Fińska muzyka ludowa
w

SuperSuper

Fińska muzyka

Z czego słynie fińska muzyka? Możliwe, że wiesz o niej więcej niż Ci się wydaje. Ile znasz utworów, nie wiedząc, że pochodzą one właśnie z Finlandii?

Co warto wiedzieć o fińskiej muzyce?

Zapewne niewiele osób będzie potrafiło odpowiedzieć na pytanie, z czego słynie fińska muzyka. Nic straconego! Jeśli nie macie żadnych konkretnych skojarzeń, zapoznajcie się z poniższym artykułem. Zebrano w nim kilka muzycznych ciekawostek z różnych dziedzin. Całkiem możliwe, że spotkaliście się z niektórymi motywami, nie wiedząc, że pochodzą one właśnie z Finlandii.

Kompozytor narodowy

Jean Sibelius kompozytor fińska muzyka ludowa

Wiele narodów może pochwalić się wybitnymi kompozytorami, którzy na zawsze zapisali się w historii i kulturze swoich krajów. Dla Finów kimś takim był Jean Sibelius (1865-1957). Miał on ogromne znaczenie zarówno w ojczyźnie, jak i za granicą. Uważany jest za prawdziwego twórcę fińskiej muzyki, który w swoich melodiach potrafił uchwycić mity narodowe, przeszłość i teraźniejszość, a także piękno rodzimej natury.

Za najsłynniejszy utwór Sibeliusa uchodzi ,,Finlandia” skomponowana u schyłku XIX w. To poemat symfoniczny o charakterze programowym, szybko dostrzeżono w nim opis przebudzenia narodowego i tęsknoty za wolnością kraju, a także nadziei. Fińska publiczność przyjęła dzieło z radością i wzruszeniem, odczytując je jako metaforę wyzwolenia Finlandii spod rosyjskich rządów.

Jean Sibelius był pierwszym fińskim kompozytorem, który zdobył światową sławę. Ceniony jest zwłaszcza jako kompozytor orkiestrowy, uważa się go za jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki. Jego symfonie oraz symfoniczne poematy orkiestrowe stały się ważnymi pośrednikami w przejściu od muzyki klasycznej do modernizmu.

Tradycyjny instrument

fińska muzyka ludowa instrument kantele

Tradycyjnym instrumentem Finów, a także symbolem ich tożsamości narodowej, jest kantele. Obiekt ten często pojawiał się w sztuce romantycznej. W ,,Kalevali” był własnością mędrca Väinämöinena i odnosił się do fińskiego dorobku kulturalnego.

Kantele to instrument strunowy. Pomimo pewnych podobieństw nie jest blisko spokrewniony z harfą, bardziej przypomina instrumenty pochodzące m.in. z Rosji i krajów bałtyckich. Dźwięk kantele, w porównaniu np. ze skrzypcami czy akordeonem, jest stosunkowo cichy. W czasach, gdy ono powstało, na świecie było po prostu znacznie mniej hałasu. W późniejszych epokach kantele musiało ustąpić miejsca nowym, głośniejszym instrumentom.

Nie oznacza to, że atrybut Väinämöinena został całkowicie zapomniany. W Finlandii nadal są tysiące entuzjastów kantele i dziesiątki profesjonalnych muzyków, którzy potrafią świetnie na nim grać. Zainteresowanie tym tradycyjnym instrumentem pojawiło się również za granicą.

Kraj ciężkich brzmień

fińska muzyka heavy metal

Finlandia to ziemia obiecana dla fanów muzyki metalowej. Na jednego mieszkańca przypada tu więcej tego typu zespołów niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Ciężkie brzmienia stały się też ważnym dobrem eksportowym. Chociaż fascynacja metalem trwa już od kilku dekad, początki tego gatunku nie były dla fińskich formacji zbyt szczęśliwe.

Pierwotnie muzyka metalowa uchodziła za śmieszną i sztuczną, dlatego część jej przedstawicieli wolała klasyfikować się jako wykonawcy hard rocka. Pod koniec lat 80-tych do Finlandii zawitała jednak moda na speed metal. Nieco później upowszechniły się także death metal i black metal. Najsłynniejszymi grupami reprezentującymi te gatunki były kolejno zespoły Amorphis i Impaled Nazarene. Oba grają do dziś. Na fińską scenę muzyczną weszły również formacje takie jak Children of Bodom, Nightwish oraz HIM. Wkrótce dołączyły do nich Sonata Arctica, Stratovarius i Apocalyptica. Każdy zespół wprowadzał do świata metalu coś własnego i oryginalnego, nierzadko tworząc nowe nurty.

