Fińska muzyka - Co warto wiedzieć?
Zapewne niewiele osób będzie umieć odpowiedzieć na pytanie, z czego słynie fińska muzyka. Nic straconego! Jeśli nie macie żadnych konkretnych skojarzeń, zapoznajcie się z poniższym artykułem. Zebrano w nim kilka muzycznych ciekawostek z różnych dziedzin. Całkiem możliwe, że spotkaliście się z niektórymi motywami, nie wiedząc, że pochodzą one właśnie z Finlandii.
Kompozytor narodowy - Fińska muzyka
Wiele narodów może pochwalić się wybitnymi kompozytorami, którzy na zawsze zapisali się w historii i kulturze swoich krajów. Dla Finów kimś takim był Jean Sibelius (1865-1957). Miał on ogromne znaczenie zarówno w ojczyźnie, jak i za granicą. Uważany jest za prawdziwego twórcę fińskiej muzyki, który w swoich melodiach potrafił uchwycić mity narodowe, przeszłość i teraźniejszość, a także piękno rodzimej natury.
Za najsłynniejszy utwór Sibeliusa uchodzi „Finlandia” skomponowana u schyłku XIX w. To poemat symfoniczny o charakterze programowym, szybko dostrzeżono w nim opis przebudzenia narodowego i tęsknoty za wolnością kraju, a także nadziei. Fińska publiczność przyjęła dzieło z radością i wzruszeniem, odczytując je jako metaforę wyzwolenia Finlandii spod rosyjskich rządów.
Jean Sibelius był pierwszym fińskim kompozytorem, który zdobył światową sławę. Ceniony jest zwłaszcza jako kompozytor orkiestrowy, uważa się go za jedną z najwybitniejszych postaci w historii muzyki. Jego symfonie oraz symfoniczne poematy orkiestrowe stały się ważnymi pośrednikami w przejściu od muzyki klasycznej do modernizmu.
Tradycyjny instrument - Fińska muzyka
Tradycyjnym instrumentem Finów, a także symbolem ich tożsamości narodowej, jest kantele. Obiekt ten często pojawiał się w sztuce romantycznej. W „Kalevali” był własnością mędrca Väinämöinena i odnosił się do fińskiego dorobku kulturalnego.
Kantele to instrument strunowy. Pomimo pewnych podobieństw nie jest blisko spokrewniony z harfą, bardziej przypomina instrumenty pochodzące m.in. z Rosji i krajów bałtyckich. Dźwięk kantele, w porównaniu np. ze skrzypcami czy akordeonem, jest stosunkowo cichy. W czasach, gdy ono powstało, na świecie było po prostu znacznie mniej hałasu. W późniejszych epokach kantele musiało ustąpić miejsca nowym, głośniejszym instrumentom.
Nie oznacza to, że atrybut Väinämöinena został całkowicie zapomniany. W Finlandii nadal są tysiące entuzjastów kantele i dziesiątki profesjonalnych muzyków, którzy potrafią świetnie na nim grać. Zainteresowanie tym tradycyjnym instrumentem pojawiło się również za granicą.
Kraj gitarowych brzmień - Fińska muzyka
Finlandia to ziemia obiecana dla fanów muzyki rockowej i metalowej. Na jednego mieszkańca przypada tu więcej tego typu zespołów niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Gitarowe brzmienia stały się też ważnym dobrem eksportowym. Chociaż fascynacja metalem trwa już od kilku dekad, początki tego gatunku nie były dla fińskich formacji zbyt szczęśliwe.
Pierwotnie muzyka metalowa uchodziła za śmieszną i sztuczną, dlatego część jej przedstawicieli wolała klasyfikować się jako wykonawcy hard rocka. Pod koniec lat 80-tych do Finlandii zawitała jednak moda na speed metal. Nieco później upowszechniły się także death metal i black metal. Najsłynniejszymi grupami reprezentującymi te gatunki były kolejno zespoły Amorphis i Impaled Nazarene. Oba grają do dziś. Na fińską scenę muzyczną weszły również formacje takie jak Children of Bodom, Nightwish oraz Sunrise Avenue. Wkrótce dołączyły do nich Sonata Arctica, Stratovarius i Apocalyptica. Każdy zespół wprowadzał do świata metalu coś własnego i oryginalnego, nierzadko tworząc nowe nurty.
