Freddie Mercury, Brian May i Queen zapisali się na kartach historii muzyki. Świadczy tym ich muzyka, liczba ponadczasowych hitów i ich nieśmiertelność.
w

SuperSuper Lubię!Lubię! WowWow

Freddie Mercury, Brian May & Queen

Król Rocka i wielka inspiracja dla współczesnego popu, kreator i wizjoner muzyczny. Jedni go kochali, inni nie cierpieli. Byli też tacy, którzy uwielbiali sluchać jego muzykę, ale nie mogli na niego patrzeć. Krąży o nim wiele mitów, ale jaki był naprawdę? Mowa o Farrokhu Bulsara. Nie kojarzysz? No to przeczytaj koniecznie.

Freddie Mercury, legendarny artysta

Queen, Freddie Mercury i Brian May zebrali przez czas swojej kariery niezliczoną ilość peanów na temat swojej twórczości. Prawdopodobnie już nigdy nie będzie drugiego takiego zespołu rockowego jak Queen, a tym bardziej wokalisty o takim talencie jak Farrokh Bulsara (prawdziwe nazwisko Freddiego).

  • Festiwal San Remo świętuje swoją 72. edycję. Zapowiada się, że będzie to edycja nieporównywalna z żadną inną. Włoskie miasto po raz kolejny się stroi.

    Festiwal San Remo, nie tylko włoskie przeboje!

    Czytaj więcej

Wybierzmy się w podróż w czasie. Freedie Mercury urodził się 5 września 1946 roku w Zanzibarze. Farrokh Bulsara miał na imię. W wieku 7 lat został wysłany do ciotki i babci, aby uczyć się  w szkole przy klasztorze Św. Józefa. Jego rodzice, z pochodzenia Parsi, mieszkali w tej brytyjskiej kolonii i zostali zmuszeni do opuszczenia kraju na początku rewolucji na Zanzibarze z powodu niestabilności politycznej i społecznej. W wieku 18 lat Freddie Mercury wraz z rodziną przyjechał do Anglii. Stosunkowo łatwo się zadomowił i stał się najlepszym uczniem w swojej klasie. Uzyskał najwyższą ocenę z końcowego egzaminu z plastyki w Isleworth Polytechnic. Wtedy mógł zacząć rozwijać swój talent.

Mercury
Queen & Freddie Mercury

23 sierpnia 1969 roku rozpoczął karierę sceniczną. Swój pierwszy koncert dał w Boltonie z grupą Ibex. Jego pewność siebie była widoczna już od pierwszych taktów muzycznych. I nie pozostałoby to niezauważone przez Maya czy Taylora. Queen zaczęło nabierać kształtów, a jego sukces był tylko kwestią czasu.

Queen - Brian May spotyka Freddiego Mercury'ego

W połowie lat sześćdziesiątych młody gitarzysta, Brian May (ur. 1947), zaczął pokazywać swój talent na gitarze elektrycznej. Grał w zespole o nazwie 1984. Od najmłodszych lat projektował swoje własne gitary, które później wykorzystywał jako wizytówkę i własną linię produkcyjną. Po latach nagra swój pierwszy singiel z innym zespołem. Z dnia na dzień, główny wokalista tego zespołu opuścił zespół. To mógł być jeden z tych niepowtarzalnych momentów w życiu. Freddie Mercury wtedy dołączy do tego zespołu, rozpoczynając nieporównywalną z niczym innym karierę. Queen zaczęło nabierać kształt w kwietniu 1970 roku, kiedy Brian May, Taylor i Freddie połączyli siły.

queen brian may freddie mercury
Queen & Freddie Mercury

Początki Queen

Freddie Mercury pojawiał się już na scenie w krzykliwych i odważnych strojach. Freddie miał wspaniały głos i niesamowite umiejętności gry na fortepianie. Wisienką na torcie była podstawa rytmiczna, którą tworzyli John Richard Deacon (ur. 1951) na basie i Roger Meadows Taylor (ur. 1949) na perkusji. Brian May miał wszystko, czego potrzebował, aby wydobyć magię ze strun swojej gitary. W 1970 roku to właśnie Freddie Mercury przekonał zespół do zmiany nazwy na Queen.

