francuski pocałunek calowanie po francusku
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper

Francuski Pocałunek

La bise en France – francuski pocałunek! Poznaj tajemnice całowania po francusku. Skąd to przekonanie, że Francuzi są mistrzami pocałunków? Poznaj prawdę!

Francja to wyjątkowo całuśny naród. Ci którzy mieli kiedykolwiek okazje być w tym malowniczym kraju, wiedzą zapewne o czym mowa. Przechadzając się ulicami Paryża czy innych francuskich miast trudno nie zauważyć ludzi całujących się w policzki na powitanie lub na pożegnanie. Francuski pocałunek otacza Ciebie zewsząd. A całują się tam wszyscy – kobiety i mężczyźni, starsi i młodsi, wszyscy bez wyjątku. Francuzi robią to też praktycznie zawsze i wszędzie – rano, po południu i wieczorem, na ulicy, w metrze a często też nawet w pracy! La bise, czyli po francusku całus stanowi dla mieszkańców Francji naprawdę ważny temat, który może przysporzyć też wiele kłopotów. 

Francuzi całują się bardzo łatwo. Robią to nawet wtedy gdy spotykają osoby, których tak naprawdę jeszcze dobrze nie znają, a nawet… których nie znają wcale! Nikogo więc tam nie dziwi na przykład widok dwóch dorosłych mężczyzn całujących się w policzki na ulicy.

Francuski pocałunek to szok kulturowy?

Witanie się we Francji nie należy do rzeczy najłatwiejszych, a w szczególności dla obcokrajowców stanowi to nie lada wyzwanie. Francuski pocałunek często wprawia ich w zakłopotanie, często czują się oni w takich sytuacjach zdezorientowani oraz zagubieni i nigdy tak naprawdę nie wiedzą, jak powinni się zachować. W innych krajach zazwyczaj witamy się poprzez podanie drugiej osobie ręki, buziaki są natomiast najczęściej zarezerwowane dla rodziny, przyjaciół lub osób, które naprawdę dobrze znamy. Francuzów nie zadowala natomiast powiedzenie bonjour ani samo podanie ręki, które  jest traktowane raczej jako dodatek do powitalnych buziaków.

Combien?

We Francji kwestia całowania na powitanie lub pożegnanie jest badana przez naukowców. W czym tkwi problem? W pytaniu combien?, czyli ile razy powinno się całować jedną osobę. Raz? Dwa? Może trzy? Albo nawet i cztery? Prawdziwy francuski pocałunek powinno się zacząć od policzka lewego czy prawego? Bardzo często sami Francuzi nie są w stanie odpowiedzieć na te pytania i mają problem z powitaniami. Nie ma reguł określających ile razy należy pocałować kogoś przy powitaniu oraz od której zacząć strony. W każdej części kraju panują inne zwyczaje, wszystko zależy od regionu Francji w którym się znajdujemy. Istnieją nawet strony internetowe, na których możemy znaleźć dokładne informacje i wskazówki dotyczące obowiązującej ilości buziaków w danej części kraju, np. combiendebises.com. Warto zaznaczyć, że jeśli mówimy o powitalnych całusach we Francji, to chodzi o naprawdę delikatne, nienachalne muśnięcie policzka. Możemy mówić o powitaniach we Francji jak o sztuce całowania czyli l’art. de bise.

A co z okularami?

Powitania we Francji mogą być problematyczne również dla osób, które noszą okulary. To niezbyt przyjemna oraz niezręczna sytuacja kiedy jedne stykają się z drugimi. Jednak w tym przypadku rozwiązanie jest dość proste. Jeśli bonjour mówią sobie kobieta oraz mężczyzna i oboje noszą okulary, to ten drugi jest zobowiązany zdjąć swoje okulary, aby okazać damie szacunek oraz być uprzejmym i eleganckim.

Francuski pocałunek i powitania w pracy

Jeśli chodzi o francuski pocałunek i sferę czysto formalną, we Francji całusy na dzień dobry są praktykowane tylko między dobrymi znajomymi, np. między współpracownikami którzy widzą się codziennie i pracują w małym biurze. Nie ma więc obaw że będziemy musieli obsypywać całusami swojego szefa. W takim przypadku wskazane jest zwykłe uściśnięcie dłoni.

