Historia Moulin Rouge zaczyna się w roku 1889. Od tamtego dnia wiele się wydarzyło. Ale to miejsce się nie zmieniło. Tylko aktorzy i współpracownicy.
w ,

Lubię!Lubię! SuperSuper WowWow

Moulin Rouge, co to jest?

Co wiesz o tym francuskim spektaklu? Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile lat ma jego historia? Ile kosztuje bilet? Albo ilu pracowników jest zatrudnionych przy realizacji tego spektaklu? Albo ile butelek szampana i wina serwuje się rocznie? Jeśli jesteś ciekawy, przeczytaj ten artykuł do końca!

Moulin Rouge, dosłownie „Czerwony Młyn” jest jednym z najsłynniejszych kabaretów na świecie. Ten znajdujący się w Paryżu, a dokładniej w dzielnicy czerwonych latarni kabaret z charakterystyczną imitacją młyna na dachu kojarzy chyba każdy. Ale czy na pewno znamy historię miejsca odwiedzanego przez 600 000 turystów rocznie?

Historia Moulin Rouge

Historia kabaretu sięga lat 80. XX wieku, kiedy to został założony w 1889 roku. Z racji tego, że Paryż w tamtym okresie przeżywał rozkwit i przyciągał duże ilości turystów, wzrastała potrzeba lokali rozrywkowych. Dlatego też bardzo szybko zrodził się pomysł otwarcia kabaretu blisko Montmartre. Pomysłodawcami i założycielami byli: Joseph Oller i Charles Zidler.

Właściciele chcieli zaoferować miejsce dedykowane popularnej rozrywce. Miejsce, do którego będzie mógł przybywać praktycznie każdy rodzaj publiczności – bogaci czy biedni, Paryżanie czy turyści – każdy może skorzystać z rozrywki w Moulin Rouge. Kabaret gościł również wielkie osobistości takie jak na przykład książę Walii, który zarezerwował stolik w 1890 roku.

Pierwszych latach w Moulin Rouge

moulin rouge co to moulin rouge historia moulin rouge w moulin rouge moulin rouge cena biletu
Moulin Rouge w 1905r.

W pierwszych latach funkcjonowania odbywały tam się imprezy przy występach tancerek. To właśnie wtedy powstał „kankan”, uznawany w tamtym czasie za wyzywający taniec. Chociaż nie narodził się w Moulin Rouge, taniec ten znacznie przyczynił się do sławy tego miejsca i zamieni kabaret w sanktuarium świętowania i rozpusty, dzięki nieokiełznanym rytmom, atrakcyjnym kostiumom i ciekawym pseudonimom tancerzy. Lokal serwował drinki, a goście byli zapraszani do podziwiania tańców, a często nawet do uczestnictwa w nich.

W ogrodzie kabaretu znajdowała się rzeźba słonia odzyskana z Wystawy Światowej z 1889 roku. W tym czasie jeden z najsłynniejszych pokazów w Moulin Rouge prowadził Joseph Pujol, znany jako „Le Pétomane” (Pierdziel). Jego show polegało na puszczaniu gazów przy pomocy specjalnej rurki umieszczonej w… odbycie. Ten profesjonalny flatulista jest jednym z najsłynniejszych gwiazd Moulin Rouge.

Co się stało w 1915 roku?

Jednak w 1915 roku doszło do tragedii. Wybuchł pożar, który zniszczył doszczętnie czerwony młyn przy wejściu. Kabaret został odbudowany dopiero 10 lat później, kiedy trafił w ręce nowego właściciela. W tym czasie organizowaniem występów zajmowała się francuska aktorka i piosenkarka Mistinguett. Jej piosenki na przykład: „Ça, c’est Paris” („To jest właśnie Paryż”) są nieodłączną częścią Moulin Rouge.

Kiedy Mistinguett odeszła, Moulin Rouge został w czasie II wojny światowej przekształcony w klub taneczny. Był to czas, kiedy miejsce straciło swoją świetność pomimo występów takich gwiazd jak Edith Piaf czy Yves Montand w 1944 roku. 6 lat po zakończeniu II wojny światowej, w 1951 właścicielem kabaretu został Georges France. Zapoczątkował on olbrzymią odnowę budynku, dzięki temu miejsce to odzyskało swoją sławę.