Można stwierdzić, że nie był to zespół rockowy z muzycznymi wzlotami i upadkami. Ewolucja była coraz większa i spodziewano się sukcesu. Sukces przyszedł w 1974 roku wraz z wydaniem albumu „A Night at the Opera”. A w 1975 roku, singiel Bohemian Rhapsody, potwierdził to, co było już faktem.

zespół Queena
Queen & Freddie Mercury & Brian May

Bohemian Rhapsody - Jedna z najwspanialszych piosenek w historii muzyki.

W tym czasie Queen był już uznaną i podziwianą na całym świecie grupą. Freddie Mercury, Brian May, Deacon i Taylor zachwycali koncertowiczów. Ich płyty sprzedawały się szybko i łatwo. Queen stawał się marką, synonimem jakości i oryginalności. Bohemian Rhapsody to przykład talentu i ciężkiej pracy. Ten utwór ma 47 lat, trwa prawie 6 minut i jest koktajlem hard rocka, ballady i opery. Można powiedzieć, że to połączenie przeczyło regułom ówczesnego przemysłu muzycznego.

Freddie Mercury napisał tę piosenkę w swoim mieszkaniu na Holland Street (Kensington). Podobno obok łóżka miał pianino, dzięki któremu mógł wyciągnąć rękę i zagrać nuty, które wydobywały się z jego wyobraźni. Brian May i reszta zespołu współpracowali po tym, jak został napisany i zdefiniowany przez Freddiego. Był to wielki hit, który przez 9 kolejnych tygodni utrzymywał się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów.

"To wszystko było w głowie Freddiego zanim zaczęliśmy".
queen brian may freddie mercury
Brian May

W nieco ponad 3 tygodnie stworzyli to arcydzieło, które przekroczyło 1,6 miliarda streamów na całym świecie. Bohemian Rhapsodia wyprzedził nawet „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „Sweet Child O’ Mine” Guns N’ Roses. Ponieważ jest to utwór trudny do wykonania w studiu telewizyjnym czy w radiu, Queen zdecydował się zaprezentować go w formie teledysku (nagranego w nieco ponad 4 godziny). Historia muzyki współczesnej przeżyła trzęsienie ziemi. Wulkan muzycznych nut i magicznych kombinacji sprawił, że wszyscy słuchacze zaniemówili.

"Musieliśmy być bardzo cierpliwi, kiedy to robiliśmy, ponieważ piosenka ma w sobie wiele luk. To było trochę zagmatwane."
Roger Taylor
Roger Taylor

Wielu krytyków muzycznych nie było przekonanych, że piosenka jest hitem. Przyzwyczajeni do angielskiego puryzmu intensywnych, ale trzyminutowych piosenek, zakładali, że przejdzie to bez większego echa, ale mylili się. Telefon menadżera Queen, Johna Reida, dzwonił bez przerwy przez wiele tygodni. Oferty wywiadów, koncertów i spotkań wszelkiego kalibru. Freddie Mercury czuł się jak ryba w wodzie. Glamour, ekstrawagancja, imprezy i nowe znajomości. Brian May i reszta zespołu zaczynali mieć swoje porachunki z wirtuozem wokalu.

Freddie Mercury i jego niebezpieczne przyjaźnie.

Te nowe znajomości były dla Freddiego początkiem końca. Jego pragnienie bycia gwiazdą na wszystkich spotkaniach doprowadziło go do prywatnego życia pełnego grzechu, żądzy i braku kontroli. Wśród osób z otoczenia Freddiego Mercury’ego powszechnie wiadomo było, że po zakończeniu koncertów lubił odwiedzać miejskie lokale dla gejów. Jest bardzo prawdopodobne, że w jednym z nich został zarażony wirusem HIV.

