Pokaz jednego człowieka, w którym komizm miesza się z kontrowersją. Tematy pod prąd, przekleństwa i niepoprawne żarty. Stand Up nie bierze jeńców. Czym właściwie jest stand up i kim są ludzie, którzy go kreują? stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński mark gungor lois ck ricky gervais
w

Lubię!Lubię! SuperSuper Ha haHa ha

Co to jest Stand Up?

Tematy pod prąd, nieparlamentarny język i niepoprawne żarty. Stand Up nie bierze jeńców. Czym właściwie jest stand up i kim są ludzie, którzy go kreują? Przewodnik po Stand Up w Polsce i na świecie.

Najprościej rzecz ujmując stand-up to w pół improwizowany monolog, który nie ma być wyuczony na blachę tylko jest ideą komika, który stoi przed publicznością. Najważniejszym szczegółem jest to, że komik musi rozbawić widzów do łez, na których jednocześnie cały czas musi mieć oko, zauważać ich reakcję i na żywca oraz na pełnym spontanie wchodzić z widownią w interakcję, umiejętnie żonglując żartami sytuacyjnymi, przeważnie pastwiąc się nad kilkoma wybranymi osobami. Stand up bez wątpienia wyróżnia się też dzięki temu, że nie boi się kontrowersyjnych tematów, a stereotypy, patologie i problemy społeczne obnaża jak w soczewce. Od lat powstaje wybitna scena Stand Up Polska. Jeżeli nie wiesz kogo oglądać to koniecznie przeczytaj.

„Gdybym był raperem, to nazywałbym się ADOZ. Pytasz mnie dlaczego? Bo mam wszystko od A do Z.” (Piotr Szumowski z Półczłowiek, półgłówek)

Komik może mówić o wszystkim, polityce, relacjach damsko męskich czy innych tematach tabu. Dlatego może budzić sporo kontrowersji i nie każdy żart zachwyci widza, niektóre mogą wręcz odrzucać. To właśnie czyni ze stand up wyjątkowe wydarzenie, które sie albo kocha albo się nim gardzi. Jednocześnie standuper musi mierzyć się z niesamowicie trudnym zadaniem. Cały czas balansuje między zakazanym a dozwolonym. Żart szybko może stać się grubaśny, a wręcz niesmaczny czy prostacki. Komik standuper z jednej strony porusza delikatne tematy, z otaczającego nas świata, gdzie każdy zmaga się z innym problemem społecznym, a z drugiej tak to wszystko musi połączyć, żeby doprowadzić słuchaczy do granic możliwości. I to wszystko bez precyzyjnego scenariusza. Oczywiście komik ma przygotowany swój program, ale kwintesencją dobrego występu są przypadkowe interakcje z widownią. Oto prawdziwy artyzm stand-upu.

„Jakie sosy do hot-doga? – Amerykański i meksykański, ale przedzielone murem” (Piotr Szumowski z Półczłowiek, półgłówek)

Stand up historycznie

stand up usa saturday night live show

Zanim przejdziemy do tego jak stand up wygląda w Polsce, przyjrzyjmy się kwestii historycznej. Jak można podejrzewać gatunek ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w latach 70-tych. Legendą tego okresu był George Carlin, który podczas swojego występu wielokrotnie używał przekleństw, co sprawiło, że jego spektakl był uznawany za kontrowersyjny. Od tego się zaczęło. Bo właśnie o to chodzi w stand upie, żeby nie martwić się słowami. Wulgaryzmy nie są problemem w tego typu przedstawieniach. Dlatego też Carlina uznaje się za wzór i ojca stand upu, ponieważ już wtedy nie bał się konsekwencji swoich nieparlamentarnych słów, tylko był sobą na scenie, porzucając wszelkie normy uznawane wówczas za poprawne. Możemy uznać też, że USA nadało stand-upowi bardzo szeroki wymiar.

