Zastanawiasz się, gdzie leży najzimniejsze miejsce na świecie lub najzimniejsze miejsce na ziemi Czy jest to najzimniejsze miasto w Rosji? Zgadnij!
w

Lubię!Lubię! WowWow SuperSuper

Jakie jest najzimniejsze miejsce na ziemi?

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce na ziemi i jakie tam panują temperatury? Wiesz gdzie leży najzimniejsze miasto na świecie i jak radzą sobie jego mieszkańcy z ekstremalnie mroźnymi zimami?

Najzimniejsze miejsce na ziemi, najzimniejsze miejsce na świecie lub najzimniejsze miejsce w Rosji? Nie są to raczej miejsca, w których będziesz planował najbliższe wakacje. Raczej nie są to też miejsca, do których byś się wybrał, nawet za sowitą dopłatą. No, chyba że chcesz błysnąć w osiedlowym klubie morsowania?! Wówczas droga wolna. Są to miejsca znane z ekstremalnego zimna. Jeśli lubisz ekstremalnie ekstremalne warunki i wbrew wszelkim rozumom planujesz jednak odwiedzić te miejsca, to weź koc. I wyposaż się we wszystko, co może Cię w jakikolwiek sposób uchronić przed działaniem ekstremalnie niskich temperatur. Przedstawiamy rekordzistów pod względem najzimniejszych temperatur, jakie kiedykolwiek zanotowano na ziemi. Poznaj ranking na najzimniejsze miejsce na Ziemi.

Najzimniejsze miejsce na Ziemi

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji
najzimniejsze miejsce na ziemi

Jeżeli mówimy o najzimniejszym miejscu na Ziemi to musimy jeszcze odróżnić najzimniejsze miejsce na Ziemi zamieszkałe przez człowieka i najzimniejsze miejsca na świecie po prostu. Te najzimniejsze miejsce na Ziemi jest tak ekstremalnie zimne, że zwykły człowiek w nim może ledwo przeżyć. Ale nieustraszeni i dobrze odizolowani od mrozów i żądni przygód odkrywcy oraz naukowcy znaleźli sposoby, aby przetrwać nawet w tak ekstremalnie zimnych miejscach.

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji
najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

W większości z wymienionych poniżej miejsc zwykłe termometry nie działają. Twoja skóra, zamarznie w ciągu kilku minut, a krople w twoim oddechu zamieniłyby się w kryształy podczas wydechu. Mama by Ciebie w takie miejsce bez kurtki raczej nie puściła.
Wiele z tych miejsc to także stacje naukowe, w których przeprowadzono ważne i przełomowe dla ludzkości badania, więc tym bardziej warto docenić trud, jaki brali na siebie naukowcy, żeby w imię nauki przetrwać przez jakiś czas w najzimniejszych miejscach na ziemi. Więc nalej sobie kubek gorącej herbaty i odkryj najzimniejsze miejsce na ziemi.

Najzimniejsze miejsce na ziemi

12. Prospect Creek, Alaska, USA (-62.1°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie
najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: Styczeń 1971

Ranking na najzimniejsze miejsce na ziemi zamyka wioska Prospect Creek na Alasce. Wioska obecnie jest praktycznie niezamieszkana. Przed laty była miejscem docelowym licznych ekspedycji górniczych oraz służyła jako osada dla pracowników Trans-Alaska Pipeline System w późnych latach 70-tych. W styczniu 1971 temperatura w tym miejscu wynosiła -62,1°C. Przez długie lata osadę uważano za najzimniejsze miejsce w USA. W 2003 roku spadło w tym rankingu, o czym przeczytasz w dalszej części rankingu na najzimniejsze miejsce na ziemi.

11. Snag, Terytorium Jukonu, Kanada (-62.8°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: Luty 1947

Leżąca w dolinie w kanadyjskim Jukonie, mała wioska Snag, obecnie całkowicie opustoszała z ludności. Wioskę używano jako awaryjne lądowisko podczas drugiej wojny światowej, a później jako stację meteorologiczną. Podczas niezwykłej zimy w roku 1947 mieszkało w niej ok. 10 osób i to właśnie wtedy odnotowano rekordowo niską temperaturę wynoszącą aż -62,8°C. Ekstremalne zimno powodowało, że mieszkańcy zgłaszali, że ich oddech zamarzał w powietrzu podczas wydechu i opadał na ziemię w postaci białego pyłu. Co dziwniejsze, odkryli, że dźwięki przenosiły się znacznie dalej w zimnym, gęstym powietrzu. A głosy słyszano kilka mil od ich źródła. Najzimniejsze miejsce na ziemi?