Był to moment, w którym wokalista kierował się bardziej impulsem niż inteligencją. Freddie Mercury cierpiał przez okres bezowocnej pracy, grupa została rozbita na kilka lat. Znalazło to odzwierciedlenie we wspaniałym filmie zespołu, z tytułowym singlem „Bohemian Rhapsody”. Aktor Rami Said Malek, który zagrał w filmie Mercury’ego, został nominowany do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Queen podczas tego wspaniałego filmu znów wyglądali jak żywy zespół.

Tutaj można zobaczyć zwiastun filmu:

Queen i Freddie Mercury - jeden z ostatnich koncertów

3 sierpnia 1986 roku odbył się jeden z ostatnich koncertów zespołu Queen. To była gorąca noc, stadion piłkarski miejscowej drużyny „Rayo Vallecano” czekał na waty zespołu. Przy pojemności 25.000 widzów, wiele źródeł wskazuje, że mogło być ich blisko 40.000. Freddie Mercury, Brian May, John Deacon i Roger Taylor doprowadzili swoich fanów do ekstazy. Był to koncert charakteryzujący się potęgą nut, ekstrawagancką kolorystyką i użyciem dymu w wielu wykonaniach. Najstarsi mieszkańcy tego miejsca twierdzą, że słychać go było w całym Madrycie.

Jako anegdotę możemy podać cenę biletu: 2400 „pesetas”, co przy obecnym kursie wyniosłoby około 14 euro. W tamtym czasie była to wysoka liczba jak na hiszpańskie miasto w ciągłym rozwoju.

queen brian may freddie mercury
Queen & Freddie Mercury

Freddie Mercury i jego talentu.

Istnieją niezliczone kolaboracje zarówno Queen jak i Freddiego z innymi muzykami. Ale jest jeden wyjątkowy. Diva i śpiewaczka operowa, Montserrat Caballe, została wybrana do duetu z Freddiem podczas Ceremonii Otwarcia Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku. Freddie Mercury został określony przez divę jako „Mozart XX wieku”. Ich przyjaźń miała trwać do ostatnich dni życia wokalisty Queen.

Tutaj możesz obejrzeć ekskluzywny wywiad przeprowadzony z nimi na Majorce w 1987r..

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, który wydarzył się w fatalnym dniu ogłoszenia choroby Merkurego. Byłby to jedne z najlepszych przyjaciół Mercury’ego aż do dnia jego śmierci w 24 listopadzie 1991 roku. Miał 45 lat.

Brian May i reszta zespolu nauczyli się, że Freddie musi mieć swoją przestrzeń. Że to on jest liderem i że to od niego zależy ich sukces. Z tego powodu Freddie Mercury podjął się różnych solowych projektów. A śpiewanie w dniu otwarcia Igrzysk Olimpijskich było okazją, której nie można było przegapić.

Wirtuozeria geniusza i jeden z najbardziej anielskich głosów XX wieku spotkały się razem. Freddie Mercury i Montserrat Caballe mieli zachwycić fanów na Stadionie Olimpijskim Montjuic, aby zobaczyć prezentację tego międzynarodowego wydarzenia. Klasyczny hit muzyczny łączący dwa światy, operę i rock.

W tym teledysku możecie podziwiać oficjalną wersję utworu „Barcelona„.

Freddie Mercury - ostatnie dni

Świat muzyki zamilkł i zamarł. Wszyscy doznaliśmy ogromnego ciosu po śmierci głównego wokalisty zespołu Queen. Wielu nie chciało w to uwierzyć, inni nie chcieli tego przyjąć. Rzeczywistość była taka, że geniusz XX wieku zamknął oczy na zawsze. Mieliśmy do czynienia z horrorem, którego nikt nie rozumiał. Queen zawsze było jak prawdziwy thriller. Czasem z komedią, czasem z melancholią i niebezpieczeństwem …. ale zawsze z happy endem.

Freddie Mercury nigdy nie był osobą religijną ani tradycyjną, ale odbył się pogrzeb, w którym wzięli udział Brian May, Deacon, Taylor, Elton John, David Bowie, Mary Austin (jedyna osoba, w której Freddie był kiedykolwiek zakochany) oraz członkowie jego rodziny. Mercury został skremowany, a jego prochy spoczywają w nieznanym miejscu.

