Zastanawiasz się, gdzie leży najzimniejsze miejsce na świecie lub najzimniejsze miejsce na ziemi Czy jest to najzimniejsze miasto w Rosji? Zgadnij!
w

Jakie jest najzimniejsze miejsce na ziemi?

Zastanawiałeś się kiedyś, gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce na ziemi i jakie tam panują temperatury? Wiesz gdzie leży najzimniejsze miasto na świecie i jak radzą sobie jego mieszkańcy z ekstremalnie mroźnymi zimami oraz czy najzimniejsze miejsce na ziemi to jednocześnie najzimniejsze miasto na świecie?

Najzimniejsze miejsce na ziemi, najzimniejsze miejsce na świecie lub najzimniejsze miejsce w Rosji? Są to raczej miejsca, w których będziesz planował najbliższe wakacje. Nie są to też raczej miejsca do których byś się wybrał, nawet za sowitą dopłatą. No chyba, że chcesz błysnąć w osiedlowym klubie morsowania?! Wówczas droga wolna. Są to miejsca znane z ekstremalnego zimna. Jeśli lubisz ekstremalnie ekstremalne warunki i wbrew wszelkim rozumom planujesz jednak odwiedzić te miejsca, to weź koc i wyposaż się we wszystko co może Ciebie w jakikolwiek sposób uchronić przed działaniem ekstremalnie niskich temperatur. Przedstawiamy rekordzistów pod względem najzimniejszych temperatur, jakie kiedykolwiek zanotowano na zmieni. Poznaj ranking na najzimniejsze miejsce na Ziemi.

Najzimniejsze miejsce na Ziemi

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji

Jeżeli mówimy o najzimniejszym miejscu na Ziemi to musimy jeszcze odróżnić najzimniejsze miejsce na Ziemi zamieszkałe przez człowieka i najzimniejsze miejsca na świecie po prostu. Te najzimniejsze miejsce na Ziemi jest tak ekstremalnie zimne, że zwykły człowiek w nim może ledwo przeżyć, ale nieustraszeni i dobrze odizolowani od mrozów i żądni przygód odkrywcy oraz naukowcy znaleźli sposoby, aby przetrwać nawet w tak ekstremalnie zimnych miejscach.

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji
najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

W większości z wymienionych poniżej miejsc zwykłe termometry nie działają.
Twoja skóra, jeśli zostałaby odsłonięta, zamarznie w ciągu kilku minut, a krople w twoim oddechu zamienią się w kryształy podczas wydechu. Mama by Cibie w takie miejsce bez kurtki raczej nie puściła.
Wiele z tych miejsc to także stacje naukowe, w których przeprowadzono ważne i przełomowe dla ludzkości badania, więc tym bardziej warto docenić trud jaki brali na siebie naukowcy, żeby w imię nauki przetrwać przez jakiś czas w najzimniejszych miejscach na ziemi. Więc nalej sobie kubek gorącej herbaty i odkryj najzimniejsze miejsce na ziemi

Najzimniejsze miejsce na ziemi

12. Prospect Creek, Alaska, USA (-62.1°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie
najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: Styczeń 1971

Ranking na najzimniejsze miejsce na ziemi zamyka wioska Prospect Creek na Alasce. Wioska obecnie jest praktycznie niezamieszkała. Przed laty było to miejsce licznych ekspedycji górniczych oraz służyła jako osada dla pracowników Trans-Alaska Pipeline System w późnych latach 70-tych. W styczniu 1971 roku zanotowano w tym miejscu -62,1°C. Przez długie lata osada była uważana za najzimniejsze miejsce w USA. W 2003 roku zostało w tym rankingu zdetronizowane, o czym preczytasz w dalszej części rankingu na najzimneijsze miejsce na ziemi.

