jak tanio podróżować poradnik dla podróżników tanie podróżowanie
w

Lubię!Lubię! SuperSuper

Jak tanio podróżować?

Każdy potrafi wykupić wczasy All Inclusive i wylegiwać się nad basenem lub morzem na wynajętym leżaku, ale nie każdego na to stać. Są też tacy, którzy gardzą taką formą podróżowania. Dowiedź się z naszego poradnika jak tanio podróżować.

Dawno nie ruszyłeś się nigdzie dalej niż do znajomych? Czas na tanie wakacje! Chcesz poczuć słony smak oceanu, skosztować naturalnego rozjaśniacza włosów – słońca, czy wystawić na próbę swoje umiejętności geografa podczas czytania skomplikowanej mapy Paryża? Zapewne teraz myślisz, że twoje fundusze nie pozwolą ci odbyć podróży marzeń.  Chcesz się dowiedzieć jak tanio podróżować? Interesują Cię tanie kraje na wakacje? Przeczytaj ten artykuł!

Tanie podróżowanie - kilka prostych zasad

1. Bądź elastyczny!

Podczas wybierania destnacji zawsze myśl o swoim budżecie i bądź gotowy na ustępstwa. Zazwyczaj na początek wybiera się miejsca pobytu, a dopiero później środek transportu. Jednak by podróżować budżetowo warto odwrócić ten proces. Szczególnie ta rada przyda się w przypadku lotów. Warto w pierwszym kroku poszukać taniego lotu i do niego dostosowywać miejsce naszego urlopu. Nie zawsze wybór padnie na naszą wymarzoną rajską wyspę. Zatem gdy panujesz wakacje budżetowe musisz liczyć się z przymusem pójścia na kompromis.

Posiadając 100 EUR w portfelu trudno jest przetrwać dzień we Francji, natomiast w południowo-wschodniej Azji za tę kwotę możemy przeżyć ponad tydzień. Wielu amatorów podróżowania uzależnia ostateczną decyzje od cen biletów lotniczych, a to może okazać się największym błędem jeżeli chce się tanio podróżować. Liczy się bowiem suma pod kreską.

Pamiętaj, że jest cała masa miejsc do odwiedzenia na świecie. Tanie kraje na wakacje to nie są najczęściej odwiedzane turystyczne kurorty. Mniej znane miejsce może okazać się Twoim rajem na ziemi. Z tego względu warto czasem nie zatrzymywać się w stolicy danego kraju, a w miejscowości trochę od niej oddalonej. Takie miejsca są z reguły tańsze, mniej zatłoczone, a wielokrotnie mają do zaoferowania unikatowe atrakcje i zabytki.

jak tanio podróżować tanie wakacje

2. Jak tanio podróżować? Planuj z wyprzedzeniem!

Tak samo jak bycie elastycznym w kwestii destynacji ważne jest bycie elastycznym w kwestii czasu wyjazdu. Pora roku, a czasem nawet miesiąc ma znaczenie dla organizacji wyjazdu. Wakacje budżetowe powinny być poprzedzone dokładnym researchem. Należy sprawdzić, kiedy w danym miejscu jest sezon turystyczny. Dany miesiąc może być „poza sezonem” dla jednego miasta, a dla drugiego już nie.

Ceny biletów lotniczych mogą niesamowicie się wahać. Nie zawsze jesteśmy skłonni czekać do ostatniej chwili z bukowaniem biletów, natomiast wczesne ich rezerwowanie nie gwarantuje najlepszej ceny.

Wartym polecenia narzędziem jest Skyscanner Alert Cenowy. Zapisując się na Alerty Cenowe, otrzymamy informację o zmianie ceny przelotu do miejsca, które chcemy odwiedzić. Dzięki przeglądaniu tych powiadomień przez kilka tygodni możesz zaoszczędzić setki złotych. Zorientuj się jaka cena jest uznawana za korzystną i zgarnij bilety, gdy otrzymasz alert o niskiej cenie.

tanie kraje na wakacje

3. Jak tanio podróżować? Zostań wolontariuszem!

Największym wydatkiem jest zakwaterowanie. Dlaczego nie zdobyć je za darmo? Te rozwiązanie nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić, ale również zapewni ci zdobycie wyjątkowego, uniwersalnego doświadczenia. Zatrzymaj się za darmo u lokalnych mieszkańców, otrzymaj wskazówki i a swoją wdzięczność okaż pomagając społeczeństwu. To całkowicie odmieni twoją podejście do życia, da ogromną satysfakcje i pozwoli na tanie podróżowanie.

4. Jak tanio podróżować? Zastanów się nad alternatywnymi formami transportu

Przed wyjazdem, przemyśl swoje opcje transportu. Przejazdy taksówkami i przeloty samolotem szybko osiągają wysokie sumy i mogą pochłonąć dużą część Twojego budżetu. Sprawdź czy transport publiczny umożliwia wydostanie się z lotniska i podróżowanie po mieście.

W przypadku krótkich wypraw ekscytującą i tanią opcją mogą okazać się lokalne projekty wypożyczania rowerów. Jeżeli masz zamiar odwiedzić wiele miejsc, sprawdź dostępność pociągów, autobusów, lub opcję ride sharingu.  