Jaka jest obecna sytuacja tego emblematycznego miejsca?

Obecnie jest jedną z popularniejszych atrakcji w Paryżu, symbolizuje Belle Époque, a paryżanie i turyści nadal przyjeżdżają i bawią się na spektaklach. Kabaret zatrudnia ponad 400 pracowników, a roczny obrót wynosi około 65 mln euro! Moulin Rouge, który funkcjonuje już ponad 100 lat nadal, fascynuje cały świat, zarówno swoją historią, jak i architekturą.

Był on inspiracją dla filmów, spektakli czy piosenek. W 2001 r. powstał musical „Moulin Rouge!”, w którym zagrali m.in. Nicole Kidman, Ewan McGregor i Kylie Minogue, a piosenka Christiny Aguilery, Lil Kim i Pink „Lady Marmalade” stała się przebojem.

Kilka ciekawostek o Moulin Rouge:

 • Jasnoczerwony kolor symbolizuje imprezę i luksus.
 • Aby wejść do Moulin Rouge, trzeba było zapłacić 50 centów.
 • Słoń, który znajdował się w ogrodzie, miał mały pokój zarezerwowany dla mężczyzn, w którym występowała tancerka brzucha.
 • Poza niedawnym podniesieniem sufitu od 1951 roku w hali nic się nie zmieniło.
 • Wielkie akwarium „Grand Secours”, w którym występowała tancerka w towarzystwie 5 boa, zawierało 40 000 litrów przefiltrowanej wody.
 • Tancerze płacą za makijaż, z wyjątkiem pudru do ciała.

Tu kupujesz bilety online: Kabaret

 • Tancerze Cancan nigdy nie są topless.
 • Trupa Moulin Rouge po raz pierwszy wystąpiła za granicą w 1961 roku w Rio de Janeiro.
 • Wszystkie stroje są szyte na miejscu oraz ręcznie.
 • Aby zachować unikalne „know-how” (z ang. informacje o sposobie produkcji) w zakresie produkcji kostiumów, Moulin Rouge kupiło swoje trzy warsztaty odzieżowe: Maison Juillet na pióra, Maison Clairvoy na buty i Atelier Valentin na hafty.
 • Trzy kilometry boa ze strusich piór wychodzą co roku z warsztatów Maison Juillet.
 • Wszystkie kryształy użyte do kostiumów to Swarovski.
 • Za kulisami pracuje 450 osób, w tym 80 kelnerów.
 • Dania przygotowywane są na miejscu przez zespół 25 kucharzy.
 • Między dwoma pokazami zespół ma 45 minut na wyprowadzenie 900 widzów, zmianę obrusów i ustawienie drugiego serwisu.
 • Rocznie wydawanych jest: 240 000 butelek szampana i 50 000 butelek wina.
 • Każdego wieczoru na stołach stawia się 700 srebrnych wiader z szampanem.

Jeśli jeszcze nie byliście na tym koncercie, to już macie nowy plan na ten rok 🙂 Każda osoba, która wchodzi do środka, wychodzi zachwycona tym, co zobaczyła.

Rozkminiła: Laura Wojtczak
Grafika: Hubert Kalinowski
Redakcja: Dominik Grott

Zródła:
pariscityvision.com

vivreparis.fr

montmartre-addict.com

Zgłoś nadużycie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Kawa to dla wielu sposób, aby przeżyć ciężki dzień a wieczorem lubimy się zrelaksować przy kieliszku ulubionego trunku. Jaki jest sen po alkoholu i kawie? Czy to prawda, że po kawie trudno zasnąć, a po alkoholu lepiej śpimy?

Dobry sen czy bezsenność po alkoholu? Jaki sen po kawie?

biedronki azjatyckie, biedronki siedmiokropki

Biedronki azjatyckie vs biedronki siedmiokropki