11. Snag, Terytorium Jukonu, Kanada (-62.8°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi - najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: Luty 1947

Leżąca w dolinie w kanadyjskim Jukonie, mała wioska Snag, obecnie całkowicie opustoszała z ludności. Wioska była używana jako awaryjne lądowisko podczas drugiej wojny światowej, a później jako stacja meteorologiczna. Podczas niezwykłej zimy w w roku 1947 mieszkało w niej ok. 10 osób i to właśnie wtedy odnotowano rekordowo niską temperaturę wynoszącą aż -62,8°C. Ekstremalne zimno powodowało, że mieszkańcy zgłaszali, że ich oddech zamarzał w powietrzu podczas wydechu i opadał na ziemię w postaci białego pyłu. Co dziwniejsze, odkryli, że dźwięki przenosiły się znacznie dalej w zimnym, gęstym powietrzu, a głosy były słyszane kilka mil od ich źródła.

10. Jakuck, Syberia, Rosja (-64.4°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji

Kiedy: 1891

Jakuck jest uznawane jako najzimniejsze miasto na ziemi, położone na wiecznej zmarzlinie. Choć w regionie zdarzają się krótkie, ale ciepłe lata (w 2011 r. temperatury dochodziły do 38,4°C), to zdarzają się też długie i bardzo mroźne zimy. W 1891 roku temperatury spadły do rekordowych 64,4°C. Położona wzdłuż miasta Jakuck rzeka Lena, w okresie zimowym często zamarza na tyle mocno, że jest używana prze samochody i ciężarówki jako droga. W dalszej części artykułu poznasz kolejne interesujące fakty odnśnie Jakucka, najzimniejszego miejsca na świecie. 

9. North Ice, Grenlandia (-66.1°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

Kiedy: Styczeń 1954

Ta stacja badawcza, założona podczas Brytyjskiej Wyprawy na Grenlandię Północną w latach 50-tych, była w swoim czasie nawet w ścisłej czołówce rankingu na najzimniejsze miejsca na ziemi. Temperatura odczytana w 1954 roku była w tym czasie najzimniejszą, jaką kiedykolwiek odnotowano na półkuli północnej i spadła do niewyobrażalnych -66,1°C. Pierwotnie do stacji badawczej można się było dostać wyłącznie psimi zaprzęgami, a zapasy i narzędzia były transportowane wojskowym samolotem i zrzucane na stacją. Ekspedycja naukowa przeprowadziła w tych ekstremalnych warunkach bardzo szerokie badania, które obejmowały geologię, sejsmologię, fizjologię i glacjologię.

8. Oymyakon, Syberia, Rosja (-67.7°C) - najzimniejsze miejsce w Rosji?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji?

Kiedy: Luty 1933

To miejsce czasami jest określane jako najzimniejsze miejsce na ziemi, które jest stale zamieszkiwane przez ludzi i znajduje się w północnym biegunie zimna koła podbiegunowego. Z chęcią posłuchalibyśmy, jak agenci nieruchomości próbują sprzedać ten zakątek wiejskiej Rosji. Miejscowość, w której mieszka mniej niż 1000 osób, położona jest pomiędzy dwiema dolinami, które zatrzymują między sobą zimne wiatry, co potęguje panujące tam warunki. Jeżeli masz dzieci to daj im cynk, że w Rosji w Oymyakonie nie trzeba chodzić do szkoły, gdy temperatura spada poniżej -55°C. W 1933 roku odnotowano tam najniższą temperaturę -67,7°C.

7. Stacja Klinck, Grenlandia (-69.6°C) - najzimniejsze miejsce na ziemi?

najzimniejsze miejsce na świecie - najzimniejsze miejsce w Rosji?

Kiedy: Grudzień 1991

Grenlandia jest największą wyspą na świecie, ale nie ma na niej tego co kojarzymy zazwyczaj z wyspami. Czyli palm i plaż. Z powodu gigantycznego lądolodu, który pokrywa większą część jej powierzchni wyspa ta praktycznie nie nadaje się do zamieszkiwania i jest tylko w bardzo małej części zaludniona. Zakładanie stacji meteorologicznych w tym niegościnnym klimacie wymaga od nieustraszonych naukowców przemierzania terenu na skuterach śnieżnych z przyrządami w ręku.

