Szukasz ciekawego filmu o mafii włoskiej? Interesujesz się tematyką mafijnych porachunków? Sprawdź, jakie są najlepsze włoskie filmy o mafii!
w ,

Najlepsze filmy o włoskiej mafii

Interesujesz się tematyką opowieści o włoskiej mafii, które mrożą krew w żyłach? Jednym z lepszych źródeł informacji o zasadach, według których działały zorganizowane grupy przestępcze to filmy oparte na faktach. Czy wiesz, jaka produkcja została okrzyknięta najlepszym filmem wszech czasów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie filmy akcji o mafii warto obejrzeć!

Filmy gangsterskie poruszające tematykę mrocznych mafijnych porachunków, zwłaszcza tych sycylijskich, od lat cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród miłośników kina. Choć najsłynniejsze filmy o mafii powstały w Hollywood, włoscy twórcy filmów przedstawiających ekranizacje brutalnych zdarzeń również potrafili zaskoczyć. Duża część tych produkcji oparta jest na faktach, a to pozwala zajrzeć w głąb owianego grozą świata zorganizowanych grup przestępczych i poznać zasady ich działalności. Sprawdź, jakie filmy o mafii włoskiej warto zobaczyć, jeśli interesujesz się tematyką włoskiej mafii i legendami kina gangsterskiego!

Najlepsze filmy o mafii warte obejrzenia

Ojciec Chrzestny (1972, 1974, 1990)

Filmy o mafii? Z pewnością na myśl od razu przychodzi Wam kultowa trylogia Ojciec Chrzestny, która powstała w latach 1972, 1974 i 1990, wyreżyserowana przez Francisa Forda Coppola. Ojciec Chrzestny to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych filmów gangsterskich. Został nakręcony na podstawie dzieła amerykańskiego powieściopisarza Mario Puzo wydanego w 1969 roku. Najsłynniejsza mafijna saga to opowieść o nowojorskim rodzie Corleone, na czele z Don Vito Corleone, pochodzenia sycylijskiego. Mimo że Ojciec Chrzestny nie jest filmem opartym na faktach, trafnie obrazuje realia mafijnych porachunków i wartości, jakimi kierowano się w świecie mafii. Co więcej, ta opowieść o nowojorskiej mafii dwukrotnie zdobyła nagrodę Oscara za najlepszy film roku oraz jest według wielu rankingów najlepszym filmem gangsterskim wszech czasów.

Filmy o mafii - Ojciec Chrzestny

Sto dni w Palermo (1984)

Sto dni w Palermo z 1984 roku to film gangsterski opowiadający dramatyczną historię stu ostatnich dni życia nieustraszonego generała Carlo Alberto Dalla Chiesa. Akcja filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach z lat 70., gdzie główny bohater, w którego wciela się aktor Lino Ventura, toczy walkę z zorganizowaną grupą przestępczą – Cosa Nostra. Losy generała kończą się brutalnym morderstwem popełnionym przez Cosa Nostrę w 1982 roku. Dzięki temu, że przedstawiono prawdziwe historie, film stanowi jeden z lepszych tytułów filmów mafijnych ukazujący realia działalności włoskiej mafii.

Filmy o mafii - Sto dni w Palermo

Buntowniczka z Sycylii (2008)

Buntowniczka z Sycylii (La Siciliana Ribelle) to produkcja z 2008 roku. Film przedstawia historię gangsterskich realiów z perspektywy kobiety. Opowiada prawdziwą mafijną historię Rity Atrii, córki szefa mafii z Partanny, który w 1985 roku został zamordowany z rąk mafii na jej oczach. Gdy w 1991 roku zginął również jej brat, pragnąc zemsty zdecydowała się przerwać milczenie. Rozpoczęła bliską współpracę z organami ścigania, w tym z sędzią Paolo Borsellino – jedną z ważniejszych postaci, która doprowadziła do Maksiprocesu. Niestety w 1992 roku sędzia ginie w zamachu bombowym, przez co Rita kilka dni później popełnia samobójstwo. Film nie należy do najpopularniejszych gangsterskich filmów wszech czasów, jednak przez wielu jest zaliczany do najlepszych produkcji opowiadających o mafii.

