu wyspy – Pico Ruivo. Levada das 25 Fontes, gdzie zobaczymy przepiękne wodospady. Vereda da Ponta de São Lourenço – najbardziej wysunięta na wschód część wyspy. Do zwiedzenia jest także Funchal, szczególnie część w pobliżu mariny i starego miasta, np. słynna uliczka z pomalowanymi drzwiami.

Sporty ekstremalne

Na wyspie wiecznej wiosny coś dla siebie znajdą także amatorzy sportów ekstremalnych. Ze względu na artybuty geograficzne takie jak ukształtowanie terenu Madera jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do uprawiania kanoningu. Tak aktywność polega na zjeżdżaniu na linie i skakaniu po wodospadach, których na Maderze nie brakuje. Oczywiście, nie wszystkie z nich nadają się do takiej aktywności, ale wyprawy kanioningowe są organizowane przez profesjonalistów. Dostaniesz od nich potrzebny sprzęt i cenne wskazówki.

Rowerowe szaleństwo

Wbrew pozorom Madera to także miejsce przyjazne kolarzom zarówno szowym, jak i enduro. Malownicze widoki, dające w kość podjazdy i szalone zjazdy. Czy to nie jest to, co uwielbiają wszyscy miłośnicy dwóch kółek? Dodatkowo w Funchal znajduje się pętla szosowa, która ciągnie się wzdłóż wybrzeża. Natomiast w głębi wyspy są parki ze specjalnie utworzonymi ścieżkami do kolarstwa górskiego czy enduro. Każdy kolarz amator czy profesjonalista znajdzie coś dla siebie!

Surfing

Portugalia to kolebka europejskiego surfingu i raj dla amatorów tego sportu. Madera mimo, że jest znacznie oddalona od lądu i kanionu Nazaré, który odpowiada za ogromne fale na zachodnim wybrzeżu Portugalii, ma do zaoferowania całkiem niezłe warunki. Szczególnie dla osób początkujących lub tych, które czują się niepewnie na dużych falach. Bez problemu znajdziecie szkółki z profesjonalnymi instruktorami, którzy krok po kroku wprowadzą Was w świat surfingu.

To trzeba zobaczyć!

Świąteczne dekoracje i jarmark bożonarodzeniowy

Coroczne dekoracje a zwłaszcza światełka rozwieszone praktycznie na wszystkich ulicach Funchal, i nie tylko, przyciągają wielu turystów i zachwycają z każdym rokiem coraz bardziej. Na ulicach rozbrzmiewa świąteczna muzyka, przez co możemy w pełni poczuć ducha świąt. Wyobraźcie sobie spacer w tej niesamowitej scenerii, jedzenie smażonych kasztanów i picie świątecznego likeiru podawanego w kieliszkach z czekolady, które później można zjeść. Na jarmarku, w uroczo przystrojonych chatkach można kupić lokalne przysmaki oraz trunki. To naprawdę magiczny czas na Maderze. Mimo, że nie ma tam śniegu i jest duzo cieplej niż w Polsce, to można spędzić tam fantastyczne Święta Bożego Narodzenia.

Sylwester

Zapewne mało osób wie, że Madera ma najlepszy sylwestrowy pokaz fajerwerków w Europie. W wakacje organizowany jest konkurs, w którym chętne kraje europejskie przygotowują próbne, krótkie pokazy. Nagrodą jest właśnie główne show w sylwestrową noc. Co ciekawe, jest to na tyle prestiżowe, że co roku do rywalizacji zgłasza się conajmniej kilka krajów. Pokaz trwa około 8 minut i można tam zobaczyć przeróżne typy sztucznych ogni oraz efektów świetlnych, a to wszystko w rytm muzyki. Brzmi wspaniale, prawda? Jest niestety jedno „ale” – cena biletu lotniczego w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem jest zdecydowanie najwyższa w całym roku. 

Karnawał

Mniej więcej w połowie lutego na Maderze zaczyna się karnawał, a zabawa trwa przez cały tydzień. W tym czasie organizowane są przeróżne eventy dla dzieci i dorosłych. Głównym wydarzeniem jest pochód karnawałowy (Cortejo alegorico) rodem z Rio de Janeiro. Parada przechodzi ulicą Avenida do Mar od Muzeum Christiano Ronaldo aż do Praça da Autonomia. Bierze w nim udział kilkuset muzyków i tancerzy samby w przepięknych, fantazyjnych i kolorowych strojach. To wszystko oczywiście w rytm karnawałowej muzyki. Uwierzcie, nie da się stać bez ruchu. W trakcie tego tygodnia odbywa się też wiele mniejszych imprez karnawałowych, a lokalna społeczność bardzo bierze sobie ideę karnawału do serca i zawsze przykłada ogromną wagę do kostiumów. Dlatego, w czasie karnawału na ulicach można spotkać nawet całe rodziny poprzebierane, np. za znane postacie z filmów.

Mam nadzieję, że ten artykuł przekonał Was do wyjazdu do zielonych ogrodów na Atlantyku. Do zobaczenia w Funchal!

Rozkminiła: Dominika Gawryluk
Redakcja i optymalizacja SEO: Dominika Gawryluk
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Zastanawiasz się nad prezentem dla 12 latki? Nie wiesz co kupić, aby 12 latka cieszyła się ze swojego prezentu? Poznaj nasze rady na udany prezent!

Prezent dla 12 latki – jaki warto wybrać?

Najtańsze kraje na wakacje