Całusy a dzieci

Buziaki zazwyczaj bardzo łatwo daje się dzieciom. Generalnie, we Francji, dorośli dają im w policzek tylko jednego buziaka. Natomiast dzieci między sobą zazwyczaj nie witają się poprzez całusy, stanowi to dla nich raczej zwyczaj przypisywany osobom dorosłym, po francusku un truc d’adultes. Są one za to od najmłodszych lat uczone sztuki powitalnego całowania, tak aby w dorosłym życiu mieć pod tym względem jak najmniej problemów.

Francuzi często mówią C’est simple comme bonjour czyli, tłumacząc dosłownie, To proste jak powiedzenie dzień dobry, co dla wielu osób zza granicy francuski pocałunek jest bardzo zabawny i stanowi zupełną odwrotność rzeczywistości. Jednakże wiedząc wcześniej o istnieniu całuśnego zwyczaju w kraju ze stolicą w Paryżu, zanim zdecydujemy się tam pojechać, warto sprawdzić jakie reguły panują w konkretnym regionie. Możemy się też zastanowić na ile buziaków mamy tak naprawdę ochotę i zawsze, zanim z kimkolwiek się przywitamy, delikatnie zaznaczyć Moi, j’en fais deux, czyli Ja całuję dwa razy. Ponadto, nawet jeśli zdarzy nam się jakaś pomyłka, to ze względu na to, że nie jesteśmy rodowitymi Francuzami, z pewnością zostanie to potraktowane z przymrużeniem oka jako zabawna sytuacja.

Tłumaczenie z języka francuskiego: Marlena Forlan
Optymalizacja SEO: Michalina Kossak

Żródło:

Polecane rozkminki

 • Francuskie śniadanie, śniadanie francuskie skład, francuskie śniadanie przepis,śniadanie po francusku przepisy

  Francuskie śniadanie. Z czego się składa

  Croissant, kawa, konfitura, nieskazitelnie biały talerzyk i obrus w kratkę. Nawet ktoś, kto we Francji nigdy nie był, dobrze zna ten obrazek. Francuskie śniadanie, tak idealnie wpasowujące się w instagramowe feedy, obecnie coraz bardziej zyskuje na popularności. Jak wygląda francuskie śniadanie?

 • Pokaz jednego człowieka, w którym komizm miesza się z kontrowersją. Tematy pod prąd, przekleństwa i niepoprawne żarty. Stand Up nie bierze jeńców. Czym właściwie jest stand up i kim są ludzie, którzy go kreują? stand up stand up polska polski stand up abelard giza piotr szumowski antoni syrek dąbrowski rafał pacześ łukasz lotek lodkowski kacper ruciński mark gungor lois ck ricky gervais

  Co to jest Stand-Up?

  Tematy pod prąd, nieparlamentarny język i niepoprawne żarty. Stand-Up nie bierze jeńców. Czym właściwie jest stand-up i kim są ludzie, którzy go kreują? Przewodnik po Stand-Up w Polsce i na świecie.

 • Wysokość wieży Eiffla lub jak wygląda widok z wieży Eiffla to nie jest tajemnica. Sam musisz się przekonać. Wieża Eiffel od ponad 100 lat przyjmuje gości.

  Wieża Eiffla, fakty i ciekawostki!

  Jest to prawdopodobnie najbardziej znany zabytek na świecie. Ale czy wiesz, ile osób odwiedza ją rocznie? Ile metrów ma wysokości? W którym roku zakończono jej budowę lub jaka jest jej obecna wartość? Wszystkie odpowiedzi oraz jeszcze kilka dodatkowych ciekawostek o Wieży Eiffla znajdziesz w tym artykule.

 • Jakie są najwięsze festiwale muzyczne na świecie? Czy są wśród nich polskie festiwale muzyczne? Poznaj naszą listę TOP 21 - Festiwale muzyczne w Europie.

  21 Najpopularniejszych Festiwali Muzycznych w Europie

  Festiwal muzyczny to niesamowita przygoda i uczta dla miłośników muzyki. Do wyboru mamy wiele różnych festiwali, na których usłyszymy różne gatunki i wybierzemy coś dla siebie. Jeśli chcecie dowiedzieć się gdzie warto jechać na festiwal muzyczny, jakie są ceny i warunki zakwaterowania to przeczytajcie naszą listę TOP 21 Festiwali muzycznych w Europie!

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kalevala fiński epos narodowy elias lonnrot

Kalevala – Czym Jest Ten Fiński Epos Narodowy?

Arachnofobia strach przed pająkami lęk przed pająkami

Arachnofobia – lęk przed pająkami