Takiej kolaboracji nikt wtedy się nie spodziewał
„Fairytale Gone Bad” – Pierwszy duży przebój Sunrise Avenue i zarazem największy przebój zespołu w Polsce
HIM - Zespół który przetarł szlaki chłopakom z The Rasmus
Zespół HIM powstał w 1991 roku. Założycielami byłi wokalista Ville Valo oraz basista Mikko „Midge” Paananen. Przełomowym momentem dla zespołu było wydanie albumu „Razorblade Romance”, który w Finlandii pokrył się podwójną platyną. W Polsce uzyskał on status złotej płyty. Z tej płyty pochodzi największy przebój zespołu „Join Me In Death”. Zespół sprzedał łącznie 10 millionów płyt. Podobnym sukcesem okazał się album „Deep Shadows And Brilliant Highlights”, z którego pochodził utwór „Gone With The Sin”. Tak jak The Rasmus byli bardzo popularni w Polsce. W 2007 roku Ville Valo wraz z polsko-niemiecką wokalistką i aktorką Natalią Avelon nagrał cover utworu Nancy Sinatry „Summer Wine” na potrzeby filmu „Eight Miles High” W 2017 roku zespół zakończył działalność.
Hit lata 2007 w Polsce
The Rasmus-Najpopularniejsza Fińska Kapela
Największy sukces wśród Fińskich zespołów rockowych odniosła jednak grupa The Rasmus. Zespól powołali do życia w 1994 roku koledzy ze szkoły średniej: Lauri Ylönen, Pauli Rantasalmi, Eero Heinonen i Jarno Lahti. W samej Finlandii sprzedali łącznie 350 000 płyt. W 2003 roku ich album „Dead Letters” sprzedał się na całym świecie w nakładzie 1,5 milliona egzemplarzy, w Polsce sprzedał się w nakładzie 20 000 egzemplarzy i uzyskał status złotej płyty. Z tej płyty pochodzi ich największy przebój „In The Shadows”. Do utworu powstały 3 wersje teledysku w zależności od regionu, w którym utwór był promowany. W 2022 roku z utworem „Jezebel” reprezentowali Finlandię na konkursie piosenki Eurowizji. Współautorem utworu jest Amerykański producent Desmond Child — autor przebojów takich artystów jak Bon Jovi, Bonnie Tyler, Alice Cooper czy Tokio Hotel. W 2008 roku wyprodukował on ósmy album The Rasmus pod tytułem „Black Roses”
„Jezebel” – Eurowizyjna propozycja The Rasmus
Dlaczego Finowie tak upodobali sobie gitarowe brzmienia?
Odbyło się wiele dyskusji o tym, dlaczego Finowie tak bardzo upodobali sobie ciężkie brzmienia. Być może metal przemówił do nich, gdyż postrzegany był jako bunt przeciwko ogólnemu porządkowi społecznemu. Ta cecha od dawna inspirowała naród fiński. W słuchaczach odbijają się również mrok muzyki, bliskość śmierci oraz nastroje depresyjne. Metalowcy nawiązują ponadto do mitów o bohaterach, co da się zauważyć w utworach, występach scenicznych, a nawet w wyglądzie członków zespołów.
Zwycięzcy Eurowizji
W 2006 r. Finlandia odniosła jedyne do tej pory zwycięstwo w słynnym Konkursie Piosenki Eurowizji. Była to zasługa zespołu Lordi, który zaprezentował się w Atenach z piosenką ,,Hard Rock Hallelujah” i podbił serca Europejczyków, pokonując faworyta z Rosji, Dimę Biłana.
Finowie zaintrygowali media i miłośników konkursu jeszcze na długo przed występem. Ich utwór i wizerunek wyróżniały się na tyle, że obok Lordi nie można było przejść obojętnie. Muzycy zasłynęli z kontrowersyjnych kreacji wzorowanych na postaciach z filmów grozy. „Byliśmy niewłaściwym zespołem w niewłaściwym miejscu, ale we właściwym czasie” zwykł mawiać lider formacji, Mr. Lordi.
Kilka dni po powrocie z Eurowizji zespół Lordi wystąpił na Rynku w Helsinkach. W imprezie wzięło udział 90 tysięcy osób. W trakcie tej imprezy ustanowiono również światowy rekord karaoke. Grupa cieszyła się popularnością przez blisko rok, a potem stopniowo popadała w zapomnienie. Dziś rzadko koncertuje w samej Finlandii, zdaje się mieć więcej sympatyków za granicą. Co ciekawe, muzycy nigdy nie pokazują się publicznie bez swoich upiornych kostiumów.
Darude - Sandstorm - Światowy Hit muzyki Trance
Pamiętacie utwór ,,Sandstorm”? Całkiem możliwe, gdyż swego czasu był on międzynarodowym hitem muzyki klubowej i zapoczątkował popularność nurtu Euro Trance. Zapewne niewielu słuchaczy zdawało sobie sprawę, że przebój ten pochodzi z Finlandii. Singiel „Sandstorm” z 1999 r. promował debiutancki album Darude o nazwie „Before the Storm”, który ukazał się rok później. Płyta sprzedała się w oszałamiającej liczbie 800 000 egzemplarzy na całym świecie. W Finlandii pokryła się platyną.
