w , ,

Lubię!Lubię!

Jak tanio podróżować?

jak tanio podróżować poradnik dla podróżników

Jest środek wakacji, a Ty nie ruszyłeś się nigdzie dalej niż do znajomych? Czas to zmienić! Na pewno chciał(a)byś poczuć słony smak oceanu, skosztować naturalnego rozjaśniacza włosów- słońca, czy wystawić na próbę swoje umiejętności geografa podczas czytania skomplikowanej mapy Paryża. Zapewne teraz myślisz, że twoje fundusze nie pozwolą ci odbyć podróży marzeń. Sądzę, że kilka słów od Kiersten, twórczyni bloga podróżniczego ‘The Blonde Abroad’ zmieni twoje podejście!

Myślisz, że nie stać mnie na podróżowanie? Przemyśl to raz jeszcze! Podróżowanie wcale nie musi być drogie.

„Starając się zobaczyć jak najwięcej miejsc na świecie, nauczyłam się kilku sposobów jak przyoszczędzić. Kierując się kilkoma zasadami oszczędzania, będziesz mógł zwiedzić świat za grosze.”

Po pierwsze: lokalizacja!

Posiadając 400 zł (90 €, stan na sierpień 2020) w portfelu trudno jest przetrwać dzień we Francji, natomiast w południowo-wschodniej Azji za tę kwotę możemy przeżyć ponad tydzień. Wielu amatorów podróżowania uzależnia ostateczną decyzje od cen biletów lotniczych, a to może być błędem.

Aby uzyskać realistyczny szacunek kosztów, powinieneś rozważyć opłaty za transport, zakwaterowanie oraz za aktywności turystycznych.

Mimo, że loty do Europy czy Ameryki Północnej mogą być tańsze, to ceny pokoi hotelowych, jedzenia lub wycieczek okazują się o wiele wyższe niż w Ameryce Południowej czy Azji. Należy przemyśleć wszelkie koszty przed wybraniem najbardziej przystępnej opcji.

Zostań wolontariuszem!

Największym wydatkiem jest zakwaterowanie. Dlaczego nie zdobyć je za darmo? Autorka bloga kocha bycie wolontariuszem za granicą, dlatego poleca je z całego serca. Te rozwiązanie nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić, ale również zapewni ci zdobycie wyjątkowego, uniwersalnego doświadczenia. Zatrzymaj się  za darmo u lokalnych mieszkańców, otrzymaj wskazówki i a swoją wdzięczność okaż pomagając się społeczeństwu.  To całkowicie odmieni twoją podejście do życia.

Planuj z wyprzedzeniem!

Ceny biletów lotniczych mogą niesamowicie się wahać. Nie zawsze jesteśmy skłonni czekać do ostatniej chwili z bukowaniem biletów, natomiast wczesne ich rezerwowanie nie gwarantuje najlepszej ceny.

Wartym polecenia narzędziem jest Skyscanner Alert Cenowy.  Zapisując się na Alerty Cenowe otrzymamy informację o zmianie ceny przelotu do miejsca, które chcemy odwiedzić. Dzięki przeglądaniu tych powiadomień przez kilka tygodni możesz zaoszczędzić setki złotych. Zorientuj się jaka cena jest uznawana za korzystną i zgarnij bilety, gdy otrzymasz alert o niskiej cenie. 

Zastanów się nad inną formą transportu

Przed wyjazdem, przemyśl swoje opcje transportu. Przejazdy taksówkami i przeloty samolotem szybko osiągają wysokie sumy i mogą pochłonąć dużą część Twojego budżetu. Sprawdź czy transport publiczny umożliwia wydostanie się z lotniska i podróżowanie po mieście.

W przypadku krótkich wypraw ekscytującą i tanią opcją mogą okazać się lokalne projekty wypożyczania rowerów. Jeżeli masz zamiar odwiedzić wiele miejsc, sprawdź dostępność pociągów, autobusów, lub opcję ride sharingu.  

W przypadku wątpliwości, która z opcji jest najkorzystniejsza, nie bój się zajrzeć na internetowe forum. Inni miłośnicy podróżowania oraz miejscowi na pewno będą zachwyceni faktem, że mogą służyć ci radą.

Nocuj tanio

Wyjdź poza ramy pokoju hotelowego! Skorzystaj z wolej kanapy u kogoś, wynajmij mieszkanie lub pokój na Airbnb, sprawdź lokalny hostel lub zamieszkaj z gospodarzami. Jest wiele możliwości, które pozwolą Ci nie tylko przyoszczędzić, lecz również przyjrzeć się życiu lokalnych mieszkańców. Miej otwarty umysł i zdecyduj co będzie najlepsze dla twojego budżetu.

Jeśli jesteś typem osoby, której serce bije szybciej na widok zabytkowych kościołów, muzeów, czy starożytnych ruin, przy układaniu wycieczki warto sprawdzić jakie zniżki jako studentowi Ci przysługują.

Myślę, że w tym miejscu pomoże nam Emma, która również prowadzi bloga podróżniczego i w jednym z wpisów podzieliła się kilkoma radami.

Zniżki studenckie

Zaczynając studia otrzymujesz legitymację studencką. Nie jest ona tylko źródłem informacji o szkole wyższej, do której uczęszczasz, ale również dzięki niej zdobędziesz ogromne zniżki do charakterystycznych obiektów w danym miejscu, sklepów, lub muzeów i wielu innych.

„Używałam legitymacji studenckiej w wielu miejscach, np. w rezerwatach przyrody, sklepach detalicznych z wyposażeniem turystycznym, a nawet przy kupowaniu biletów lotniczych!”

Rozkminiła: Patrycja Semeniuk
Tłumaczenie: Patrycja Semeniuk

Zgłoś nadużycie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

awokado pestka megafauna

Dlaczego awokado ma tak dużą pestkę?

włoskie ubrania w przystępnej cenie niskiej tanie na każdą kieszeń

Włoskie ubrania na polską kieszeń