Wiedza o tym, kim jest Cerwantes, jest równoznaczna z wiedzą o tym, kim jest Don Kichot. Po Biblii jest to najczęściej tłumaczona i czytana książka.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Miguel de Cervantes, twórca Don Quijote!

Czy jest to najwspanialsza powieść w literaturze? Dla wielu jest to punkt odniesienia. Zmieniło to tradycyjną literaturę. Jego autor, Miguel de Cervantes, nie doczekał się uznania za życia. Czy wiesz już wszystko o Don Kichocie? Czy wiesz, ile pieniędzy zarobił pisarz po wydaniu swojej książki? Czy Don Kichot z Manchy rzeczywiście zaistniał?

Miguela de Cervantes Saavedry i hidalgo caballero Don Quijote są jak bracia bliźniacy. Są nierozerwalnie związane. Powstało wiele wersji pisanych, teatralnych, a nawet filmowych. Prawie wszyscy oni reprezentują sposób myślenia Don Kichota, podobnie jak Cervantes. Z tą postacią i jej przyjacielem Sancho Pansą wiąże się wiele pytań. Równie wiele jest oczywiście książek o Cervantesie. Opowiadamy o niektórych z nich, niekiedy zaskakujących, a czasem nieznanych.

KILKA ANEGDOT I CIEKAWOSTEK:

1. Miguel de Cervantes napisał tę powieść w więzieniu.

don quijote cerwantes
MIguel de Cervantes - cela gdzie pisał

Nie mamy całkowitej pewności, że powieść napisanł w więzieniu. W prologu książki słynny autor wspomina o swoim pobycie w więzieniu i o tym, jak zrodził się pomysł napisania tego genialnego dzieła. Jeśli niektórzy z Was nie wiedzą, Cervantes uznano za winnego nieprawidłowości w trakcie pracy jako poborca podatkowy w Sewilli.

2. Jeden z egzemplarzy "Don Kichota" został sprzedany za 1,5 mln dolarów.

Do dziś zachowały się tylko dwa takie egzemplarze. W 1989 r. jeden z takich egzemplarzy został sprzedany za taką kwotę za obraz Picassa. Egzemplarz był w idealnym stanie, co zadecydowało o jego wartości. Stała się ona jedną z najdroższych książek, jakie kiedykolwiek sprzedano. 

cerwantes
MIguel de Cervantes - pierwsze edycja "Don Quijote"

3. Jest to druga najczęściej tłumaczona książka w historii.

Po Biblii jest Don Kichot. Książkę tą uważa się za pierwszą nowoczesną powieść. Z biegiem lat przetłumaczono ją na ponad 50 języków i sprzedano w ponad 500 milionach egzemplarzy.

don quijote
Don Quijote - w ponad 50 języków

4. Miguel de Cervantes pisał "Don Kichot" w ciągu 10 lat.

Pierwsza część powieści została odczytana w 1605 roku w Madrycie. Nosiła ona tytuł „El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha”. Dzięki niespodziewanemu sukcesowi, opublikowano wiele fałszywych wersji, które miały na celu zarobienie łatwych pieniędzy kosztem Cervantesa. Ta pierwsza oficjalna wersja zawierała różne erraty, niegodne autora, ale podyktowane pośpiechem wydawcy. Podobnie stało się z drugą częścią, wydaną w latach 1614-1615 pod tytułem „El ingenioso caballero Don Quijote”. Wreszcie w 1617 roku w Barcelonie obie części zostały wydane w tym samym czasie, z jakością, jakiej oczekiwał Cervantes.

don quijote
Don Quijote - Drukarnia została zamieniona na muzeum

5. Miguel de Cervantes otrzymał 10% zysku

W tamtych czasach drukowanie jakichkolwiek książek było niezwykle powolne i kosztowne. Wszyscy pisarze wiedzieli, że zyski będą minimalne. Aby móc żyć z dnia na dzień i kontynuować pisanie. Podobno Francisco de Robles zapłacił za prawa do wydania książki około 1400 maravedis.