„Sandstorm” został szczególnie dobrze przyjęty w Wielkiej Brytanii, gdzie trafił niemal na szczyt listy przebojów. Był pierwszym fińskim singlem, który znalazł się w top 10 brytyjskich notowań. Utwór pojawił się m.in. na liście Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, zajął też szóstą pozycję w Szwecji i w Niemczech. „Sandstorm” doczekał się różnych wersji, w tym aranżacji orkiestrowych. Powstał do niego teledysk, w którym można podziwiać zabytki Helsinek.
Darude to nie tylko Sandstorm
Jednak „Sandstorm” to nie jedyny hit Fińskiego DJ`a. Po wielkim sukcesie „Sandstorm” wylansował on takie hity jak „Feel The Beat”, „Out Of Control” (w niektórych krajach w tym i w Polsce promowany w wersji z wokalem pod tytułem „Out Of Control (Back For More)”), „Music” „Next To You” czy „Tell Me”. Do tej pory wydał 4 studyjne albumy — ostatni album „Moments” ukazał sie w 2015 roku. W 2019 roku z utworem „Look Away” reprezentował Finlandię na Eurowizji. Remiksował również utwory takich artystów jak The Thrillseekers, Safri Duo, Blank & Jones, Armin Van Buuren, Barcode Brothers, Dj Aligator Project, Gabriel & Dresden czy ATB co ugruntowało jego pozycje wśród Fińskich artystów muzyki Trance.
Eurowizyjna propozycja Darude
Darude, a właściwie Ville Virtanen, cieszył się wielkim uznaniem także w swojej ojczyźnie. W 2000 r. został zaproszony na przyjęcie z okazji Dnia Niepodległości organizowane w Pałacu Prezydenckim. Warto zaznaczyć, że tego zaszczytu mogą dostąpić jedynie osoby szczególnie zasłużone dla Finlandii. „Sandstorm” wciąż pozostaje fińską dumą narodową. Ponadczasowy hit odegrano nawet na otwarciu obchodów stulecia niepodległej Finlandii w 2017 r.
Fińscy DJ`e - Orkidea
Darude to nie jedyny Fiński DJ, któremu udało się wybić. Pod hasłem fińska muzyka kryje się najpopularniejszym Fińskim DJ`em, ktorym tuż obok Darude jest Orkidea a właściwie Tapio Hanaken. Pięciokrotny zwycięzca nagrody dla Najlepszego DJ`a w plebyscycie Finnnish Club Awards. Do Najpopularniejszych utworów artysty należą m.in. „Unity” „Beautiful” (Najpopularniejszy utwór artysty w jego ojczyźnie, znalazł się na soundtracku do filmu pod tytułem „Hymypoika”) oraz „YearZero”. Współpracował z takimi artystami sceny Trance jak Andy Moor, Solarstone, Giuseppe Ottaviani, Paul Van Dyk czy Activa. Remiksował on utwory takich artystów jak Way Out West, Bomfunk MC’s, Tiesto, Alex Morph, Nightwish, Lauri Ylönen czy Kate Bush. Poza muzyką pracował w firmie Nokia jako kierownik ds. projektowania dźwięku. Kilka lat temu po raz pierwszy wystąpił w Polsce.
„Beautiful” – najpopularniejszy utwór tego DJ`a w Finlandii
Fińscy DJ`e - Super8 & Tab
Najpopularniejszy Trance`owy duet z Finalndii to Super8 & Tab, tworzą go Miika Eloranta (Super8) oraz Janne Mansnerus (DJ Tab). Do najpopularniejszych utworów duetu należą „First Aid”, „Helsinki Scorchin”, „Won`t Sleep Tonight” czy „Suru”. Remiksowali utwory takich artystów jak Above & Beyond, Martin Roth, BT, Cosmic Gate, Ferry Corsten, Paul Van Dyk, Armin Van Buuren i Darude. Wydali też 4 albumy studyjne. Wystąpili też kilkukrotnie w Polsce m.in. na ATB In Concert czy A State Of Trance 450.
