Hiszpania ciekawostki hiszpanie paella sangria walka byków
w

10 zaskakujących faktów o Hiszpanii i Hiszpanach

Hiszpania to nie tylko Paella, Sangria i Walka Byków. Poznaj 10 zaskakujących faktow o Hiszpanii i Hiszpanach.

Fiesta, corrida, flamenco, Pedro Almodóvar – często są to pierwsze skojarzenia przychodzące nam na myśl, gdy pomyślimy o Hiszpanii. Jednak ten bogaty kulturowo kraj ma nam do zaoferowania o wiele więcej niż myślimy! W tym artykule dowiesz się o 10 najciekawszych faktach na temat Hiszpanii i Hiszpanów.

1. Wiedziałeś, że...

Hiszpania jest trzecim krajem na świecie (zaraz po Włochach i Chinach) z największą ilością obiektów znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO (aż 47). Najczęściej odwiedzanymi miejscami, które warto chociaż raz w życiu zobaczyć na żywo jest Sagrada Familia w Barcelonie oraz Alhambra w Granadzie.

2. El vino, ¡por favor!

Hiszpania jest drugim krajem z największą liczbą winnic na świecie, dlatego wybierając się tam na wakacje, nie musisz się martwić – tam wina nigdy nie brakuje! Hiszpanie mają picie piwa lub wina w barze we krwi, a sama Hiszpania uchodzi za kraj o największej liczbie barów na mieszkańca (tuż za Cyprem).

3. Języki w Hiszpanii

Język hiszpański nie jest jedynym językiem, którym posługuje się w Hiszpanii: w różnych regionach obecne są także inne języki urzędowe, takie jak: kataloński, walencki, galicyjski, arański i baskijski (euskera), a także inne dialekty. Ten ostatni jest najbardziej interesujący, ponieważ nie ma jednej teorii co do jego powstania, choć wydaje się on być jednym z najstarszych języków na kontynencie.

4. Walt Disney i Hiszpania?

Wiele osób twierdzi, że Walt Disney urodził się w Mojacar! Jest to ładna, mała miejscowość znajdująca się w prowincji Almería. Faktem jest, że prawdopodobnie jest to kolejna z miejskich legend, ale…. kto wie? 🙂

5. Las tapas...

czyli hiszpańskie przekąski – są prawdziwą dumą narodową Hiszpanii. Wokół nich istnieje wiele teorii, ale jedna z najbardziej prawdopodobnych mówi, że na początku składały się one z kromki chleba lub kromki kiełbasy, które były podawane do przykrycia napojów, aby nie przedostały się przez nie muchy i robaki. Teraz przyjmują one najróżniejsze formy, przyrządzane są na ciepło i na zimno. Do najsłynniejszych należą mariscos (owoce morza), banderilla (pikle nadziewane na wykałaczkę), czy też tortilla española, czyli omlet z jajek i smażonych kartofli.

6. ¿Olé?

To typowe wyrażenie, które używane jest do dopingowania i zachęcania do działania. Jego pochodzenie nie jest do końca pewne, jednak wielu etymologów wskazuje na arabskie słowo „Allah”. Co ciekawe, w samym języku hiszpańskim istnieje niezliczona ilość słów pochodzenia arabskiego, są one pozostałościami z języka arabskiego, które wynikają z silnego wpływu inwazji Maurów w 711 roku.

7. Turystyka

Turystyka jest jednym z największych źródeł dochodu w kraju, a w ubiegłym roku (2019) Hiszpania była drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie po Francji. Piaszczyste plaże, ogrom zabytków oraz wspaniała pogoda przyciągają tam wielu wczasowiczów.

8. Powód do dumy

Jednym z rekordów, którym mogą szczycić się Hiszpanie, jest fakt, że jest to kraj o najwyższym odsetku dawców narządów na świecie i są liderami w tym sektorze od ponad 20 lat!

9. Najstarsza restauracja

W samym sercu Hiszpanii – Madrycie – znajduje się najstarsza restauracja na świecie. Jak można przeczytać w Księdze Rekordów Guinnessa, nazywa się ona Restaurante Botín i została otworzona w 1725 roku.

10. Sylwester w Hiszpanii? Kup winogrona!

Noworocznym zwyczajem Hiszpanów jest jedzenie 12 winogron tuż przed północą, które mają zapewnić szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Tradycja ta sięga 1909 roku, kiedy to postanowiono zjeść winogrono, aby „przywołać szczęście” na każdy miesiąc roku. A dlaczego winogrona? Ponieważ z powodu wyjątkowo udanych zbiorów, producenci winogron zaczęli szukać sposobu na sprzedaż nadwyżek… i je znaleźli.

Udało Ci się dowiedzieć czegoś nowego? Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi odkryłeś kilka ciekawych faktów dotyczących Hiszpanii i jej mieszkańców!

Polecane rozkminki

Zgłoś nadużycie

sprawa kryminalna opowieści kryminalne jayme closs

Momenty grozy #4 – sprawa kryminalna Jayme Closs

Pumpkin Spice Latte dyniowe latte spice pumpkin latte starbucks

Dyniowe latte – Wszystko o Pumpkin Spice Latte ze Starbucks`a