Filmy o mafii - Buntowniczka z Sycylii

Zdrajca (2019)

Film Zdrajca z 2019 roku w reżyserii Marco Bellocchio to historia najsłynniejszego „pentito”, czyli niewiernego członka mafii – Tommaso Buscetty – przedstawiciela Cosa Nostry, który złamał mafijną zmowę milczenia. W tym gangsterskim filmie twórcy przedstawili najistotniejsze wydarzenia z życia głównego bohatera. Był to m.in. udział w słynnym Maksiprocesie, kiedy to został świadkiem koronnym i zeznawał przeciwko sycylijskiej mafii. Dzięki jego zeznaniom skazano ponad 360 osób powiązanych z działalnością przestępczą, w tym bardzo wpływowych, a 19 z nich otrzymało karę dożywotniego pozbawienia wolności. To kolejna produkcja znajdująca się na liście najlepszych filmów mafijnych, które warto zobaczyć.

Filmy o mafii - Zdrajca

Sto kroków (2000)

Filmy o włoskiej mafii — kolejnym z wielu świetnych filmów mafijnych jest nakręcony we włoskim Palermo film Sto kroków. To prawdziwa opowieść gangsterska Giuseppe Peppino Impastato, wyreżyserowana przez Marco Tullio Giordana. Wychowujący się pośród gangsterów aktywista, który w dorosłym życiu odważył się wyrazić sprzeciw wobec sycylijskiej mafijnej działalności. Wspomniane sto kroków w tytule to dokładna odległość dzieląca dom Impastato i rezydencję Tano Badalamentiego, szefa okolicznej mafii. Za swoją działalność antymafijną główny bohater w 1978 roku przepłacił życiem. W tym świetnym gangsterskim filmie w głównych rolach m.in. włoski aktor Luigi Lo Cascio.
Filmy o mafii - Sto Kroków

Mafia zabija tylko latem (2013)

Mafia zabija tylko latem nakręcony w 2013 roku to połączenie filmu gangsterskiego z komedią. To historia gangsterska opowiedziana w nieco humorystyczny sposób, wyreżyserowana przez Pierfrancesco Diliberto, który sam zagrał w nim jedną z głównych ról. W filmie obserwujemy gangsterski świat w Palermo z perspektywy Arturo, chłopca zauroczonego w swojej koleżance, dorastając w mafijnym środowisku. Ten wciągający film gangsterski to opowieść o zbrodniach popełnianych masowo na terenie Sycylii w latach 80. i 90. Oddaje on w pewien sposób hołd ruchom antymafijnym działającym w tamtych czasach. W rolach głównych filmu znaleźli się Cristiana Capotondi, Pif czy Claudio Gioè.
Filmy o mafii - Mafia zabija tylko latem

Najciekawsze filmy o mafii

Szukasz najlepszych gangsterskich filmów akcji w historii kina? Filmy o mafii, o których ciężko zapomnieć? Wymienione propozycje to tylko niektóre z najlepszych filmów sensacyjnych przedstawiających historie dotyczące sycylijskiej mafii. Produkcje bazujące na prawdziwych zdarzeniach związanych z mafią, cieszą się zainteresowaniem nie tylko pośród fanów kryminałów, filmów akcji czy dramatów. Z czego słyną najlepsze filmy mafijne? Oprócz trzymania w napięciu umożliwiają odkrycie mrocznych sekretów najgroźniejszych zorganizowanych grup przestępczych działających niegdyś na terenie Włoch.

Interesuje Cię gangsterski świat? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o włoskiej mafii, przeczytaj inne artykuły z serii o mafii na naszej stronie:

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Najgłębsze miejsca na Ziemi to wielka tajemnica. Nie każdy zakątek oceanu jest jeszcze znany. Teraz pokażemy Ci 6 najgłębszych z nich.

Najgłębsze miejsca na Ziemi, czy je znasz?

15 ciekawostek o Wietnamie

15 ciekawostek o Wietnamie