Trzy pytania, na które ludzie potrzebowali odpowiedzi

  • Na co zmarł Freddie Mercury? Jego choroba nie była tajemnicą, choć dopiero dzień przed śmiercią wydano oficjalne oświadczenie z tą informacją. Oficjalną przyczyną śmierci było zapalenie oskrzeli i płuc powikłane AIDS.

  • Kiedy zmarł Freddie Mercury? Zmarł 24 listopada 1991 r.

  • Gdzie zmarł Freddie Mercury? W swoim domu w Kensington, Londyn, Wielka Brytania. Do końca towarzyszyła mu wielka miłość jego życia (Mary Austin).

Queen - Trójnożny zespół?

Światło gwiazdy zgasło, ale jego spuścizna pozostanie na zawsze. Jego muzyka jest ponadczasowa i na przestrzeni lat nie pojawiła się żadna inna gwiazda o podobnym talencie. Queen, teraz bez Mercury’ego i jego basisty Deacona, próbowało powrócić do gry. Ale to nigdy nie było to samo, inny dowód jakości, ale bez niezbędnej charyzmy. May i Deacon, ponownie zjednoczeni, aby sfinalizować ostatnią próbę. Tym razem przyniosłoby to oczekiwany sukces. Dzięki trwającej od 2011 roku współpracy z Adamem Lambertem uwierzyli w możliwość dotarcia do publiczności tak jak Freddie Mercury. Lambert zajęła drugie miejsce w popularnym amerykańskim show „idol”. Brian May i Deacon widzieli w nim idealnego współpracownika na ostatnią trasę koncertową.

Brian May - Najlepszy gitarzysta do grania z Freddiem

Queen nie istniałoby bez Mercury’ego. Ale czy doszłoby tak daleko bez May? Oczywiście, że nie. Jego naturalny talent do uderzania w najwyższe tony mówi wszystko. Jednym spojrzeniem zrozumiał pozostałych trzech członków zespołu. Freddie Mercury opisał go nawet jako rękę, która sprawia, że każdej gitarowej struny brzmi fantastycznie. Brian May żył w cieniu Freddiego? A może znał swoje miejsce w zespole?

Po odejściu Mercury’ego w grupie zapanowała absolutna pustka. Próbowali wrócić, ale basista Deacon po utracie Mozarta XX wieku również postanowił zrezygnować. W karierze solowej sukces odniósł również Brian May. Na swojej płycie „back to the light” dedykuje magiczną piosenkę swojemu przyjacielowi i towarzyszowi podróży Freddiemu. Piosenka „zbyt wiele miłości cię zabije” mówi wszystko. Nic więcej nie można dodać do tych słów.

Queen + Adam Lambert - Koncert do zapamiętania

Projekt Queen + Adam Lambert Tour z lat 2014 – 2015 z datami w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Azji, Europie i Ameryce Południowej okazał się wielkim sukcesem. 

Zespół nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, w każdej chwili może wydać nową płytę lub ruszyć w kolejną trasę koncertową. Wszyscy chcemy, żeby jak najszybciej wrócili na scenę. To jest to, na co czekają fani na całym świecie. Nie wystarczy obejrzeć w domu sporadyczny występ w telewizji.

queen brian may freddie mercury
Queen & Brian May

Jeśli macie jakieś ciekawe fakty lub anegdoty związane z Queen, podzielcie się nimi w komentarzach.

„The show must go on”.

Grafika: Hubert Kalinowski

Źródła:

Zgłoś nadużycie

filmy świąteczne film świąteczny świąteczne filmy swiateczne filmy filmy świąteczne netflix świąteczne filmy netflix

Najlepsze filmy świąteczne

potrawy wigilijne 12 potraw wigilijnych potrawy wigilijne lista tradycyjne potrawy wigilijne

Tradycyjne Potrawy Wigilijne