w ,

Ile kosztuje życie w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do życia w Europie. Jest to kraj o wielowiekowej historii i kulturze, pięknych plażach i zabytkach, zachwycającym klimacie i wspaniałym jedzeniu. Hiszpania ma wiele do zaoferowania, dlatego wielu ludzi decyduje się na przeprowadzkę do tego kraju. Życie w Hiszpanii może być bardzo satysfakcjonujące, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Przede wszystkim powinieneś znać język hiszpański, aby móc porozumiewać się w tym kraju. Powinieneś również zapoznać się z lokalnymi przepisami i procedurami, które musisz przestrzegać.

Ile kosztuje życie w Hiszpanii?

Hiszpania w ostatnich latach stała się najczęstszym miejscem imigracji. Wiele osób zastanawia się nad o wiele dłuższym pobytem, co wiąże się z pewnymi kosztami oraz powinni dowiedzieć się ile kosztuje życie w Hiszpanii. Koszt życia w Hiszpanii jest zależny od prowincji, w jakiej zamierzasz zamieszkać. Czynniki, które mają wpływ na nasz budżet to między innymi koszt zakwaterowania, jedzenia, transportu oraz innych opłat w życiu codziennym, które mają duże znaczenie. Ważnym elementem warunkującym jest sytuacja ludzi młodych w Hiszpanii i ich usamodzielnienie. Te kwestie zostaną poruszone poniżej.

Gdzie znajduje się i ile kosztuje życie w Hiszpanii?

Zakwaterowanie - jakie są koszty zakupu nieruchomości i jaka jest cena wynajmu mieszkania w Hiszpanii

Mieszkanie w takich miastach jak Madryt czy Barcelona jest o wiele droższe niż w mniejszych miastach w Hiszpanii. Koszt mieszkania na rynku nieruchomości w dużych miastach Hiszpanii jak Madryt lub Barcelona samemu utrzymuje się w granicach 660-880€ za miesiąc. Natomiast jeśli zdecydujesz się współdzielić mieszkanie z innymi osobami wynosi 200-400€. W Sewilli, Walencji i innych miastach koszt jest mniejszy i można znaleźć mieszkanie za poniżej 600€. Jeśli chcesz wynająć pokój ta cena będzie wynosić 150-300€. Warto jednak pamiętać, ze trzeba doliczyć opłaty za gaz, wodę, prąd czy internet. Ich miesięczny koszt może wynosić co najmniej 150€. Koszt energii elektrycznej wynosi średnio 60-80 euro miesięcznie w lecie i zależy od użytkowania klimatyzacji. Koszt zużycia gazu wynosi średnio 35-40 euro miesięcznie. Jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym miesięczna opłata za koszty konserwacji wynosi 20€.

Średni miesięczny koszt za internet waha się w granicach 30-50€. Jest on zazwyczaj sprzedawany w pakietach z telefonem stacjonarnym, telewizją i telefonem komórkowym. Istnieje wiele planów oferowanych przez firmy jak Vodafone, Finetwork, Virgin Telo czy też Lowi. W Finetwork koszt planu 300 MB dla domu i 55 GB dla komórki wynosi 34,90€.

Natomiast jeśli zastanawiasz się ile kosztuje życie w Hiszpanii i myślisz o kupieniu nieruchomości w Barcelonie, metr kwadratowy mieszkania kosztuje około 4,500-6000€. Tymczasem w Madrycie cena za metr kwadratowy wynosi 4300-6000€. W przypadku domów rodzinnych cena w obu miastach może sięgać 600 000-700 000€. Jeśli poszukujesz nieruchomości, możesz skorzystać z poniższych portali internetowych:

  • Idealista.com
  • Fotocasa.es

Jedzenie - jakie są ceny produktów spożywczych

Ważnym elementem jest zakup żywności i jaka jest aktualnie średnia cena żywności. Tygodniowy koszt szacuje się w granicach 40-50€. Jednymi z najtańszych sieci supermarketów w Hiszpanii są Mercadona oraz Lidl. Średnia cena żywności najważniejszych produktów wynosi następująco:

  • Woda (1,5L) – 0,62€
  • Mleko (1L) – 0,78€
  • Ser (1kg) – 9,77€
  • Bochenek chleba – 0,99€
  • Tuzin jaj – 1,88€

Jeśli chcesz pójść na kolację do dobrej restauracji, będziesz musiał przygotować się na wydatek 30-50 €. Natomiast w restauracjach typu fast food jak McDonalds można znaleźć świetne i dość tanie oferty.

Jakie jedzenie można znaleźć w Hiszpanii?

Transport - ile kosztuje życie w Hiszpanii

Jeśli zastanawiasz się ile kosztuje życie w Hiszpanii, transport jest istotnym wydatkiem. Jeśli chcesz dostać się do pracy, szkoły lub innych obiektów możesz wybrać kilka środków transportu. Jednym z nich jest metro, które, nawiasem mówiąc, jest najpopularniejszą formą transportu w Hiszpanii. Karnet 10 przejazdów kosztuje tam 7€. Możesz wykorzystać ten karnet również do podroży tramwajem. Innym popularnym środkiem transportu jest pociąg, ale cena podróży pociągiem jest o wiele większa. Koszt biletu wynosi 1,80€, a nawet więcej. Można też złapać taksówkę, co wiążę się z kosztem 3-4€. Oczywiście możesz wziąć pod uwagę podróż samochodem. Jednak warto pamiętać, że litr benzyny w Hiszpanii wynosi około 1,28€.