jeden z pierwszych klasyków Super8 + DJ Tab
Fińscy DJ`e - Dallas Superstars
Wartym wspomnienia Fińskim trance`owym duetem jest także Dallas Superstars- duet tworzyli Jaako Salovaara (JS16) oraz Heikki Liimatainen (Bostik, Supermodels From Paris), działali razem pod tą nazwą w latach 2002-2007. Wydali wspólnie dwa albumy „Flash” i „Higher State”. Najbardziej znane utwory duetu to „Helium” (Znalazł się na 3 miejscu listy Finnish Dance Chart) „I Feel Love” (Cover utworu Donny Summer), „Higher” oraz „Fine Day” (Cover utworu Opus III i zarazem najbardziej znany utwór duetu w Polsce). Stworzyli też remiksy dla takich wykonawców jak Pate No.1, Way Out West, Michael Woods, i Bomfunk Mc`s. W 2006 roku zremiksowali również kultowy „Sandstorm”
Jeden z największych hitów Dallas Superstars w Polsce
„Sandstorm” to bez wątpienia jeden z najczęściej remiksowanych klasyków muzyki klubowej
Paavo Siljamäki- Fin w Brytyjskim zespole Trance
Kolejny najbardziej znany Fiński Trance`owy artysta to Paavo Siljamäki — jedna trzecia Brytyjskiego zespołu Above & Beyond. Urodził się w Helsinkach a pod koniec lat 90, przeprowadził się do Anglii na studia. Na Uniwersytecie Westminster poznał Jono Granta, a gdy okazało się, że obaj panowie podzielają wspólną pasję do muzyki, zaczęli tworzyć razem pod nazwami Anjunabeats, Free State i Dirt Devils. Następnie po roku dołączył do nich Tony McGuinness pracujący w wytwórni Warner Music jako Dyrektor Marketingu i Menedżer. Panowie przyjęli nazwę Above & Beyond i dziś należą oni do najważniejszych artystów muzyki Trance. Poza Above & Beyond Paavo wydawał solowe produkcje pod pseudonimami Silky Mac i P.O.S. Wraz z Super8 współtworzył projekt Aalto.
W 2003 roku utwór grany przez wielu DJ`ów
Pozostali Fińscy Dj`e
Pozostali mniej znani Fińscy DJ`e to duet Komytea (Erkka Lempiäinen i Matti Heininen) znany głównie z utworu „Professional Killers” i remiksu „Sandstorm”. Duet Alt+F4 (Joonas Hahmo i Matti Kotala) – ich utwór pod tym samym tytułem należy dziś do grona największych klasyków muzyki Trance. Panowie tworzyli również pod pseudonimami Avanto i Magellan Project. Od 2006 roku Joonas Hahmo z powodzeniem rozwija karierę solową. Matti Laamanen znany pod pseudonimami Cosmicman, Sundawner i Eye Wall. Alex Kunnari znany z remisków dla takich artystów jak Paul Van Dyk, Tiesto i Lauri Ylönen. Tom Fall (Tomi Henrik Fallenius) – znany z utworu „Lotus” i remiksów dla takich artystów jak Armin Van Buuren, Cosmic Gate czy Aly & Fila oraz K-System (Kimmo Kauppinen) – znany z utworu „Samba 69″.
Największy klubowy hit roku 2009
Jeden z najpopularniejszych remiksów „Sandstorm”
Jeden z najlepszych trance`owych utworów 2006 roku
Ten utwór w 2005 roku często gościł w setach Armina Van Buurena
Utwór nieco zapomniany ale warty uwagi
Suomi- Fiński Psychedelic Trance
Suomi to Fińska odmiana muzyki Psychedelic Trance charakteryzująca się eksperymentalnym brzmieniem, wpływami Goa Trance i Acid Trance, dużą melodyjnością, funkowymi dźwiękami gitar i użyciem brzmień z lat 80. Przykładowymi artystami tego gatunku są m.in. Troll Scientists, James Repias, czy Pusokari. Wywtórnie wydające tę muzykę to m.in. Sonic Dragon i Random Records
Fristajla - Łaka Maka Fą i inne sukcesy Bomfunk MC`s
Wspominając o „Sandstorm” należy wspomnieć o innym hicie z Finlandii. Jest nim „Freestyler” zespołu Bomfunk MC’s. Inicjatorami zespołu byli Jaakko Salovaara (JS16) – DJ i producent współpracujący z Darude, właściciel wytwórni 16Inch Records, oraz brytyjski raper Raymond Ebanks (B.O. Dubb znany także jako B.O.W). Wydany w 1999 roku promował on debiutancki album grupy „In Stereo”. W Finlandii pokrył się podwójną platyną, zaś w Polsce uzyskał złotą płytę. W 2000 roku stał się międzynarodowym przebojem, a teledysk nakręcony na stacji metra Hakaniemi w Helsinkach zyskał status kultowego. Teledysk doczekał się wznowienia w 2019 roku, a w Polsce utwór został wykorzystany w reklamie internetu Blueconnect. W latach 1999-2004 zespół wydał 3 albumy studyjne. W 2005 otrzymali Nagrodę Specjalną podczas gali Eska Music Awards w Łodzi. Jak widzieliście, fińska muzyka okazuje się być wam bardziej znana niż to mogło się wydawać!
Drugi po „Freestyler” największy przebój Bomfunk Mc`s w naszym kraju
Rozkminili : Agnieszka Adamska i Rafał Bojarski
Redakcja: Rafał Bojarski
Grafika: Rafał Mazurek
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak
GIPHY App Key not set. Please check settings