Louis C.K. bardziej kontrowersyjny od swojego stand up

louis ck stand up lois shameless

Ważną rolę odegrał też Lois C.K., kolejny prekursor komizmu stand upowego. Jest to niezwykle barwna postać, nie zawsze jednak pozytywna. Nawet kontrowersja na scenie ma swoje granice. Kiedy w grę w chodzi molestowanie seksualne to już nie jest zabawne. Ludzie, którzy znają jego wcześniejsze występy z pewnością zrozumieli dlaczego tak często w swoich występach miał pikantne żarty kręcące się wokół tematu masturbacji. W końcu wyszło na jaw, że Louis CK nie tylko na scenie praktykował werbalną masturbację, ale również w życiu prywatnym za bardzo lubił sobie pofolgować przed płcią piękną. Niestety doprowadziło to do zawieszenia jego kariery. Nawet te najważniejsze postacie, kreatorzy gatunku, muszą wiedzieć kiedy ze sceny zejść. No zniknął. Ale powrócił.

Przez kilka lat miał okazje pomyśleć nad swoimi występami i swoim zachowaniem. To był powrót w wielkim stylu ponieważ zmienił się pod pewnymi względami, ale wciąż miał ten niesamowity dar rozśmieszania publiczności. Pokazał, że ma niezwykły dystans do siebie samego, bo robić sobie żarty z własnej dewiacji wymaga odwagi i pewności siebie. Trzeba mieć do do tego jaja, a nie tylko je pokazywać. No ale w końcu to nie byle jaka gwiazda. To komik zasługujący na uznanie, pomimo wcześniejszych karygodnych zachowań i nawyków.

Robin Williams królem stand up w Saturday Night Live

Wielu komików, którzy zaczynali swoją karierę w miejscowych klubach, poszło o krok dalej i wylądowało w telewizji. Saturday Night Live to amerykański program, nadawany od 1975, w którym wszystko jest możliwe. Składa się z serii skeczy, w których udział biorą zarówno stałe gwiazdy jak i goście specjalni. Program ten ma wielu fanów i odniósł ogromny sukces. Do tej pory łamie wszelkie zasady i bawi widzów do łez. Kolejnym ważnym punktem w historii stand-upu były lata 90-te, kiedy rozkwitał dowcip z pogranicza absurdu oraz dodawał odrobiny groteskowej pikanterii.

Królem tego typu humoru był nie kto inny jak sam Robin Williams, który przez wiele godzin potrafił prowadzić monolog, mówić o wszystkich tematach i oczarowywać widownie swoimi żartami.

Mark Gungor, czyli klasyka amerykańskiego stand upu

Stany Zjednoczone są krajem w którym wszystko jest możliwe. Nawet to, że pastor będzie występował w stand upie, dywagując o relacjach damsko męskich. Mark Gungora jest niezwykle utalentowanym człowiekiem, który podporządkował swoje życie kościołowi.

mark gungor czym się różni mózg kobiecy od męskiego

Ale poza tym ma dar do przemawiania do publiczności. Jego monologi są zawsze dobrą zabawą choć mówi o dość kontrowersyjnych tematach. Tak jak w kultowym już występie Czym się różni mózg kobiecy od męskiego, w którym pokazuje na manekinach różnice w funkcjonowaniu mózgów obydwu płci. Bazując na stereotypach w dobitny i bardzo obrazowy sposób pokazuje na czym dokładnie polegają różnicę w funkcjonowaniu mężczyzn i kobiet. Jeżeli tego nie znasz to koniecznie musisz obejrzeć.

Gwarantujemy Tobie, że na następnej imprezie będziesz cytować z tego stand upu. Skecz jest bardzo zabawny ale i odrobinę kontrowersyjny. Na tym właśnie polega stand up, aby łamać bariery, pokazywać zrozumiałymi obrazami meitum sprawy i bawić się stereotypami oraz zbaczać z wyznaczonych przez kulturę i społeczeństwo  szlaki.

Ricky Gervais rozwala system i ukazuje hipokryzję amerykańskiego showbiznesu

Skoro mowa o amerykańskim stand upie to warto wspomnieć o jeszcze jednym ciekawym artyście. Mianowicie o Rickym Gervais. Człowieku, który nie boi się mówić wprost o czym myśli. Kontrowersja dla niego nie istnieje. I zabawa. Jak powiedział na wyjątkowym otwarciu Złotych Globów 2020 żyje się tylko raz i żadnego sequela nie będzie. Wiec należy się dobrze bawić i dużo uśmiechać.

