Nazwisko Albert Einstein znane jest za przełomowe idee naukowe, ale są także różne inne ciekawe fakty z życia geniusza, które nie są szerzej znane.
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Albert Einstein. Zaskakujące fakty o geniuszu

Przełomowe idee naukowe Einsteina sprawiły, że jego nazwisko stało się synonimem geniuszu, ale zasłynął także z pacyfistycznych poglądów i wsparcia ruchu praw obywatelskich.

Nazwisko Albert Einstein znane jest za przełomowe idee naukowe, ale są także różne inne ciekawe fakty z życia geniusza, które nie są szerzej znane. Krążą też różne fakty i mity na jego temat, które postaraliśmy się dokładniej zbadać. Efektem naszej pracy jest lista 8 zaskakujących faktów o Albercie Einsteinie.  

1. Albert Einstein w szkole miał kiepskie oceny z matematyki?

Uczniowie na całym świecie od dawna pocieszali się twierdzeniem, że Albert Einstein w młodości „oblał” matematykę. Zapisy pokazują jednak, że był naprawdę wyjątkowym uczniem. Przyszły laureat Nagrody Nobla rzucił szkołę w wieku 15 lat i opuścił Niemcy, aby uniknąć służby wojskowej. Wcześniej był konsekwentnie na szczycie swojej klasy, a nawet uważano go za cudowne dziecko, które rozumiało złożone pojęcia matematyczne i naukowe.

2. Co się stało z pierwszą córką Alberta Einsteina?

W 1896 roku zapisał się do Szwajcarskiej Federalnej Szkoły Politechnicznej w Zurychu. Tam rozpoczął się jego namiętny romans z Milevą Maric z Serbii. Po ukończeniu studiów para doczekała się dwóch synów. Rok wcześniej jednak Maric urodziła córkę o imieniu Lieserl. Albert Einstein nigdy nie rozmawiał o dziecku ze swoją rodziną, a biografowie nie wiedzieli nawet o jej istnieniu, dopóki nie zbadali jego prywatnych dokumentów w późnych latach 80. Jej los do dziś pozostaje tajemnicą.

3. Albert Einstein przez wiele lat nie mógł dostać pracy na uczelni?

W 1905 roku – często nazywanym „rokiem cudu” – Einstein opublikował cztery rewolucyjne artykuły, które wprowadziły jego słynne równanie E=mc2 i ogólną teorię względności. Odkrycia te wyznaczyły wejście Einsteina na światową scenę fizyki. Einsteinowi zajęło dziewięć lat, żeby dostać pracę na uczelni. Profesurę zwyczajną uzyskał dopiero w 1909 roku – czyli dekadę po ukończeniu szkoły.

4. Albert Einstein zaoferował swojej żonie Nagrodę Nobla w ramach ugody rozwodowej.

Albert Einstein i Marica rozwiedli się w 1919 roku. W ramach umowy separacyjnej Einstein obiecał jej roczne stypendium i dodatkowo wszelkie pieniądze, jakie może otrzymać z tytułu Nagrody Nobla – jeśli ją zdobędzie. Marica zgodziła się, a Einstein przekazał później pieniądze po otrzymaniu nagrody w 1922 r. za pracę nad efektem fotoelektrycznym.

5. FBI szpiegowało Einsteina przez dziesięciolecia?

Na krótko przed dojściem Hitlera do władzy w 1933 r. Albert Einstein wyjechał z Berlina do Stanów Zjednoczonych i objął stanowisko w „Institute for Advanced Study” w Princeton, New Jersey. Jego poparcie dla pacyfistycznych, obywatelskich praw i lewicowych celów już wcześniej wzbudziło podejrzenia FBI. Po jego przybyciu na amerykańskie wybrzeże, FBI rozpoczęło to, co w końcu okazało się 22-letnią kampanią obserwacyjną. Agenci przysłuchiwali się rozmowom telefonicznym fizyka, otwierali jego pocztę w nadziei zdemaskowania go jako sowieckiego szpiega. Do czasu śmierci Einsteina w 1955 roku, jego akta FBI liczyły 1800 stron.

6. Albert Einstein miał być prezydentem Izraela?

Albert Einstein czuł głęboki związek ze swoim żydowskim dziedzictwem i często wypowiadał się przeciwko antysemityzmowi. Nigdy nie był zagorzałym syjonistą, ale kiedy w 1952 r. zmarł głowa państwa Chaim Weizmann, rząd izraelski zaproponował, że wyznaczy go na drugiego prezydenta narodu. ”Przez całe życie zajmowałem się obiektywnymi sprawami – napisał Einstein w liście do ambasadora Izraela – stąd brak mi zarówno naturalnych zdolności, jak i doświadczenia, by właściwie postępować z ludźmi i pełnić oficjalne funkcje.

7. Albert Einstein miał kiepską pamięć?

Pamięć Einsteina była słaba. Nie był w stanie zapamiętać dat czy własnego numeru telefonu. Pewnego razu, gdy jechał pociągiem, podszedł konduktor i Einstein zaczął przeszukiwać swoje kieszenie. Konduktor rozpoznał go i powiedział, że może jechać za darmo. Albert Einstein odpowiedział: „Dziękuję, ale jeśli nie znajdę swojego biletu, nie będę wiedział, gdzie wysiąść.”

8. Co się stało po jego śmierci z mózgiem Alberta Einsteina?

Einstein zmarł w kwietniu 1955 roku z powodu tętniaka aorty brzusznej. Poprosił o skremowanie swojego ciała, ale w dziwnym wypadku patolog z Princeton, Thomas Harvey, podczas autopsji – usunął słynny mózg i zachował go w nadziei na odkrycie tajemnic geniuszu.

Od lat 80. przeprowadzono na nim kilka badań, ale większość z nich została odrzucona lub zdyskredytowana. Być może najsłynniejszy z nich pojawił się w 1999 roku, kiedy to zespół z jednego z kanadyjskich uniwersytetów opublikował kontrowersyjną pracę, w której twierdził, że Einstein posiadał niezwykłe fałdy na płacie ciemieniowym – części mózgu związanej z matematycznymi i przestrzennymi zdolnościami.

Rozkminił: Tomasz Muszyński
Redakcja: Dominik Grott
Grafika: Hubert Kalinowski

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Angelina Jolie i Brad Pitt byli najbardziej czarującą parą na scenie międzynarodowej. Brangelina to ich pseudonim, gdy byli parą. Oto ciekawych faktów.

Angelina Jolie vs Brad Pitt

Czego musimy spróbować w meksykańskiej kuchnie? Jakie są najpopularniejsze dania meksykańskie? Meksykańskie jedzenie. Potrawy meksykańskie

Najpopularniejsze dania meksykańskie