10. Jakuck, Syberia, Rosja (-64.4°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji

Kiedy: 1891

Jakuck jest uznawane jako najzimniejsze miasto na ziemi, położone na wiecznej zmarzlinie. Choć w regionie zdarzają się krótkie, ale ciepłe lata (w 2011 r. temperatury dochodziły do 38,4°C), to zdarzają się też długie i bardzo mroźne zimy. W 1891 roku temperatury spadły do rekordowych 64,4°C. Położona wzdłuż miasta Jakuck rzeka Lena, w okresie zimowym często zamarza na tyle mocno, że samochody i ciężarówki używają jej jako drogi. W dalszej części artykułu poznasz kolejne interesujące fakty odnośnie Jakucka, najzimniejszego miejsca na świecie. 

9. North Ice, Grenlandia (-66.1°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

Kiedy: Styczeń 1954

Ta stacja badawcza, założona podczas Brytyjskiej Wyprawy na Grenlandię Północną w latach 50-tych, była w swoim czasie nawet w ścisłej czołówce rankingu na najzimniejsze miejsca na ziemi. Temperatura odczytana w 1954 roku była w tym czasie najzimniejszą, jaką kiedykolwiek odnotowano na półkuli północnej i spadła do niewyobrażalnych -66,1°C. Pierwotnie do stacji badawczej docierano wyłącznie psimi zaprzęgami, a zapasy i narzędzia transportowano wojskowym samolotem i zrzucano na stację. Ekspedycja naukowa przeprowadziła w tych ekstremalnych warunkach bardzo szerokie badania. Te badania obejmowały geologię, sejsmologię, fizjologię i glacjologię. Najzimniejsze miejsce na ziemi?

8. Oymyakon, Syberia, Rosja (-67.7°C) - najzimniejsze miejsce w Rosji?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji?

Kiedy: Luty 1933

To miejsce czasami określa się jako najzimniejsze miejsce na ziemi, na którym mieszkają ludzie i znajduje się w północnym biegunie zimna koła podbiegunowego. Z chęcią posłuchalibyśmy, jak agenci nieruchomości próbują sprzedać ten zakątek wiejskiej Rosji. Miejscowość, w której mieszka mniej niż 1000 osób, położona jest pomiędzy dwiema dolinami. Zatrzymują one między sobą zimne wiatry, co potęguje panujące tam warunki. Jeżeli masz dzieci, to daj im cynk, że w Rosji w Oymyakonie nie trzeba chodzić do szkoły, gdy temperatura spada poniżej -55°C. W 1933 roku odnotowano tam najniższą temperaturę -67,7°C.

7. Stacja Klinck, Grenlandia (-69.6°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji?

Kiedy: Grudzień 1991

Grenlandia jest największą wyspą na świecie, ale nie ma na niej tego co kojarzymy zazwyczaj z wyspami. Czyli palm i plaż. Z powodu gigantycznego lądolodu, który pokrywa większą część jej powierzchni wyspa ta praktycznie nie nadaje się do zamieszkiwania i jest tylko w bardzo małej części zaludniona. Zakładanie stacji meteorologicznych w tym niegościnnym klimacie wymaga od nieustraszonych naukowców przemierzania terenu na skuterach śnieżnych z przyrządami w ręku.

Oprócz ważnych badań klimatycznych, stacje badawcze na Grenlandii zarejestrowały jedne z najbardziej ekstremalnych warunków na półkuli północnej. Stacja badawcza Klinck znajduje się w pobliżu najwyższego punktu pokrywy lodowej. Ten jest stale narażony na najgorsze skutki suchego i zimnego klimatu kontynentalnego i jest jednocześnie rekordzistą pod względem najzimniejszego miejsca na kole podbiegunowym. Położona w środkowej Grenlandii, pobiła poprzedni rekord należący do Oymyakon (patrz poniżej) o około 2 stopnie w grudniu 1991 roku. Osiągnęła wtedy -69.6°C. Pomimo tak niskich temperatur, duża część lodu Grenlandii szybko się topi.