Oprócz ważnych badań klimatycznych, stacje badawcze na Grenlandii zarejestrowały jedne z najbardziej ekstremalnych warunków na półkuli północnej. Stacja badawcza Klinck znajduje się w pobliżu najwyższego punktu pokrywy lodowej i jest stale narażona na najgorsze skutki suchego i zimnego klimatu kontynentalnego i jest jednocześnie rekordzistą pod względem najzimniejszego miejsca na kole podbiegunowym. Położona w środkowej Grenlandii, pobiła poprzedni rekord należący do Oymyakon (patrz poniżej) o około 2 stopnie w grudniu 1991 roku, osiągając -69.6°C. Pomimo tak niskich temperatur, duża część lodu Grenlandii szybko się topi.

6. Werchojańsk, Rosja (-69.8°C) - najzimniejsze miejsce w Rosji?

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie najzimniejsze miasto w Rosji
inajzimniejsze miejsce w Rosji -najzimniejsze miejsce na ziemi?

Kiedy: Luty 1892

To rosyjskie miasto, zamieszkałe przez około 1000 osób, leży w obrębie koła podbiegunowego i jest jednym z najzimniejszych miejsc na ziemi, uważanych za północny „biegun zimna”, gdzie odnotowano najzimniejsze temperatury na półkuli północnej. Jego wyjątkowy klimat tworzy obszar zimnego, gęstego powietrza zwany Wyżyną Syberyjską. Obszar ten jest podatny na inwersje temperatury, czyli miejsca, w których temperatura wzrasta wraz z wysokością. Niewiarygodne jest to, że w Wierchojańsku latem temperatury regularnie przekraczają 30°C; Miasto przechodzi jedne z największych wahań temperatury między zimą a latem na ziemi. A nam się często wydaje, że w Polsce są duże wahania temperatury między zimą a latem.

5. Denali, Alaska, USA (-73,8°C)

najzimniejsze miejsce na świecie

Kiedy: w okresie pomiędzy 1950 a 1963 oraz 2003

Najwyższy szczyt górski w Ameryce Północnej to spektakularny, imponujący widok, wznoszący się ponad 6000 m nad poziomem morza, ktory kiedyś znany był jako Mount McKinley. Obecna nazwa to Denali, która jest od wieków używana przez lokalny lud Koyukon, który zamieszkuje tereny wokół góry.

Góra Denali stanowi również raj dla wspinaczy, ale jeśli myślisz o wejściu na szczyt, będziesz potrzebował wyjątkowego ekwipunku ochronnego, chroniącego Ciebie przed ekstremalny zimnem. Przy średniej temperaturze około -10°C tylko połowa osób, które próbują wejść na tę górę, dociera na szczyt. W latach 1950-1969 stacja meteorologiczna odnotowywała tam temperaturę około -73°C, a temperatura odczuwalna wynosiła nawet -83,4°C. Natomiast w 2003 romu stacja meteorologiczna znajdująca sie w pobliżu szczytu zanotowała w 2003 roku najzimniejszą temperaturę, odnotowaną kiedykolwiek w Stanach Zjednoczonych, wynoszącą niewyobrażalne -73,8°C.

4. Dome Argus, Półwysep Antarktyczny (82,5°C)

najzimniejsze miejsce na ziemi najzimniejsze miejsce na świecie
najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Lipiec 2005

Czytając ten artykuł z każdą kolejną pozycją na pewno się zastanawiasz jak nisko możemy jeszcze zejść z temperaturą. Naukowcy uważają, że to miejsce ma bardzo duży potencjał na pierwsze miejsce w rankingu najzimniejsze miejsce na ziemi.  Położony jest niedaleko obecnego rekordzisty, ale naukowcy spekulują, że pobliski grzbiet gór jest domem dla najzimniejszych naturalnych warunków na Ziemi.

W 2018 roku zespół z University of Colorado w Boulder wykorzystał technologię mapowania w podczerwieni do zidentyfikowania regionów we wschodniej Antarktyce, gdzie temperatury mogą spaść poniżej -90°C. Występują one w płytkich zagłębieniach topograficznych w pobliżu najwyższej części pokrywy lodowej, na wysokości od 3 800 do 4 050 m, a Dome Argus jest jednym z topowych kandydatów na najzimniejsze miejsce na świecie.