Odbyło się wiele dyskusji o tym, dlaczego Finowie tak bardzo upodobali sobie ciężkie brzmienia. Być może metal przemówił do nich, gdyż postrzegany był jako bunt przeciwko ogólnemu porządkowi społecznemu. Ta cecha od dawna inspirowała naród fiński. W słuchaczach odbijają się również mrok muzyki, bliskość śmierci oraz nastroje depresyjne. Metalowcy nawiązują ponadto do mitów o bohaterach, co da się zauważyć w utworach, występach scenicznych, a nawet w wyglądzie członków zespołów.

Zwycięzcy Eurowizji

fińska muzyka eurowizja lordi Hard Rock Hallelujah

W 2006 r. Finlandia odniosła jedyne do tej pory zwycięstwo w słynnym Konkursie Piosenki Eurowizji. Była to zasługa zespołu Lordi, który zaprezentował się w Atenach z piosenką ,,Hard Rock Hallelujah” i podbił serca Europejczyków, pokonując faworyta z Rosji, Dimę Biłana.

Finowie zaintrygowali media i miłośników konkursu jeszcze na długo przed występem. Ich utwór i wizerunek wyróżniały się na tyle, że obok Lordi nie można było przejść obojętnie. Muzycy zasłynęli z kontrowersyjnych kreacji wzorowanych na postaciach z filmów grozy. ,,Byliśmy niewłaściwym zespołem w niewłaściwym miejscu, ale we właściwym czasie” zwykł mawiać lider formacji, Mr. Lordi.

Kilka dni po powrocie z Eurowizji zespół Lordi wystąpił na Rynku w Helsinkach. W imprezie wzięło udział 90 tysięcy osób. Grupa cieszyła się popularnością przez blisko rok, a potem stopniowo popadała w zapomnienie. Dziś rzadko koncertuje w samej Finlandii, zdaje się mieć więcej sympatyków za granicą. Co ciekawe, muzycy nigdy nie pokazują się publicznie bez swoich upiornych kostiumów.

Darude Sandstorm - Światowy Hit

Pamiętacie utwór ,,Sandstorm”? Całkiem możliwe, gdyż swego czasu był on międzynarodowym hitem muzyki elektronicznej. Zapewne niewielu słuchaczy zdawało sobie sprawę, że przebój ten pochodzi z Finlandii. Singiel ,,Sandstorm” z 1999 r. promował debiutancki album Darude o nazwie ,,Before the Storm”, który ukazał się rok później. Płyta sprzedała się w oszałamiającej liczbie 800 000 egzemplarzy na całym świecie.

,,Sandstorm” został szczególnie dobrze przyjęty w Wielkiej Brytanii, gdzie trafił niemal na szczyt listy przebojów. Był pierwszym fińskim singlem, który znalazł się w top 10 brytyjskich notowań. Utwór pojawił się m.in. na liście Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, zajął też szóstą pozycję w Szwecji i w Niemczech. ,,Sandstorm” doczekał się różnych wersji, w tym aranżacji orkiestrowych. Powstał do niego teledysk, w którym można podziwiać zabytki Helsinek.

Sandstorm darude fińska muzyka

Darude, a właściwie Ville Virtanen, cieszył się wielkim uznaniem także w swojej ojczyźnie. W 2000 r. został zaproszony na przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości organizowane w Pałacu Prezydenckim. Warto zaznaczyć, że tego zaszczytu mogą dostąpić jedynie osoby szczególnie zasłużone dla Finlandii. ,,Sandstorm” wciąż pozostaje fińską dumą narodową. Ponadczasowy hit odegrano nawet na otwarciu obchodów stulecia niepodległej Finlandii w 2017 r.

Zgłoś nadużycie

Apteka całodobowa Warszawa 24h apteka dyżurna apteki całodobowe

Apteka całodobowa 24h Warszawa

Co to jest mafia

Co to jest mafia?