6. Werchojańsk, Rosja (-69.8°C) - najzimniejsze miejsce w Rosji?

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji
inajzimniejsze miejsce w Rosji -najzimniejsze miejsce na ziemi?

Kiedy: Luty 1892

To rosyjskie miasto, zamieszkałe przez około 1000 osób, leży w obrębie koła podbiegunowego i jest jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi, uważanych za północny „biegun zimna”, gdzie odnotowano najzimniejsze temperatury na półkuli północnej. Jego wyjątkowy klimat tworzy obszar zimnego, gęstego powietrza zwany Wyżyną Syberyjską. Obszar ten jest podatny na inwersje temperatury, czyli miejsca, w których temperatura wzrasta wraz z wysokością. Niewiarygodne jest to, że w Wierchojańsku latem temperatury regularnie przekraczają 30°C. Miasto przechodzi jedne z największych wahań temperatury między zimą a latem na ziemi. A nam się często wydaje, że w Polsce są duże wahania temperatury między zimą a latem.

5. Denali, Alaska, USA (-73,8°C)

najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: w okresie pomiędzy 1950 a 1963 oraz 2003

Najwyższy szczyt górski w Ameryce Północnej to spektakularny, imponujący widok, wznoszący się ponad 6000 m nad poziomem morza. Kiedyś znany był jako Mount McKinley. Obecna nazwa to Denali, która jest od wieków używana przez lokalny lud Koyukon, który zamieszkuje tereny wokół góry.

Góra Denali stanowi również raj dla wspinaczy, ale jeśli myślisz o wejściu na szczyt, będziesz potrzebował wyjątkowego ekwipunku ochronnego. On Cię ochroni przed ekstremalnym zimnem. Przy średniej temperaturze około -10°C tylko połowa osób, które próbują wejść na tę górę, dociera na szczyt. W latach 1950-1969 stacja meteorologiczna odnotowała tam temperaturę około -73°C, a temperatura odczuwalna wynosiła nawet -83,4°C. Natomiast w 2003 roku stacja meteorologiczna znajdująca się w pobliżu szczytu zanotowała w 2003 roku najzimniejszą temperaturę, odnotowaną kiedykolwiek w Stanach Zjednoczonych, wynoszącą niewyobrażalne -73,8°C.

4. Dome Argus, Półwysep Antarktyczny (82,5°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie
najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Lipiec 2005

Czytając ten artykuł z każdą kolejną pozycją na pewno się zastanawiasz jak nisko możemy jeszcze zejść z temperaturą. Naukowcy uważają, że to miejsce ma bardzo duży potencjał na pierwsze miejsce w rankingu najzimniejsze miejsce na ziemi.  Położony jest niedaleko obecnego rekordzisty, ale naukowcy spekulują, że pobliski grzbiet gór jest domem dla najzimniejszych naturalnych warunków na Ziemi.

W 2018 roku zespół z University of Colorado w Boulder wykorzystał technologię mapowania w podczerwieni do zidentyfikowania regionów we wschodniej Antarktyce, gdzie temperatury mogą spaść poniżej -90°C. Występują one w płytkich zagłębieniach topograficznych w pobliżu najwyższej części pokrywy lodowej, na wysokości od 3 800 do 4 050 m, a Dome Argus jest jednym z topowych kandydatów na najzimniejsze miejsce na świecie.

3. Stacja Amundsen-Scott, Antarktyda (-82,8°C)

najzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Czerwiec 1982

Położona na Biegunie Południowym, Stacja Amundsen-Scott została zbudowana w 1956 roku. W tym miejsce tylko przez sześć miesięcy w roku świeci słońce, przez pozostałe sześć miesięcy panują całkowite ciemności. Najwyższa temperatura zanotowana w tej części Płaskowyżu Wschodnio antarktycznego miała miejsce w Boże Narodzenie 2011 roku, kiedy to termometry podniosły się do -12,3°C. Najzimniejsza odnotowana temperatura to -82.8°C w czerwcu 1982 roku.

Ludzie, którzy mieszkają i pracują na Stacji Bieguna Południowego Amundsen-Scott widzą tylko jeden wschód i jeden zachód słońca w roku. Więc być może nie jest zaskakujące, że jest to miejsce, które jest uznawane za jedno z najzimniejszych na świecie. Położona wysoko na płaskowyżu antarktycznym, stacja znajduje się ok. 3000 m nad poziomem morza. Nawet w letnie dni temperatura nie przekracza -12 ° C.