3. Stacja Amundsen-Scott, Antarktyda (-82,8°C)

inajzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Czerwiec 1982

Położona na Biegunie Południowym, Stacja Amundsen-Scott została zbudowana w 1956 roku. W tym miejsce tylko przez sześć miesięcy w roku świeci słońce, przez pozostałe sześć miesięcy panują całkowite ciemności. Najwyższa temperatura zanotowana w tej części Płaskowyżu Wschodnio antarktycznego miała miejsce w Boże Narodzenie 2011 roku, kiedy to termometry podniosły się do -12,3°C. Najzimniejsza odnotowana temperatura to -82.8°C w czerwcu 1982 roku.

Ludzie, którzy mieszkają i pracują na Stacji Bieguna Południowego Amundsen-Scott widzą tylko jeden wschód i jeden zachód słońca w roku, więc być może nie jest zaskakujące, że jest to miejsce, które jest uznawane za jedno z najzimniejszych na świecie. Położona wysoko na płaskowyżu antarktycznym, stacja znajduje się ok. 3000 m nad poziomem morza. Nawet w letnie dni temperatura nie przekracza -12 ° C.

Stacja jest stale zamieszkana od czasu, gdy Stany Zjednoczone zbudowały tu pierwszą bazę w 1956 roku, a obecnie średnia liczba mieszkańców wynosi około 150 osób (choć zimą liczba ta spada do podstawowej załogi). Naukowcy na stacji pracują nad wszystkim, od badań neutrin, przez prace biomedyczne, po obserwacje kosmicznego tła mikrofalowego za pomocą Teleskopu Bieguna Południowego.

2. Stacja Vostok na Antarktydzie (-89,2°C)

inajzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Lipiec 1983

Jedno z najzimniejszych miejsc na Ziemi jest, o dziwo, również jednym z najbardziej nasłonecznionych. W grudniu, Stacja Badawcza Vostok na Antarktydzie cieszy się ponad 22 godzinami światła słonecznego. Natomiast w okresie zimowym w czasie nocy polarnej jest dokładnie zero godzin światła słonecznego, a Vostok odnotowuje najniższą średnią roczną temperaturę spośród wszystkich stacji pogodowych na naszej planecie.

Stacja została założona przez Związek Radziecki w 1957 roku i jest miejscem fascynujących badań. Oprócz rdzeni lodowych i magentronomii, naukowcy spenetrowali Jezioro Wostok, ogromne subglacjalne jezioro ukryte pod lodem. Odkryli tam ekosystem mikrobów i organizmów wielokomórkowych, który wcześniej był odcięty od reszty świata. Stacja stanowi część Południowego Bieguna Zimna, obszaru na półkuli południowej z najniższymi zarejestrowanymi temperaturami powierzchni. W lipcu 1983 roku termometry osiągnęły tu najniższą temperaturę -89,2°C. Jest to jednocześnie  najniższa temperatura powietrza, jaką kiedykolwiek bezpośrednio zarejestrowano. Stacja Vostok jest również jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi, z jedynie około 20 milimetrami opadów rocznie, z czego rzecz jasna całość stanowi śnieg.

1. Płaskowyż Wschodniej Antarktydy, Antarktyda (-92,3°C)

najzimniejsze miasto w Rosji
inajzimniejsze miejsce w Rosji - najzimniejsze miejsce na ziemi

Kiedy: Sierpień 2010

Wschodni Płaskowyż Antarktyczny rości sobie prawo do tytułu najzimniejszego miejsca na Ziemi. W latach 2004-2016 dane satelitarne zebrane na obszarze Dome Argus i Dome Fuji, czyli na obszarze o wielkości Australii, sugerują, że temperatury powietrza mogły wynosić około -94°C. Byłaby to najzimniejsza temperatura na Ziemi i naukowcy uwaznali, że wraz z suchym powietrzem, które gromadzi si e wokół obszaru, może to spowodować, że temperatury staną się jeszcze zimniejsze.