Warto też wspomnieć, że występ ten na długo zostanie w pamięci widzów. Ricky Gervais w dość mocny sposób wyrażał się o przemyśle filmowym. Wspomniał o problemach niektórych aktorów i braku kompetencji ważnych organizacji. Dla wielu osób mógłby to być za mocny występ, zwłaszcza, że na widowni zasiadały gwiazdy światowej sławy, ale dla Gervaisa to nie był problem. Był pewny siebie, opanowany i zabawny. Można by mu parę rzeczy zarzucić, ale tego nie zrobimy. Bo wiemy, że stand up to nie kabaret. Stand up ma mieć siłę, żeby mówić o realnym świecie, jednocześnie doprowadzając widza do granic możliwości. Warto obejrzeć to szczególne otwarcie Złotych Głobów i zobaczyć mistrza w akcji.

Stand Up Polska

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

Abelard Giza | Stand up Polska

No skoro już coś wiemy a stand-upie, to możemy się zająć polskimi przedstawicielami. Pierwszym przedstawicielem polskiej sceny stand upu jest Abelard Giza. Jest scenarzystą, komikiem, autorem tekstów i założycielem Kabaretu Limo. Jest twórcą programów stand upowych takich jak Proteus Vulgaris czy Numer 3.

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

W swoich występach Abelard Giza łączy swoje własne doświadczenia z tematami społeczno politycznymi. W swoich występach porusza kwestie nad którymi ludzie przechodzą bez większych refleksji. A on mówi o nich otwarcie i nie boi się ostrej krytyki. Doskonale łączy realia z humorem i kontrowersją. Robi też nieustannie żarty z własnej urody, która delikatnie mówiąc jest raczej bliskowschodnia niż typowo Polska, a imię i nazwisko tego znakomitego komika też daje wielkie pole do żartów.

Abelard Giza jest zdecydowanie jednym z wybitniejszych standuperów w Polsce, z którego dowcipów nawet śmieją się Ci, którzy nie podzielają jego poglądów. A to jest wielka sztuka. Polska scena stand up może być dumna, że ma tak wybitnego przedstawiciela mikrofonowego tańca na rurze.

Piotr Szumowski | Stand up Polska

Kolejnym przykładem dobrego humoru może się pochwalić Piotr Szumowski. Artysta, która ma się czym pochwalić. Na scenie robi z siebie debila, ale prawdopodobnie tylko udaje. W rzeczywistym życiu jest dosyć rozgarnięty. Ma niesamowity dystans do siebie i dar do abstrakcyjnych żartów i gierek słownych. Nie tylko występował na regionalnej ziemi, ale też bawił ludzi zagranicą, i to w trzech językach. A to robi wrażenie. Przecież każdy kraj ma swoje brudy i rzeczy, z których można wyśmiać. I to naprawdę sztuka się dopasować.

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

Piotr Szumowski idealnie potrafi wpasować się w sytuacje w kraju i nastroje ludzi. Taki przykład filmik o tytule „Odporny”, który jest jednym z niedawnych nowości na polskiej scenie stand upu. Artysta mówi o pandemii, która nie wszystkich dotyczy i o tym jak rząd informuje o pogodzie. Widać też, że bardzo swobodnie się czuje na scenie i ma świetny kontakt z publicznością. I to się ceni. Szumowski pomimo młodego wieku zdobył uznanie i stał się jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiego stand upu.

Antoni Syrek Dąbrowski | Stand up Polska

Kolejnym człowiekiem nie z tej ziemi, który podbił stand upową publiczność jest Antoni Syrek Dąbrowski. Antoni nam trochę zapłacił za ten artykuł, dlatego więcej o nim. No dobra niczego nie zapłacił, a naszym zdaniem jest po prostu jednym z najlepszych i jednocześnie jednym z najbardziej niedocenianych standuperów w Polsce, dlatego zasłużył na trochę więcej uwagi. Już nie młody Warszawiak (kto oglądał jego program „kronika filmowa” ten wie do czego pijemy), który od najmłodszych lat interesował się zabawianiem publiczności

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

Najpierw oglądał kabarety a potem zainteresował go brytyjski stand up. Studiował, podróżował, zdobywał nowe doświadczenia aż w końcu wrócił do Polski, aby zawojować polską scenę stand upu. W kuluarach mówi się, że koledzy standuperzy zazdroszczą mu guza mózgu, którego przechodził, bo zbudował na tym niesamowity stand up, który można śmiało zaliczyć do grona najlepszych numerów w Polsce.