Stacja jest stale zamieszkana od czasu, gdy Stany Zjednoczone zbudowały tu pierwszą bazę w 1956 roku, a obecnie średnia liczba mieszkańców wynosi około 150 osób (choć zimą liczba ta spada do podstawowej załogi). Naukowcy na stacji pracują nad wszystkim, od badań neutrin, przez prace biomedyczne, po obserwacje kosmicznego tła mikrofalowego za pomocą Teleskopu Bieguna Południowego.

2. Stacja Vostok na Antarktydzie (-89,2°C)

najzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Lipiec 1983

Jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi jest, o dziwo, również jednym z najbardziej nasłonecznionych. W grudniu, Stacja Badawcza Vostok na Antarktydzie cieszy się ponad 22 godzinami światła słonecznego. Natomiast w okresie zimowym w czasie nocy polarnej jest dokładnie zero godzin światła słonecznego. Natomiast Vostok odnotowuje najniższą średnią roczną temperaturę spośród wszystkich stacji pogodowych na naszej planecie.

Stację założono w 1957 roku przez Związek Radziecki i jest miejscem fascynujących badań. Oprócz rdzeni lodowych i magentronomii, naukowcy spenetrowali Jezioro Wostok, ogromne subglacjalne jezioro ukryte pod lodem. Odkryli tam ekosystem mikrobów i organizmów wielokomórkowych, który wcześniej był odcięty od reszty świata. Stacja stanowi część Południowego Bieguna Zimna, obszaru na półkuli południowej z najniższymi zarejestrowanymi temperaturami powierzchni. W lipcu 1983 roku termometry osiągnęły tu najniższą temperaturę -89,2°C. Jest to jednocześnie  najniższa temperatura powietrza, jaką kiedykolwiek bezpośrednio zarejestrowano. Stacja Vostok jest również jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi. Ma jedynie około 20 milimetrów opadów rocznie, z czego rzecz jasna całość stanowi śnieg.

1. Płaskowyż Wschodniej Antarktydy, Antarktyda (-92,3°C)

najzimniejsze miasto w Rosji
najzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Sierpień 2010

Wschodni Płaskowyż Antarktyczny rości sobie prawo do tytułu najzimniejszego miejsca na Ziemi. W latach 2004-2016 dane satelitarne zebrane na obszarze Dome Argus i Dome Fuji, czyli na obszarze o wielkości Australii, sugerują, że temperatury powietrza mogły wynosić około -94°C. Byłaby to najzimniejsza temperatura na Ziemi i naukowcy uważali, że wraz z suchym powietrzem, które gromadzi się wokół obszaru, może to spowodować, że temperatury staną się jeszcze zimniejsze.

W 2010 r. satelita Landsat 8 skierował swoje instrumenty na wysoki grzbiet na pokrywie lodowej Antarktydy Wschodniej i potwierdziło się to, czego naukowcy spodziewali się o lokalnym klimacie już od dawna. Że jest zimno, wyjątkowo zimno.. CHOLERNIE ZIMNO. Odnotowując odczyt -92,3°C, ta sucha, zimna pustynia została uznana za najzimniejsze miejsce na Ziemi. Pobiła poprzedni rekord ze stacji Vostok (patrz wyżej), który utrzymywał się od 1983 roku.

Choć temperatury rzadko przekraczają tu -30°C, ludzie znaleźli sposób na życie i pracę w tym regionie. Pobliska stacja Dome Fuji została założona w 1995 roku, a rdzenie lodowe wywiercone w tym regionie dają nam wgląd w 720 000 lat historii paleoklimatycznej. Chcesz się wybrać? Spakuj termos, koc i wszystko co grzeje.

Redakcja: I. Fernandez
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Przy Penne alla Vodka słowa hymnu "z ziemi włoskiej do Polski" nabierają nowego znaczenia. Poznaj historie i przepisy na Vodkasauce czy też Pennevodka. Sos pomidorowy z wódką penne alla vodka Pennevodka lub vodkasauce vodka sauce

Penne alla vodka. Jak przygotować sos pomidorowy z wódką?

Pandemia nie ułatwia nam walki o estetyczny wygląd naszej twarzy. Maseczki pomagają uchronić się przed wirusem, ale powodują problemy skórne - zwane maskne.

Jak uniknąć maskne?