W 2010 r. satelita Landsat 8 skierował swoje instrumenty na wysoki grzbiet na pokrywie lodowej Antarktydy Wschodniej i potwierdził się to, czego naukowcy spodziewali się o lokalnym klimacie już od dawna: że jest zimno, wyjątkowo zimno.. CHOLERNIE ZIMNO. Odnotowując odczyt -92,3°C, ta sucha, zimna pustynia została uznana za najzimniejsze miejsce na Ziemi, bijąc poprzedni rekord ze stacji Vostok (patrz wyżej), który utrzymywał się od 1983 roku.

Choć temperatury rzadko przekraczają tu -30°C, ludzie znaleźli sposób na życie i pracę w tym regionie. Pobliska stacja Dome Fuji została założona w 1995 roku, a rdzenie lodowe wywiercone w tym regionie dają nam wgląd w 720 000 lat historii paleoklimatycznej. Chcesz się wybrać? Spakuj termos, koc i wszystko co grzeje.

Najzimniejsze miejsce na świecie zdetronizowane

Przez wiele lat jako najzimniejsze miejsce na Ziemi uważana była rosyjska stacja badawcza Wostok położona na niezamieszkałej przez ludzi Antarktydzie, na szerokości geograficznej 78°S. W lipcu 1983 roku zanotowano tam wówczas najniższą zanotowaną na świecie temperaturę – termometry pokazały − 89,2 °C. Średnia roczna temperatura powietrza na stacji Wostok wynosi -55°C. Temperatura nigdy nie podnosi się tam powyżej zera. Najwyższą zanotowaną temperaturą było -14°C.

Najzimniejsze miasto na świecie

Najzimniejszym miejscem na świecie przez wiele lat była Rosyjska stacja badawcza Vostok, więc jest duże prawdopodobieństwo, że najzimniejsze miasto na świecie jest również położone w Rosji. Jak już ustaliliśmy najzimniejsze miejsce na Ziemi w zasadzie nie nadaje się do normalnego życia. Istnieje natomiast miasto, w którym na co dzień normalnie mieszkają mieszkańcy i które jest uważane za najzimniejsze miasto na ziemi. Jest to miasto Jakuck, najzimniejsze miasto w Rosji i jednocześnie najzimniejsze miasto na świecie. Dzierży więc prymat w różnych kategoriach ekstremalnego zimna.

Najzimniejsze miasto w Rosji

Najzimniejsze miasto w Rosji uważane jest jednocześnie za najzimniejsze miasto na świecie. Położone jest w północno wschodniej Syberii, nad rzeką Leną, na obszarze wiecznej zmarzliny. Jakuck (bo o nim tu mowa) jest stolicą Jakucji – największej na świecie jednostki podziału terytorialnego, większej od prawie wszystkich krajów świata.  Właśnie w Jakucji zanotowano najniższe temperatury na półkuli północnej. Niższe temperatury są notowane tylko na Antarktydzie – najzimniejszym miejscu na świecie.

najzimniejsze miasto w Rosji miejsce
Najzimniejsze miasto w Rosji

Temperatury zimą w Jakucji są dużo niższe niż w innych miejscach o podobnej szerokości geograficznej. W styczniu 1926 roku w jakuckiej wsi Ojmiakon zanotowano temperaturę -71,2°C. Rekord ten był utrzymany aż do stycznia 2004, kiedy w położonej niedaleko Ojmiakonu wsi Tomtor zanotowano jeszcze niższą temperaturę : -72,2 °C. Jest to najniższa temperatura, jaką zanotowano w stale zamieszkanej miejscowości. Przypuszcza się jednak, że temperatury w położonych w Jakucji Górach Wierchojańskich mogą być jeszcze niższe. Nie zostało to jednak potwierdzone naukowo.

Najzimniejsze miejsce w Rosji

W najzimniejszym miejscu w Rosji  zima trwa od końca września do końca kwietnia. Pierwsze spadki temperatury poniżej 0°C i opady śniegu mogą wystąpić już pod koniec sierpnia. Mniejsze lub większe  opady śniegu mogą wystąpić w każdym miesiącu roku.  Przymrozki zdarzają się nawet latem. Zimą średnia temperatura wynosi 35-40 stopni poniżej zera.