W jego występie wybrzmiewa inteligencja połączona z darem artysty. Dobrze dogaduje się z publicznością, już od samego początku występu obserwuje ich reakcje i wplata je do swojego monologu. W występie „Everyman” bardzo trafnie napomina, że nie wszystkie żarty muszą się wszystkim podobać. I ma racje. Pokazuje to jego niezwykłą świadomość sceniczną, ponieważ napomina też ze choć jeden żart mógł nie przypaść wszystkim do gustu to jest on potrzebny do dalszej części. I to jest ciekawa postawa. Ale powiedzmy sobie szczerze, większość żartów jest naprawdę udana i lubiana.

W monologu oczywiście występuje swego rodzaju kontrowersja, słownictwo przeznczone dla uszu osób pełnoletnich. Mówi o Polakach tak jak ich widzi. Co z jednej strony jest prawdziwe, a z drugiej trochę szokujące. I tu znów odzywa się jego zmysł obserwacji, bo mówi o tym co widzi na ulicach. A ponad to wykorzystuje własne doświadczenia na podbicie swoich też. Każdy występ Antoniego Syrka Dąbrowskiego zasługuje na uznanie. Zawsze dąży do celu, którym jest rozbawienie widowni do granic możliwości. Dlatego brawa dla tego Pana, bo wykonuje kawał dobrej roboty. Przedstawia dobry, polski stand up. Jego najnowszy program jest absolutną petardą. Pozycja obowiązkowa dla każdego 40+

Rafał Pacześ | Stand up Polska

Polska scena stan upu nie mogłaby obyć się bez Rafała Paczesia, który rozpoczął swoją karierę w 2012r, co ciekawe był to czysty przypadek. Został poproszony na Łódzkie spotkanie Kabaretowe i okazało się, że ma talent. Za swój debiut otrzymał tytuł Osobowości Scenicznej. I tak to się wszystko zaczęło. Założył łódzką formację stand upową, z którą odnosił sukcesy. Ponad to, co jest niezwykle interesujące, pracował w warszawskiej korporacji. Praca ta dawała mu dużo inspiracji, przecież takie środowisko idealnie nadaje się na temat żartów i monologów. I tak powstał spektakl Warszawska Korporacja. Dzisiaj jest standupowym celebrytą i jednym z najbardziej rozpoznawanych komików w Polsce.

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

W kolejnych etapach życia rzucił pracę i zajął się wyłącznie stand upem. W swoich programach potrafi żartować z patologii z życia osobistego, takich jak alkoholizm ojca, stosunki z ojczymem, bieda w czasie dorastania czy też mieszkanie w łódzkiej kamienicy z zaszczaną klatką schodową, pełnej meneli. Do legendarnych przeszła jego wypowiedź „jebać biedę”. Dzięki kanałowi na YouTube „Zaczynam Rozumieć” zdobył większe grono widzów co przełożyło się na większą publiczność podczas jego występów na żywo.

Komik wyjadacz, który doskonale wie jak ma poprowadzić swój występ, żeby podbić serca widzów. Jego szowinistyczne skecze są już legendarne. Rafał pacześ też świetnie odgrywa różne role na scenie. Ma niesamowity dar aktorski i potrafi na różne sposoby modelować swój głos. Warto zobaczyć jego występy. My proponujemy skecz „Randka i Urlopos de Mexicos” kiedy opowiada o kobietach, które pięknie wyglądają na fotkach z Instagrama, ale na żywo inteligencją nie grzeszą. I jak tu z taką wytrzymać, zwłaszcza jak z Łodzi do Elbląga kawał drogi.

Łukasz Lotek Lodkowski | Stand up Polska

Polska scena stand upu doskonale go zna i wie, że potrafi rozbawić do łez. Przed Państwem Łukasz Lotek Lodkowski (w zasadzie to czemu Lotek a nie Lodek?). Kolejna gwiazda, która przewinęła się przez branże prawniczo biznesową. Trochę jak Fiona ze Shreka. Za dnia pracował w archiwach (brzydka Fiona), a wieczorami zabawiał znajomych (ładna Fiona).

W końcu ludzie docenili jego talent komika i zaczął brać udział w open mic`ach. Potem piął się coraz wyżej. Założył wraz z Karolem Modzelewskim formacje Bękarty Stand Upu, która odniosła spory sukces. Pojawiał się w programach telewizyjnych. Podobnie jak Rafała Paczesia, można go było nawet zobaczyć na kanapie u Kuby Wojewódzkiego.  