W przypadku wątpliwości, która z opcji jest najkorzystniejsza, nie bój się zajrzeć na internetowe forum. Inni miłośnicy podróżowania oraz miejscowi na pewno będą zachwyceni faktem, że mogą służyć ci radą.

tanie kraje na wakacje

5. Tanie wakacje to przede wszystkie tanie noclegi

Wakacje budżetowe to może być wyzwanie szczególnie jeżeli chodzi o nocleg w szycie sezonu turystycznego. Wyjdź poza ramy pokoju hotelowego! Skorzystaj z wolej kanapy u kogoś, wynajmij mieszkanie lub pokój na Airbnb, sprawdź lokalny hostel lub zamieszkaj z gospodarzami. Jest wiele możliwości, które pozwolą Ci nie tylko przyoszczędzić.

Po pierwsze warto szukać miejsc, które oferują nocleg i śniadanie dla podróżników z przysłowiowym plecakiem. Zatem dla osób, które chcą jak najwięcej zobaczyć, ale małym kosztem. Ciekawą opcją jest couch surfing. Ten wariant daje możliwość zatrzymania się u zwykłych mieszkańców, którzy udostępniają swoje lokum dla turystów nie potrącając za to ani grosza. Wówczas, gdy w mieszkaniu pozostają włascicele, możemy zobaczyć jak żyją jak miejscowi. Ostatnią opcją jest zakwaterowanie w hotelu. Tam nocleg na pewno będzie tańszy niż w hotelu.

jak tanio podróżować tanie wakacje

6. Tanie podróżowanie i zniżki np. dla studentów

Jeśli jesteś typem osoby, której serce bije szybciej na widok zabytkowych kościołów, muzeów, czy starożytnych ruin, przy układaniu wycieczki warto sprawdzić jakie zniżki jako studentowi Ci przysługują.

Zaczynając studia otrzymujesz legitymację studencką. Nie jest ona tylko źródłem informacji o szkole wyższej, do której uczęszczasz, ale również dzięki niej zdobędziesz ogromne zniżki do charakterystycznych obiektów w danym miejscu, sklepów, lub muzeów i wielu innych.

Legitymacji studenckiej można używać w wielu miejscach, np. w rezerwatach przyrody, sklepach detalicznych z wyposażeniem turystycznym, a nawet przy kupowaniu biletów lotniczych! i jest to kolejny świetny sposób na tanie podróżowanie.

Zostaw pod artykułem swój komentarz jeżeli masz swoje własne sprawdzone sposoby na tanie podróżowanie, o których tu nie wspomnieliśmy lub chcesz coś dodać od siebie albo masz jakieś pytania. W końcu wiele osób chcę sie dowiedzieć jak tanio podróżować. 

7. Wybieraj street food zamiast wykwintnych restauracji!

Tanie wakacje nie będą nigdy wiązać się z chodzeniem do najlepszych restauracji w mieście. Należy szukać lokalnej kuchni i wybierać niewielkie restauracje. Dzięki temu zmieścisz się w swoim budżecie, a poza tym posmakujesz lokalnych przysmaków. Wielu turystów obawia się zamówić street food ze względu na możliwość zatrucia. Jednak często w takich miejscach widzisz, w jaki sposób przyrządzane jest danie, nic nie jest ukryte w kuchni. Tanie kraje na wakacje mają zazwyczaj szeroką gamę oferty street food. 

Ponadto jeżeli zdecydujesz się na nocleg u lokalsów, możesz otrzymać zaproszenie od nich na kolację. Wówczas będziesz miał możliwość poznania miejscowej kuchni za darmo! Jak widać jedzenie i wakacje budżetowe idą w parze.

Zobacz najlepsze włoskie street foody!

8. Nie marnuj czasu i pieniędzy na zakupy!

Będąc na wakacjach chodzenie po sklepach, nie powinno być Twoim priorytetem. Podczas podróży lepiej skupić się na tworzeniu wspomnień. Zatem warto wtedy spędzać czas z przyjaciółmi, podziwiać krajobrazy i odwiedzać zabytkowe miejsca. Tanie kraje na wakacje mają często dużo więcej do zaoferowania, nie tylko same galerie handlowe. Nie trać czasu na wędrówki od sklepu do sklepu w miejscowych centrach zakupowych. Taką formę spędzania czasu możesz również zorganizować sobie w domu.

Czy teraz jesteś już gotowy na wakacje budżetowe. Nie zwlekaj i organizuj wyjazd marzeń na Twoją kieszeń!

jak tanio podróżować tanie wakacje

Tanie podróże połącz z aktywnością!

Jeśli kochasz podróże i piłkę nożną to mamy dla ciebie świetną ofertę! Możesz wyjechać na kilkudniowy turniej piłkarski, a zarazem zwiedzić inny europejski kraj. Turnieje rozgrywane są w np. Niemczech,  Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Jednak oferta nie kończy się na tych krajach! Przeczytaj poniższy artykuł, podeślij go swoim znajomym z drużyny i jedźcie na sportowy weekend!

Rozkminiła: Patrycja Semeniuk
Grafika: Rafał Mazurek

Zgłoś nadużycie

Chciałbyś poznać ciekawe miejsca w Warszawie? Może nie wiesz co zobaczyć w Warszawie w ten weekend? Przeczytaj i dowiedź sie co warto zobaczyć w Warszawie!

Ciekawe miejsca w Warszawie TOP 10

kawiarnia wyjątkowa Seul

Wyjątkowa kawiarnia. Poznajcie 7 najbardziej odjechanych kawiarni