Najzimniejsze miasto w Rosji

W najzimniejszym mieście świata spadki temperatury do -60°C zdarzają się  prawie każdej zimy. Lato jest krótkie, ale może być bardzo ciepłe – temperatura może podnieść się nawet powyżej 30 stopni. Roczne amplitudy temperatur w Jakucji są jednymi z największych  na świecie. Średnia roczna temperatura w Jakucku wynosi -8°C, w Tomtorze około -12°C , a w Ojmiakonie około  -14°C. Najzimniejsze miasto w Rosji jest wiec zdecydowanie dla prawdziwych twardzieli. Jest tylko kilka dni w roku, podczas których można zaznać dodatnich temperatur, ale również wtedy są one ekstremalne. Rozpiętość roczna miedzy najniższą, a najwyższą temperaturą wynoso ok 100 stopni. 

Jaki jest powód tak ekstremalnych temperatur

Do tak ekstremalnych warunków w najzimniejszym mieście Rosji przyczynia się między innymi szerokość geograficzna. Znaczna część Jakucji leży za kołem podbiegunowym północnym. Sam Jakuck leży na szerokości geograficznej 62°N. Takie położenie sprawia, że Słońce w miesiącach zimowych świeci pod bardzo niskim kątem. Klimat Jakucji określany jest jako „skrajnie kontynentalny”. Na klimat Jakucka silny wpływ ma też oddalenie od mórz i oceanów –jego  Jakucka od Oceanu Arktycznego i Spokojnego jest bardzo duża.

Jak radzą sobie mieszkańcy najzimniejszego miasta na ziemi?

Rdzenni mieszkańcy Jakucji, Jakuci żyją tam od wielu lat. Ich organizmy są  przystosowane do życia w tak ekstremalnych warunkach klimatycznych. W najzimniejszym miejscu w Rosji od października do kwietnia niemożliwe jest podróżowanie samochodami – jedynym środkiem transportu stają się wówczas zaprzęgi, a współcześnie także skutery śnieżne.

Jakuck - najzimniejsze miasto w Rosji i na Ziemi

W Jakucku przez całą zimę kursują specjalne ogrzewane autobusy. W Jakucji budynki budowane są na palach ponad ziemią – ma to zapobiegać topnieniu wiecznej zmarzliny. Domy można ogrzewać do bardzo wysokich temperatur. Bardzo mroźne zimy sprawiają, że mieszkańcy najzimniejszego miasta na ziemi nie muszą używać lodówek i zamrażarek do przechowywania żywności przez większość roku. Normalnym widokiem są mięso i ryby leżące na straganie na zewnątrz przez cały dzień.

najzimniejsze miasto w Rosji miejsce
Jakuck - najzimniejsze miasto w Rosji i na Ziemi

Dzieci w najzimniejszym miejscu w Rosji chodzą do szkoły i przedszkola nawet zimą – zwalniane są z zajęć  dopiero przy temperaturze -50°C.  W Jakucku widok małych dzieci bawiących się na placu zabaw w temperaturze -35°C nikogo nie zdziwi.

Nie narzekajmy wiec następnym razem, gdy u nas temperatura spadnie poniżej zera.  Daleko nam do najzimniejszego miejsca na Ziemi, a tym bardziej do najzimniejszego miasta na świecie.

Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Przy Penne alla Vodka słowa hymnu "z ziemi włoskiej do Polski" nabierają nowego znaczenia. Poznaj historie i przepisy na Vodkasauce czy też Pennevodka. Sos pomidorowy z wódką penne alla vodka Pennevodka lub vodkasauce vodka sauce

Penne alla vodka. Jak przygotować sos pomidorowy z wódką?

Pandemia nie ułatwia nam walki o estetyczny wygląd naszej twarzy. Maseczki pomagają uchronić się przed wirusem, ale powodują problemy skórne - zwane maskne.

Jak uniknąć maskne?