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

Lotek lubi skupiać się na historii, wyciągnąć z niej wszystko to co najgorsze i dojechać ją jeszcze mocniej. Dzięki temu widownia jeszcze mocniej to odczuwa, bo to co Lotek opowiada może się przydarzyć każdemu. Dzieli się historiami rodziny, znajomych i dziewczyny. Do tego doda kilka mocnych wyrazów i tworzy spektakularne, pełne śmiechu widowisko. Jednym z takich monologów było Zamawianie Pizzy, które zaczęło się od Juwenaliów we Wrocławiu.

Kacper Ruciński | Stand up Polska

Jezeli mówimy o Stand Up Polska to nie możemy zapominać o Kacprze Rucińskim, który należy do grona świetnych artystów polskiego stand upu. Kacper Ruciński od zawsze dobrze czuł się na scenie przed publicznością, był członkiem kółka teatralnego i brał udział w konkursach recytatorskich. Jest jednym z trzech pierwszych polskich stand uperów. Pierwszy występ przygotował w 2009r i od tego czasu jest prekursorem stand upu w Polsce. Razem z Abelardem Gizą stworzyli formacje stand Up Bez Cenzury, która zapewniła im ogromny sukces.

stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński

Kacper Ruciński prowadził wiele festiwali stand upowych i znajdywał nowe artystyczne perełki. W 2013 roku dostał możliwość poprowadzenia telewizyjnego show „Tylko dla Dorosłych” w którym gościł wielu sławnych komików. Jednym z ciekawszych projektów w jego karierze jest Bang i Bang 2, które stworzył z Łukaszem Lotkiem Lotkowskim i Rafałem Paczesiem.  Na YouTube filmy te mają już miliony odsłon co pokazuje fale zasięgu stand upu. Bang no naprawdę śmieszny występ. Ruciński bawi widownie, obserwuje ich reakcje i między innymi porównuje Facebooka do pijanego wujka na weselu. Jeżeli jesteście ciekawi jego monologów znajdziecie jego kanał na YT.

Jeszcze więcej o Stand Upie

Jeżeli dopiero poznajecie stand up i chcielibyście wiedzieć więcej jest na to sposób. Możecie wejść na standupedia.pl, gdzie znajdziecie sporo informacji o tym typie rozrywki, ale też jest tam dużo ciekawostek o artystach. Także wystarczy tylko wejść na stronę i pochłaniać wiedzę. Innym źródłem są kilkuminutowe filmiki takie jak Encyklopedia stand-upu, gdzie w prosty sposób wyjaśniane są pojęcia związane ze stand upem, bo nie wszyscy wiedzą, że to naprawdę rozbudowana dziedzina rozrywki.

Seria liczy 8 odcinków i w każdym jest inny temat przewodni. Pierwszy odcinek zaczyna się od Hecklera, czyli denerwującej osoby, która psuje występ artysty, żeby być przez chwile w centrum uwagi. Brzmi ciekawie prawda? Niektórzy z was nie słyszeli o takim słowie. Właśnie dlatego warto obejrzeć filmiki stworzone przez Michała Leje, bo naprawdę można się nauczyć kilku fajnych rzeczy.

Oczywiście to tylko nasze propozycje. Znając moc Internetu wiadomo, że takich źródeł jest więcej. Jak znajdziecie jakieś ciekawe miejsce, gdzie bije stand-upowe serce możecie się tym z nami podzielić. Dajcie nam też znać czy w ogóle podoba wam się stand up jako forma rozrywki czy może wolicie jednak kabarety?

Rozkminiła: Aleksandra Podorska Grafika: Hubert Kalinowski Redakcja: Dominik Grott Żródła:

Zgłoś nadużycie

Polskie komedie są kultowe. Znasz je wszystkie? Sprawdź nasz subiektywny ranking, w którym znajdziesz kilka zaskakujących i nieznanych polskich komedii komedia polska polskie komedie romantyczne najlepsze polskie komedie komedie polskie 2020 stare polskie komedie polskie komedie netflix polska komedia romantyczna

Najlepsze polskie komedie! One poprawią ci humor.

jakie jest najdłuższe słowo na świecie

Jakie jest najdłuższe słowo na świecie?