Jaka jest średnia cena edukacji w Hiszpanii?

Istotnym elementem życia jest edukacja i warto wiedzieć ile kosztuje życie w Hiszpanii pod tym względem. Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko do szkoły państwowej w Hiszpanii warto wiedzieć, że jest to darmowe i opłacane z budżetu prowincji. Warunkiem jest zarejestrowanie się w lokalnym urzędzie miasta. Możesz również zapisać się na studia. Czesne na studiach licencjackich kosztuje średnio 680-1280€ rocznie na uniwersytecie publicznym. Jeśli jednak wolisz uczęszczać na prywatną uczelnię koszt jest o wiele większy i wynosi 5 500-18 000€. Istnieje również możliwość odbycia kursu języka hiszpańskiego, którego koszt wynosi 150-400€. Jego wysokość zależy od wybranej intensywności i poziomu.

Gdzie można studiować i osiągnąć wiele sukcesów?

Opieka medyczna - ile kosztuje życie w Hiszpanii

Nieodzownym i niezwykle ważnym elementem życia jest możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej. W Hiszpanii jest ona gwarantowana bezpłatnie pod warunkiem, że jesteś rezydentem i posiadasz numer ubezpieczenia społecznego — NIE (Número de Identificación Extranjero). Zależnie od regionu niektóre usługi mogą być odpłatne. Jeśli chcesz być objęty ubezpieczeniem, które pokrywa przestronny zakres zabiegów medycznych powinieneś wziąć pod uwagę wykupienie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w Hiszpanii. Podstawowe pakiety zdrowotne mieszczą się w kwocie 30-50€ miesięcznie dla ludzi w wieku 20-30 lat. Cena może się różnić w zależności od wieku.

Podatki - dodatkowe koszty utrzymania

Jak w każdym kraju, tak i w Hiszpanii po określonym czasie należy uiścić opłaty podatkowe. Są one dość wysokie. Jeśli mieszkasz powyżej 183 dni w Hiszpanii masz obowiązek opłacenia hiszpańskich podatków. Warto również znać kilka faktów na temat zeznania podatkowego w Hiszpanii. Jeśli twój dochód w Hiszpanii i poza nią wynosi powyżej 22 000€ rocznie, zobowiązuje cię do jego złożenia. W przypadku mniejszych dochodów nie masz obowiązku składania zeznania podatkowego. Wyjątkiem jest prowadzenie działalności gospodarczej w Hiszpanii, uzyskujesz dochód z najmu większy niż 1000€, uzyskujesz odsetki kapitałowe powyżej 1600 € lub jest to twój pierwszy raz, kiedy składasz zeznanie podatkowe.

Pozostałe wydatki - jaki jest koszt życia w Hiszpanii

Oprócz wspomnianych wydatków jest jeszcze wiele wydatków, które ponosimy w życiu codziennym. Jednym z nich są bilety do kina. Dwa bilety kosztują 14-18€, a jeśli chcesz dokupić napój czy popcorn wtedy koszt wzrośnie o 6-7€ więcej. Dla porównania dwa bilety do teatru kosztują 15-90€. Wiele ludzi chce skorzystać z siłowni. Miesięczny koszt wynosi 30-40€. W Madrycie nie brakuje atrakcji. Można skorzystać z dużej ilości barów czy kawiarni. Dla przykładu cappuccino może kosztować 2,62€.

Emancypacja młodych osób w Hiszpanii

W Hiszpanii występuje 2 razy mniejsza emancypacja (usamodzielnienie się) młodych ludzi w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej. Głównym powodem jest drogi czynsz, rosnące koszty oraz niskie pensje. W wyniku działania tych czynników młodzi ludzie mogą cierpieć na tzw. syndrom oszusta (impostor syndrome). Pomimo zdobycia osiągnięć, nie wierzą we własne możliwości i osiągnięcia. Głównym powodem jest brak zatrudnienia lub niepewne zarobki, które nie pozwalają na pokrycie rosnących cen podstawowych wydatków jak czynsz, prąd, gaz czy zakupy.

W 2022 roku obserwatorium Empowerment Hiszpańskiej Rady Młodzieży na podstawie danych z pierwszej połowy roku stwierdziła wskaźnik emancypacji młodzieży jako 15,9%. Ponadto dodało, że ponad jedna trzecia młodych ludzi pracowała w handlu i hotelarstwie. Są to 2 sektory gdzie występuje bardzo częsta wymiana. Młodzi ludzie są sfrustrowani sytuacją gdzie pomimo posiadania wysokiego wykształcenia nie mogą zdobyć wymarzonej pracy. W dodatku jest wymagane doświadczenia, którego nie mają gdzie zdobyć. Według Europejskiego Urzędu Statystycznego średni wiek emancypacji młodych ludzi w Hiszpanii wynosi 29,8 lat. Większość z nich decyduje się na mieszkania dzielone, a jedynie 10-20% z nich decyduje się na zakup własnego mieszkania. Warto podkreślić, że ceny mieszkań poszły mocno w górę i nadal rosną.

Rozkminił: Marek Kułakowski
Redakcja i optymalizacja SEO: Marek Kułakowski
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Lubisz jeść sushi, ramen i inne potrawy z Azji? Zawsze chciałeś umieć posługiwać się pałeczkami? Tutaj dowiesz się jak jeść pałeczkami sushi i inne dania.

Jak jeść pałeczkami?

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Niedziele handlowe 2023