6. Czy pisarz stał się jednoręki, czy to tylko pseudonim?

Prawdę zna tylko Cervantes. Chociaż istnieje wiele teorii na ten temat. Jednym z jego pseudonimów był „jednoręki pod Lepanto”. Po jednej z bitew morskich z Turkami pod Lepanto. Najbardziej wiarygodna teoria mówi, że Turcy zastrzelili go z arkebuza, gdy płynął na pokładzie galery zwanej „Markizą”. Miał 24 lata, gdy został ciężko ranny 7 października 1971 roku. Został trzykrotnie trafiony. Dwa z nich trafiły w klatkę piersiową, a trzeci w lewą rękę. Sześć miesięcy spędził w szpitalu na Sycylii. Z ranami klatki piersiowej uporał się bez trudu. Jednak sprawność ruchowa jego ręki nigdy nie powróciła. Cervantes miał ograniczone życie, ale nadal brał udział w późniejszych bitwach.

cerwantes
Cervantes - Bitwa w Lepanto

7. Miguel de Cervantes stworzył pierwszy audiobook.

Cervantes napisał to dzieło, aby było czytane na głos i słuchane przez grupy ludzi (ze względu na powszechny w tamtych czasach analfabetyzm). Był przekonany, że czytanie dla siebie nie jest równe i nie pozwala wszystkim cieszyć się nim. Na początku XVII wieku popularne stało się czytanie książek w ciszy. Cervantes był zawsze przeciwny temu stylowi. Don Kichot to książka, którą należy interpretować, a nie tylko czytać.

Don Quijote en otras versiones destacables

Oprócz sukcesu oficjalnej wersji na papierze, także przemysł filmowy i telewizyjny oraz teatr często reprodukowały to dzieło. Jedną z najlepszych i najbardziej pamiętanych jest wersja z Alfredo Landą (Sancho) i Fernando Reyem (Kichot) w rolach głównych. Byli to dwaj najlepsi aktorzy w historii kina hiszpańskiego. Odgrywali swoje role w hiszpańskim serialu telewizyjnym:

Jeśli chodzi o duży ekran. Filmem, który wyróżnia się spośród innych, jest ten z Fernando Fernanem Gomezem w roli głównej. Ten aktor był jednym z najinteligentniejszych przed kamerą. Kolejny z wielkich hiszpańskich aktorów wszech czasów:

Oczywiście powstało też wiele wersji przyjaznych dzieciom. Zapewne bardziej docenili to wielkie dzieło ze względu na szalony charakter Kichota i kwaśny humor Sancho Pansy:

8. Czy Don Kichot istniał naprawdę?

Mało kto poważnie rozważa taką możliwość. Nie wyjaśnił tego nawet Cervantes. Nie wiadomo, czy oparł swoją książkę na jakimś ówczesnym człowieku. Czy też wykorzystał szaloną postać swojego bohatera, aby móc napisać wszystko, co sobie wyobrażał i o czym się martwił?

Badania przeprowadzone przez historyka Francisco Javiera Escudero i archeolog Isabel Sánchez Duque wskazują, że człowiek ten istniał naprawdę.

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was, że Don Kichot to nie tylko książka. Dla pisarza było to wyzwanie literackie. Praktycznie bez środków do życia i w więzieniu Miguel de Cervantes zdołał przelać swoje pomysły na papier. Kto mógł sobie wyobrazić taki rezultat? Minęły ponad cztery stulecia, a książka nie straciła swojego geniuszu ani zdolności do zainteresowania nowych czytelników. Jest to bez wątpienia najlepsza powieść, jaka kiedykolwiek powstała w języku hiszpańskim. Oczywiście, istnieją różne kolory, które odpowiadają różnym gustom. A jeśli chodzi o kolory, to wyobraźnia wielkiego Miguela de Cervantesa Saavedry.

Jeśli macie ochotę, możecie podzielić się w komentarzach „faktami”, które zawsze przykuwały Waszą uwagę w tej pracy.

Rozkminił: I.Fernández
Redakcja: Dominik Grott

Grafika: Hubert Kalinowski
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Tłumaczenia tekstów tylko w Biuro tłumaczeń Linguaforum

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

GIPHY App Key not set. Please check settings

Simo Häyhä biała śmierć snajper fińscy snajperzy fiński snajper jako pokonać Rosję

Simo Häyhä „Biała Śmierć”. Najlepszy Snajper w historii, który zatrzymał Rosję.

Mózg jest superprocesorem każdego człowieka. Zebraliśmy różne fakty o tym niewielkim, ale ważnym narządzie. Niektóre ciekawostki o mózgu mogą Cię zaskoczyć.

Ciekawostki o mózgu. 8 zaskakujących faktów